مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
باغ عفیف آباد شیراز
منارجنبان اصفهان
گردشگري ماجراجويانه در ایران
نکات ضروری هنگام سفربا قطار
گردشگری جنگ چیست؟
آتشگاه اصفهان در استان اصفهان
آیا تا کنون به مالزی سفر کرده اید؟
جزایر سه گانه نخل
دقت کردید ؟؟
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/Voting/public_opinion/default.html
/archive/photography/0/10/default.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
جدیدترین مطالب این بخش

تاريخچه ي قوم عرب
خوزستان، نخستين تجليگاه تمدن کهن ايراني و يکي از کهن ترين مناطق فرهنگي فلات ايران است که از هزاره ي...

هنرها و صنايع دستي قوم لر
لرها به عنوان يکي از اقوام بزرگ ايران تأثير بسزايي در رشد صنايع دستي ايران زمين داشته اند، لرستان د...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : ترکمن ها در ايران
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   995   بازدید   
تاریخ درج مطلب  13/1/1396
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

ترکمن ها در ايران

ترکمن ها در ايران

 ترکمن ها ابتدا جزئي از نژاد زرد بوده و بنابر نظر مورخان، در آسياي جنوب شرقي ( حوالي چين ) مي زيستند. در اين سال ها به دنبال اضمحلال امپراتوري گوگ ترک، گروهي از ترک ها که اغوز ناميده شدند، از آنان جدا شده و از ناحيه ارخون به طرف آرال و سير دريا ( سيحون ) کوچ کرده و بعداً به قسمت هاي جنوبي آمودريا ( سيحون ) و مرو مهاجرت کرده اند. مهاجرت ترکمن ها به سوي رود اترک و گرگان در قرن نهم هجري آغاز گرديد. در آن ايام ترکمن هاي گوگلان، يمرلي و آل علي به جلگه هاي اطراف کوپت داغ کشيده شدند. اندکي بعد ترکمن هاي ساريق، ارساي و سالر به جلگه هاي اطراف قوچان و بجنورد روي آوردند و اين کوچ و مهاجرت تا امضاي قرارداد مرزي آخال بين ايران و روسيه در سال 1881 م. ادامه داشت. هم اکنون نيز ترکمن هاي ايران در استان گلستان از شرق درياي خزر تا ناحيه مراوه تپه و از سمت جنوب شرق تا کوه هاي پاليزان سکونت دارند. گروهي از ترکمن ها ساکن جرگلان بجنورد هستند که در نتيجه جنگ جهاني اول و انقلاب بلشويکي شوروي به اين سمت مهاجرت کرده اند.

لذا تاريخ مهاجرت ترکمن ها نشان مي دهد که آن ها طي قرن ها در سرزمين اجدادي اقوام ايراني: پارت ها، داهه ها، ماساگت ها، آلان ها، آس ها و خراساني ها مي زيسته اند و بدين لحاظ ميراث دار فرهنگ و تمدني کاملاً ايراني بوده اند و به قول آ. يو. ياکوبوفسکي در شکل گيري و توسعه اين تمدن، نقش ترکمن ها کمتر از ساير اقوام نبوده است همچنين اين قوم با توجه به حضور و نقشي که در زندگي سياسي سرزمين ايران داشته، سرنوشت و خاطرات مشترکي با ساير اقوام ايراني دارد. ارتباط ترکمن ها با حکومت هاي سلجوقيان، قره قويونلو، آق قويونلو، تيموريان، افشاريه، قاجاريه و حضور کم و بيش آن ها در تحولات سرنوشت سازي مانند مشروطيت، نهضت ملي نفت و انقلاب اسلامي، هويت سياسي مشترکي با ساير اقوام ايراني به آن ها داده است. همچنين در جهت دفاع از تماميت ارضي مانند ساير غيور مردان و زنان اين سرزمين در نبردهاي مختلف ضد استعماري و مقابله با اشغالگران و نيز در دفاع مقدس نقش بسزايي ايفا کرده اند با چنين فراز و نشيب هايي اکنون قوم ترکمن ايران در کنار ساير اقوام، خود را ايراني مي داند و منافع خود را در پيوستگي به هم و يگانگي مي جويد. بررسي کلي نيز نشان مي دهد که مؤلفه هايي مانند داشتن سرزمين مشترک با ايرانيان و زندگي در يک محدوده جغرافيايي، وجود دين مشترک اسلام و پايبندي ترکمن ها به مسائل ديني، تاريخ مشترک هزار ساله ترکمن ها با ايرانيان، وجود خاطرات تلخ و شيرين زندگي در يک سرزمين، اشتراکات زياد ترکمن ها با ايرانيان در آداب و رسوم به دليل داشتن دين مشترک و سرزمين و تاريخ مشترک، گسترش زبان فارسي در کنار زبان ترکمني از طريق صدا و سيما، روزنامه و مجلات در منطقه ترکمن نشين، اجراي طرح هاي عمراني و اجتماعي، توجه بيشتر دولت مرکزي به منطقه و اجراي پروژه هاي مختلف و مشارکت ترکمن ها در برنامه ريزي هاي توسعه اقتصادي و عمران منطقه اي، اجراي عدالت اجتماعي، ايجاد فرصت برابر در جذب نيروها و به کارگيري آن ها بدون احتساب مسائل قومي و مذهبي، عدم تقسيم و درجه بندي شهروندان، شايسته سالاري و برابري در فرصت ها براي احراز سمت هاي کليدي کشور و ...، عوامل همگرا و وحدت بخش قوم ترکمن با ساير اقوام در سرزمين ايران است.

منبع مقاله :

يوسفي، جعفر، (1391)، قوم ترکمن، تهران: نشر اميرکبير، چاپ اول.

 

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
آرشیو های مرتبط : ترکمن , نژاد زرد ,
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

184368
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.