مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
خوشبختی
شرايط صيغه عقد
با نیازهای کودک خود آشنا شوید
رفتار پیامبر با خانواده
معیارهای انتخاب همسر
چند توصیه درباره اهدای کادو به همسر
قصه درمانی در کودکان
عکس های دختر بچه ناز
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

نیازهای دختر بچه ها از همان سالهای ابتدایی عمرشان
در جوامعی که ادعای برابری زن‌ها ومردها را دارند،کودکان پذیرای نقش‌های جنسیتی کاملا برابر می‌شوند و ...

جهیزیه ای برای ‌نوزادان
بسیاری از رسم‌ها با گذشت زمان آنقدر پیچیده شده‌اند و تغییر شکل داده‌اند که دیگر نمی‌شود آن‌ را رسمی...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : میزان خواب کودک تازه متولد شده تا ۱۲ سالگی
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   2939   بازدید   
تاریخ درج مطلب  4/2/1390
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

میزان خواب کودک تازه متولد شده تا ۱۲ سالگی

میزان خواب کودک تازه متولد شده تا ۱۲ سالگی واحد خانواده خوشبخت تبیان زنجان-

خواب طبیعی کودکان چند ساعت است؟

از نظر بالینی مشکلات خوابیدن در کودکان و بزرگسالان یکسان است ولی باید توجه داشت که در کودکان تفاوت های چشمگیری در این زمینه وجود دارد و تشخیص یک الگوی خواب طبیعی و اختلالات خواب در کودکان، بسیار پیچیده و نیازمند گرفتن یک شرح حال دقیق و معاینه بالینی از کودک و والدین اوست....

شکایت شایع معمولا در رابطه با مشکلات فرستادن کودک به تخت خود در زمان خواب کودک است. کلنجار رفتن، برای خواب، بیدار شدن زودهنگام و صبحگاهی، عدم موافقت کودک برای خوابیدن بدون والدین، کابوس های شبانه، درخواست خوردن غذاهای مختلف در طول شب و شب ادراری از جمله این شکایت هاست اما بیدار شدن های متوالی در طول شب به خصوص در شیرخوارانی که در تختخواب والدین می خوابند و مرتب شیر مادر را می خورنداز همه شایع تر است. نگرانی والدین از اینکه آیا این کوچولوها به قدر لازم می خوابند یا نه هم دلیل دیگری برای مراجعه به متخصصان است. اکثر موارد نگرانی بی مورد است و چنین رخدادهایی طبیعی به شمار می آید ولی به دلیل اینکه لازمه این امور، بیدار شدن والدین و تغییر خواب آنهاست بالطبع شکایات والدین افزایش پیدا می کند. یک پزشک متخصص کودکان و پزشک متخصص خواب باید رفتارهای طبیعی و الگوی خواب و بیداری کودک را به طور کامل بداند و برای والدین کودک شرح دهد و در نهایت با یک برنامه کامل هماهنگی خواب طرفین را در این برنامه بگنجاند. طبیعی است چنین کاری ساده نیست و مستلزم آگاهی و شناخت کامل علم خواب است. باید از والدین کودک خواسته شود یک ورقه گزارش روزانه برای ساعت های خواب و بیداری کودک پر کنند تا اطلاعاتی به دست آید که در این راه کمک کننده باشد. محققان مقدار خواب مناسب در سنین مختلف را از تولد تا شروع نوجوانی به شرح زیر اعلام می کنند.

نوزادان؛ یک تا ۴ هفتگی

نوزادان معمولا ۱۵ تا ۱۸ ساعت در روز می خوابند اما نوزادان نارس و کم وزن در یک دوره کوتاه بیشتر می خوابند. نوزادان و شیرخوارانی که قولنج یا دردهای شکمی دارند الگوی خوابشان با چرخه شب و روز هماهنگ نیست. در حقیقت آنها از الگوی خاصی پیروی نمی کنند.

● یک تا ۴ ماهگی

در سن ۶ هفتگی شیرخوار شروع به هماهنگ کردن ساعت بیولوژیک خود می کند و الگوی منظم خواب را در او خواهیم دید. در این زمان شیرخوار چندبار در شبانه روز و هر بار بین ۴ تا ۶ ساعت می خوابد و کم کم سردرگمی بین روز و شب پایان می پذیرد.

● ۴ تا ۱۲ ماهگی

در حالی که میزان خواب بهینه در این سنین ۱۵ ساعت در شبانه روز است، بیشتر شیرخواران تا ۱۱ ماهگی روزانه فقط حدود ۱۲ ساعت می خوابند. یک الگوی خواب مناسب برای کودک در این زمان باید از هدف های اصلی والدین باشد. هر چقدر شیرخوار بزرگ تر می شود، اجتماعی تر و الگوی خوابش نیز به بزرگسالان شبیه تر می شود. شیرخواران معمولا در طول روز ۳ بار چرت می زنند. این چرت در ۶ ماهگی به ۲ بار کاهش پیدا می کند. در این سن کودک می تواند تمام شب را بخوابد. چرت صبحگاهی معمولا ساعت ۹ صبح و ۱ ساعت طول می کشد و چرت بعدازظهر ساعت ۲ تا ۱۲ است و ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد و آخرین چرت بین ۳ تا ۵ عصر است.

● یک تا ۳ سالگی

در سن یک سالگی کودک دیگر صبح ها چرت نمی زند. فقط یکبار در روز می خوابد و معمولا به ۱۰ ساعت خواب نیاز دارد. بیشتر کودکان زیر ۳ سال هنوز به خواب نیمروزی یک تا ۳ ساعت نیاز دارند و معمولا ساعت ۸ تا ۹ شب می خوابند و بین ۶ تا ۸ صبح بیدار می شوند.

● ۳ تا ۶ سالگی

کودکان در این سن ساعت ۸ تا ۹ شب می خوابند و ۶ تا ۸ صبح بیدار می شوند. در ۵ سالگی کمتر به خواب نیمروزی احتیاج دارند و معمولا در ۳ سالگی نباید دچار بی نظمی در خواب باشند.

● ۷ تا ۱۲ سالگی

در این سن با افزایش روابط اجتماعی، مدرسه و فعالیت های خانوادگی ساعت خواب شبانه دیرتر می شود. معمولا ساعت ۹ شب می خوابند. میانگین خواب آنها ۹ ساعت است.

● توصیه هایی برای خواب راحت

۱) نور اتاق برای شب تنظیم شود. لامپ های پرنور خاموش شود. چراغ خواب پرنور و پنجره روشن باعث کاهش ملاتونین می شود. ملاتونین در روز و طلوع آفتاب کاهش می یابد و باعث بی خوابی می شود.

۲) درجه حرارت اتاق باید در فصول مختلف متعادل باشد. نباید بیش از حد اتاق کودک را گرم کنید. کافی است به شیرخوار فقط یک لباس بیش از آنچه خود پوشیده اید بپوشانید.

۳) بالش نرم زیر سر گذاشته شود و چنانچه کودکی آلرژی یا حساسیت داشته باشد از وسایلی که ایجاد حساسیت می کند بپرهیزید و از بالش پر و لحاف پشم یا پتوهای الیاف شیمیایی استفاده نکنید.

۴) استحمام و نظافت کودکان بهتر است قبل از خواب انجام شود. دوش آب گرم، بدن را متعادل می کند و فرمان خواب صادر می شود.

۵) برای کودکان می توان از قصه های شیرین هنگام خواب استفاده کرد و برای شیرخواران ترانه یا لالایی خواند تا در آرامش بخوابند.


 


سلامت/گردآوری :گروه خانواده خوشبخت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/blest_family.html

 

 

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : خواب طبیعی کودکان , خواب ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

23410
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.