مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
   
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  
حتما ببنید
فعالترین مردان سینمای ایران
سیاره 51
عشق وعلاقه شرط اول گویندگی است
فیلم هيچ
از مختار نامه بیشتر بدانیم
دقت کردید ؟؟
/archive/Religion_Thoughts/the_infallibles_family/god_messengers/Muhammad_prophet/0/10/default.html
http://news.tebyan-zn.ir/
/Voting/public_opinion/default.html
/News-Article/News_agency/public_relation_tebyan/2012/1/11/48585.html
/News-Article/Help/help_for_using_tebyan/2010/12/27/16865.html
/ItMatchOnline.html
/Directory/Free-Web-Submission.html
/photo-gallery/archive/17/135/276/0/30/default.html
جدیدترین مطالب این بخش

مادر خوب، نسلی بی‌پایان از آدم‌های خوب تربیت می‌کند
تعدادی از به‌یادماندنی‌ترین نقش‌های تلویزیونی را به نام خود ثبت کرده که از میان آنها می‌توان به نقش...

بدرقه ولی الله مومنی به سوی سرای باقی
مراسم تشییع پیکر ولی الله مومنی بازیگر سینما و تلویزیون صبح امروز برگزار شد.این مراسم با حضور جمع ز...

ارسال مطالب به دوستان
send to freinds ارسال مطلب برای استفاده سایر دوستان

عنوان مطلب : با اولین گزارشگر فوتسال بانوان
 
 برای ارسال این مطلب به دوستتان لطفا منو های زبر را بدقت تکمیل و دکمه ارسال را کلیک نمایید

 
 
 
 
  
دریافت رایگان (کلیک کنید)
ارسال دعوتنامه (کلیک کنید)
بازدید ها :   538   بازدید   
تاریخ درج مطلب  5/5/1394
تغییر اندازه متن:  افزایش اندازه فونت متن    کاهش اندازه فونت متن
  چاپ این مطلب  

با اولین گزارشگر فوتسال بانوان

با اولین گزارشگر فوتسال بانوان واحد سینما و تلویزیون تبیان زنجان-

 

دلم برای صدای رادیو تنگ شده

متولد دی ماه 1356 مشهد، دارای مدرک تحصیلی کارشناسی تاریخ است، کسی که از سال 1374 وارد صدای مرکز خراسان شد و در این مرکز به عنوان بازیگر نمایش و گزارشگر و دستیار تهیه و گوینده فعالیت کرده است.

به مدت سه سال به همراه مرحوم دکتر بهروزی، کارشناس ـ مجری برنامه ایستگاه ورزش بود و فوتبال جام جهانی را آنالیز می کرد.

با زهره سادات هاشمی اولین و تنها گزارشگر فوتبال زن رادیو که در حال حاضر کمتر تصویرش را در تلویزیون می بینیم، گفت وگو کردیم:

چطور شد که وارد رادیو شدید؟

ساکن مشهد بودیم که در هفته نامه ای آگهی دوره آموزش سینمایی را دیدم. یواشکی و به دور از چشم خانواده مدارک درخواستی را ارسال کردم .

حالا چرا یواشکی؟

خانواده خصوصا پدرم که نظامی بود با بازیگری مخالف بودند .برای مصاحبه دعوت شدم. پدر که برای گذراندن دوره دافوس به تهران رفته بود طی تحقیقی خواسته بود که مصاحبه من برای رشته فیلمسازی باشد. با مادرم به تهران ضلع شمال شرقی میدان آزادی موسسه پارسا فیلم آمدیم.

بین 600 نفر متقاضی نفر اول شدم. پدر و مادرم که فکر می کردند من قبول نمی شوم هاج و واج مانده بودند. آن زمان 17 سالم بود و هنوز دیپلم نگرفته بودم. دوره فیلمسازی را سه ماهه گذراندم. این دوره شامل آموزش های فیلمنامه نویسی، کارگردانی سینما و مونتاژ فیلم بود. بعد از آن به مشهد برگشتم. پدرم تهدید کرد که اگر درس نخوانم نمی توانم رویش حساب کنم تا برایم کاری انجام دهد.

فکر می کردم می توانم خودم برای خودم کاری انجام دهم. لج کردم و با مادرم به صدا و سیمای مرکز خراسان رفتیم. هیچ کس را نمی شناختم از آقای حراستی که آنجا بود خواستم که مرا به رادیو معرفی کند. او شماره ای گرفت. گوشی را به من داد وکسی پشت خط به من گفت: دختر جان ما خودمان هم بیکاریم. بعد من گفتم می خواهم بروم تلویزیون و ایشان با هماهنگی تولید سیمای مرکز مشهد تماس گرفت آنها گفتند: ما فقط از فارغ التحصیلان دانشکده دعوت به همکاری می کنیم ولی حالا شما شماره تماس بدهید که من گفتم: یعنی شما نمی خواهید منو ببینید؟

با خنده خواست که گوشی را دست حراست بدهم. آفیش و وارد سازمان شدم. مادرم هم در حراست منتظر ماند. آن آقا از من پرسید که دوست دارم به رادیو بروم؟ با سادگی گفتم: دوست داشتم بروم اما آنها گفتند که ما بیکاریم. او معاونش را فرستاد رادیو پیش مدیر واحد رادیو نمایش. وقتی درخصوص فیلمنامه و نمایش صحبت کردم آنها گفتند که می توانم بازیگری رادیو را تجربه کنم. بعد از قبولی در تست مشغول کار شدم.

در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

مجری برنامه تلویزیونی گلخانه هستم. البته مجری مسابقه 103 هم هستم که منتظرم ببینم ارگان ها چقدر مشارکت دارند که برنامه ضبط شود. این مسابقه در ایام دهه فجر و نوروز پخش شد.

رادیو چطور؟ برنامه ای ندارید؟

5 سال است که در رادیو فعالیت نمی کنم .

در رادیو چه برنامه هایی را اجرا می کردید؟

مدتی مجری روی خط جوانی بودم که معتقدم با وجودی که دوره اش 15 ماهه بوده ولی پرمخاطب ترین برنامه رادیو جوان بوده و هنوز که هنوز است مردم آن را به خاطر می آورند. تعداد برنامه هایم به لحاظ تعداد، کم بوده است اما به لحاظ کیفی زیاد بوده. برنامه های قرار شبانه وگفت وگوهایم با حجت الاسلام علی سرلک خیلی بازخورد داشت .

من دو برنامه ساعت 25 و مثلث را اجرا می کردم. این دو برنامه از چالشی ترین برنامه های رادیو جوان بود. یک بررسی رادیو گفت وگو با سردبیری علی شکوهی و بازار خبر رادیو تجارت از دیگر برنامه هایم بوده است. در آن مدت به عنوان مجری برتر برنامه های رادیو تجارت شناخته شدم. در جشنواره های داخلی رادیو جوان دو بار به عنوان کارشناس مجری برتر و در برنامه های اقتصادی رتبه اول مجریگری را کسب کردم و سال 85 نیز به عنوان بانوی نمونه سازمان، تقدیر شدم.

دوست داشتید غیر ازگوینده و مجری چه کاره بودید؟

از دی ماه 87 تا اردیبهشت سال 90 مدیریت را در باشگاه رادیو جوان تجربه کردم اما چون در ساختار سازمان این مساله دیده نشده بود برای من نه تنها سابقه ای محسوب نشد بلکه به حرفه اصلی من یعنی اجرا آسیب زد. من مجری برنامه های رادیویی بودم و گفت وگوهای چالشی را برای رادیوجوان، گفت وگو و تجارت انجام می دادم. شاید به نوعی مهم ترین گفت وگوهای معاونت صدا را انجام می دادم.

مدیریت تجربه خوبی برایم بود اما الان من چه کاره هستم؟ چه مسئولیتی دارم تقریبا سازمان 20 سال برای من سرمایه گذاری کرد. تخصصی که من دارم شاید خیلی از گوینده ها نداشته باشند، اما متاسفانه از این تجربه من کوچک ترین استفاده ای نمی شود. ویترین سازمان در برنامه های رادیویی و تلویزیونی مجری است. بهترین کارگردان و نویسنده هم جمع شوند اما مجری سواد و شعورش به آن برنامه نرسد همه چیز را خراب می کند.

شما غیر از تجربه چه چیز دیگری را برای مجری بودن ملاک می دانید؟

تجربه زندگی در کنار تجربه حرفه ای و داشتن هوش هیجانی و سواد رسانه ای، با دقت بودن، دریافت خوب و انتقال درست. گاهی در سازمان مجری ای را برای برنامه انتخاب می کنند که گاهی کوچک ترین تجربه زندگی را ندارد.

خواهرتان (راضیه السادات هاشمی) الان چه کار می کنند؟

10 سال گوینده مرکز خراسان شمالی و رضوی بود و تقریبا به مدت یک سال است که گوینده رادیو جوان است.

خودتان اجرای چه برنامه هایی را دوست داشتید؟

گفت وگوهای چالشی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی، نمی دانم الان تبحر روزهایی را که در رادیو داشتم دارم یا نه / از بس که به من کم لطفی شده و بین اجرای تخصصی من (تاک شو) فاصله افتاده.

دلتان برای صدای چه کسی تنگ می شود؟

دلم برای صدای رادیو تنگ شده، راستش من الان کمتر رادیو گوش می کنم.

زهره هاشمی به خودش و کارش چه نمره ای می دهد؟

الان نمی توانم به خودم نمره ای بدهم. یک زمانی نمره بالا می دادم چون فکر می کردم کار سخت و شاقی انجام می دهم.

شما اولین زنی هستید که گزارش فوتبال را انجام داده اید، حس و حالتان در آن لحظه چطور بود؟

تصور این که بخواهید یک مسابقه فوتبال را گزارش کنید، هیجان انگیز است چه برسد به این که در واقعیت این اتفاق بیفتد. این اتفاق برای من هم خیلی هیجان انگیز بود. من توانسته بودم یک کار کاملا متفاوت انجام بدهم که تا پیش از این هیچ خانمی شانس انجام دادن آن را نداشته است. اما باید این را هم بگویم که در آن لحظه واقعا استرس داشتم، تمام ترسم از این بود که نتوانم آن طور که باید از عهده اش بربیایم.

وقتی گزارش بازی صبا و استقلال را انجام دادم در حقیقت در عمل انجام شده قرار گرفته بودم. من باید در همان لحظه و بدون هیچ آمادگی این کار را انجام می دادم. برای همین نفسم بند آمده بود و قلبم تند می زد. شاید برای من که سال ها در رادیو و تلویزیون تجربه دارم گفتن این موضوع خیلی خوب نباشد، اما واقعیت این است که من ترسیده بودم! همین که فکر می کردم من اولین زنی هستم که گزارش یک مسابقه فوتبال را انجام می دهد، استرس زا بود.

تجربه ای که شما دارید بی سابقه است. این را شانس می دانید یا توانایی که در طول سال ها اجرای زنده به دست آورده اید؟

در ایران و بخصوص رادیو این فرصت داده می شود که خانم ها برنامه زنده در حوزه ورزش داشته باشند. برای مثال اجرای ایستگاه ورزش رادیو جوان چند سال در اختیار من و چند همکار دیگرم بود. یا رادیو تهران و بخصوص رادیو ورزش. از این منظر این یک فرصت است که به بانوان زیادی هم داده شده است. من هم این فرصت را داشتم، ولی به نظر من جایی این فرصت به شانس تبدیل می شود که صفر تا صد اجرای یک برنامه در اختیار شما قرار بگیرد.

یعنی شما فقط ملزم به خواندن خبر نیستید. یا صرفا پرسش برنامه یا تلفن ها را اعلام نمی کنید. یک نفر در مقام کارشناس کنار شما نمی نشیند تا شما در بحث های تخصصی فقط ناظر یا شنونده باشید، بلکه تمام گفت وگوهای تخصصی برنامه به عهده شما قرار می گیرد. شبیه آنچه در برنامه های معروف آقایان صورت می گیرد. من شانس بزرگی داشتم که تجربه ای متفاوت و کاملا حرفه ای را در کارنامه کاری ام درج کنم؛ از آنالیز جام جهانی فوتبال تا بررسی لیگ کشتی آزاد و فرنگی.

آخر کار گویندگی کجاست؟

گویندگی و اجرا آخر ندارد به چند دلیل: یکی این که رسانه ذاتا پویاست و شما هر روز مخاطب جدید با نگرش ها و فرهنگ های مختلف و تاثیرپذیری متفاوت دارید، بنابراین هیچ وقت نمی توانید متوقف شوید که انتهایش اینجاست و دیگر این که هر روز به تعداد رسانه های دنیا اضافه می شود و شما هر روز شاهد ظهور رقبای جدیدی هستید که گاهی هم توانمندند.

شنیدم که می خواهید آموزش گویندگی داشته باشید؟

سیستم جدید آموزش باشگاه رادیویی جوان را من با کمک 60 نفر از بهترین های رادیو و تلویزیون و دانشگاه طراحی کردم. در این فاصله زمانی مجموعه مدیریتی من 2000 هزار مصاحبه رودررو با متقاضیان انجام داد که 400 نفر پذیرفته شدند. در حال حاضر تعداد زیادی از آنها به عنوان برنامه ساز و مجری در سازمان مشغول فعالیت هستند اما چون من از باشگاه رفته بودم نمی توانم درخصوص دعوت به کارشان در سازمان نظر بدهم، آن تجربه باعث شد که خیلی از سازمان های آموزشی و فرهنگی از من به عنوان مشاور یا مدیر دعوت به همکاری کنند. در حال حاضر در دانشکده خبر، مسئولیت دپارتمان آموزش آزاد اجرا و گویندگی و برنامه سازی را بر عهده دارم که دوره های کوتاه مدت برگزار می کند.

چرا کسانی که در حوزه اجرا چهره و ستاره می شوند اندک هستند؟

چند نکته وجود دارد: تعداد مجریان مولفی که خودشان تهیه کننده هستند کم است ولی موفقند؛ مثل عادل فردوسی پور، محمدرضا شهیدی فر، محمدجعفر خسروی، احسان علیخانی و ....

تعدادی هم خودشان تهیه کننده نبودند و اگر هم موفق بودند و دیده شدند از اول داخل اتاق فکر تهیه کننده بودند و با خط و سیر برنامه آشنا. بسیاری از تهیه کنندگان هم خودشان نمی دانند از برنامه چه می خواهند و به دنبال چه هستند؛ چه برسد به مجری.

زهره زمانی - قاب کوچک

منبع:جام جم


گرد آوری: گروه سینما و تلویزیون سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/tv_cinema.html

توجه : این مقاله توسط سیستم نرم افزاری واحد های وب سایت گردآوری شده است و تبیان زنجان ادعای مالکیت این محتوا را نداشته و صرفاً جهت ارتقای سواد عمومی منتشر گردیده است .تبیان زنجان یک وب سایت عمومی اطلاع رسانی میباشد. در صورتی که تولید کننده اصلی این محتوا میباشید و مایل نیستید در وب سایت تبیان زنجان این مطلب در دسترس عموم قرار گیرد لطفا از لینک ' ارسال گزارش ' زیر نسبت به ارسال درخواست خود اقدام فرمایید .
ارسال گزارش
  

12345
 
0 نفر به اين مطلب راي داده اند
میزان متوسط :0.0 از 5

اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 نام و نام خانوادگی : 
آدرس Email :             
کد درون تصویر را وارد نمایید                       
 
 12345 
ضعيفعــالی
ضمن تشکر از توجه شما به این مطلب , نظرات سازنده شما در هر مطلب را صمیمانه ارج نهاده و آنرا به عنوان مرجعی قابل اعتماد جهت پیشرفت و ترقی اطلاع رسانی در فضای گفتمانی مناسب , می دانیم و اميد داريم بتوانيم از حسن نظر شما در راستاي افزايش سطح ارائه محتوا و خدمت رساني بهره گيريم.
نظر شما پس از بررسی توسط بخش محتوا, قابل روئیت برای عموم خواهدبود .
(توجه: تایید نظرات به معنی قبول و یا تایید محتوای آن  از سوی تبیان زنجان نمی باشد )

 
 

178781
© 2004-2009 Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.