مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
چه ‌کنیم که پوستمان پیر نشود؟
زایمان طبیعی یا سزارین؟
پيشگيري ازابتلا به بيماري قارچي
درباره طب سوزنی بیشتربدانیم
استفاده ازکرمهای ضد آفتاب
خون مصنوعی تولید شد!
درباره زایمان بی درد بیشتربدانیم!
بیماری وزوز گوش و درمان آن
دقت کردید ؟؟
/Voting/public_opinion/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

مقصران اصلی سرطان را بشناسید
کارشناسان بهداشت جهانی در سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده‌اند که گوشت‌های فرآوری شده از قبیل ژامبون،...

نشانه‌های سرطان گوارش را بشناسید
شهرام آگاه با اشاره به اینکه سرطان های شایع دستگاه گوارش شامل دهان، مری، معده، روده، صفرا و کبد است...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : پرتو درمانی در سرطان سینه
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)

سایر بخش های همگروه : بیماری های گوارشی / درمان دیابت / دستگاه قلب و عروق / بیماری‌های تنفسی / دستگاه عصبی بدن / درمان سرطان / مفاصل و استخوان بندی / سلامت چشم / گوش و حلق و بینی / عارضه های فصلی / درمان سایر بیماری ها / نگهداری و سلامت مو / نگهداری و سلامت پوست / بیماری‌های غدد / دهان و دندان / درمان بیماری‌های زنان و زایمان / ناتوانی رشدی و معلولیت / دستگاه ایمنی و دفاعی بدن / دستگاه گردش خون / دستگاه ادراری و کلیوی / روابط زناشویی سالم /
بازدید ها :   3463   بازدید   
تاریخ درج مطلب  12/10/1389
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

پرتو درمانی در سرطان سینه

رایج ترین نوع پرتو درمانی، ‌پرتو درمانی خارجی است که در این نوع پرتو درمانی  ، اشعه توسط دستگاهی در خارج بدن به بیمارداده می شود. اگر در این روش از ذرات ریز رادیواکتیو استفاده شود به  این روش پرتودرمانی درونی یا براکی تراپی گفته  می شود. برنامه  پرتو درمانی در دفعات خاص و در زمان خاص انجام می شود .

 با استفاده از پرتودرمانی، خطر عود سرطان پستان بعداز عمل لامپکتومی کاهش می یابد . اخیرا آزمایشات بالینی که به صورت تصادفی انجام شده نشان می دهد که میزان عود بیماری در زنانیکه پرتودرمانی را انجام نداده‌اند 30% می باشد در صورتیکه این میزان در  زنانیکه تحت درمان پرتو درمانی می باشند 10% می باشد.
پس از عمل جراحی،  پرتودرمانی تکمیلی بعداز عمل لامپکتومی به منظور از بین بردن سلولهای سرطانی باقیمانده در اطراف محل تومور یا درسایر  قسمت ها،  به طور منظم برای چندین هفته تجویز می شود .
بعد از عمل ماستکتومی ، پرتو درمانی تکمیلی بسته به اندازه تومور ، تعداد غدد لنفاوی سرطانی زیربغل و عرض حاشیه بافت اطراف تومور (که توسط پزشک برداشته شده است)، توصیه می شود .پرتو درمانی   Neoadjuvant ، نوعی پرتو درمانی است که قبل از عمل جراحی به منظور کوچک کردن تومورهای  بزرگ انجام می‌گردد. با استفاده از این نوع پرتو درمانی تومور راحت تر برداشته می شود البته این نوع پرتو درمانی به ندرت استفاده  می گردد .
عوارض جانبی پرتو درمانی عبارت  از خستگی  ، تورم پستان ، تغییرات پوستی است  . در بعضی از مواقع ، ممکن است که قسمتی از شش ها  ،تحت تاثیر اشعه قرارگیرند اگرچه این نوع درمان به ندرت  منجر به خطر التهاب ریه یا التهاب بافتهای ریه  می گردد. در گذشته به خاطر تجهیزات و روشهای پرتودرمانی قدیمی، در زنانی که تحت درمان سرطان پستان چپ بودند خطر ابتلا به بیماری قلبی  افزایش می یافت  ولی در حال حاضر با وجود روشهای نوین، خطر آسیب قلبی وجود ندارد. اگرچه در معرض اشعه قرارگرفتن، ریسک خطر ابتلا به سرطان را در آینده افزایش می دهد، کمتر از یک در 500 بازمانده از سرطان پستان ، مبتلا به سرطان دیگری غیر از سرطان پستان در ناحیه درمان شده  می‌شوند که معمولا نوع سارکوما هستند. مطالعات کارآزمایی بالینی  مقایسه بین روش لامپکتومی به همراه پرتودرمانی تکمیلی  و روش ماستکتومی در فاصله زمانی 20 ساله نشان می دهد که تفاوتی در تعداد بیماران مبتلا یا از دست رفته به دلیل سایر سرطانها نمی باشد . 

برنامه زمانی  پرتو درمانی

درمان استاندارد بعد از لامپکتومی،  پرتودرمانی خارجی به مدت 5 روز در هفته (شنبه تا چهار شنبه ) به مدت شش تا هفت هفته می باشد که معمولا در اولین بار چهارونیم تا پنج هفته پرتو درمانی تمام پستان انجام می شود و بعد از این مدت  برای انجام درمان بیشتر،  اطراف محل تومور در پستان پرتو درمانی می گردد. بخشی که درمان روی آن متمرکز می شود، مرکز یا  boost  نامیده می شود . این نوع درمان به صورت استاندارد در زنان مبتلا به سرطان پستان مهاجم به منظور کاهش خطر عود بیماری استفاده می شود .اگر نشانه ای از وجود سرطان در غدد لنفاوی زیر بغل دیده شود ، پرتودرمانی در قسمتهای غدد لنفاوی ناحیه گردن و زیر بغل نزدیک به پستان یا دیواره قفسه سینه تجویز می شود .معمولا بیمارانی که تحت ماستکتومی قرار می گیرند به پرتودرمانی نیاز ندارند . البته لازم به ذکر است که در مورد بیمارانی که سرطان وسیعی داشته اند و یا  تعداد زیادی از غدد لنفاوی آنها  درگیر بوده است و یا انتشار سرطان در پوست یا دیواره قفسه سینه  وجود داشته ، پرتو درمانی بعد  از عمل توصیه می شود. پرتودرمانی استاندارد بعد از ماستکتومی در دیواره قفسه سینه برای 5 روز به مدت 5 تا 6 هفته توصیه می‌گردد. 
در حال حاضر تاکید بر کاهش زمان  پرتودرمانی از 6-7 هفته به 3-4 هفته می باشد. در روش پرتو درمانی کوتاه مدت یا  hypo-fractionated radiation therapy ،‌ روزانه دوز بالاتری به تمام پستان داده می شود تا طول درمان به 3 تا 4 هفته کاهش یابد . این روش را می توان برای اطراف تومور نیز همزمان یا پس از پرتو درمانی کامل پستان استفاده کرد. مطالعات کارآزمایی بالینی انجام شده  در کانادا و انگلیس نشان می دهدکه  هر دو برنامه زمانبندی کوتاه مدت و طولانی مدت  پذیرفته شده است .

پرتو درمانی جزئی پستان

در این روش، برخلاف پرتودرمانی استاندارد که تمام پستان تحت تاثیر اشعه قرار می گیرد، اشعه مستقیما به منطقه تومور تابیده می شود و معمولا پس از لامپکتومی استفاده می شود. معمولا با هدف قراردادن تومورتوسط اشعه،  مدت زمان مورد نیاز برای درمان کاهش می یابد. اگرچه فقط تعداد کمی از بیماران می توانند از این روش درمانی استفاده نمایند ولی نتایج اولیه امیدوارکننده می باشد. این روش هنوز در دست مطالعه است . نتایج حاصل از انجام مطالعات کارآزمایی در سطح وسیع نشان می‌دهد که این روش نسبت به روش استاندارد ایمن تر و موثرتر می باشد ،  همچنین این آزمایشات به تعیین اینکه چه بیمارانی و چه تومورهایی بهترین داوطلب برای انجام این روش هستند کمک خواهد کرد. این روش می تواند همراه با پرتو درمانی خارجی استاندارد که روی منطقه تومور متمرکز شده و یا همراه با روش کوتاه مدت استفاده گردد .
براکی تراپی، گلوله های کوچک رادیواکتیو را در نزدیک محل تومور پستان یا درون کاتتر پلاستیکی،  به طور موقت در پستان قرار می دهد. ماموسایت یا Mammo site  یک نوع کاتتر بالون دار می باشد که در نزدیکی پستان به منظور صدور اشعه به درون پستان قرار می گیرد. بیشترین نوع براکی تراپی پستان معمولا زمان درمانی کوتاه از یک دوز تا یک هفته را در بر می گیرد.

پرتودرمانی براساس شدت

این نوع پرتو درمانی ،‌ روش پیشرفته ای از پرتو درمانی خارجی  به پستان می باشد .در این روش ، شدت پرتوهای هدایت شده  به پستان بیشتر از پرتودرمانی به روش سنتی است . با استفاده از این روش تومور دقیق تر مورد هدف قرارگرفته و ‌ توزیع اشعه در تمام بافتهای پستان یکنواخت است و از صدمه به بافتهای سالم جلوگیری می شود. همچنین این نوع پرتودرمانی ممکن است  دوز پرتو به ارگان های مهم اطراف، از قبیل قلب و ریه را کاهش دهد  وخطر عوارض جانبی زودرس مانند پوسته پوسته شدن در هنگام درمان نیز کاهش  یابد . زنان  دارای پستان متوسط یا بزرگ  بیشتر در معرض خطر عوارض جانبی مانند پوسته پوسته شدن و سوختگی  در مقایسه با زنان دارای  پستان کوچک هستند . این نوع درمان ممکن است موجب کاهش  عوارض  طولانی مدت در بافت پستان  از قبیل  سفتی ، تورم و تغییر رنگ  می شود.

پرتودرمانی مکمل

مطالعات اخیر ، عواقب استفاده از پرتو درمانی در  زنان سنین بالای  70 سال و  یا زنانی که  دارای تومورهای کوچک  هستند را نشان می دهد. به طور کلی این مطالعات بیان می کنند که پرتودرمانی خطر عود سرطان پستان را  در همان پستان کاهش می دهد ولی در میزان  بقا تاثیری ندارد. دستورالعمل شبکه جامع ملی سرطان، پرتودرمانی را به عنوان گزینه استاندارد بعداز لامپکتومی توصیه می کند. همچنین این دستورالعمل نشان می دهد که زنانی با ویژگی های خاص یا دارای ویژگی های خاص تومور (از قبیل سن بالای  70 سال و یا داشتن بیماری های دیگر که موجب کاهش امید به زندگی در طول  5 سال  می گردد، داشتن تومور کوچک ، عدم نشانه هایی از سرطان در غدد لنفاوی یا حاشیه محل جراحی و دارای  گیرنده های استروژن مثبت ) می توانند به جای پرتو درمانی از هورمون درمانی به تنهایی بعد از لامپکنومی استفاده کنند البته در صورتیکه خطر عود مجدد سرطان در محل پایین باشد .

شیمی درمانی

دراین روش  از داروهای شیمیایی به منظور ازبین بردن  سلولهای سرطانی استفاده می شود. شیمی درمانی سیستمیک، از طریق تزریق دارو دررگهای بیمار انجام می گیرد. این نوع درمان توسط پزشک متخصص سرطان انجام می شود. اغلب افراد مبتلا به سرطان پستان در مطب پزشک یا سایر مراکز درمانی،  شیمی درمانی می شوند.  شیمی درمانی تکمیلی ، عبارت از برنامه زمانبندی درمانی جهت استفاده از داروها در فواصل مکرر در مدت زمان معین است .
شیمی درمانی معمولا به صورت دوره ای از طریق تزریق داخل وریدی (تزریق وریدی) یا از راه دهان (با دهان) انجام می شود . ممکن است این روش، قبل از عمل جراحی به منظور  کوچک شدن تومور بزرگ و کاهش خطر عود بیماری تجویزشود و یا بعد از عمل جراحی برای کاهش خطر عود بیماری باشد. همچنین از شیمی درمانی در زمان عود و متاستاز سرطان پستان استفاده  می شود . بیمارانی که در کارآزمایی بالینی شرکت می کنند ممکن است داروهای جدید یا ترکیبی از داروهای موجود را استفاده کنند .

عوارض جانبی شیمی درمانی بستگی به فرد ، نوع دارو و دوز آن دارد ،دراکثر مواقع  عوارضی از قبیل  خستگی ، ریزش مو ، خطر ابتلا به عفونت ، تهوع و استفراغ ، بی اشتهایی و اسهال ایجاد می شود . این عوارض بعد از اتمام درمان بر طرف می گردد. به ندرت ، عوارض جانبی دراز مدت از قبیل  آسیب قلبی ، آسیب های عصبی ، یا سرطان های ثانویه رخ می دهد ، اما مطالعات نشان داده است که این عوارض جانبی موجب کاهش طول عمر زنان نمی گردد .
داروهای متفاوتی برای انواع مختلف سرطان مفید می باشند.تحقیقات نشان داده است در اکثر مواقع استفاده از ترکیب داروها در مقایسه با یک داروی منحصر بفرد  موثر تر می باشد. داروهای زیر و یا ترکیبی از آنها به عنوان درمان مکمل سرطان مورد استفاده قرار می گیرند:
 
• (Cyclophosphamide (Cytoxa
•(Methotrexate (multiple brand names
•Fluorouracil (5-FU, Adrucil)
•Doxorubicin (Adriamycin)
•Epirubicin (Ellence)
•Paclitaxel (Taxol)
•Docetaxel (Taxotere)
•CMF (cyclophosphamide, methotrexate, and 5-FU)
•CAF (cyclophosphamide, doxorubicin, and 5-FU)
• CEF (cyclophosphamide, epirubicin, and 5-FU)
• EC (epirubicin and cyclophosphamide)
•AC (doxorubicin and cyclophosphamide)
•TAC (docetaxel, doxorubicin, and cyclophosphamide)
•AC followed by T (doxorubicin and cyclophosphamide, followed by paclitaxel)
• TC (docetaxel and cyclophosphamide)
 
Trastuzumab یا  هرسپتین ، این دارو درمان HER2 را هدف قرار می دهد ، همچنین ممکن است به همراه  شیمی درمانی به عنوان درمان کمکی برای سرطان پستان با  HER2  مثبت استفاده شود.
علاوه بر  مواد مخدر و ترکیبات  داروهایی ذکر شده در بالا ، داروهای زیر ممکن است  برای درمان عود یا متاستاز سرطان  پستان ، چه به صورت اختصاصی  یا بصورت ترکیبی استفاده شودند :
• Vinorelbine (Navelbine)
• Capecitabine (Xeloda)
• Protein bound paclitaxel (Abraxane)
• Pegylated liposomal doxorubicin (DOXIL, Dox-SL, Evacet, LipoDox)
• Gemcitabine (Gemzar)
• Carboplatin (Paraplat, Paraplatin)
• Cisplatin (Platinol)
• Ixabepilone (Ixempra)
 
 
داروهای Trastuzumab  وLapatinib  ،‌ درمان هایی با هدف HER2  هستند که ممکن است همراه با شیمی درمانی برای متاستاز سرطان پستان با  HER2  مثبت ،‌ تجویز می شود .Bevacizumab (آواستین) ، داروی مهارکننده عروق خونی (به نام ضد angiogenic) ، یکی دیگر از درمان های هدفمند  است که به همراه  شیمی درمانی برای درمان متاستاز سرطان پستان استفاده می شود.
داروهای مورد استفاده در درمان سرطان به طور مستمر در حال بررسی و ارزیابی می باشند

مرکز تحقیقات و مدیریت درمان سرطان سینه

گردآوری:گروه تندرستی و زندگی سالم
http://www.tebyan-zn.ir/healthy_safe_life.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
مطالب گردآوری شده از منابع اینترنتی در این وب سایت تنها جنبه اطلاع رسانی عمومی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفا جهت هرگونه بررسی پزشکی با پزشک متخصص خود مشاوره نمایید .
آرشیو های مرتبط : سرطان سینه , پرتو درمانی ,
  
نوشته شده توسط سمیرا در تاریخ 91/6/28 ساعت 23:2

ممنون اطلاعات خوبی بود من جلسه هشتم که اخر شیمی درمانی بود را پشت سر گذاشتم و چند روز اینده باید به متخصص پرتو درمانی مراجه کنم برای ادامه درمان .عمل ماستکتومی داشتم تو مطالب شما امده بود ماستکتومی احتیاج به پرتو درمانی ندارد .انشاا.. همینطور باشه.

  
نوشته شده توسط فاطمه  گوهری در تاریخ 89/10/14 ساعت 4:47

عالی بود خسته نباشید.

  
نوشته شده توسط علی اصغر  غفوری در تاریخ 89/10/14 ساعت 2:8

خدا همه مریضان را شفای عاجل عنایت فرماید

  
نوشته شده توسط سینا  محمدی در تاریخ 89/10/14 ساعت 0:41

mer30

  

12345
 
4 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :4.5 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

16668
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.