مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
اخلاق در روابط عمومی
ریا و باطل شدن اعمال
تاثیر مثبت انديشی در موفقیت و زندگی
می‌خواهم کارآفرین شوم
هیات مذهبی بعنوان نهاد اجتماعی
مواظب کیف خودباشید!
نكات كليدي موفقيت در بازاريابي
افزایش اعتماد به نفس با چهار هفته تمرین
دقت کردید ؟؟
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

هشدارهاى كارآگاه كوچولو
اگر نمى‌دانيد توصيه‌هاى كارآگاه كوچولو را دقيق بخوانيد و به خاطر بسپاريد.در مورد اين كه چگونه و چه ...

برخی از فعالیت‏های نیروی انتظامی
تأمین امنیت، تحکیم نظم و اجرای قانون و عدالت، از مهم‏ترین ارکان ثبات و سلامت نظام اجتماعی و سیاسی ا...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : معرفی و تاریخچه یونیسف
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   6305   بازدید   
تاریخ درج مطلب  23/5/1389
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

معرفی و تاریخچه یونیسف

انقلاب صنعتی و دوران جدید که مشخصه ویژه اش عقلانیت و علم محوری است، علی رغم تمام ارمغان هائی که برای بشریت همراه داشت وباعث رفاه، آگاهی و تجربه در نوع آدمی شد. لیکن سر منشأ بسیاری از بلایا و مصیبت ها نیز شد، چرا که از یک طرف، ثمرات این فرآیند فقط نصیب عده محدودی شد، و از طرف دیگر زیاده خواهی عده ای، دنیا را به سمت آشوب و بی سرو سامانی کشاند.

بروز دو جنگ جهانی اول و دوم یکی از اثرات نامطلوب این پدیده بود که باعث آوارگی میلیون ها انسان از جمله کودکان شد.

از طرفی دیگر وضعیت فقر و رفاه اکثر ملل به نحوی بود که نیاز به کار کودکان داشتند و از وضعیت بهداشتی نامطلوب رنج می بردند. این وضعیت به خصوص در دهه های ۴۰ و ۵۰ قرن بیستم به شکل بسیار نگران کننده ای تبدیل شد.

بیگار، استثمار سوء استفاده، فقر، بی سرپرستی، و نابه هنجاری های دیگر از معضلات اجتماعی گروه سنی کودکان بود، که سبب تهدید سلامت اجتماعی کودکان و نسل های آینده می شد. در این شرایط سازمان ملل متحد که اولین سال های عمر خود را تجربه می کرد، برای رسیدگی به وضعیت کودکان صندوق کمک به کودکان سازمان ملل متحد را به وجود آورد که اختصاراً یونیسف نامیده شد. این صندوق اینک با عضویت اکثریت کشورهای جهان خدمات فراوانی به جامعه بشری ارایه داده و سبب بهبود ساخص های اجتماعی مربوط به کودکان در همه جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه گردیده است. این نوشتار کوتاه برای شناخت وظایف و عمل کرد یونیسف تنظیم شده است.

● تاریخچه

صندوق کودکان ملل متحد که اختصاراً یونیسف نامیده می شود در سال ۱۹۴۶ توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به وجود آمد این صندوق به توصیه شوراء اجتماعی اقتصادی برای ارائه کمک های اضطراری به کودکان و نوجوانان قربانی مصایب جنگ جهانی دوم، طبق ماده ۵۵ قانون اساسی به وجود آمد.

چند سال بعد مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مأموریت یونیسف را به صورت آزمایشی برای پاسخ گوئی به نیازهای اجتماعی، اقتصادی و روانی میلیون ها کودک بی سرپرست به ویژه در کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه، تعدیل کرد.

در اکتبر ۱۹۵۳، مجمع عمومی تصمیم گرفت یونیسف به عنوان بازوی دائمی سازمان ملل متحد کار خود را ادامه دهد، و نام آن را به صندوق کودکان سازمان ملل متحد تغییر داد، اگرچه علامت اختصاری و شناخته شده یونیسف را حفظ کرد.

امروزه صندوق کودکان سازمان ملل متحد، به عنوان یکی از ارکان فرعی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در بیش از ۱۵۰ کشور جهان، ارایه خدمات فرهنگی، اجتماعی خود را ادامه می دهد.

● هدف یونیسف

اهداف یونیسف نیز باید زیر مجموعه ای از اهداف مجمع عمومی سازمان ملل متحد باشد. منتهی با این پیش شرط که دایره خدمات آن به گروه سنی محدودتر که کودکان هستند، تحدید می گردد.

این نکته یادآوری گردید که شرایط جنگ جهانی دوم و اوضاع نامطلوب میلیون ها کودکی که مستقیماً از اثرات این چنگ ضربات روحی و روانی و بهداشتی ویرانگری دیدند سبب تشکیل یونیسف گردید.

هدف یونیسف بهبود وضعیت این کودکان است، ولی این هدف مربوط به سال های نخست بعد از جنگ جهانی دوم و اغلب کشورهای اروپائی و آسیائی و آفریقائی بود که از این جنگ صدماتی دیدند.

به ویژه کشورهای در حال توسعه را نیز در بر گرفت. در حال حاضر می توان اهداف یونیسف را در این موارد مهم بیان کرد:

الف) کمک به بهداشت و یا گسترش بهداشت کودکان به ویژه در کشورهای در حال توسعه.

ب) کمک به بهبود وضعیت رفاهی کودکان.

ج) جلوگیری از استثمار و یا بیگاری کودکان.

د) پائین آوردن سطح مرگ و میر کودکان.

ه) دفاع از حقوق کودکان و پیشگیری از کودک آزاری در قالب دفاع از حقوق بشر.

● زمینه فعالیت های یونیسف

یونیسف موفق شده است که چارچوبی برای حمایت و دفاع از کودکان فراهم نموده و در جهت شناسائی نیازهای آنها اقداماتی انجام دهد. لذا یونیسف، طرح های ملی دولت ها را از جهت تأثیر آن طرح ها بر میزان تندرستی و میزان مرگ و میر کودکان مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.

یونیسف با توجه به منابع مالی و تجهیزات خود، امکانات و ابزاری که دولت ها برای کنترل و پیشگیری یا مهار بیماری ها و بهبود تغذیه و یا تأسیس مراکز بهداشتی ـ درمانی نیاز دارند را تأمین می کند.

همچنین هزینه آموزش معلمان، متخصصان تغذیه، مددکاران بهداشت، به ویژه برای فعالیت آنها در جوامع بومی خودشان را پرداخت می کند.

● یونیسف در سال ۱۹۷۶ استراتژی متکی بر جامعه را به منظور پاسخ گوئی به نیاز میلیون ها کودک در جهان در حال توسعه که حتی از ابتدائی ترین امکانان بهداشتی، خدمات تغذیه ای و آموزش و پرورش محروم اند، اتخاذ کرد.

از دید کارشناسان، این راه مؤثر، علمی و ارزان می باشد. به این منظور یونیسف بهورزان محلی را برای ارائه خدمات در زمینه مراقبت های بهداشتی، تغذیه، آب آشامیدنی سالم، آموزش و پرورش و نیز آموزش مادران و حمایت های دیگر از زنان و کودکان آموزش می دهد.

این صندوق همچنان، در زمینه تغذیه نوزاد از شیر مادر و تشویق مادر با سازمان بهداشت جهانی همکاری های نزدیکی داشته است.

از دیگر زمینه های مهم فعالیت یونیسف، اجراء گسترده برنامه واکسیناسیون کودکان جهان بود که تا سال ۱۹۹۰ علیه ۶ بیماری اصلی کودک سرخک، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، سل و فلج اطفال انجام شد. یونیسف با همکاری سازمان بهداشت جهانی این پروژه را به انجام رسانده است.

سایر زمینه های فعالیت یونیسف را می توان بهداشت مادر و کودک، آموزش و پرورش و رفاه اجتماعی کودکان یاد کرد. یونیسف به تقاضای دولت ها برای بهبود وضعیت کودکان ملل جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه و یا توسعه نیافته، با تأکید بر کشورهای فقیر و توسعه نیافته تر، بدون توجه به نژاد، مذهب و جنبش، به آنها یاری می رساند.

● ساختار تشکیلاتی یونیسف

یونیسف از ارکان فرعی مجمع عمومی است که دارای وضعیت حقوق نیمه مستقل در نظام ملل متحد می باشد. این صندوق دارای سه رکن عمده می باشند. این صندوق دارای سه رکن عمده می باشند که عبارتند از:

۱) هیئت اجرائی

۲) دبیرخانه

۳) دفاتر منطقه ای

هیئت اجرائی که سیاست و خط مشی یونیسف را تعیین می کند و در مورد برنامه ها و مخارج یونیسف تصمیم گیری می کند، باید پاسخگوی اقدامات خود در برابر شورای اقتصادی ـ اجتماعی مجمع عمومی باشد.

هیئت اجرائی دارای ۴۱ عضو می باشد که برحسب توزیع جغرافیائی و نمایندگی کشورهای اصلی اهداء کننده و دریافت کننده کمک از سوی شورای اقتصادی ـ اجتماعی برای یک دوره سه ساله انتخاب می شوند.

معمولاً این دوره ها از اول اوت سال انتخاب آغاز شده و در ۳۱ ژوئیه سه سال بعد پایان می پذیرد، توزیع کرسی های هیئت اجرائی به شرح ذیل است:

ـ کشورهای آفریقائی ۹ کرسی

ـ کشورهای آسیائی و یوگسلاوی ۹ کرسی

ـ کشورهای اروپائی شرقی ۴ کرسی

ـ کشورهای آمریکائی لاتین ۶ کرسی

ـ کشورهای اروپای غربی و سایر کشورها ۱۲ کرسی یک کرسی دیگر هر سه سال یک بار به تناوب بین گروه های فوق توزیع می گردد.

مدیر اجرائی نیز مسئول دبیرخانه یونیسف می باشد، وی مسئول اداره یونیسف بوده و از سوی دبیر کل سازمان ملل متحد و با مشورت هیئت اجرائی منصوب می گردد.

دفاتر منطقه ای وظیفه دارند که اهداف یونیسف را در هر منطقه عملی کنند. دفاتر یونیسف عبارت اند از:

الف) دفاتر منطقه ای یونیسف برای آفریقای شرقی و جنوبی (نایروبی - کنیا)

ب) دفاتر منطقه ای یونیسف آفریقای مرکزی و غربی (ابی جان - ساحل عاج)

ج) دفاتر منطقه ای یونیسف آمریکائی (بوگوتا ـ کلمبیا)

د) دفاتر منطقه ای یونیسف آسیای شرقی، پاکستان (بانکوک ـ تایلند)

هـ) دفاتر منطقه ای یونیسف خاورمیانه و آفریقای شمالی (امارات - اردن)

و) دفاتر منطقه ای یونیسف جنوب آسیای مرکزی (دهلی نو - هندوستان)

مقر یونیسف در نیویورک می باشد، علاوه بر آن دارای دفاتری در ژنو، کپنهاک، سیدنی و توکیو نیز می باشد.

● منابع مالی و درآمدهای یونیسف

درآمدهای یونیسف تماماً از کمک های داوطلبانه دولت ها، سازمان های بین المللی و بین الدولتی و سازمان های غیر دولتی و افراد تأمین می شود.

حدود سه چهارم این منابع را دولت های عضو تأمین می کنند و بقیه از طریق منابع غیر دولتی از قبیل سازمان های غیر دولتی و فروش کارت های تبریک و سایر تولیدات یونیسف تأمین می شود.

بیشتر کمک های دریافتی برای پرداخت هزینه های برنامه های یونیسف مصرف می شود و بقیه صرف اجراء طرح های مصوب می شود. کمترین سهم از این درآمدها به کمک های اضطراری و فوری یونیسف به کودکان آسیب دیده از زلزله، سیل و جنگ هزینه می شود.

اصولاً در مقابل هر دلار کمک یونیسف به اجرائی این برنامه ها دولت دریافت کننده کمک مؤظف است مبلغی مساوی با همان به یونیسف پرداخت کند. دلیل این امر به این مسئله بر می گردد که یونیسف معتقد است مسئولیت مراقبت اولیه از کودکان از سوی دولت های مربوطه می باشد. میزان کمک هر دولت توسط شورای اجرائی یونیسف تعیین می شود.

● عمل کرد یونیسف در ایران

جمهوری اسلامی ایران از جمله اعضاء یونیسف است که دیرتر از سایرین به این صندوق پیوست کشور ایران در سال ۱۳۶۲ هـ.ش (۱۹۸۳) عضو این صندوق شد. همکاری یونیسف با وزارت بهداشتی و درمان، در ارتباط با طرح واکسیناسیون عمومی و مبارزه با بیماری های اسهال متمرکز بوده است.

در این دوره همکاری یونیسف به صورت ارائه خدمات مشاوره ای از طریق کارشناسان فعالیت های آموزشی، تهیه تجهیزات و حمایت مالی از طرح های دولت بوده است.

مهمترین اقدامات یونیسف در ایران کاهش میزان مرگ ومیر کودکان است. در سال ۱۹۸۸ سه محور مهم شروع شد که این اقدامات عبارت است از:

۱) تشریع دو برنامه واکسیناسیون در استان هائی که سطح واکسیناسیون در آنها پائین است.

۲) تسریع آموزش ماماهای دوره دیده.

۳) سازماندهی مبارزه ملی با بیماری های اسهالی از طریق مایه درمانی خوراکی.

سایر اقدامات یونیسف در ایران در دهه ۱۹۹۰ را می توان به این شرح ذکر کرد:

۱) ادامه حمایت از طرح واکسیناسیون همگانی و گسترش پوشش طرح مزبور در مناطقی که نیاز بیشتری به این حمایت دارند.

۲) مشارکت در بازسازی سیستم ها و مراکز بهداشتی و مراکز آموزش بهورزی در مناطق جنگ زده.

۳) کمک به پناهندگان افغانی مقیم ایران و ارایه خدمات به مادران و کودکان افغانی.

۴) ارایه کمک های اضطراری به زلزله زدگان ۳۰ خرداد ۱۳۶۹ در استان های زنجان و گیلان.

۵) فعالیت های حمایتی در زمینه برنامه ریزی ایمنی دوران بارداری و تنظیم خانواده.

۶) آموزش بهداشت در مورد بیماری ایدز و همکاری با وزارت بهداشت در افزایش آگاهی عمومی.

۷) وارد کردن پیام های بهداشتی در کتاب های دوره نهضت سوادآموزی در اثر ترغیب و تشویق مداوم یونیسف.

۸) فعالیت های تبلیغی درباره کنفرانس سران برای کودکان و تشویق مقامات ایرانی جهت پیوستن به کنوانسیون حقوق کودک.

۹) حمایت از برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه کنترل بیماری های حاد تنفسی از طریق ارایه کمک های فنی و تهیه مطالب کمک آموزشی.
 
   ماهنامه کودک 
 

آرشیو های مرتبط : یونیسف , معرفی ,
  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :5.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

461
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.