مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
امر به معروف و نهی از منکر
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
لینکستان وب سایت های مفید
احادیث حضرت محمد
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
عکس و عکاسی مقالات
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
ارسال دعوتنامه


آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟ 

دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط rohisamadi با 120827 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 1036
     درج شده در 2280 روز و 35 دقیقه قبل
    

حواس پنج گانه در دوران جنینی
خلاصه : تا مدت ها متخصصان تصور می کردند کودک بدون کوچک ترین دانشی از جهان پیرامون به این دنیا پا می گذارد اما پژوهش های اخیر پیرامون مهارت یادگیری در دوران جنینی، دانشمندان را به باور این اصل واداشته که بچه ها به کارگیری حواس شان را از ۳ ماهه پایانی بارداری و حتی قبل تر شروع می کنند.
متن کل خبر : تا مدت ها متخصصان تصور می کردند کودک بدون کوچک ترین دانشی از جهان پیرامون به این دنیا پا می گذارد اما پژوهش های اخیر پیرامون مهارت یادگیری در دوران جنینی، دانشمندان را به باور این اصل واداشته که بچه ها به کارگیری حواس شان را از ۳ ماهه پایانی بارداری و حتی قبل تر شروع می کنند.

● جنین گوش شنوایی دارد

همیشه تصور بر این بود که در رحم پناهگاه جنین سکوت مطلق برقرار است اما به گزارش برترین ها تحقیقات نشان داده جنین نه تنها می تواند صدای کارکرد اندام های مادرش (صدای معده، تپش قلب، سکسکه و حتی گازهای دستگاه گوارشی) را بشنود بلکه قادر است در زمان هایی که مادرش به سینما یا محل های پرسروصدا مثل عروسی یا کنسرت می رود با لگد ها و تکان هایی که می خورد به صدا ها واکنش نشان دهد. البته نباید فرزندتان را به عنوان موجودی شنوا تلقی کنید، چون کودک تنها صدای مادرش را به طور مشخص می شنود و صدای مادر برایش آرامش بخش است. بعد از این که کودک به دنیا آمد می تواند صدای مادرش را بشناسد.

در یک پژوهش متخصصان به نوزادان یک روزه پستانک هایی را دادند که به دستگاه های ضبط صدا متصل بود. پستانک ها بر اساس الگوی مکیدن کودک، دستگاه پخش صدای مادر کودک یا فرد دیگری را روشن می کردند. نتیجه جالب این بود که کودکان ظرف ۱۰ ۲۰ دقیقه توانستند طوری پستانک خود را بمکند که صدای مادر خودشان پخش شود. دکتر ویلیام فیفر، استادیار دانشگاه کلمبیا می گوید: «این نتیجه به ما ثابت کرد که نه تنها عشق نوزاد به مادرش غریزی است بلکه کودک از همان بدو تولد می تواند به سرعت یاد بگیرد.» نتیجه جالب دیگر این بود که نوزادان در بدو تولد به صدای پدر یا خواهر و برادر های شان یا هر صدای دیگری که در دوران جنینی زیاد شنیده باشند، تمایل مشابهی نشان نمی دهند. این پدیده را می توان به این شکل توجیه کرد که صدای مادر از دو راه به جنین می رسد، از طریق جدار داخلی شکم و محیط اطراف مادر. اگر نوزادان حق انتخاب داشتند، صدای مادرشان را طوری که از داخل رحم به گوش شان می رسید، برمی گزیدند. دکتر فیفر می گوید: «ما صدای مادران را برای کودکان طوری فیلتر کردیم که مانند صدایی که از داخل رحم می شنیدند به گوش برسد: آهسته و خفه. آن ها صدای فیلتر شده را از صدای عادی مادرشان بیشتر دوست داشتند.»

● زبان آموزی از دوران جنینی

به گزارش برترین ها تحقیقات نشان داده بچه ها اولین درس زبان مادری شان را در شکم مادرشان یاد می گیرند. نوزادان مورد مطالعه با شنیدن صدای پخش شده به زبان مادری شان (نسبت به زبان های خارجی) تند تر پستانک های مخصوص تحقیق تیم دکتر فیفر را می مکیدند. در اصل بچه ها ریتم صحبت کردن را بهتر از لغات منفرد تشخیص می دهند.

البته لازم نیست مادران باردار سرشان را به شکم شان بچسبانند و شروع به صحبت کنند تا فرزندشان زبان مادری را بهتر یاد بگیرد. جنین آن ها می تواند با گوش دادن به صحبت های مادرش با دیگران، زبان را یاد بگیرد. جنین حتی می تواند آنچه را مادرش با صدای بلند از روی کتاب می خواند، به ذهن بسپارد. علاوه بر تشخیص نوع زبان در بدو تولد (مثلا فارسی یا انگلیسی) مطالعه ای نشان داده بچه ها در شکم مادرشان آهنگ و الگوی داستانی را که می شنوند، تشخیص می دهند. در این تحقیق مادران باردار به مدت ۶ هفته روزی ۲ بار یکی دو داستان مشخص را برای فرزندشان خواندند. بعد از تولد برای نوزادان ۳ روزه آن ها داستان های مشابه را که شخص دیگری جز مادرشان خوانده بود، پخش کردند و این نوزادان الگوی مکیدن شان را طوری تغییر دادند تا بتوانند صدایی را که در دوران جنینی شنیده بودند، بشنوند.

● روزنه نوری می بینم

چشم های جنین در ۳ ماهه اول شکل می گیرند اما تا هفته ۱۷ بارداری هنوز بسته اند. بعد از این که چشم ها باز شدند، جنین قادر است ببیند. برخی متخصصان معتقدند اگر در این زمان نوری را به داخل رحم بتابانیم، جنین خودش را از مسیر نور کنار می کشد. محققان همچنین معتقدند جنین می تواند نور روشن و نافذی را که به شکم مادر تابانده می شود، تشخیص دهد. دانشمندان با بررسی های سونوگرافی خود دریافته اند جنین در پایان بارداری به تدریج چشمان خود را باز و بسته می کند تا برای پلک زدن در خارج از شکم مادرش آماده شود.

● طعم خوش مایعات

خانم های باردار باید به اندازه ۲ نفر غذا بخورند. همان طور که کمیت غذای مادر باردار مهم است کیفیت غذایش هم اهمیت خاصی دارد. جوانه های چشایی جنین حدود هفته ۱۷ ۱۸ بارداری شکل می گیرند البته شواهدی در دست است که می گوید در هفته ۱۴ بارداری جنین می تواند طعم تلخ، شیرین یا ترش مایع آمنیوتیک را تشخیص دهد. جنین با احساس چشایی خود قادر است محیط رحم را جستجو کند. برخی تصاویر سونوگرافی نشان می دهد جنین بند ناف و دیواره رحم را لیس می زند.

مطالعات دانشمندان ثابت کرده بو و مزه غذایی که مادر باردار می خورد و وارد مایع آمنیوتیک او می شود می تواند بر ذائقه پس از تولد فرزند او اثر بگذارد. هر چه مادر در دوران بارداری و شیردهی خود غذای متنوع تری را بخورد، فرزند او غذاهای مختلف و جدید را بهتر و بیشتر می پذیرد. محققان می گویند بچه هایی که از شیر مادر تغذیه می کنند نسبت به کودکانی که شیر خشک می خورند، غذاهای جدید را بیشتر می پذیرند زیرا آن ها در دوران شیرخوارگی یاد گرفته اند به انواع طعم های غذاهای مختلف که وارد شیر مادر شده عادت کنند.

● اطراف جنین بو می دهد

جنین نه تنها قادر است مزه غذا ها را حس کند بلکه می تواند بوی آن ها را هم تشخیص دهد. متخصصان دریافته اند که مایع آمنیوتیک هنگام زایمان ممکن است بوی زیره، سیر، رازیانه و دیگر ادویه جاتی را که مادر خورده، بدهد. جنین مایع آمنیوتیک را می خورد. این مایع، هم بوی خوراکی هایی را که مادر خورده، می دهد و هم بوی خود او را. محققان معتقدند نوزاد در همان ابتدایی ترین ساعات تولد برای شناسایی مادرش بیشتر از حس بویایی کمک می گیرد تا حس بینایی. دانشمندان در پژوهشی دیگر به این نتیجه رسیده اند که اگر مادری درست بعد از زایمان یکی از سینه های خود را بشوید نوزادش ترجیح می دهد از سینه ای که شسته نشده شیر بخورد. به همین دلیل است که متخصصان توصیه می کنند تا وقتی نوزاد اولین شیرش را نخورده مادر دوش نگیرد.

● تمرین برای حضور در دنیا

از هفته ۲۰ بارداری جنین می تواند به محرک های محیطی پاسخ دهد. مثلا در تصاویر سونوگرافی مشخص شده هنگامی که سوزن آمنیوسنتز وارد رحم می شود جنین سعی می کند به آن چنگ بزند. اما برای این که جنین کنجکاوی خود را نسبت به محیط داخل رحم نشان دهد باید تا ۳ ماهه سوم صبر کند. در رحم چیزی وجود ندارد که جنین با آن سرگرم شود اما او بی کار نمی نشیند و انگشتانش را می مکد؛ به خصوص شستش را که در هفته ۱۸ آن را شناخته است. جنین با پا زدن به دیواره های رحم سعی می کند راه برود و همچنین بندناف را می کشد و تکان می دهد. او حتی برای تنفس هم تمرین می کند. تمامی این بازی ها نوعی آمادگی برای پاسخ های حیاتی به محرک ها بعد از تولد است. متخصصان معتقدند فشار دادن به دیواره رحم می تواند توانایی پیدا کردن سینه مادر را بعد از تولد تقویت کند. اگر نوزاد را بعد از تولد روی شکم برهنه مادر قرار دهید می تواند از طریق بوی سینه، آن را پیدا کند.


باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجانتوجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.