مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
جدیدترین مطالب این بخش

رنگ شناسی در معماری-قسمت چهارم
یکی از ملاحظات روانشناختی رنگ که در کاربرد هنری رنگ اهمیت دارد ، بررسی تأثیرمتقابل رنگ ها است . جلو...

رنگ شناسی در معماری-قسمت دوم
ولی این علاقه موقتی به رنگ تقریبآ سراپا بصری و دارای ویژگی های مادی است و با دید معنوی و احساس بررس...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : خصوصیات ترکیب در معماری
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   2998   بازدید   
تاریخ درج مطلب  18/10/1390
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

خصوصیات ترکیب در معماری

خصوصیات ترکیب در معماری واحد هنر تبیان زنجان-

 

نخستین مبحثی که در برنامه ، طراحی مطرح می شود درباره ترکیب و چگونگی آن می باشد ، به این دلیل که یک طراحی هنگامی صحیح و منطقی خواهد بود که عناصر شکیل دهنده آن به گونه ای مطلوب ترکیب شده باشند.

به طور کلی معماری عناصریست که به گونهای با هم ترکیب شده و موقعیت آن به چگونگی عناصر تشکیل دهنده آن بستگی کامل خواهدداشت .

مثلاَ : ترکیب مصالح یک ساختمان باید به صورتی باشد که موجب استواری آن بنا گردد ، تأسیسات آن از قبیل ، لوله کشی آب ، فاضلاب ، سیم کشی ها و غیره متناسب با نا و مناسب انتخاب و تقسیم شده و فضاها بهداشتی و قابل زیست باشند چنانچه به یک بنا بنگریم باید بپذیریم ، برای آنکه جوابگوی عملکرد واقعی خود بوده و استوار بماند لازم است که در اجزاء و عناصر تشکیل دهنده خود به درستی ترکیب شده باشد و باید برای احداث چنین بنائی اصول و قوانین چگونگی یک ترکیب خوب را بشناسیم .

به طور کلی ترکیب دارای مفاهیم و قوانین بسیار زیادی بوده ، ولی در اینجا فقط به عدادی از آنها که ضروری می باشد می پردازیم .

خصوصیات ترکیب

تعادل و توازن:

تعادل یکی از مهمترین عوامل ترکیب می باشد . برای آنکه یک ساختمان استوار بماند تعادل بین نیروهای فشاری و اجزاء نگهدارنده لازم بوده و بطور کلی برای آنکه ساختمان بتواند وظیفه خود را انجام دهد تعادل میان تأسیسات و فضاها و تمام اجزاء آن ضروری می باشد .

تناسب و مقیاس:

مفهوم تناسب و مقیاس به مفهوم تعادل بسیار نزدیک می باشد و می توان با دیدی مشابه این دو عامل را مورد بررسی قرار داد و نیز در زمینه های جتماعی ، در طبیعت و در امر ساختمان می توان این مفاهیم راجستجو نمود . تناسب مقیاس جزء ضروریات یک ترکیب محسوب می شود.

وحدت ، هماهنگی و تضاد :

 وحدت را باید در تعادل و تناسب جویا شویم ، وحدت در رفتار انسان نیز ضروری بوده و از طریق وحدت و هماهنگی در جسم و روح است که انسان می تواند به اعمال بزرگ و پر ارزش دست یابد.

حرکت و جهت :

 در بررسی ترکیب در امر ساختمان باید به جهت و حرکت ساختمان و کلیه این فعل و انفعالات توجه نمود.

نقطه عطف یکی دیگر از مسائلی می باشد که در طراحی برای نشان دادن مهمترین قسمت های یک ساختمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سازه (استخوان بندی ساختمان ) :

هر ساختمان دارای استخوان بندی و یا سازه ای می باشد که حافظ پوسته و پوشش های آن می باشد ، به عبارت دیگر آنچه موجب ایستائی و استواری بنا می گردد اسکلت آن بنا می باشد.

سیرکولاسیون ( رفت و آمد ) و فضای مورد استفاده :

 اساساَ سیکولاسیون در فضاهای مورد استفاده نشانگر اجزاء با معنی ایستا و پویا در کل ساختمان هستند . فضای مورد استفاده از اهداف اولیه تصمیم گیری های معماری در ارتباط با کار وی‍‍ژه بوده و سیرکولاسیون وسیله ای است که نتیجه طراحی به عهده آن می باشد .

توده :

 توده یا حجم به عنوان یکی از مباحث طراحی اهمیت عینی یا معمولترین برخورد با شکل سه بعدی ساختمان را فراهم می نماید .

ارتباط پلان با نما یا مقطع :

 پلان ، مقطع و نما قراردادهای مشترکی برای شبیه سازی تصاویر افقی و عمودی کیله ساختمانها هستند .

جزء یا واحد به کل :

 ارتباط جزء به کل ، معماری را همچون واحدهایی که می تواند در ایجاد ساختمان مرتبط باشند ، بررسی می نماید . یک واحد تمامیت تعریف شده است ، که خود بخشی از یک ساختمان می باشد .

عناصر تکراری به مجرد :

ارتباط عناصر تکراری به مجرد موجب آشکاری اجزاء فرمی و فضایی می شود .

تعادل و تقارن در معماری :

مفاهیم تعادل و تقارن از ابتدای معماری مورد استفاده قرار گرفته است . به عنوان یک مبحث اصلی ترکیب بندی ، تعادل در معماری به واسطه استفاده از اجزاء فرمی و فضایی به وجود می آید . تعادل حالتی عینی یا ذهنی از موازنه بوده ، تقارن یک حالت ویژه از تعادل می باشد.

هندسه در معماری :

هندسه یک ایده شکل دهنده در معماری است که در تعیین پلان و شکل سه بعدی بنا مورد استفاده قرار می گیرد .

پیوستگی در معماری :

ایده های شکل دهنده پیوستگی ، از فرآینده افزایش یا اجتماع و کاهش فرم برای ایجاد یک اثر معماری بوجود می آیند . به گونه ای که هر دو نیاز مند درک علمی از ساختمان هستند .

ترتیب در معماری :

به عنوان یک ایده شکل دهنده ، مبحث ترتیب در طراحی ساختمان ها ، نمود فیزیکی از یک رشته صفات است . این مفهوم را به صورت یک نمایش رتبه ای مرتبط با یک سری از ویژگیهای خاص مجسم کنید .


 

گردآوری:گروه هنر سایت تبیان زنجان

http://www.tebyan-zn.ir/Art.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : معماری , آموزش معماری , مفاهیم معماری ,
  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

48217
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.