مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
با انواع اسکريپرها آشنا شوید.
همه چیز درباره کولر خودرو
پخش‌كننده موسیقی Cowon iAudio 7
آیا گوگل رقیب پیدا کرده است؟
نانوتکنولوژی و صنعت نساجی
آشنایی با گریدر
نكات ایمنی لاستیک خودرو
ابیراهی و انواع آن
دقت کردید ؟؟
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/ItMatchOnline.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

درخت می میرد ولی زندگی آن ازبین نمی رود
کمتر کسی این مجال و حوصله را دارد که سال های متمادی وقت خود را صرف نظارت بر چگونگی انهدام یک درخت ک...

چگونه یک درخت را هرس کنیم؟
هرس کردن باعث تقویت درخت و مرتب و زیبا دیده شدن آن می شود. هرس کردن باعث می شود شاخه های فرسوده جدا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : درخت و درختكاري
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1145   بازدید   
تاریخ درج مطلب  19/4/1390
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

درخت و درختكاري

درخت و درختكاري واحد دانش و تکنولوژی تبیان زنجان

درخت اين جاندار بي زبان ازگرانبهاترين آفريده هاي خداوند دانا براي آدمي است و به دليل نقش حياتي كه در زندگي تمامي موجودات زنده علي الخصوص انسانها دارا مي باشد در سالنامه جمهوري اسلامي ايران روز پانزدهم اسفند بنام روز درختكاري ناميده شده است و ازآنجا كه حيات درخت به عواملي نظير آب ، خاك و هوا بستگي صد در صد دارد كه توسط مسئولين امر سالهاست كه تحت عنوان هفته منابع طبيعي (15 الي 21) اسفند برنامه هاي متعدد آموزشي ، اطلاع رساني و درختكاري اجرا مي گردد به نقش و اهميت درخت در زندگي انسانها و با توجه به فرا رسيدن فصل درختكاري به شيوه هاي صحيح كشت درخت اشاره گردد.

درختكاري

كمتر كسي است كه به عمرش درخت نكاشته باشد و يا لااقل در فكر كاشتن يك درخت نبوده باشد ، درختكاري يك سنت پسنديده است كه همه مردم به آن علاقه دارند. شرع مقدس اسلام نيز امر كشت و زرع و درختكاري را تشويق و ترغيب كرده و رهبران بزرگ اسلام در عمر مقدسشان اغلب به اين امور اشتغال داشته اند . مولاي متقيان علي (ع) به دست مباركشان هسته هاي خرما را مي كاشتند و نخلستانهاي احداثي را در راه خداوند يكتا وقف مي كردند بنابراين ما هم كه پيروان اين بزرگان هستنم بايد به درختكاري توجه بيشتري داشته باشيم و همه ساله درخت بكاريم و از آن نگهداري كرده و ذيگران را هم در اين كار خداپسندانه تشويق نماييم.

درختكاري با نهال

نهال معمولا به سه صورت در اختيار قرار مي گيرد :1- نهال ريشه عريان 2- نهال گلداني 3- نهال گوني پيچ

- نهالهاي ريشه عريان :

مي توان اين گونه نهال را در اواخر زمستان و يا اوايل بهار قبل از بيدار شدن درخت از نهالستانها و مراكز فروش نهال تهيه كرد در موقع خريد به سالم بودن كليه اجزاي نهال توجه شود و شاخه ، تنه و ريشه تازه ، سالم و مناسب باشد. گوده را به اندازه اي حفر كنيد كه ريشه ها در هم پيچ نخورد وقتي نهال را در گوده قرار داديد در آن بريزيد و آن را با لگد فشار بدهيد پس از آن اطراف گوده را براي آبياري به صورت حوضچه آماده كنيد .نهال بايد به اندازه اي كه در نهالستان در خاك بوده است در خاك داخل گوده قرار گيرد و اين را از روي رنگ قسمت يقه گياه ( فاصله ريشه و ساقه اصلي )‌مي توانيد به خوبي تشخيص دهيد.

- نهالهاي گلداني :

اينگونه نهالها را در تمام طول سال مي توان انتقال داد و در محل مورد نظر كشت نمود، مشخص كردن وضعيت ريشه ها قبل از بيرون آوردن نهال از گلدان كار مشكلي است و مي توانيد ظاهرا آنرا معاينه كنيد و اگر ريشه ها از سطح خاك اطراف گلدان و سوراخهاي زهكش زير گلدان بيرون زده باشد از انتخاب اين چنين گلداني جدا خودداري كنيد.

عمق گودال يا گوده را دو برابر قطر دهانه گلدان حفر كنيد. لازم است كه به خاك مقداري كود اضافه نماييد.زيرا نهالهاي گلداني از حساسيت بيشتر برخوردار هستند و بايد در عمليات كاشت و مواد غذايي مورد نظر دقت نمود. وقتي كه نهال را از گلدان بيرون مي آوريدريشه هاي اضافي پيچ خورده و صدمه ديده را قطع كنيد و به آهستگي ريشه هايي را كه در هم شده اند از يكديگر دور كنيد گياه را اندكي بالاتر از آنچه در گلدان بوده است در گوده قرار دهيد و اگر گوده را عميق تر حفر كرده ايد مقداري خاك و كود كف آن بريزيد خوب آن را با لگد مستقر و محكم كنيد.بهتر است گوده را قبلا آبياري كنيد و بگذاريد آب آن زهكش شده و جذب شود .پس از اينكه نهال را داخل گوده گذاشتيد اطراف آن را با خاك و كود پركنيد و بعد آبياري نماييد.

نهالهاي گوني پيچ :

معمولا بعضي از نهال درخت و درختچه ها را وقتي كه از زمين نهالستان براي انتقال به محل اصلي بيرون مي آورند به سبب حساسيتي كه دارد و احتمال خشك شدن آنها در فاصله بيرون آوردن از نهالستان و كشت به هنگام كندن از بستر خزانه ها نهال را همراه با خاك اطراف بيشه آن بيرون مي آورند و ريشه ها را بدون آنكه صدمه ببينند همراه يك توپي خاك داخل گوني پيچيده و محكم با نخ مي بندند و براي جلوگيري از خشك شدن داخل گوني ، مرتبا كمي آب به گوني مي پاشند گوده اي را كه براي اين گونه نهالها در نظر مي گيرند نبايد به اندازه اي عميق باشد كه از ارتفاع توپي خاك اطراف نهال بيشترباشد معمولا بايد نهال را حدود 5 سانتيمتر بالاتر ازحد طبيعي آن كاشت پهناي دهانه گوده تقريبا بايد دو برابر توپي خاك اطراف نهال باشد و عمق آن هم كمي كمتر از ارتفاع توپي وقتي گوده را به مشخصات بالا حفر نموديد كمي خاك خوب مخلوط با كود بريزيد سپس نهال را داخل گوده گذاشته اطراف آن را با خاك مناسب و كوددار پر كنيد و پس از آن حوضچه اطراف نهال را آماده و آبياري نماييد.

 خصوصيات يك نهال خوب

1- ريشه فراواني داشته باشد.

2- ساقه آن مستقيم و بدون انشعاب باشد.

3- تاج آن طبيعي و انشعاب داشته باشد.

4- پوسته نهال بايد شاداب و آبدار باشد.

5- در نهالهايي كه هميشه سبزهستند رنگ برگها بايد سبز معمولي يا سبز تيره يكدست باشد.همچنين آثار ضعف و پژمردگي در برگها ديده نشود.

6- ريشه نهال بايد شادابي و رطوبت داشته باشد و بريدگي و شكستگي آن بسيار كم باشد.

7- بايد توجه داشته باشيد كه اعضاي مختلف نهال از زخم و وجود حشرات و بيماري به دور باشد.


 شهرداري لار/گرد آوری: گروه دانش وتکنولوژی سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/science_technology.html

 

آرشیو های مرتبط : درختكاري , درخت ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

32864
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.