مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
      تماس با ما درباره ما نقشه وب سایت سوالات رایج جستجو در وب سایت عضویت رایگان در وب سایت فید مطالب وب سایت صفحه اصلی وب سایت 
حتما ببینید
فعالترین مردان سینمای ایران
سیاره 51
فیلم هيچ
از مختار نامه بیشتر بدانیم
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
ارسال مطالب به دوستان

send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : دیگاههای فرید سجادی حسینی و احمد امینی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
   
دریافت رایگان (کلیک کنید )
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید )
بازدید ها :   929  بازدید   
تاریخ درج مطلب  18/9/1391
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

دیگاههای فرید سجادی حسینی و احمد امینی

دیگاههای فرید سجادی حسینی و احمد امینی واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

با گسترش شبكه‌هاي تلويزيوني در اواخر دهه 70، ساخت مجموعه‌هاي مناسبتي ويژه ايام​خاص​ماه محرم، ماه رمضان، دهه فجر، نوروز و هفته دفاع مقدس رونق گرفت.

محرم نزد مردم ايران جايگاه خاص و ويژه‌اي دارد و فرهنگ عزاداري و ارادت به امام حسين(ع) و يارانش، در ذات و روح مردم ايران نهادينه شده است و نسل به نسل منتقل مي‎‌شود. براساس اين ضرورت و پيوند هنر با واقعه عاشورا كه قبلا در سينما به توليد آثار شاخص و ماندگاري مثل «سفير» ساخته فريبرز صالح، «روز واقعه» به كارگرداني شهرام اسدي و... منجر شد و با سياستگذاري سازمان صدا و سيما و حضور بزرگان سينما و تلويزيون، ساخت مجموعه‌هاي مناسبتي ويژه محرم رونق گرفت. حسن فتحي با ساخت شب دهم، حسين سهيلي‌زاده با آخرين دعوت، محمدحسين لطيفي با سفر سبز، احمد اميني با باران عشق، داوود ميرباقري با مجموعه ماندگار مختارنامه، سامان مقدم با پريدخت، فريد سجادي حسيني با حج سرخ، بانو و... آثار ماندگار عاشورايي در فرمت تلويزيون خلق كردند.

فريـــد سجـادي حسيني، كـارگـردان تلويزيون تجربه ساخت كارهاي مناسبتي ويژه محرم ، براي اولين بار سال 1371 با ساخت برنامه حج سرخ كه در ده قسمت پخش شد، افتخار پيدا كردم درباره زندگي امام حسين(ع) كاري بسازم.

 تفاوت ساخت سريال​هاي مناسبتي ماه محرم با ساير مجموعه‌ها:

 سريال بانو ابتدا با نيت پخش در ايام محرم توليد نشد. خوشبختانه مضمون نمايش با ويژگي​هاي ايام محرم قرابت و همخواني داشت. زماني كه شما در شروع كار اين استرس را نداشته باشيد كه مي‌خواهيد كار مناسبتي بسازيد با فراغ بال و تمركز بهتر كار مي‌كنيد و مجبور نيستيد هدفگذاري از قبل تعيين شده‌اي را براي بيان برخي مسائل در كار داشته باشيد و اعتقادات طبيعي و قلبي سازنده به فلسفه عاشورا بدون هيچ پيشداوري در قالب اثر به مخاطب منتقل مي‌شود.

وجود حساسيت‌ها درباره ماه محرم و تاثير آنها بر كار مجموعه‌ساز :

اين مسائل باعث محتاط شدن كارگردان در كارش مي‌شود. البته محدوديت‌ها مي‌تواند در كار مجموعه‌ساز خلاقيت به وجود آورد و با اتخاذ شيوه‌هاي متفاوت نسبت به انتقال مفهوم به مخاطب اقدام کند . در اين سال‌ها، سينماگران شيوه‌هاي مختلفي را آزموده‌اند تا قصه‌شان را روايت كنند و اين شيوه‌ها عموما در درام‌سازي موفق بوده است.

در اين شرايط است كه در مجموعه‌سازي به برخي دستاوردها دست پيدا مي‌كنيم كه به توليد آثار ماندگاري مثل امام علي(ع) و مختارنامه منجر مي‌شود؛ مجموعه‌هايي كه سرفصل جديدي را در حوزه ولايت و حماسه قيام عاشورا به مخاطب واگويه كرد. روايت داستانگوي جذاب تاريخ صدر اسلام در اين مجموعه‌ها جذابيت زيادي براي مخاطبان داشت و كارگرداني مثل ميرباقري نشان داد استاد دراماتيزه كردن اين نوع وقايع تاريخ اسلام است.

ساخت مجموعه‌هاي ويژه محرم در خيلي از مواقع نشان‌دهنده نفوذ فرهنگ عاشورايي در بين همه افراد جامعه با هر نوع تفكر و بينشي بوده است و كارگردان‌هاي ما نيز جزو همين جامعه هستند

تاثيرات حضور مشاوره‌هاي ديني در كارهاي مناسبتي :

 تا به حال در مجموعه‌هايي كه ساخته‌ام با مشاور مذهبي كار نكرده‌ام، اما معتقدم اگر جايگاه مشاور تعريف شده باشد، حضورش مي‌تواند به كار كمك كند. با اين نگاه، كاركردن در هر حوزه‌ ديگري مثل كارهاي پليسي يا دفاع مقدس هم به وجود مشاوراني كه در آن حوزه تبحر دارند نياز دارد.

لزوم وجود تعامل ميان كارگردانان و مشاوران مذهبي در سريال‌هاي مذهبي سيما متذكر شد: ما نسبت به اصول، اعتقادات و خط قرمزها شناخت داريم، اما مشاوره‌ها در ارتقاي كيفي آثار تلويزيوني موثر است.

او در مورد نحوه ارائه مفاهيم عاشورايي در سريال حج سرخ:

 در اين سريال يك راوي با لباس تاريخي در ده قسمت مجموعه حضور داشت و روايتگر صحنه‌هاي مختلف قيام امام حسين(ع) بود.

لزوم احاطه كارگرداني كه قصد دارد مجموعه ويژه محرم بسازد به تاريخ اسلام، هر چقدر كارگردان سواد و معلومات تاريخي درباره محرم و قيام امام حسين(ع) داشته باشد و اين معلومات با شناخت و اعتقاد قلبي همراه باشد، به ساخت كارهاي ارزشمندي منجر مي‌شود.

تاثير ساخت سريال مناسبتي به منظور زدودن باورهاي غلط و خرافات از واقعه عاشورا و آيين‌هاي سوگواري آن تاكيد كرد به طور حتم يكي از اهداف‌ صاحب‌نظران و مديران هم اين است كه ساخت سريال مناسبتي مي‌تواند فرهنگ درست و واقعيت‌ها را به مخاطب منتقل كند و معتقدم نبايد ساخت سريال مناسبتي منحصر به ايام خاصي باشد و بايد در طول سال اين نــوع سريال‌ها توليد شود. اين‌كه بخواهيم ده ماهه بدون تفاوت نسبت به ساخت سريال‌هاي مناسبتي اقدام كنيم و در ادامه، شتاب‌زده مقدمات ساخت را فراهم آوريم، به‌طور حتم با كار ارزشمندي مواجه نخواهيم بود.

 ساخته‌هاي ماندگار عاشورايي در حوزه مجموعه‌سازي :

 بيشتر كارگردان‌هايي كه در اين حوزه كار كرده‌اند تا حد توان، كارهاي خوبي ساخته‌اند.

ساخت مجموعه‌هاي ويژه محرم در بسياري از مواقع نشان‌دهنده نفوذ فرهنگ عاشورايي در همه افراد جامعه با هر نوع تفكر و بينشي بوده است و كارگردان‌هاي ما نيز جزو همين جامعه هستند و طبيعي است با باور و اعتقاد قلبي كارشان را مي‌سازند.

 تفاوت ساخت سريال براي ايام ماه محرم با ديگر مجموعه‌ها :

 مهـم‌ترين ويــژگي سريال‌هاي مناسبتي، فشردگي و زمان اندك براي ساخت است. اين گله من نيست، بلكه اكثر كارگـــــردان‌هايي كه سريال مناسبتي ساخته‌اند، گله‌مند هستند. همه مديران و كارگردان‌ها، مناسبت‌هايي را كه در طول سال قرار است در‌باره‌شان سريالي ساخته شود، مي‌شناسند و نمي‌دانم چرا به‌رغم دانستن اين مساله مديران نسبت به اقدام بموقع براي ساخت مجموعه‌هاي مناسبتي بي‌تفاوت هستند. به همين دليل، اغلب اين مجموعه‌ها در توليد لطمات جبران‌ناپذيري مي‌بيند و عوامل هم از اين فشردگي كار شكايت مي‌كند و بارها ديده شده برخي گروه‌ها چهل و هشت ساعته كار كرده‌اند تا مجموعه بموقع براي پخش روي آنتن برود.

 تاثير حضور مشاور مذهبي :

 خود من چنين تجربه‌اي نداشتم و در ساخت سريال باران عشق از مشاور مذهبي استفاده نكردم. طبيعي است وقتي براي ساخت كار تخصصي اقدام مي‌كنيد، بايد از وجود مشاوراني كه در حوزه مربوط شناخت دارند استفاده كنيد. اين كار باعث مي‌شود كارگردان بتواند در بخش‌هايي كه اطلاعات كافي ندارد داراي شناخت شود. در حوزه مسائل ديني طبيعي است اطلاعات مردم و كارگردان‌ها محدود است.

نوع ارائه مفاهيم در كارهاي مناسبتي :

 در ساخت مجموعه باران عشق تلاش كردم اشاره​اي كلي به عاشورا داشته باشم. در اين مجموعه اساس قصه درباره زيارت رفتن تعدادي از شخصيت‌هاي مجموعه به كربلاست كه در طول سفر با اتفاقاتي روبه‌رو مي‌شوند و اين كار در زمان پخش هم با استقبال خوب مخاطبان و منتقدان روبه‌رو شد. تجربه هم نشان داده پرداخت غيرمستقيم به موضوع مي‌تواند براي مخاطب جذاب‌تر باشد.

تاثيرات ساخت مجموعه‌هاي مناسبتي در زدودن باورهاي خرافي از ديدگاه‌هاي مردم:

 برخي سريال‌هاي مناسبتي با پرداختن به موضوعاتي، به اين خرافه‌ها دامن مي‌زنند و باورهاي غلط را اشاعه مي‌دهند كه با فرهنگ امام حسين(ع) منافات دارد. يكي از وظايف اصلي ساخت مجموعه‌هاي مناسبتي، زدودن همين باورهاي خرافي از ذهن مردم است.

تاثير خط قرمزها و حساسيت‌هاي موجود در ساخت سريال‌هاي مناسبتي ، خط قرمزها اگر در چارچوبي درست باشد، به نفع كار است، اما اگر به سمت نگاه سليقه‌اي برود، دردسرساز است. همه كارگردان‌ها خط قرمزها را مي‌شناسند و خود را ملزم به رعايت آن مي‌دانند. اعتدال در هر كار باعث پيشرفت مي‌شود و نبايد سليقه‌اي برخورد كرد. عده‌اي از دوستان در اين بحث كاسه داغ‌تر از آش مي‌شوند.


منبع: جام جم


گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

  
sad
 
تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به تبیان زنجان می باشد.
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.