مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
پرورش ماهی اسکار
ابیراهی و انواع آن
همه چیز درباره کولر خودرو
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
نكات ایمنی لاستیک خودرو
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
دقت کردید ؟؟
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
/ItMatchOnline.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
جدیدترین مطالب این بخش

تهیه پاد هیدروژن
یکی از نسخه‌های تهیه پاد هیدروژن که در سمینار پژوهشی مونیخ مورد بحث قرار گرفت مبتنی بر کشف پژوهشگرا...

فوتو یونش اتمها توسط لیزرهای دارای شدت بالا
در شناخت ساختار اتمها و مولکولها، طیف نمایی و مطالعه بر خوردهای اتمی، دو ابزار عمده هستند. از بررسی...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : معماری مولکولی میان رویاها
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   243   بازدید   
تاریخ درج مطلب  24/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

معماری مولکولی میان رویاها

معماری مولکولی میان رویاها

در اوایل قرن هجدهم، روشنایی تالار های تماشاخانه ها و دیگر اماکن عمومی لندن را با گازی که از روغن نهنگ تهیه می شد تأمین می کردند. وقتی این گاز را برای توزیع در مخازن متراکم می کردند، مایع معطر و فراری جدا می شد. مایکل فارادی دانشمند مشهور انگلیسی، این مایع را مورد مطالعه قرار داد و حدود سال 1825ثابت کرد که تنها از کربن و هیدروژن با نسبتهای مساوی تشکیل شده است. بعد ها معلوم شد این مایع که بنزن نام گرفت از اجزای قطرانی است که به هنگام تولید کک از زغال تقطیر می شود. ترکیبات معطر( آروماتیک) مشابهی در بسیاری از منابع طبیعی دیگر نیز یافت شدند.

بنزن به سبب ویژگی های عجیبی که داشت، معمای نظری عمده ای در برابر شیمی دانان قرار داده بود. اکثر ترکیباتی که فقط حاوی کربن و هیدروژن بودند و در آن نسبت ات های هیدروژن به اتم های کربن کم بود، رفتاری متفاوت با بنزن داشتند. (در این مورد نسبت آن ها 1 به 1 بود، چون مشخص شده بود که فرمول مولکولی بنزن C6 H6 است.) مولکول های مزبور را نسبت به هیدروژن غیراشباع می نامیدند، به عبارتی دیگر می شد چندین مولکول هیدروژن به آن ها اضافه کرد، اما در مورد بنزن چنین نبود. بنزن جنبه های غریب دیگری هم داشت، تا 1865 هیچ کس نتوانسته بود فرمول ساختاری مناسبی برای آن پیشنهاد کند. اما فریدریش آوگوست ککوله مردی بود که در آن سال موفق به این کار شد. ککوله در 1829 در دارمشتات المان به دنیا آمد. او به قصد تحصیل در رشتة معماری وارد دانشگاه گیسن شد. اما در گیسن تحت تأثیر یوستوس فون لیبیگ قرار گرفت، و سخنرانی های جذاب او باعث شد عمرش را وقف شیمی کند. از گیسن به پاریس رفت تا زیر نظر ژان باتیست، آندره دوما و شارل آدولف وورتر به تحصیلات خود ادامه دهد، و سپس به انگلستان رفت و با بهترین شیمی دانان انگلیس مشغول همکاری شد. پس از بازگشت به آلمان، ابتدا در هایدلبرگ به تدریس پرداخت و سپس در 1858 به عنوان استاد شیمی به گنت بلژیک رفت. تا 1865 در گنت باقی ماند، تا سرانجام به بن دعوت شد تا کرسی خالی آ. و . هوفمان را به عهده گیرد. ککوله در بن در همین مقام باقی ماند تا در سال 1986، سال فوت آلفرد نوبل، درگذشت. سه جایزه از پنج جایزة نخست شیمی نوبل نصیب شاگردان او شد: یاکوب وانت هوف (1901)، امیل فیشر (1902)، و آدولف فون بایر (1905) . ککوله به عنوان یکی از بزرگترین استادان شیمی در قرن نوزدهم شناخته شد.

شیمی دانان، با وجود شهرتی که در ککوله در مقام استادی داشت، او را بیشتر به سبب نظریاتی که دربارة ساختار مولکولی ترکیبات آلی ارائه داد می شناسند. تا قبل از 1858 متخصصان شیمی آلی از یک جهت کورمال کورمال قدم برمی داشتند. اگر چه به موفقیت های چشمگیری دست یافته بودند، اما در سطح مولکولی از ساختار موادی که با آن ها کار می کردند هیچ تصور ذهنی نداشتند.

 


منبع: وب سایت rasekhoon.net

 

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : مایکل فارادی , ککوله , بنزن ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184432
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.