مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
پيشگيري ازابتلا به بيماري قارچي
استفاده ازکرمهای ضد آفتاب
درباره زایمان بی درد بیشتربدانیم!
خون مصنوعی تولید شد!
آموزش زناشویی و مسائل جنسی
درباره طب سوزنی بیشتربدانیم
استفده از مام ها و ضد عرق ها ! خوب یا بد ؟؟؟
باورهای غلط درباره ضدآفتاب
دقت کردید ؟؟
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

احتمال تولد نوزادان زودرس در مادران کوتاه قد بیشتر است
گزارش های رسمی حاکی از ان است که سالانه بیش از ۱۵ میلیون کودک در سراسر جهان زودتر از موعد مقرر به د...

سزارینی ها افسرده می شوند؟
با اینکه وزارت بهداشت تلاش های گسترده ای برای ترغیب زنان به زایمان طبیعی آغاز کرده، اما هنوز هم کش ...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : سزارین یا زایمان طبیعی؟
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   2373   بازدید   
تاریخ درج مطلب  14/11/1390
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

سزارین یا زایمان طبیعی؟

سزارین یا زایمان طبیعی؟ واحد تندرستی و سلامت تبیان زنجان-

گروهی ، انتخاب نوع زایمان را حق مسلم مادر باردار می دانند؛ درحالی که مخالفان سزارین معتقدند با آگاهی دادن و رفع ابهامات درباره زایمان طیبعی می توان آمار بالای سزارین ها و عوارض ناخواسته آنها را تا حد زیادی کاهش داد چراکه تنها درصد معدودی از زایمان ها منجر به سزارین می شوند و بیشتر خانم ها می توانند زایمان طبیعی داشته باشند. گروهی ، انتخاب نوع زایمان را حق مسلم مادر باردار می دانند؛ درحالی که مخالفان سزارین معتقدند با آگاهی دادن و رفع ابهامات درباره زایمان طیبعی می توان آمار بالای سزارین ها و عوارض ناخواسته آنها را تا حد زیادی کاهش داد چراکه تنها درصد معدودی از زایمان ها منجر به سزارین می شوند و بیشتر خانم ها می توانند زایمان طبیعی داشته باشند.

در این مقاله به باورهای غلطی می پردازیم که باعث می شوند بسیاری از خانم های باردار، سزارین را انتخاب کنند و سراغ زایمان طبیعی نروند.

● سزارین می کنم چون درد زایمان طبیعی غیرقابل تحمل است

بسیاری از خانم ها به این دلیل سزارین را انتخاب می کنند که پزشکشان همیشه در دسترس است و یک تاریخ معین برای زایمان آنها تعیین می شود اما در زایمان طبیعی یک تاریخ احتمالی وجود دارد و در هر ساعتی از شبانه روز ممکن است درد زایمان سراغ خانم باردار بیاید و این پروسه حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت طول بکشد.

در این شرایط خانم باردار نیاز به حضور مستمر کادر درمانی دارد تا هم درد او را تخفیف دهند و هم به زایمانش کمک کند. این در حالی است که در حال حاضر بسیاری از بیمارستان ها چنین شرایطی ندارند و فرد باید تا مدت ها درد بکشد تا بالاخره زایمان کند؛ بدون اینکه پزشک معالجش او را همراهی کند.

بنابراین توصیه می شود سراغ پزشکی بروید که طرفدار پروپاقرص زایمان طبیعی باشد و زمانی که درد زایمان شما اغاز شد، یک ماما و یک پرستار در اختیارتان قرار بگیرد و با آرامش و به دور از درد اضافی و استرس، زایمان کنید.

● سزارین می کنم چون مطمئن و بی خطر است

سزارین هم مانند هر جراحی دیگری خطرات غیرقابل پیش بینی و زیادی به همراه دارد که این خطرات سلامت مادر و جنین را تهدید می کند؛ به عنوان مثال، عوارض داروی بیهوشی می تواند باعث افت فشار مادر شود و روی تنفس نوازد هم تاثیر منفی بگذارد.

در عین حال، احتمال خونریزی در خانم هایی که عمل سزارین می کنند، دوبرابر بیشتر از خانم هایی است که به طور طبیعی کودک شان را به دنیا می آورند. همچنین احتمال بروز یبوست و عفونت رحم و به جای ماندن جای بخیه ازجمله مهم ترین عوارض سزارین محسوب می شود. گاهی نیز سزارین تا جایی پیش می رود که مرگ مادر را رقم می زند.

همین چند وقت پیش بود که زهره، زن ۳۵ ساله همدانی بعد از تولد دومین فرزندش که با عمل سزارین به دنیا آمده بود، از شکم درد اظهار ناراحتی کرد. بلافاصله خانواده اش او را به بیمارستان منتقل کردند اما پزشک معالج او به سفر رفته بود؛ بنابراین ضعف جسمانی اش عادی تلقی شد. سرانجام چند روز بعد، زهره در یکی از بیمارستان های همدان جان باخت و پزشکی قانونی علت مرگ را بریده شدن روده هنگام عمل سزارین اعلام کرد.

● سزارین می کنم چون زودتر به شرایط عادی برمی گردم

سزارین جزو جراحی های بزرگ محسوب می شود که عوارض و خطرهای زیادی را به همراه دارد. در عمل سزارین هشت لایه از پوست و چربی های شکم بریده و دوخته می شود که با خطراتی مثل چسبندگی های مختلف همراه خواهد شد.

همچنین خونریزی و آمبولی روی یکی از مشکلاتی است که بعد از عمل سزارین به وفور مشاهده می شود. بنابراین یک خانم بعد از سزارین نمی تواند توقع داشته باشد که سلامتی اش را خیلی زود به دست بیاورد و به شرایط قبل از بارداری برگردد؛ در صورتی که بعد از زایمان طبیعی مشکل مهمی برای فرد وجود ندارد و از فردای زایمان او می تواند یک زندگی عادی داشته باشد؛ بدون اینکه مجبور شود نکات خاصی را رعایت کند و منتظر بهبود بخیه ها باشد.

● سزارین می کنم چون اضافه وزن دارم

اضافه وزن در بسیاری از خانم های باردار به سزارین منجر می شود؛ درحالی که این وزن بالا روی سلامت جنین هم تاثیرگذار است و خطر دیابت را در مادر و نوزاد افزایش می دهد.

بنابراین بهترین توصیه به خانم ها این است که قبل از بارداری از شر اضافه وزن خود خلاص شوند و با تناسب اندام تصمیم به بارداری بگیرند. البته نباید این نکته را فراموش کنیم که مادران پس از زایمان طبیعی به مراتب سریع تر از زمانی که سزارین می شوند، تناسب اندام خود را به دست می آورند. از طرفی شکم خانم هایی که دردسر کوچک کردن شکم بعد از سزارین مشکل عمده بیش از ۷۰ درصد خانم هاست.

● سزارین می کنم چون نوزاد سالمی داشته باشم

برخی فکر می کنند سزارین برای نوزادشان بهتر است چراکه هیچ فشاری روی سر بچه وارد نمی شود. در جواب این افراد باید گفت همین فشاری که جنین تحمل می کند برای او مفید است چراکه با ایجاد حالت مکش تنفس او را راحت تر می کند.

بنابراین از بابت فشار بر روی سر جنین نباید نگران باشیم چون استخوان های سر نوزاد به نحوی هستند که این فشار را به خوبی تحمل می کنند و هیچ عارضه ای برای او پیش نمی آید، مگر در مواردی که سر جنین نسبت به لگن مادر بزرگ است و سزارین آخرین راهکار خواهد بود.

در عین حال، احتمال داشتن مشکلات تنفسی در نوزادان سزارینی بیشتر از نوزادانی است که به صورت طبیعی دنیا آ مده اند؛ همچنین برخی از این نوزادان در چند روز اول زندگی شان تنفس تندتر از حالت عادی دارند. هرچند که این مورد بسیار کم اتفاق می افتد ولی احتمال این وجود دارد که جراح هنگام پاره کردن رحم به جنین آسیب برساند.

● سزارین می کنم چون مد است!

متاسفانه برخری از خانم ها سزارین را یک مد باکلاس می پندارند و فکر می کنند که هرکس مدرن تر و یا امروزی تر است باید سزارین شود. از نظر مد و مدرنی باید بدانید که امروزه در کشورهای پیشرفته زایمان طبیعی را یک موفقیت بزرگ برای زنان می دانند و سزارین را یک شکست تلقی می کنند؛ به طوری که کلوپ های حمایت از سزارینی ها تشکیل می شود تا آنها را از نظر روحی حمایت کنند

چراکه معتقدند قادر به کسب یک موفقیت بزرگ نشده اند. حتی چهره های معروف و مشهور هم حتی الامکان زایمان طبیعی را انتخاب می کنند و در گفت و گو با نشریات از این بابت احساس خوبی دارند.

از نظر پیشرفته بودن هم باید گفت با اینکه سزارین یک عمل پیشرفته است ولی یک عمل جراحی بزرگ محسوب می شود و درصورتی که برای خانم باردار واجب نباشد اصلا عاقلانه نیست. حتی در کشورهای پیشرفته چیزی به عنوان سزارین اختیاری که ما در ایران داریم، وجود ندارد؛ یعنی اگر چنین کاری را انجام د هند از نظر قوانین اخلاق پزشکی باید جوابگو باشند.

سزارین می کنم چون پزشکم زایمان طبیعی انجام نمی دهد

از نظر پزشکان، زایمان طبیعی سه تا چهار برابر سزارین دردسرساز است ولی تعرفه هایی که به آن اختصاص داده شده خیلی کمتر از سزارین است که این موضوع نیز بر افزایش سزارین در ایران دامن می زند؛ درحالی که در کشورهای پیشرفته تسهیلات ویژه ای را برای زایمان طبیعی اختصاص داده اند و افراد را به آن ترغیب می کنند.

بنابراین موقع انتخاب پزشک دوران بارداری تان بیشتر دقت کنید و سراغ متخصصی بروید که مطمئن باشید طرفدار زایمان طبیعی است و دست به سزارین انتخابی و غیرضروری نمی زند.

● سزارین می کنم چون مجبورم!

تا مدت ها پیش اعتقاد بر این بود که اگر خانمی یک بار سزارین شد، باید همیشه سزارین شود. البته در برخی بیماران این قانون هنوز هم حاکم است ولی امروزه متخصصان بر این باورند که اگر خانم باردار در یک بیمارستان مجهز قرار بگیرد می تواند تحت نظر یک متخصص زنان و زایمان، زایمانی طبیعی انجام دهد. حتی گاهی زایمان دوقلوها به صورت طبیعی قابل انجام است اما حاملگی های بیش از دوقلویی حتما باید به صورت سزارین خاتمه یابد.

ادامه دارد ....


تندرستی / گردآوری:گروه تندرستی و زندگی سالم
http://www.tebyan-zn.ir/healthy_safe_life.html

مطالب گردآوری شده از منابع اینترنتی در این وب سایت تنها جنبه اطلاع رسانی عمومی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفا جهت هرگونه بررسی پزشکی با پزشک متخصص خود مشاوره نمایید .
آرشیو های مرتبط : سزارین , زایمان طبیعی , زایمان , بارداری ,
  
نوشته شده توسط سمیرا  مومنی در تاریخ 90/11/15 ساعت 8:54

بسیارعالی بود

  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

50808
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.