مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
مواظب کیف خودباشید!
استرس چيست؟
هیات مذهبی بعنوان نهاد اجتماعی
تاثیر مثبت انديشی در موفقیت و زندگی
اخلاق در روابط عمومی
می‌خواهم کارآفرین شوم
ریا و باطل شدن اعمال
افزایش اعتماد به نفس با چهار هفته تمرین
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/ItMatchOnline.html
/archive/photography/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
جدیدترین مطالب این بخش

سيري در نظريه هاي مهاجرت (1)
در اين مقاله در راستاي ارائه تئوري هاي مربوط به مهاجرت، نخست به بيان مباني نظري در خصوص پديده مهاج...

چگونه سیگار را ترک کنیم؟
از همین لحظه،‌ یک دوره ی ترك 2 تا 4 هفته‌ای تعیین کنید تا بتوانید خود را برای این كار آماده كنید. د...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : چرا جوانان به خارج از كشور مهاجرت می کنند؟
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   4032   بازدید   
تاریخ درج مطلب  4/8/1389
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

چرا جوانان به خارج از كشور مهاجرت می کنند؟

يك جامعه شناس با تأكيد بر نقش عوامل فرهنگي در گرايش جوانان به مهاجرت از كشور‌‌ گفت: دلايل مهاجرت جوانان به خارج از كشور شايسته تحقيق و بررسي است.

سليمان پاك سرشت درباره مهاجرت جوانان به خارج از كشور و وجود عوامل مختلف در اين رابطه‌ گفت: شيوه پرداختن به اين موضوع همواره به گونه‌اي بوده است كه به شناخت مسئله منجر نشده است و به همين دليل گاهي اوقات هم اين موضوع به به بيراهه كشانده شده است.
وي با بيان اين‌كه فرار مغزها به يك اپيدمي در كشورهاي جهان سوم تبديل شده است، اظهار داشت: در كشور ما عوامل خاص و دروني ديگري وجود دارند كه باعث پيداش چنين تمايلاتي مي‌شوند. همچنين جواناني كه تمايل به يافتن فرصت‌هاي شغلي مناسب، اقتصادي و معيشتي هستند تمايل به خروج از كشور را دارند.

نخستين واكنش درباره مهاجرت جوانان فقدان فرصت در كشور است

اين استاد دانشگاه با تأكيد بر اهميت بررسي پديده مهاجرت جوانان به خارج از كشور و پيامدهايي كه براي جامعه به دنبال خواهد داشت، تصريح كرد: نخستين واكنش و پيامد كه در رابطه با مهاجرت جوانان با آن مواجهيم، وجود ناكامي و فقدان فرصت در كشور و عدم توانايي افراد در رفع اين مسائل است؛ به همين دليل عده‌اي به خارج از كشور مهاجرت مي‌كنند و تغيير محل اقامت مي‌دهند يا اين‌كه براي مادام‌العمر كشورشان را ترك مي‌كنند و در مقابل گروه ديگري تصور مي‌كنند كه اين دسته از جوانان به دليل نبود فرصت‌هاي شغلي يا تحصيلي مناسب به مهاجرت اقدام كرده‌اند.

عدم علاقه جوان به جامعه برچسبي نيست كه براي مهاجرت جوانان به كار ببريم

اين جامعه‌شناس افزود: توسعه اين گناه نسبت به جامعه خودي و در نهادهاي مختلف نظير نهادهاي اقتصادي يا آموزش پيامد‌هايي را به دنبال خواهد داشت؛ ضمن اين‌كه نمي‌توان اين‌گونه تصور كرد، هر جواني كه به خارج از كشور سفر مي‌كند علاقه‌اي به فرهنگ و جامعه خود ندارد و دچار بيگانگي با كشورش شده است؛ نمي‌توان اين برچسب‌ها را براي همه به كار برد و به طور طبيعي عده‌اي به اين نتيجه خواهند رسيد كه بخشي از افراد ناگزير به مهاجرت هستند.

 ايرانيان به راحتي فرهنگ كشور ديگر‌‌‌‌ را مي‌پذيرند

پاك سرشت با بيان اينكه مهاجرت جوانان به خارج از كشور پيامدهاي مثبت و منفي به دنبال خواهد داشت، گفت: نتايج مطالعات انجام شده نشان ‌مي‌دهد ايرانيان در بين مهاجران بيش‌ترين پذيرش اجتماعي را نسبت به فرهنگ‌هاي كشور مقصد دارند، و به راحتي فرهنگ كشور ديگر را مي‌پذيرند‌.
وي ادامه داد: مهاجران كشورهاي ديگر با تشكيل اجتماع، انسجام خود را در كشور ديگري حفظ مي‌كنند و كشور كوچكي را در دل كشور ديگري ايجاد مي‌كنند اما متأسفانه اين اتفاق درباره ايرانيان كم‌تر رخ مي‌دهد و در نتيجه افرادي كه از كشور خارج مي‌شوند به جاي اين كه طوري رفتار كنند كه سنبل فرهنگي كشورشان محسوب شوند و شيوه زيست ديگري را در جامعه مقصد معرفي كنند، بالعكس عمل مي‌كنند، نتيجه اين مي‌شود كه دركشورهاي ديگر نگرش مثبتي نسبت به جامعه ايراني ايجاد نمي‌شود.

نارضايتي از كشور دليل تمايل عده‌اي از جوانان به مهاجرت است

اين استاد دانشگاه بخشي از عوامل مهاجرت را وجود مخالفت و نارضايتي از كشور دانست و گفت: موضوع مهم ديگر اين واقعيت است كه هنوز استراتژي و برنامه مشخصي درباره اين‌كه جوان ايراني با چه ويژگي‌هاي مشترك در بين آحاد جامعه بايد شناخته شود وجود ندارد، در چنين جامعه‌اي بايد پروتكل مشخصي وجود داشته باشد تا بتوانيم ويژگي‌هاي شخصيتي يك جوان ايراني را بشناسيم و در راستاي آن برنامه‌ريزي كنيم.

مهاجرت جوانان به خارج از كشور نياز به مهندسي فرهنگي دارد

وي گفت: بايد بخشي از مهندسي فرهنگي معطوف به اين موضوع شود يعني در رابطه با هويت ملي معيارها و مؤلفه‌هايي كه براي معرفي همه افراد جامعه وجود داشته باشد در زمينه فرهنگي مورد بررسي قرار گيرد و هر كسي كه در داخل كشور زندگي مي‌كند احساس كند كه با برخي از اين مؤلفه‌ها مشترك و نزديك است و به طور كاملاً طبيعي احساس ايراني بودن ‌كند.
پاك سرشت افزود: زماني كه مؤلفه‌ها محدود باشد و همه افراد جامعه را شامل نشود اين احساس تعلق در آن‌ها ايجاد نمي‌شود فرد ناآشنا با گذشته تاريخي و هويت‌ساز كشور راترك مي‌كند و به طور طبيعي در معرض انتخاب‌هاي قرار مي‌گيرد كه شيوه زندگي جوان را توجيه مي‌كند و به همين دليل خيل راحت‌تر مشروعيت به زندگي خودش مي‌دهد و جذب زندگي كشور مقصد مي‌شود.

مسائل فرهنگي دليل مهاجرت جوانان به خارج از كشور است

اين جامعه‌شناس تصريح كرد: اكثر محققان معتقدند ايرانيان بيش‌ترين پذيرش فرهنگي را دارند. پديده تمايل جوانان به خارج از كشور نشانه يك پيامد و يك مسئله فرهنگي در كشور است و شايسته تحقيق و بررسي است و اين نشانه احساس عدم تعلق و پذيرش از جامعه خودي و بيگانگي با فرهنگي كه به عنوان كانون وحدت بخش يك جامعه محسوب مي‌شود، است بنابراين لازم است تا در راستاي اين موارد سرمايه‌گذاري ‌كنيم.

منبع:خبرگزاری فارس
گردآوري:گروه جامعه سايت تبيان زنجان
http://tebyan-zn.ir/society.html 

آرشیو های مرتبط : دلایل مهاجرت , مهاجرت ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

8472
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.