مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
باغ عفیف آباد شیراز
گردشگري ماجراجويانه در ایران
گردشگری جنگ چیست؟
منارجنبان اصفهان
جزایر سه گانه نخل
آیا تا کنون به مالزی سفر کرده اید؟
معرفي آب انبارهاي استان یزد
پارک ملی کلاه قاضی-اصفهان
دقت کردید ؟؟
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/ItMatchOnline.html
جدیدترین مطالب این بخش

برج اوغوزخان ترکمنستان
برج رادیو تلویزیونی اوغوزخان، در دامنه کوه کپه داغ در جنوب عشق‏ آباد، پایتخت ترکمنستان قرار دارد.ای...

کلیسای "جرگتی"کجا قراردارد؟
کلیسای مقدس "جرگتی" در نزدیکی شهر استفانسمیدا در کشور گرجستان قرار دارد که از نقاط گردشگری بسیار مه...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : آشنایی با مکانهای دیدنی آنتالیا
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   6098   بازدید   
تاریخ درج مطلب  15/7/1389
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

آشنایی با مکانهای دیدنی آنتالیا

آنتالیا

مساحت : 20723 كيلو متر مربع

تعداد جمعيت : 1719751 (2000)

شماره پلاك شهري آنتاليا : 07

معناي لغوي آنتاليا، سرزمين آتالوس مي باشد و در زمان آتالوس دوم بنا شده است. اين شهر پس از پايان پادشاهي «برقها»براي مدتي مستقل بوده و بعدها هم به دست دزدها افتاده است. در سال 77 قبل از ميلاد اين شهر توسط فرمانده سرويلميوس ايسائوريكوس ضميمه خاك روم گشت. در سال 67 قبل از ميلاد به عنوان پايگاه اصلي نيروي دريايي يوپمئيوس درآمده بوده است. زيارت هادريانوس از اين شهر باعث پيشرفت آن شد(130 بعد از ميلاد). اين شهر در زمان بيزانسها مركز كليساي جامع بوده و نامش آتالئيا بوده و بعد از تصرف تركها پيشرفت بزرگي داشته است. علي رغم اينكه اين شهر مدرن در زمان عتيق محل زندگي انسانها بوده است اما آثار به جاي مانده از اين دوره بسيار كم مي باشد. يكي از اين آثار به جاي مانده از اين دوره ديوار بلندي مي باشد كه قسمتي از آن به عنوان موج شكن بوده و شهر را از طوفانهاي سهمگين حفظ مي‌كرده است. دروازه مرمت شده هادريان اين ديوار از اثرهاي بسيار زيباي عهد عتيق محسوب مي شود. علي رغم اين كه شهرهاي عهد عتيق داراي معبد آگورا و آمفي تئاتر مي‌باشد اما تاكنون ثبت مكانهاي اين نوع اثرها امكان پذير نبوده است.

بخش كاله ايچي شهر ويران شده و باروهاي اطراف آن به شكل نعل اسب مي باشد. باروها اثر مشترك دوره هاي يونان باستان، روم باستان، بيزانس ها، سلجوقيان و عثماني ها مي باشد. باروها داراي 80 برج مي باشند. در داخل باروها حدود 3000 خانه وجود دارد كه شيروانيش با سفال پوشانده شده است. ويژگي هاي اين خانه ها تنها با معماري تاريخي آن خلاصه نمي شود بلكه اين خانه ها نوع زندگاني، سنتها و آداب و رسوم آن دوره‌ها را به بهترين شكل انعكاس مي دهد. در سال 1972 سمتهاي ايچ ليماني وكاله‌ايچي شهر از سوي سازمان عالي معبدها و اثرهاي قديمي به عنوان منطقه تاريخي ثبت شده و مورد حفاظت قرار گرفته است. در آوريل سال 1984 به خاطر مرمت مجموعه كاله ‌ايچي آنتاليا سيب طلايي اسكارتوريسم از سوي اتحاديه نويسندگان توريسم بين المللي به وزارت فرهنگ اهدا شد. امروزه در بخش كاله‌ايچي انواع هتلها، پانسيونها، رستورانها و باروها ساخته شده است.

موقعيت جغرافيايي:

اين شهر در منطقه درياي مديترانه واقع شده، در شرق آنتاليا شهرهاي مرسين و كارامان، در شمالش قونيه، اسپارتا و بوردور، در غربش موغلا و در جنوبش درياي مديترانه مي باشد.

 آب و هوا :

اين شهر به خاطر اين كه در منطقه درياي مديترانه قرار گرفته در زمستانها باراني و معتدل و در تابستانها گرم مي باشد.

راههاي مواصلاتي :

ارتباط با اين شهر از طريق راههاي هوايي، دريايي و زميني امكانپذير است. فرودگاه آنتاليا آماده پذيرايي تمام پروازهاي بين المللي است.

شهرستانهاي آنتاليا :

شهرستانهاي آنتاليا عبارتند از: آك سكي، آلانيا، المالي، فينيكه ، قاضي پاشا، گون دوغموش، ابرادي، قاش، كمر، قورغوت الي ،كوم لوجا، ماناوگات و سريك.

آك سكي :

اين شهرستان دومين شهرستان قديمي آنتاليا بعد از آلانيا محسوب مي شود و در يك منطقه كوهستاني و ناهموار قرار گرفته است. فعاليتهاي توريستي در اين شهر همگام با شهرهاي ديگر آنتاليا در چند سال اخير رشد موفقي داشته است. اين شهر سرزمين اصلي گل هاي بهمن محسوب مي‌شود و هر ساله پذيراي جهانگردان و شكارچيان فراواني مي باشد و در ماههاي زمستان توريستهاي محلي و خارجي به منظور زيارت اين گل ها به اين خطه هجوم مي آورند. در كوههاي گدن‌گلمز اين منطقه انواع بزهاي كوهي زندگي مي كند و شكار آنها در قبال پول و مجوز امكان‌پذير است. يكي ديگر از جاهاي تفريحي اين شهرستان، مكانهاي پرورش ماهي قزل آلا روستاهاي سينان خواجه و گوموش داملاي آن مي باشد. از مكانهاي ديدني اين منطقه ييلاقهاي گرگ تپه و چيمن، وادي ايرماك، غارتازه كشف شده بوجاك آلان با عمق 340 متر، مسجد جامع و مدرسه مركز شهرستان مي باشد.

المالي :

شهرستان المالي در منطقه ليكيا قرار گرفته، تاريخ دقيق ساخت اين شهر معلوم نيست. يافته‌هاي تاريخي كشف شده از مكانهاي تاريخي روستاهاي بيگ‌لركويو در غرب و قره‌داش، سماهويوك حكايت از آن دارد كه سكونت در اين شهر از عصر برنز به بعد شكل گرفته است.

تپه هاي باستاني :

 سه تپه باستاني در روستاهاي اين شهر وجود دارد. يكي از اين تپه ها، تپه باستاني موغون ميباشد كه در غرب شهر واقع شده است. تحقيقات باستان شناسي نشان مي دهد كه در اين مكان تمدنهاي مختلفي وجود داشته است. همچنين در غرب اين شهر تپه باستاني ديگري در روستاي سماهويوك وجود دارد كه البته به علت وجود قبه هاي عثماني ها و تركها در آن نقطه امكان تحقيقات باستان شناسي فراهم نشده است. و اما سومين و بزرگترين تپه باستاني در جنوب شهر و در كنار جاده المالي – قاش در روستاي بيگ لركويو واقع شده است. نام اين تپه باستاني بيگ لر هويوكو مي باشد. بر اساس تحقيقات انجام گرفته، آثار تاريخي متعددي از عصر برنز به اين طرف پيدا شده است. آثار كشف شده در موزه آنتاليا نگهداري مي شود.

تپه هاي باستاني كوچك :

 اين تپه ها در شرق شهر، در فاصله 6 كيلومتري المالي در روستاي دوردست بايندر مي باشد. در نتيجه كاوش هاي انجام گرفته در يكي از اين تپه هاي كنار هم آثار تاريخي متعلق به قرن هفتم قبل از ميلاد به دست آمده است. اين اثرها در يك بخش ويژه اي از موزه آنتاليا به نمايش در آمده و قسمتي از زندگاني آن دوره را تشريح مي كند.

بقعه ها :

دو بقعه مشخص وجود دارد. نام يكي از اينها قره بورون كرال و ديگري قزل بل مي باشد. ديوارهاي اتاق بقعه قره بورون كرال با نگاره هايي از صحنه هاي جنگ و شكار آراسته شده، اين بقعه در كنار جاده آنتاليا – المالي قرار گرفته است. بقعه قزل بل هم در غرب شهر در مسير جاده المالي – يوايول واقع شده تنها اتاق آن از بلوكهاي كالكر ساخته شده است.

گنجينه :

 اين گنجينه در سال 1984 تقريبا در قسمت شمالي جاده المالي – آنتاليا، بين روستاي گوگپنار و مزار كرال كشف شده است. اين گنجينه كه داراي 190 سكه عتيقه مي باشد توسط قاچاقچيان عتيقه به آمريكا برده شده است و اكنون هم در موزه بوستون آمريكا نگهداري مي شود. حدود 14 سكه آتينادكاراداشمه كه از با ارزش ترين سكه هاي قديمي محسوب مي شود در ميان اين گنجينه وجود دارد (قيمت هر كدام 600000 دلار ).

مسجدها :

 از جمله مسجدهاي ديدني شهرستان، مسجد سلجوقيان، كوتوك مسجد، مسجد سنيان، مسجد عمر پاشا و دارالفنون مي باشد.

قورغوت الي :

 در فاصله 67 كيلومتري آنتاليا واقع شده است. در سه كيلومتري درب اين شهر در مسجد علاءالدين و همچنين در اين قسمت مدرسه متعلق به دوره سلجوقيان به نام الامين سينا الدين حميد اوغلو كه در سال 1319 توسط شخصي به همين نام ساخته شده است وجود دارد .

گون دوغموش :

 اين شهر در فاصله 182 كيلومتري آنتاليا واقع شده و داراي آثار تاريخي متعددي مي باشد، در 7 كيلومتري شمال گوزل باغ بوجاغي شهر تاريخي اياصوفيا، در 7 كيلومتري جنوب غربي شهر گون دوغموش خرابه هاي آثار در نزديكي سومونه قرار دارد. همچنين در دو كيلومتري شرق روستاي سنيه، خرابه ها، در 11 كيلومتري جنوب غربي شهر گون دوغموش خرابه هاي قديمي از جمله آثار به جاي مانده از شهر قديمي مي باشد. مسجد جم پاشاي گون دوغموش، خرابه هاي واقع در بالاي كوه سنيك در فاصله 15 كيلومتري شرق گون دوغموش، راه كاروانروي آلانيار قونيه، خرابه هاي شهر تاريخي كازايز واقع در مسير جاده آنتاليا – گون دوغموش در نزديكي داش آغراز آثار ديدني و با ارزش شهرستان محسوب مي شود.

قاضي پاشا :

 اين شهرستان در فاصله 180 كيلومتري آنتاليا قرار گرفته است و با داشتن مناظر بديع طبيعي مانند ساحل شني 10 كيلومتري، مناطق جنگلي، خليج هاي كوچك فيروزه اي از منطقه هاي زيباي آنتاليا محسوب مي شود. سواحل شني كه در آن پلاژ هاي اسكله، كورو و كاحيا وجود دارد از مكانهاي مهم زاد و ولد نوعي خاص از لاك پشت به نام كارتاكارتا مي باشد. سرزمين بكر قاضي پاشا با داشتن مكانهاي استراحتي، تاريخي، تفريحي و طبيعي، بندر و فرودگاه در دست احداث به سوي تبديل شدن به يك مركز جهانگردي درحال حركت است.

منبع: رایزنی فرهنگی و توریستی سفارت ترکیه در ایران
گردآوری:گروه گردشگری سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/turism.html

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : آنتالیا , مکانهای دیدنی آنتالیا ,
  

12345
 
1 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :1.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

5192
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.