مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
      تماس با ما درباره ما نقشه وب سایت سوالات رایج جستجو در وب سایت عضویت رایگان در وب سایت فید مطالب وب سایت صفحه اصلی وب سایت 
حتما ببینید
دقت کردید ؟؟
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
ارسال مطالب به دوستان

send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : گفت وگو با آذرنوش صدرسالک
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
   
دریافت رایگان (کلیک کنید )
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید )

سایر بخش های همگروه :
بازدید ها :   1574  بازدید   
تاریخ درج مطلب  8/11/1392
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

گفت وگو با آذرنوش صدرسالک

گفت وگو با آذرنوش صدرسالک واحد هنر تبیان زنجان-

 

 آذرنوش صدرسالک (همسر مجید انتظامی سازنده شاخص آثار موسیقی) نشان درجه یک هنر را از وزارت ارشاد به خاطر 40 سال تلاش در عرصه موسیقی دریافت کرده. صدرسالک از 12 سالگی وارد گروه کر تلویزیون شد،او از این سنین پایین بود که زیر نظر معلمین خارجی ساز هارپ را آموزش دید و به طور رسمی از 18 سالگی با ارکستر سمفونیک تهران کارش را آغاز کرد.

از آن زمان تا به امروز چیزی نزدیک به 40 سال می گذرد. 40 سال یادگیری 40 سال نواختن موسیقی... صدرسالک آن طور که خودش می گوید طی این سال ها در کنار مجید انتظامی در موسیقی کار کرده و فعالیت خود را در زمینه های مختلف جدا و مجزا از همسرش نمی داند، با اینکه صدرسالک تنها نوازنده ساز هارپ در ایران است همچنان خود را دستیار مجید انتظامی می داند..

خانم صدر سالک کمی از گذشته برایمان بگویید. آشنایی شما با دنیای هنر به چه زمانی بر می گردد؟

دوران ابتدایی را در مدرسه ژاندارک تهران تحصیل کردم، در یک خانواده هنری ادبي بزرگ شدم، پدرم حسن صدر سالک از شاعران قدیمی هستند. ايشان اولین کسی هستند که در ایران تلفیق شعر و موسيقي كار كردند. و شعرهای تاج اصفهانی را سرودند.

الان در قيد حيات هستند؟

بله... 105 سال سن دارند

خانم صدر سالك تحصیلاتتان را در چه زمینه ای ادامه دادید؟

من در دو رشته در دانشگاه تحصیل کردم، رشته های حقوق اسلامی دانشگاه تهران و رشته هارپ کنسرواتور تهران. ادبیات فرانسه را از مادرم آموختم و عربي و فارسی را از پدر فراگرفتم در کنار درس هنر را هم ادامه می دادم.

از چه سالی دنیای موسیقی دغدغه شما شد؟

من از 12 سالگی وارد گروه گروه کر تلویزیون شدم و در 15 سالگی به گروه کر تالار رودکی ملحق شدم. از 18 سالگی به طور رسمی با ارکستر سمفونیک تهران به رهبری فرهاد مشکات آغاز به کار کردم. در این ارکستر تنها نوازنده هارپ ايراني من بودم و دیگر نوازنده ها رومانیايی و بلغاری و از دیگر کشورها بودند. البته این گروه قبل از انقلاب فعالیت گسترده تری داشت...

بعد از انقلاب این گروه از هم پاشید؟

یک عده به خارج از کشور رفتند و عده ای هم در ایران ماندند اما هرآنچه بود این گروه به فعالیت خود ادامه نداد. چون وضعیت هنر بعد از انقلاب شکل درستی نداشت. اما ما در ایران ماندیم چرا که معتقدیم باید پای مملکت و ارزش های کشورمان بایستیم.

چطور با مجید انتظامی آشنا شدید؟

سال اول هنرستان بودم که آقای انتظامی از آلمان به ایران آمدند، در آن زمان، سر کلاس های آنسامبل (هم نوازي)ما با هم آشنا شدیم. سال 57 با هم ازدواج کردیم، از وقتی که با هم آشنا شدیم هم همکاری خوبی با هم داریم هم زندگی زناشویی موفقی داریم. از زمان آشنايي مان تا به امروز نزدیک به چهل سال می گذرد و من طی این سال ها دستیار ایشان بودم.

قطعا مجید انتظامی توجه به دنیای هنر را برای شما پر رنگ تر کرد؟

صددرصد. طی این سالها کاملاٌ نگاه حرفه ای به این مقوله داشتیم. هم من و هم ایشان یکدیگر را خوب درک کرده و همیار هم هستیم.

اشاره کردید که در این سال ها دستیار ایشان بودید... در چه پروژه هایی؟

در بسیاری از کارها، همانطور که می دانید ساخت موسيقي بیش از صد فیلم و سمفوني در کارنامه ایشان است و من در بيشتر از این پروژه ها در کنار ایشان بودم.

به طور مستقل خودتان آهنگسازی کاری را بر عهده داشتید؟

بله 5 قطعه برای تلویزیون کار کردم. آهنگ ها و تصنیف های سنتی خوانندگانی چون علیرضا قربانی، علی مینو سپر و عبدالحسینی را بر عهده داشتم.

خانم صدر سالک در ارکستر سمفونیک طی این سالها همچنان فعال بوديد؟

نزديك به 40 سال است در اركستر سمفونيك نوازندگی هارپ را بر عهده دارم و تنها نوازنده زن هارپ در ایران هستم.

به غیر از شما نوازنده هارپ در ایران نداریم؟

خیر. مقصر این مسئله را در کوتاهی دانشگاه ها می بینم که نوازنده برای این هنر تربیت نمی کند. من الان که دوران بازنشستگی را می گذرانم، برای جبران این کمبود در خانه خودم به صورت خصوصی هارپ و البته پیانو تدریس می کنم... خودم به این نتیجه رسیدم که جایگزین برای خودم پیدا کنم..

کمی بیشتر توضیح می دهید.

در اجرای ارکستر سمفونیک های مختلف که بر عهده ام است. نفر اول اجرای هارپ با من است و به عنوان نفر دوم هیچ نوازنده ای از ایران برای نواختن موسیقی هارپ نداریم. همیشه در ارکسترها نیروی تربیت شده و موزیسین های ماهر از خارج از کشور می آوریم. این به نظر شما حیف نیست که در ایران نوازنده هارپ نداشته باشیم؟

یعنی اگر بر فرض مثال شما دچار کسالت شوید و نتوانید در اجرا حضور پیدا کنید وضعیت چه می شود؟

کار مختل نمی شود، چرا که قطعه این موسیقی از طریق پیانو اجرا می شود اما در هر صورت بحث من این است که چرا در ایران نوازنده هارپ نباید وجود داشته باشد.

همانطوری که از شمایل این ساز پیداست، یادگیری آن به این سادگی ها نباید باشد...

دقیقا، آموختن این موسیقی مثل یک دوره تحصیل می ماند. و دوره آن 12 سال است. به طور مثال اگر ما کلاس اول را نخوانیم آیا می توانیم به کلاس دوم برویم؟ برای آموختن موسیقی هارپ هم وضعیت این گونه است. هنرجویان باید 12 سال مداوم یاد بگیرند بعد از دوره 12 ساله نوازنده تازه به خودش باید برسد که چگونه خودش را پرورش دهد. من تمام رپرتوار هارپ را به هنرجویان یاد می دهم، تا آنها در آینده بعد از من به راحتی بتوانند کار کنند.

استقبال هنر جويان از اين ساز و ياد گرفتن اين نوع موسيقي چگونه است؟

خيلي خوب استقبال مي كنند. چون ساز جذابي است هنر جويان دوست دارند اين نوع موسيقي را ياد بگيرند. اما از آنجايي كه ساز هارپ ساز گراني است تهيه آن بسيار مشكل است و يادگيري آن هم بيشتر توسط قشر توانمند مقدور است.متاسفانه گروهي كه توانمندي مالي داشته باشند مي توانند اين موسيقي را ياد بگيرند و بياموزند. نكته ديگر اينكه واردكننده اين ساز در ايران معدود است.

شما خود چه زمانی این موسیقی را فرا گرفتید و چقدر تمرین و دوره یادگیری شما زمان برد؟

من از 12 سالگی زیر نظر 6 معلم خارجی تحصیل کردم، در 24 سالگی هارپ را کامل می دانستم و همانطور که گفتم از 18 سالگی وارد ارکستر سمفونیک شدم.

كمي از پيشينه تاريخي هارپ برايمان مي گوييد...

آنطور كه روايت شده هارپ شكل تكامل يافته چنگ ايراني است. يا همان شكل كمان است در ابعاد وسيع تر، اما آنچه كه دقيق تر است اينكه اين ساز از آسيا به يونان و سپس به اروپا رفته و تكامل يافته وبه شكل امروزي در امده.

در فيلم هاي ايراني تا به حال از اين شيوه استفاده شده؟

در فيلم «دستفروش» در اپيزود مرگ دستفروش از اين ساز استفاده شده همين طور در فيلم «ناصرالدين شاه آكتور سينما»

ادامه دارد..

منبع : بانی فیلم آنلاین


گردآوری:گروه هنر سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/Art.html

آرشیو های مرتبط : آذرنوش صدرسالک , نوازنده هارپ ,
  
sad
 
تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به تبیان زنجان می باشد.
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.