مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
نگاهی بر انسان شناسی فلسفی
سادات حسینی به چه کسانی می گویند؟
وصیت نامه شهيد حاج مهدی باکری
برزخ چيست؟
خرافه زدائی از فرهنگ عاشورا
شرکت در نماز جمعه و اهمیت آن
تذکرات اخلاقي درباره حج و عمره
پیامدهای بی توجهی به نماز
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

چرا باید غزه در مقابل انبوه دشمنان تنها رها شود ؟
امروز غزه دیگر آن قبیله 16 قرن پیش نیست که عده ای خود را به آن منتسب بدانند و به آن افتخار بکنند . ...

محاصره غزه و چرايي سکوت و خيانت برخي رژيم هاي عربي
جرم فلسطيني هاي ساکن غزه اين است که در انتخابات دموکراتيک مجلس قانونگذاري به جنبش مقاومت اسلامي فل...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : حاج عماد مغنیه مردی که کابوس رژیم صهیونیستی بود
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1321   بازدید   
تاریخ درج مطلب  5/12/1395
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

حاج عماد مغنیه مردی که کابوس رژیم صهیونیستی بود

حاج عماد مغنیه مردی که کابوس رژیم صهیونیستی بود

شهید حاج عماد مغنیه را می توان یکی از فرماندهان اصلی مقاومت دانست که برای سال ها، به کابوس رژیم صهیونیستی تبدیل شده بود. رهبر انقلاب در پیامی به مناسبت شهادت او، خطاب به سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان فرمودند: زندگی و مرگ انسان هائی مانند او، حماسه ئی است که ملت ها را بیدار می کند و به جوانان الگو می دهد و افق های روشن و راه رسیدن به آن را برای همه ترسیم می نماید. صهیونیست های خونخوار و جنایتکار بدانند که خون مطهر شهیدانی همچون عماد مغنیه صدها عماد مغنیه می آفریند و مقاومت در برابر ظلم و فساد و طغیان را دوچندان می کند. درباره ی نقش حاج عماد در فرآیند مقاومت و مبارزه با رژیم صهیونیستی، با جناب آقای انیس نقاش، تحلیل گر مسائل منطقه، و از مبارزان مطرح حزب الله و از نزدیکان آن شهید بزرگوار به گفت وگو نشستیم.

 

* هدف، واضح و معین و دقیق است و آن خارج کردن اسرائیل از حیطه ی وجود است. این کلمه هایی است که فرمانده شهید، حاج عماد مغنیه آن ها را با دست خود نگاشت. مثلث فلسطین برای فرمانده شهید چه معنایی داشت؟

از اولین روزی که شهید عماد مغنیه به نزد ما آمد تا اینکه آموزش حمل سلاح را از ما بخواهد، چیزی به جز جنگ با اسرائیل در ذهن خود نداشت. او آن هنگام شانزده ساله بود. من مسئول آموزش اردوگاهی بودم که او به آن ملحق شد. آن موقع، همه ی سخنرانی های فرهنگی و سیاسی درباره ی حق ما در فلسطین و خطر صهیونیست بود. فکر و موضع امام خمینی رحمه الله علیه نیز این عهد و ایمان به حتمی بودن پیروزی و یقین در رسیدن به اهداف را عمیق تر کرد. بعدها مباحث و نظرهایی درباره ی این موضوع ردوبدل شد که از همه ی جوانب استراتژیک و پیشروی در پیروزی ها و جمع کردن قدرت و جمعیت به ما کمک کرد. بیشترین چیزی هم که ما را هدایت می کرد و بر تحقیق این عهد و هدف تأکید می کرد، خوانش عمیق و فهم یقینی رازهای سوره ی اسراء بود.

 

* بعد از پیروزی جنگ سال ۲۰۰۶ او حکمی از فرماندهی محور مقاومت گرفت تا اینکه همه ی تجربه ها و آموزه ها و درس های جنگ به مقاومت فلسطین داده شود و پل ارتباطی مردمی و پشتیبانی تأمین شود، مخصوصاً برای غزه که شهید عماد نقشی اساسی در ایجاد این ارتباط داشت. رابطه شهید عماد مغنیه را با حرکت های مقاومت فلسطینی چگونه ارزیابی می کنید؟

بعد از جنگ ۳۳روزه، او فقط اجرای این حکم را در پیش نگرفت، بلکه علاوه بر انتقال سلاح و تجربه به داخل فلسطین و مخصوصاً غزه برای بالا بردن آمادگی و قدرت مقابله با هر حمله در آینده، پیمانی مشترک با فرماندهی سوری برای نقل تجربه به ارتش سوری بست. او همچنین به آماده سازی استراتژیک که شامل مسلح شدن، تشکیل گروه های ویژه، آموزش آن ها براساس قواعد جنگ و استفاده از تجربه ی لبنان و مقاومت می شد، اهمیت می داد.

 

این موضوع دلیل اصلی نقل مکان کردن شهید به سوریه بود. او می خواست به فرماندهان فلسطینی و سوری نزدیک باشد. به طور خاص به این دلیل که بیشتر تجهیزاتی که به غزه منتقل می شد، از طریق سوریه بود. علاوه بر این، قسمتی از آماده سازی نیرو و آموزش آن ها در سوریه و ایران انجام می گرفت. می توان گفت بیشتر انتقال اسلحه و بیشتر دوره ها زیر نظر و با حضور شهید عماد انجام می شد. روزی برادر رمضان عبدالله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی، اعلام کرد تقریباً یقین دارم که موشکی در غزه نیست، مگر اینکه اثر انگشت شهید عماد بر آن باشد. همچنین می توان گفت همه ی پشتیبانی و همکاری در زمینه ی اطلاعات و آماده سازی و راهنمایی انتفاضه ی دوم، از طریق حزب الله و مخصوصاً حاج عماد صورت گرفت.

 

* چرا بعد از شهید شدن شهید عماد مغنیه، دشمنان سعی کردند از آب گل آلود ماهی بگیرند و بین سوریه و حزب الله تفرقه ایجاد کنند؟ چه سودی از این عمل به دست می آوردند؟

آن ها می دانستند که مقاومت جبهه است و فقط یک گروه نیست و محور این جبهه از ایران شروع می شود، از سوریه می گذرد و با عبور از لبنان و فلسطین، تمام می شود. به همین دلیل سعی کردند در سوریه اقدامات تروریستی انجام دهند تا بین محور مقاومت و دولت سوریه و گروه های آن ها جدایی بیندازند، ولی به دلیل نبوغ فرماندهی سوریه و مقاومت، نتوانستند به خواسته ی خود برسند و شکست خوردند.

 

* اسطوره ، اگر مردی وجود داشته باشد که نماد محور شر نام بگیرد، او عماد فایز مغنیه است ، از جمله کلمه ها و تعابیری است که دشمنان شهید و رژیم صهیونیستی درباره ی او به کار برده اند. شهید عماد مغنیه چه کرده بود که این چنین مغضوب دشمنان بود؟

ضربه های استراتژیکی که به دشمن و همیارانش زده شده بود و همچنین ساختار تنظیمی و آماده سازی ای که شهید برای مقابله با دشمنان به کار می بست، او را به دشمن شماره ی یک اسرائیل تبدیل کرده بود. او فقط قوی ترین ضربه ها را به آن ها نزد، بلکه با همکاری برادرانش، یک ساختار امنیتی، نظامی، فکری و فرهنگی تشکیل داد که دیگر نمی توان آن را شکست داد یا به آن نفوذ کرد؛ همچنان که همه ی دستگاه های اطلاعاتی دشمن در طی ۲۵ سال نتوانسته اند به او برسند. به همین دلیل، به حق او را دشمن درجه ی یک و خطرنا ک ترین شخص در مقابل خود می دانستند.

 

* روزنامه ی واشنگتن تایمز در یکی از شماره هایش که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، درباره ی وجود آثاری از فعالیت های شهید عماد مغنیه در عراق صحبت می کند. نظرتان درباره ی نقش شهید عماد مغنیه در ایجاد و تشکیل مقاومت های عراقی علیه اشغالگری آمریکا چیست؟

واضح و آشکار بود که اشغال عراق به دست ایالات متحده به منظور دادن آزادی به ملت عراق و برپا کردن دموکراسی نبود. هدف آن ها به دست گرفتن نفت عراق و حضور در منطقه برای تهدید ایران و سوریه بود. جواب مناسب برای این اقدام آمریکا، قوی کردن مقاومت علیه اشغالگر و منع او از استقرار در منطقه و سپس خراب کردن هدف های او بود. به این منظور، باید تجربه ی مقاومت در لبنان را به عراق منتقل می کردیم و شهید نقشی بسزا و اساسی در این موضوع داشتند. بعضی از رزمندگان لبنانی به برادران عراقی ملحق شدند تا تجربه ها و مهارت هایشان را به آن ها منتقل کنند. همچنین ده ها عراقی به لبنان آمدند تا این تجربه را کسب کنند. در همه ی این اتفاقات، شهید نقشی مهم و بسزا در پشتیبانی از مقاومت های عراقی داشتند.

 

* بعد از ترور شهید، خیلی ها سعی کردند چهره ی او را خراب کنند و تهمت هایی به او زدند. این تهمت ها چه بودند و این کارها را چگونه می بینید؟

این تهمت ها هیچ اهمیتی ندارند، چون مشروع و موثق نیستند. دلیل این تهمت زنی ها زیر سؤال بردن مقاومت است. وقتی قدرت های بزرگ به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در امور ملت ها دخالت می کنند، به امنیت ما تجاوز می کنند و به ملت ما حمله می کنند و آن ها را قتل عام می کنند، طبیعی است که ما به صورت مناسب و با امکاناتی که در دست داریم و متناسب با بدی و زشتی جرم آن ها، پاسخ بدهیم. به این دلیل، من هیچ اشکالی در اقدامات شهید، چه عملیات نظامی و امنیتی و چه کارهای دیگر او، نمی بینم. این اقدامات به حق در مقابل دولت هایی که شب و روز علیه مصالح ملت ما کار می کنند، صورت گرفته است.

 

* بعد از شهید شدن ایشان، عکس شهید عماد مغنیه در محضر رهبر انقلاب منتشر شد. همچنین ایشان بعد از شهید شدن حاج عماد، پیام تسلیتی برای سید حسن نصرالله فرستادند. رهبر انقلاب چه جایگاهی برای شهید عماد داشت و رابطه ی آن ها چگونه بود؟

شهید از اولین افرادی بودند که با امام خمینی رحمه الله علیه و بعد از ایشان با رهبر انقلاب بیعت کردند و با شرکت در جبهه های جنگ تحمیلی صدام علیه ایران، برای مدتی برای دفاع از ایران حضور داشتند. بعد از آن، برای مقابله با حمله ی اشغالگران به لبنان، فرماندهی عملیات مقاومت علیه اسرائیل را برعهده گرفتند.

 

روابط ایشان با فرماندهان ایرانی در بالاترین سطح بود. ایشان نه تنها نقش بزرگی در فرماندهی عملیات مقاومت در لبنان و فلسطین داشتند، بلکه می توان گفت نقش مستقیم و بسزایی در حمایت از امنیت ملی ایران و انقلاب و مقابله با دشمنان آن داشتند. ایشان توانستند ضربه های محکمی به دشمنان ایران و انقلاب اسلامی وارد کنند. شهید در جبهه ی مستضعفین علیه مستکبران و حق علیه باطل، فعال و بانشاط بودند و مرز جغرافیایی نمی شناختند. به همین دلیل ارتباط او با فرماندهان انقلاب قوی و نزدیک بود و به حق جزء کسانی محسوب می شد که از ولایت و انقلاب دفاع می کنند، مانند هر فرماندهی در سپاه پاسداران، نیرو انتظامی یا ارتش ایران. رابطه ی ایشان با امام خامنه ای رابطه ای با فرمانده حامی و راهنمایی کننده در موضوع فلسطین، لبنان، عراق و بعداً سوریه بود.

روابط ایشان با فرماندهان ایرانی در بالاترین سطح بود. ایشان نه تنها نقش بزرگی در فرماندهی عملیات مقاومت در لبنان و فلسطین داشتند، بلکه می توان گفت نقش مستقیم و بسزایی در حمایت از امنیت ملی ایران و انقلاب و مقابله با دشمنان آن داشتند. ایشان توانستند ضربه های محکمی به دشمنان ایران و انقلاب اسلامی وارد کنند.

 

* بعد از شهادت شهید عماد، در پیام تسلیتی که رهبر انقلاب فرستادند، به بودن صدها نمونه از عماد مغنیه که راهش را ادامه خواهند داد، اشاره کردند. همین موضوع را سید حسن نصرالله در سخنرانی شان بعد از شهید شدن شهید عماد ذکر کردند. چه داده هایی نزد رهبر انقلاب و سید حسن نصرالله وجود دارد که باعث می شود چنین حرفی بزنند؟

تجربه به ما یاد داده و تاریخ این را ثابت کرده است که خون شهید رشد می کند؛ آن هم به وسیله ی رونق یافتن راه او با هزارها جوان که متأثر از راه و روش او هستند. بعد از شهید شدن حاج عماد، گروه های بسیاری از جوانان را دیدیم که می خواهند از راه و سیرت او الگو بگیرند و راهی که ایشان در پیش داشتند ادامه دهند. اشاره به این مسئله به دلیل آگاهی امام خامنه ای و سید حسن از این موضوع است. هزاران نفر برای ملحق شدن به مسیر مقاومت جلو آمدند. خود شهید این امر را پیش بینی کرده بود و بعد از جنگ ۳۳روزه امکانات را برای آموزش این گروه محیا کرده بود.

منیع:khamenei.ir

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

183634
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.