مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
عکس و عکاسی مقالات
احادیث حضرت محمد
لینکستان وب سایت های مفید
امر به معروف و نهی از منکر
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
فعالان ارسال دعوتنامه این ماه
ارسال دعوتنامه


آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟ 

دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط rahman با 497 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 7513
     درج شده در 2780 روز و 14 ساعت و 44 دقیقه قبل
    
ـ امـام صادق (ع ) : غسل در چهارده مورد صورت مى گيرد : غسل ميت , غسل جنابت , غسل كسى كـه ميت را غسل مى دهد, غسل جمعه , غسل عيدين , غسل روز عرفه , غسل احرام , غسل براى وارد شـدن بـه كـعـبه , غسل براى داخل شدن به مدينه , غسل براى داخل شدن به حرم , غسل زيارت و غسل شب هاى نوزدهم و بيست و يكم و بيست و سوم ماه رمضان .

ـ در پاسخ سؤال سماعه از غسل جمعه : در سفر و غير سفر واجب است جز اين كه در سفر, باوجود كـمبود آب , براى زنان رخصت داده شده (و اين وجوب از گردن آنها برداشته شده است )حضرت فـرمـود: غسل جنابت واجب است , غسل حائض بعد از آن كه پاك شد واجب است وغسل استحاضه هرگاه زن مستحاضه بر شرمگاه خود مقدار زيادى پنبه بگذارد و خون از آن بيرون زند بر او واجب اسـت غـسـل نـفـاس واجب است , غسل نوزاد واجب است , غسل ميت واجب است , غسل مس ميت واجـب است , غسل كسى كه محرم مى شود واجب است , غسل روز عرفه (نهم ذيحجه )واجب است , غـسـل زيـارت (خانه خدا و طواف آن ) واجب است , مگر اين كه شخص بيمارى داشته باشد, غسل داخـل شـدن بـه خانه (كعبه ) واجب است , غسل داخل شدن به حرم مستحب است كه كسى جز با غـسـل وارد آن نـشـود و غسل مباهله واجب است , غسل نماز باران واجب است , غسل شب اول ماه رمضان مستحب است , غسل شب بيست ويكم (رمضان ) سنت است ,غسل شب بيست و سوم را ترك مـكن , زيرا در يكى از اين دو شب احتمال شب قدر مى رود,غسل روز فطر و غسل روز قربان سنت است و من دوست ندارم آنها را ترك كنم و غسل استخاره (نماز استخاره ) مستحب است .

صدوق مانند اين حديث را به اسناد خود از سماعة بن مهران روايت كرده , با اين تفاوت كه در روايت او آمده است : غسل در هنگام داخل شدن به حرم لازم است و مستحب است كه جز باغسل وارد آن نشوى .

كـلـيـنـى نـيـز مـانـنـد اين حديث را از محمد بن يحيى از احمد بن محمد از عثمان بن عيسى روايـت كـرده , منتها غسل مس ميت و غسل محرم و غسل روز عرفه و غسل در هنگام داخل شدن به حرم و غسل مباهله را, از قلم انداخته است .

شـيـخ و ديـگران وجوب غسل در اين موارد را, بجز در غسلهاى ششگانه واجب , حمل براستحباب مؤكد كرده اند و گفته اند كه اخبار و روايات (ديگر) بر واجب نبودن اين غسلها دلالت دارند.
ـ امام باقر(ع ) : غسل در هفده مورد مى باشد:در شب هفدهم و شب نوزدهم و شب بيست ويكم و شب بيست وسوم كه در اين شبها (يا شب بيست و سوم ) احتمال شب قدر مى رود و غسل عيدين (فطر و قربان ) و در هنگام داخل شدن به حرمين (خانه خدا و حرم پيامبر خدا) و در روززيارت (خانه خدا و طـواف آن ) و روزى كـه داخـل كـعـبـه مى شوى و روز ترويه (هشتم ذيحجه ) وروز عرفه (نهم ذيحجه ) و هرگاه ميتى را غسل دهى و كفن كنى , يا بعد از آن كه بدنش سرد شده باشد, بدنت با او تماس پيدا كند و روز جمعه و غسل خورشيد گرفتگى در صورتى كه تمام قرص خورشيد بگيرد و از خـواب بيدار شوى و نماز به جا نياورده باشى در اين صورت بايدغسل كنى و نماز را قضا كنى و (بالاخره ) غسل جنابت واجب است .

ـ مـحـمـد بن مسلم نيز از امام باقر(ع ) مانند اين حديث را روايت كرده و در آن روايت , غسل ميت اضـافه شده است محمد بن مسلم سپس مى گويد : عبدالرحمن بن ابى عبداللّه گفت ابو عبداللّه (امـام صـادق )(ع ) به من فرمود: در شب بيست و چهارم (رمضان ) غسل كن و تو را چه زيان كه در هر دو شب اين كار را انجام دهى .

ـ امـام رضـا(ع ) در نـامه اى كه به مامون نوشت , فرمود : غسل روز جمعه سنت است , غسل عيدين (فـطـر و قربان ) و غسل داخل شدن به مكه و مدينه و غسل زيارت و غسل احرام و غسل شب اول و شـب هـفدهم و شب نوزدهم و شب بيست و يكم و شب بيست و سوم ماه رمضان ,سنت است غسل جنابت واجب است و غسل حيض نيز مانند آن (واجب ) است .


توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.