مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/ItMatchOnline.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

اهداف بسيج دانش‌آموزي
در قانون مصوب سال 1375، موارد زير به عنوان هدف‌هاي بسيج دانش‌آموزي تصريح شده است.1. جذب دانش‌آموزان...

قانون تشكيل و توسعه بسيج دانش‌آموزي
به منظور جذب، آموزش و سازماندهي دانش‌آموزان مدارس كشور در ارتش بيست ميليوني و ايجاد روحيه همياري، م...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : کارکرد‌های بسیج در عرصه ‌های مختلف
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1419   بازدید   
تاریخ درج مطلب  5/8/1390
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

کارکرد‌های بسیج در عرصه ‌های مختلف

کارکرد‌های بسیج در عرصه ‌های مختلف واحد جامعه و سیاست تبیان زنجان-

بسیج با توجه به ظرفیت‌های موجود و ماموریت‌های محوله، پس از جنگ تحمیلی، با حضور در فعالیت‌های مختلف، به خوبی توانست از توانمندی ‌های خود برای حضور در عرصه ‌های گوناگون مورد نیاز کشور استفاده نموده و برگه ‌های زرین فراوانی را به کتاب پرافتخار بسیج بیفزاید.

برای ارائه تصویر روشن از نقش ‌هایی که بسیج در طول حیات طیبه خود به ویژه پس از جنگ برعهده گرفت، لازم است دستاورد‌های موردنظر، در قالب دسته بندی ‌های خاص مورد بررسی قرار گیرد.

عرصه ‌های اجتماعی

یکی از عرصه ‌های حضور ارتش 20 میلیونی در کشور، عرصه فعالیت‌های اجتماعی است که به ویژه پس از جنگ، بشدت مورد توجه قرار گرفت.

از جمله فعالیت‌های بسیج در این حوزه را می‌توان در مواردی نظیر همکاری با دولت در طرح‌های ملی مانند ریشه کنی فلج اطفال، بیمه روستایی، مبارزه با بی‌سوادی و مشارکت در نهضت سوادآموزی و فعالیت‌های امدادی در حوادث غیرمترقبه و ده‌ها مورد دیگر مشاهده کرد.

بسیج فرهنگی

پس از شکست و ناکامی استکبار در زمینه مسائل نظامی، تهاجم فرهنگی دشمن با سرعت فراوان و برنامه ریزی دقیق و به صورت خزنده و پنهان و با استفاده از متنوع ترین و جدیدترین ابزار، در زمینه ‌های مختلف، توسعه یافته و سراسر کشور را فراگرفت.

به همین دلیل اجرای فعالیت ‌های فرهنگی بویژه پس از جنگ، در راس فعالیت ‌های بسیج قرار گرفت و با دو هدف مقابله و پیشگیری تهدیدات متصور در این زمینه و همچنین فرهنگ سازی و نهادینه سازی ارزش ‌های اسلامی و فرهنگ دفاع مقدس و تفکر بسیجی، طرح‌ها و برنامه ‌های متعددی در سطح کشور اجرا شد که بخش عمده ای از آن‌ها همچنان در حال اجراست.

مهمترین فعالیت‌های فرهنگی را می‌توان این گونه برشمرد: اقدام در جهت احیا فریضه امر به معروف و نهی از منکر، اجرای انواع برنامه ‌های آموزشی برای عموم و بویژه اعضای بسیج، اجرای انواع فعالیت ‌های فرهنگی مانند برگزاری انواع یادواره‌‌ها و جشنواره‌‌های فرهنگی و ورزشی و...

برنامه ‌های فراگیر فرهنگی با توجه به ظرفیت ‌های بالقوه فراوان در رده ‌های مقاومت بسیج، از چنان تنوع و تعدد توام با ابتکار و خلاقیتی برخوردار است که این رده‌‌ها دریک جو رقابتی سالم و سازنده، هر سال با ورود به عرصه ای متفاوت و نو و طراحی ساز و کار لازم، قابلیتی جدید را از خود به نمایش می گذارند.

بسیج نظامی

مهمترین عملکرد بسیج در زمینه نظامی و امنیتی با حضور در صحنه‌‌های دفاع مقدس و پشتیبانی از رزمندگان اسلام مربوط می‌شود، اما فعالیت‌‌های دیگری نیز در این زمینته صورت گرفته که می‌تواند در زمان صلح نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مبازره با ضد انقلاب و اشرار و همچنین مقابله با اغتشاشات رخ داده در شهر‌ها در طول دوران انقلاب از جمله عملکردهای بسیج طی سال‌های گذشته است.

از سوی دیگر بدیهی است با توجه به تجارب قبلی، بسیج می تواند با اتکا به ظرفیت ‌ها و توانمندی‌‌های فراوان بالقوه و بالفعل خود و با استفاده از شیوه ‌ها و امکانات موجود ودر دسترس، همچنان به طور فعالانه در عرصه ‌های مختلف در زمان صلح و سازندگی وارد عمل شده و نقش ویژ‌های درتوسعه و رشد همه جانبه کشور بر عهده داشته باشد.

علی اشرف نوری


همشهری/گردآوری :گروه جامعه و سیاست تبیان زنجان
http://tebyan-zn.ir/politics.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

42617
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.