مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
استرس چيست؟
افزایش اعتماد به نفس با چهار هفته تمرین
می‌خواهم کارآفرین شوم
ریا و باطل شدن اعمال
نكات كليدي موفقيت در بازاريابي
هیات مذهبی بعنوان نهاد اجتماعی
تاثیر مثبت انديشی در موفقیت و زندگی
كسب و كار الكترونيك
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/archive/photography/0/10/default.html
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

تصرف به عنوان مالكيت
تصرف واژه‌ا­ی است عربی که به معنی دست در کار کردن است.[1] در زبان فارسی هم واژه‌ی تصرف به معنی دست ...

اجرة المثل و نحله
به معنای پرداختن اجرة كارهایی است كه زن در خانۀ شوهر انجام داده در حالیكه این امور از وظایف شرعی او...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ازدواج ایرانیان مقیم خارج از كشور
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   1720   بازدید   
تاریخ درج مطلب  27/10/1390
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ازدواج ایرانیان مقیم خارج از كشور

ازدواج ایرانیان مقیم خارج از كشور واحد جامعه تبیان زنجان-

ایرانیان مقیم خارج از كشور، از حیث نكاح، تابع قانون ایران هستند. یعنی از جهت اصل ازدواج باید قانون كشور جمهوری اسلامی ایران را رعایت كنند. اما از جهت تشریفات تنظیم سند ازدواج، تابع كشور محل تنظیم سند هستند.

 برای مثال؛ اگر پسر و دختر ایرانی در ایتالیا قصد ازدواج دارند باید مقررات مربوط به ازدواج را كه در قانون مدنی ایران آمده است رعایت كنند. فرضا اگر دختر باكره باشد اجازه پدر او باید وجود داشته باشد یا برای ازدواج شرط است كه حتما طرفین به سن بلوغ رسیده باشند. اما اینكه سند چگونه تنظیم شود، تابع كشوری است كه ازدواج آنان در آنجا به ثبت می‌رسد.

آیا دو نفر ایرانی كه در خارج قصد ازدواج با هم را دارند حتما باید به ماموران كنسولی یا نمایندگان سیاسی در سفارت جمهوری اسلامی ایران مراجعه كنند؟

ایرانیان مقیم خارج از كشور برای وقوع ازدواج یا ثبت آن می‌توانند نزد ماموران كنسولگری ایران حاضر شوند، اما از نظر قانونی چنین الزامی ندارند.

اگر یكی از زن یا مرد ایرانی و دیگری خارجی باشد؛ مثلا اگر زن، ایرانی و مرد، ‌ایتالیایی باشد باز هم كنسولگری ایران در ایتالیا صلاحیت انعقاد عقد برای ازدواج را داراست؟

خیر، كنسولگری ایران هنگامی اجازه این كار را دارد كه هر دو طرف ازدواج، ایرانی باشند.

در صورتی كه یك زن ایرانی بخواهد با یك غیرایرانی ازدواج كند، آیا موانعی برای ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی وجود دارد؟

در صورتی كه مرد خارجی غیرمسلمان باشد زن مسلمان ایرانی نمی‌تواند با او ازدواج كند. همان‌طور كه می‌دانیم در قانون ما ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان ممنوع است.

در صورتی كه مرد غیرمسلمان، ایرانی باشد باز هم زن ایرانی مسلمان نمی‌تواند با او ازدواج كند چون ازدواج زن مسلمان با غیرمسلمان (خواه مرد ایرانی باشد یا خارجی) ممنوع شناخته شده است.

در صورتی كه مرد خارجی مسلمان باشد، ازدواج زن ایرانی با او موكول به اجازه مخصوص از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران است.

حتی اگر زن ایرانی از اقلیت‌های دینی (غیرمسلمان) باشد، باز هم باید برای ازدواج خود با مرد خارجی از دولت اجازه مخصوص را اخذ كند.

آیا مرد مسلمان ایرانی می‌تواند با زن غیرمسلمان خارجی ازدواج كند؟

بله، در این خصوص منعی وجود ندارد. البته دولت جمهوری اسلامی ایران می‌تواند ازدواج بعضی از مستخدمان و ماموران رسمی و محصلان دولتی (مانند كارمندان وزارت امور خارجه) را با زنی كه تبعه خارج است موكول به اجازه مخصوص كند.

در صورتی كه زن ایرانی با یك مرد خارجی و غیرمسلمان در خارج از كشور ازدواج كند یا با یك مرد خارجی و مسلمان بدون اجازه دولت ازدواج كند، آیا طبق قانون ایران ازدواج آنان واجد اثر حقوقی است؟

همان‌طور كه در پاسخ سوالات عنوان شد به‌طور كلی ازدواج زن مسلمان ایرانی با مرد غیرمسلمان (حتی اگر مرد ایرانی هم باشد) باطل است و اثر حقوقی بر چنین ازدواجی بار نیست. در صورتی كه مرد خارجی، مسلمان باشد چون اجازه مخصوص از طرف دولت ایران برای چنین ازدواجی لازم بوده است باز هم اثری بر این ازدواج مترتب نیست هرچند از نظر شرعی ازدواج صحیح باشد.بدین لحاظ چنانچه سند ازدواج در خارج از كشور تنظیم شده باشد؛ در ایران به رسمیت شناخته نخواهد شد و قابلیت اجرایی ندارد. برای مثال طبق سند ازدواج مزبور، فرزندان حاصل از این ازدواج نیز به‌عنوان وارث شناخته نمی‌شوند.

ازدواج ایرانیان غیرشیعه با اتباع بیگانه

ایرانیان غیرشیعه یعنی اهل تسنن و سایر ادیان اهل كتاب مثل یهودی، مسیحی و زرتشتی، از حیث ازدواج و سایر احوال شخصیه تابع قواعد و عادات مذهب خود هستند و هرگاه در داخل یا خارج از كشور موضوع مربوط به احوال شخصیه آنان مطرح می‌شود، چون آنها تابع مقررات مذهب خودشان هستند، لذا احكام خاص مذهب آنها جاری خواهد شد.

البته یادآوری دو نكته (با توجه به آنچه در بالا گفته شد) ضروری است:

هرچند اقلیت‌های دینی از حیث ازدواج تابع مقررات دینی خود هستند، با این وجود یك زن ایرانی (غیرمسلمان) چه در داخل كشور ایران اقدام به ازدواج كند،‌ چه بخواهد در خارج با یك مرد خارجی هرچند مسلمان هم باشد، ازدواج كند؛ باید اجازه مخصوص از دولت جمهوری اسلامی ایران كسب كند. این یك حكم قانونی است.مرد غیرمسلمان ایرانی اگرچه برابر قانون مجاز است طبق آیین مذهبی خود ازدواج كند و محدودیتی ندارد؛ با این حال چنانچه وی از مستخدمان، یا ماموران رسمی یا محصلان دولتی باشد (مثلا كارمند وزارت امور خارجه باشد) برای ازدواج خود با یك زن غیرایرانی باید اجازه مخصوص از دولت كسب كند.


گرد آوری: گروه جامعه سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/society.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : ازدواج , قوانین ازدواج , قوانین خارجی ,
  

12345
 
3 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

49135
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.