مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
عکس و عکاسی مقالات
احادیث حضرت محمد
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
لینکستان وب سایت های مفید
امر به معروف و نهی از منکر
آشپزی به سبک تبیان
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
فعالان ثبت مطلب این ماه
فعالان ارسال دعوتنامه این ماه
فعالان نظر دهندگان این ماه
ارسال دعوتنامه


آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟ 

دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط rohisamadi با 119856 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 64
     درج شده در 1729 روز و 2 ساعت و 37 دقیقه قبل
    
مصرف بیش از حد یخ؛ نشانه کم خونی
یک متخصص رفتارشناسی علت مصرف افراد از یخ را نشانه فقر آهن در انها دانست.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گزارش داد بسیاری از افراد به کمبود آهن مبتلا هستند اما این مشکل به سادگی قابل درمان است. کمبود بیش از حد آهن منجر به کاهش گلبول قرمز خون شود.

گلبول قرمز برای تامین اکسیژن مورد نیاز بدن ضروری است. توماس کانلی ، از پزشکان متخصص در گفتگو با این شبکه گفت زبان افرادی که گلبول قرمز کافی در بدن ندارند ملتهب می شود و افراد با خوردن یخ تلاش می کنند التهاب را برطرف می کنند.

به گزارش این شبکه ، بدون توجه به علت مصرف یخ ، جویدن یخ به دندانها آسیب وارد می کند.
تعداد نمایش ۴۴ بار
ارسال شده در ۰۰۰۰/۰۰/۰۰ ۰۰:۰۰:۰۰

باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 119856 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 66
     درج شده در 1729 روز و 2 ساعت و 39 دقیقه قبل
    

سردرد تشخیص و درمان

سردرد عارضه ای است كه همه ما در زندگی آ نرا تجربه كرده ایم ،تا كنون  دانشمندان انقباض و انبساط عروق مغز را ،عامل بروز میگرن و علت سردردهای عصبی را انقباض ماهیچه های سرمی پنداشتند ، البته این علائم هنوز هم به عنوان عوامل بروز سردرد مطرح است اما محققان به تازگی دریافته اند كه منشاء بروز میگرن و سردردهای عصبی در مغز مشترك است. ساقه مغز ، كه به عنوان سیستم ضد درد، شناخته شده بخش ساقه ای شكلی است كه پشت چشم ها و بینی قرار گرفته، نمیكره های مخ را به طناب نخاعی وصل كرده و شامل پل مغزی ، بصل النخاع و مغز میانی است .عصب تری ژمینال در سطح خارجی پل مغز قرار گرفته و ریشه حسی دارد و در نواحی  صورت ، دهان و دندان ،حفره بینی و ماهیچه های مخصوص جویدن غذا گسترده شده است.

علل بروز سردرد ،اضطراب و نگرانی ،خشم ،متابولیسم بدن (سوخت و ساز سلولی )، نوعی اختلاف بینایی (Glare) ،عوامل ژنتیكی و استرس زا می باشد.

هنگام سردرد عصب تری ژمینال تحریك شده و ماده شیمیایی به نام سرتونین از آن رها می شود و نورون بعدی را تحریك می كند، به طور طبیعی این ماده درمقابل صداهای ضعیف آشنا و مداوم نظیر موسیقی و مكالمه افراد ، مانند یك صافی عمل كرده و میزان آن را تغییر نمی دهد اما در برابر صداهای ناهنجار مثل بوق ماشین و گریه كودك واكنش نشان داده و میزان آن را افزایش می دهد. با افزایش این ماده سیگنال های درد خنثی می شوند. محققان با آزمایش سرتونین برروی افرادی كه از سردرد رنج می برند به این نتیجه رسیدند که افزایش این ماده مساوی است با كاهش سردرد و بالعكس ، بنابراین كمبود این ماده عامل اصلی بروز سردردهای عصبی و میگرن است.

آنها همچنین دریافتند كه فقدان این ماده موجب افسردگی و بی خوابی می شود . بهترین راه كنترل و درمان سردرد شناخت عوامل بروز آن است .با تحقیقی كه بر روی 199 نفر از افراد مبتلا به سردردهای مزمن صورت گرفت ، علل بروز سردرد ،اضطراب و نگرانی ،خشم ،متابولیسم بدن (سوخت و ساز سلولی )، نوعی اختلاف بینایی (Glare) ،عوامل ژنتیكی و استرس زا ذكر شد. اكنون به بررسی بعضی از عوامل شناخته شده كه نقش اصلی را در بروز سردرد ایفا می كنند می پردازیم .

حالات و هیجانات روحی

سایكوسوماتیك حالت هایی از روان ،فكر و ذهن وهیجانات كه بروی مكانیسم بدن تأثیر می گذارند و واكنش بدن در مقابل این حالات منجربه بروز سردرد ،آسم و ضربات نامنظم قلب می شود. محققان با انجام آزمایش MMPI ،تست روانشناسی كه تعیین كننده خصوصیات شخصیتی است، برروی مبتلایان به سردرد ، به این نتیجه رسیدند که اكثر این افراد دچار افسردگی ،حواس پرتی ،انكار (نوعی مكانیسم دفاعی كه در آن وجود اعمال و عقاید به طور ناخود آگاه تكذیب می شود ) هستند . دانشمندان برسر این مسئله كه آیا سردرد عامل بروز این حالات است و یا بالعكس اختلاف نظر دارند ولی آنها معتقدند افرادی كه مستعد ابتلا به سردرد هستند ،استرس ها را بیشتر دریافت می كنند .در این آزمایش همچنین فرق میان میگرن و سردردهای عصبی مشخص شد. افسردگی از نشانه های میگرن و علائمی نظیر حواس پرتی ،نگرانی و انكار، از مشخصه های افراد مبتلا به سردردهای عصبی عنوان شد.

افرادی كه از سردردهای عصبی رنج می برند به دلیل دردهای پی درپی ،ازنظر احساسی ،آسیب پذیرترند .احساس ناتوانی دربرخورد با مشكلات یأس و نا امیدی و فروخوردن خشم و بیان نكردن احساسات ،موجب افزایش افسردگی در افرادی می شود كه دچار سردردهای مزمن هستند.

منبع : تبیان


باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 119856 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 68
     درج شده در 1729 روز و 2 ساعت و 40 دقیقه قبل
    

سردرد :  شناخت ، پیشگیری و درمان

 


باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 119856 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 67
     درج شده در 1729 روز و 2 ساعت و 41 دقیقه قبل
    
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 119856 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 97
     درج شده در 1729 روز و 2 ساعت و 44 دقیقه قبل
    

بالاخره با فامیلمان سر سفره عقد بشینیم یا نه؟!

حث ازدواج های فامیلی (ازدواج پسرعمو-دخترعمو و امثال آن) و تاثیر آن بر اختلالات ژنتیکی یکی از متداولترین بحث ها است.

به گزارش سرویس زنان جهان نیوز؛ بسیاری از صاحب نظران در این حوزه چنین ازدواج هایی را ممنوع کرده اند اما خیلی های دیگر عقیده دارند بهترین راهکار انجام آزمایشات ژنتیکی قبل از ازدواج است.

از آنجا که فاميلي بودن ازدواج در هيچ كجا ثبت نمي شود و اگر هم ثبت شود نسبت فاميلي مشخص نمي شود آمار دقيقی در رابطه با ازدواج هاي فاميلي در كشور وجود ندارد اما به گفته دکتر غلامعلي افروز ميانگين چنین ازدواج هایی درایران 20 درصد است و ميانگين آن در خانواده هایی که یک یا چند کودک معلول دارند 60 درصد است.

افرادی که ازدواج فامیلی را منع می کنند قائل به این هستند که ازدواج فاميلي نمي تواند تضمين كننده زندگي سالم و پايدار و تثبيت عواطف و احساسات ميان زوجين خويشاوند باشد و در بعضی موارد طلاق عاطفي نتيجه ازدواج زوج هاي خويشاوندي است كه به دليل آبروي فاميلي نمي توانند از هم جدا شوند.

در همین رابطه سيد حسن موسوي چلك مدير كل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي كشور با اشاره به آفت هاي اجتماعي ازدواجهاي فاميلي گفت: به جاي اينكه ازدواج فاميلي را كه بر اساس يافته هاي علمي منجر به افزايش احتمال تولد فرزند معلول مي شود را تقويت كنيم، بهتر است به فكر رواج اين فرهنگ باشيم كه معيارهاي ازدواج درست را آموزش بدهيم.

هرچند این گفته، نظری کارشناسی و دلسوزانه است اما منع ازدواج این افراد هم اشتباه است، مردم صدها نسل است که فامیلی ازدواج می کنند اینکه ما بیاییم آن را ممنوع کنیم هیچکس توجهی به این مسئله نخواهد کرد. اگر قبل از ازدواج آزمایش ژنتیکی برای زوجین انجام شود و بعد درمورد ازدواج آنها تصمیم گیری شود خیلی بهتر است.
 
همچنین می توان به زوج هاي جوان كه نسبت فاميلي دارند توصيه كرد پيش از صاحب فرزند شدن براي انجام تست ژنتيكي و پيشگيري از معلوليت نوزادان به مراكز درماني مراجعه نمايند.

جهان نیوز


باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 119856 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 72
     درج شده در 1729 روز و 2 ساعت و 44 دقیقه قبل
    

بروز نابینایی در ازدواج فامیلی

نزدیک به 70 درصد از نابینایان مورد بررسی در یک تحقیق که توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد انجام شد، حاصل ازدواج های فامیلی بودند. تخمین های اخیر بیانگر حدود 148 میلیون کوری یا اختلال شدید بینایی در دنیا می باشد که عمدتاً در کشورهای در حال توسعه می باشند.

کشور ما در این بین حدود 514 هزار نفر نابینا و کم بینا دارد و این در حالی است که شناخت فراوانی انواع نابینایی و موارد وراثتی آن، انجام مشاوره ی ژنتیک، ارائه ی شناخت به خانواده های درگیر و استفاده از روش های تشخیصی قبل از تولد می تواند، نقش به سزایی در درمان و پیشگیری موثر از بروز نابینایی داشته باشد.

در میان یافته های اخیر، درگیری بخش های مختلف رتین شایع ترین وضعیت بود که در 9/33 درصد از موارد، دیده شد و در 7/69 درصد از موارد نابینایی حاصل ازدواج های فامیلی در درجات مختلف بود.

انجام مشاوره ی ژنتیک، ارائه ی شناخت به خانواده های درگیر و استفاده از روش های تشخیصی قبل از تولد می تواند، نقش به سزایی در درمان و پیشگیری موثر از بروز نابینایی داشته باشد.

مطالعه شجره ی فامیلی 66 بیمار از نظر وجود موارد مشابه نابینایی نشان داد که در 56 نفر از نابینایان، مسئله توارث دخالت دارد و احتمال اختلال تک ژنی در آنها مطرح گردید. این گروه فراوانی نسبی 4/51 درصد از کل جامعه ی مورد بررسی را به خود اختصاص دادند.

به گفته ی پژوهشگران، بر اساس این بررسی و مطالعه ی دیگری که بر روی جمعیت عمومی انجام شده، ازدواج های فامیلی در بروز نابینایی موثر بوده و ارتباط معنی داری بین آنها مطرح است.

تبیان


باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 119856 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 111
     درج شده در 1729 روز و 2 ساعت و 44 دقیقه قبل
    

هشدار نسبت به رواج ازدواج‌های فامیلی

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، مدتی پیش نسبت به افزایش بی‌رویه ازدواج‌های فامیلی هشدار داد و اعلام كرد كه طبق تحقیقات، والدین30درصد كودكان دچار عقب‌افتادگی ذهنی، ازدواج فامیلی از نوع درجه یك داشته‌اند.

این آمار در حالی از سوی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی اعلام شده است كه به گفته متخصصان ژنتیك، در حال حاضر یك تا 5 درصد ازدواج‌ها در دنیا، خویشاوندى است و میانگین ابتلای افراد به بیماری‌های متابولیك و ژنتیك در جهان از هر 500 نفر، یك نفر است اما این میزان در كشور ما بیشتر از استاندارد جهانی است.

اما در حالی كه بررسی‌های كارشناسان حاكی از آن است كه حدود 70 درصد بیماران مبتلا به نقص اولیه ایمنی نتیجه ازدواج‌های فامیلی هستند و همه بیماری‌ها به جز حوادث، منشاء ژنتیكی دارند، تصور مردم ما از بیماری‌های ژنتیك، فقط معلولیت است.

 

دكتر داریوش فرهود،‌ پدر علم ژنتیك ایران و كارشناس سازمان جهانی بهداشت، با اشاره به اینكه حدود 35 سال پیش ازدواج خانوادگی در ایران سیر رو به افزایشی داشت و به‌خصوص ازدواج‌های تراز اول تا بالای 50 درصد دیده می‌شد، در پاسخ به این سؤال كه چرا در دهه اخیر باز هم شاهد افزایش این آمار هستیم می‌گوید: «در یك دوره زمانی مردم از ازدواج خویشاوندی فاصله گرفتند ولی ظرف دو سه سال گذشته عوامل دیگری مجدداً به این مسئله دامن زدند مانند اعتیاد و مشكلات اقتصادی».

 

وی با تاكید بر اینكه ما همیشه می‌گوییم ازدواج خویشاوندی چه برای دختر و چه برای پسر به ویژه در خانواده‌هایی كه از انواع عقب‌‌ماندگی‌های ذهنی، معلولیت‌ها، ناشنوایی، نابینایی، بیماری‌های قلبی‌، بیماری‌های پوستی، سرطان و ناباروری و نازایی رنج می‌برند، باید حتماً با مشاوره ژنتیك همراه باشد تا این بیماری‌ها مجدداً گسترش پیدا نكنند، ادامه می‌دهد: «اما به طور كلی در یك جامعه بزرگ اگر هزار ازدواج خویشاوندی را با هزار ازدواج غیر‌خویشاوندی مقایسه كنیم، بیماری‌های ژنتیكی در ازدواج‌های غیر‌خویشاوند، دو تا سه درصد است در حالی‌كه این بیماری‌ها در ازدواج‌های خویشاوندی بین 4 تا 6 درصد دیده شده است.»

 

البته به گفته این متخصص تفاوت این دو گروه آنقدر معنا‌دار و زیاد نیست كه به طور كلی بگوییم مردم باید از ازدواج خویشاوندی صرف نظر بكنند.

 

دكتر فرهود با اشاره به اینكه این تحقیقات در جوامع دیگر نیز همین نتایج را نشان می‌دهد، ادامه می‌دهد: «آمار سازمان جهانی بهداشت هم همین آمار را نشان می‌دهد اما توصیه می‌كنیم باید حتماً مشاوره ژنتیك قبل از ازدواج در كسانی كه قصد ازدواج فامیلی دارند، صورت گیرد».

 

وی در پاسخ به این سؤال كه آیا ایران در این زمینه رتبه اول را در میان كشورهای دنیا دارد یا نه توضیح می‌دهد: «به طور كلی در تمام دنیا به خصوص در كشورهای پیشرفته به غیر از كسانی كه پیرو دین مسیحیت هستند، ازدواج فامیلی رواج دارد و در این شرایط نمی‌توان گفت كه ایران از این نظر رتبه اول را دارد ولی آمارهای گزارش‌شده هم چشمگیر هستند».

 

منبع : همشهری - با تغییر و تلخیص


باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 119856 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 62
     درج شده در 1729 روز و 2 ساعت و 44 دقیقه قبل
    

کاهش شنوايي کودکان ناشي از افزايش ازدواج ‌هاي فاميلي 

 

'سعي کنيد لفظ کري را هيچ ‌گاه به کار نبريد چون بار منفي دارد؛ به جايش از لغت کم ‌شنوا يا ناشنوا استفاده کنيد ضمن اين که بهتر است لغت کم‌‌ شنوا يا ناشنوا را به‌ عنوان صفت به کار نبريد؛ يعني بايد گفت فرد يا کودک داراي ناشنوايي يا کم‌ شنوايي. اين دستور صريح سازمان جهاني بهداشت است. يعني اول کودک بودن يا انسان بودن را مدنظر قرار دهيد و بعد عارضه ‌اي را که فرد به آن مبتلا شده است، عنوان کنيد.' اين ها گوشه‌اي از سخنان دکتر بهرام ملکوتي، جراح و متخصص گوش و حلق و بيني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران است که شما را با علل ناشنوايي يا کم‌شنوايي آشنا مي کنند:

آقاي دکتر! آيا آمار دقيقي در زمينه علل کم‌ شنوايي يا ناشنوايي در کشور داريم؟

در مورد کودکان آمار کمي متفاوت است، به دليل اين که مشکل کم‌ شنوايي يا ناشنوايي در کودکان به دليل عوامل مادرزادي، مشکلات هنگام زايمان و مشکلات قبل و بعد از تولد بوده و تقسيم‌ بندي جداگانه ‌اي دارد. طبق آخرين آمار سال 2008 انگليس از هر هزار تولد 1 تا 1/2 درصد نوزادان با مشکل کاهش شنوايي به دنيا مي ‌آيند و مشخص شده که شايع‌ ترين عارضه عصبي مادرزادي، کاهش شنوايي است. يعني مشکل شنوايي شايع‌ ترين بيماري مادرزادي در مقايسه با ساير مشکلات مادرزادي است.

آيا مشاوره قبل از ازدواج مي ‌تواند از تولد کودکاني با اين عارضه پيشگيري کند؟

ببينيد؛ ازدواج‌ هاي فاميلي در کشور ما خيلي زياد است. در نتيجه ژن‌ها در محدوده کوچکي رد و بدل مي‌ شوند، بنابراين خطر ابتلا به خيلي از مشکلات بالا مي ‌رود. به همين دليل در کشور ما آمار کاهش شنوايي‌ مان از خيلي از کشورهاي دنيا بالاتر است بنابراين توصيه مي ‌کنم اگر زوجين در فاميل ‌شان، فرد يا افرادي را دارند که به کاهش شنوايي مبتلا هستند از ازدواج فاميلي خودداري کنند.

چه عواملي فاکتورهاي خطر قبل از تولد محسوب مي‌ شود؟

علل پيش از تولد ممکن است ارثي باشد يا از زمان تشکيل نطفه تا تولد ايجاد شود. تقريبا 50 درصد کم‌ شنوايي ‌ها يعني يک سوم کم ‌شنوايي ‌هاي سندرمي و دو سوم کم‌ شنوايي‌ هاي غيرسندرمي منشا ارثي دارند. علت ديگري که سبب کاهش شنوايي مي‌ شود، استفاده مادر از برخي از داروها در دوران بارداري است. طبق يک اصل کلي در سه ماهه اول بارداري هيچ دارويي نبايد استفاده شود مگر شرايطي وجود داشته باشد که حيات مادر و جنين به مخاطره افتاده باشد که در اين صورت با تجويز پزشک معالج، دارو استفاده مي ‌شود. برخي از داروها اساسا براي گوش سمي هستند که به آن ها داروهاي اتوتوکسي مي‌ گويند. اين داروها به هيچ وجه نبايد استفاده شوند ولي با وجود برخي از احتياط‌ ها برخي از داروها در سه ماهه دوم يا سوم بارداري و با نظر پزشک معالج گوش و پزشک زنان و زايمان تجويز مي‌شوند.

آيا از همان روزهاي اول پس از تولد مي ‌توان تشخيص داد؟

70 تا 80 درصد کم‌ شنوايي ها از همان روزهاي اول پس از تولد قابل شناسايي هستند. تشخيص و تعيين علت کم‌ شنوايي در دوران کودکي مستلزم ارزيابي ‌هاي تشخيصي دقيق، گرفتن تاريخچه، ارزيابي ‌هاي فيزيکي و آزمايشگاهي‌، ام.آر.آي‌ و مشاور ه‌هاي تخصصي با کارشناسان مربوطه است اما باز هم در بيشتر موارد نمي ‌توانيم به طور دقيق علت را مشخص کنيم. با اين که نزديک به 400 ژن که در کم ‌شنوايي يا ناشنوايي دخالت دارند، شناسايي شده است ولي ما باز هم در ابتداي راه هستيم به دليل اين که نمي ‌دانيم اين ژن ‌ها کجا قرار مي ‌گيرند که صفت بروز مي ‌کند.

مهم‌ترين عوامل خطرساز کم‌ شنوايي هنگام تولد کدام‌ ها هستند؟

1- نارس بودن

2- وزن کم هنگام تولد. به عنوان مثال، وزن نوزاد کمتر از 5/1 کيلوگرم باشد

3- زايمان طولاني مدت

4- عفونت مادر در حين زايمان

5- کمي اکسيژن

6- يرقان يا زردي شديد دوران نوزادي که نياز به تعويض خون پيش مي ‌آيد. در اين حالت، هم بيلي ‌روبين خون بالا مي‌ رود و هم مدت زماني که نوزاد را درگير مي ‌کند طولاني است.

علتش هم اين است که بيلي‌ روبين روي هسته‌ هاي مغز رسوب مي ‌کند و عوارض جبران‌ ناپذيري را به وجود مي ‌آورد.

و علل پس از تولد؟

1- مننژيت ميکروبي دوران نوزادي که جزو مهم ‌ترين علل کم ‌شنوايي و ناشنوايي محسوب مي ‌شود و بر اساس آمار شايع ‌ترين بيماري ‌اي است که در دوره نوزادي مي ‌تواند به کاهش شنوايي درکي عصبي شديد تا عميق منجر شود.

2- عفونت ‌هاي حاد و مزمن گوش مياني. طبق آماري دراين زمينه 70 تا 80 درصد کودکان قبل از رسيدن به سن مدرسه يک بار گوش درد را تجربه مي ‌کنند و توصيه ‌ام به والدين اين است که گوش ‌درد کودکان را خيلي جدي بگيرند.

3- عوارض عفونت گوش مياني. ممکن است گوش مياني عفونت کند و عارضه ‌اش مثلا التهاب حلزون باشد که به کاهش شنوايي منجر مي ‌شود.

4- عفونت با ويروس سيتومگال

5- بيماري ‌هايي مانند اوريون، سرخجه، سرخک و... در همه جاي دنيا زنان حداقل سه ماه قبل از بارداري بايد واکسن سرخجه بزنند زيرا ابتلا به اين بيماري در دوران بارداري عوارض بسيار وحشتناکي در جنين ايجاد مي ‌کند که يکي از آن ها مشکلات در محدوده گوش و حلق و بيني است.

6- يک علت خيلي مهم ديگر کم ‌شنوايي ناشي از سر و صداي زياد است. در يک مطالعه وسيع نتايج تکان ‌دهنده ‌اي، حتي در کودکان 15 ماهه پيدا کردند و مشاهده کردند بچه ‌هايي که توسط والدين ‌شان روي موتورسيکلت سوار شده‌ اند يا بچه‌ هايي که در اتومبيل‌ هاي با صداي موزيک بلند يا در ترافيک پر سر و صداي شهر هستند دچار کم ‌شنوايي يا افت شديد شنوايي و غيرقابل برگشت شده ‌اند که متاسفانه اين موارد در کشور ما و به‌ خصوص درشهرهاي بزرگ بسيار زياد است.

برخي عوامل هم هستند که در ايجاد زمينه مناسب براي ابتلا به اين مشکل نقش دارند مثل کمبود يد در يک بيماري به نام منير که سبب ايجاد کاهش شنوايي‌ هاي درکي عصبي و حملات سرگيجه مي ‌شود. اختلالات تيروئيد شامل کم ‌کاري يا پرکاري تيروييد روي گوش داخلي تاثير گذاشته و در علت‌ شناسي جزء علل بيماري منير قرار مي‌ گيرد. يا عواملي مانند مصرف تنباکو، الکل، عفونت‌ ها، سر و صدا، استرس و... موجب ايجاد کاهش شنوايي ناگهاني مي‌شود.

چند توصيه به والدين

1- زايمان در يک محيط بهداشتي که مسلما بيمارستان، يا در محيط روستاها درمانگاه ‌هاي مجهز است، انجام شود.

2- پس از تولد از کودک تست‌هاي غربالگري شنوايي به عمل آورند. تا اگر کودکي دچار مشکل شنوايي است سريعا مداخله پزشکي در موردش انجام شود در نتيجه تکلم کودک به خطر نمي‌افتد. همان‌طور که مي ‌دانيد، شکل ‌گيري تکلم در کودکان معمولا بين سنين 9 تا 18 ماهگي شروع مي ‌شود. اگر در اين فاصله اين شکل‌ گيري تکلم به هر صورتي دچار اختلال شود در بدو امر بايد شنوايي کودک را بررسي کرد.

3- اگر نوزادشان حتي به مقدار کم دچار زردي با يرقان نوزادي شد حتما به پزشک مراجعه کنند و سعي کنند از داروهاي سنتي استفاده نکنند تا بيلي روبين خون نوزاد از حد طبيعي تجاوز نکند زيرا در غير اين صورت ضايعات جبران ‌ناپذيري ايجاد خواهد کرد.

4- اگر نوزاد در بدو تولد دچار مشکلاتي در گوش خارجي يا لاله گوش است حتما به پزشک مراجعه کنند تا گوش مياني و گوش داخلي نوزاد را هم بررسي کند.

5- مساله بعد اين که از وجود سر و صداي زياد در محيطي که نوزاد در آن قرار دارد، پرهيز کنند.

تهيه مصاحبه: مريم منصوري - تبیان

باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 119856 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 99
     درج شده در 1729 روز و 2 ساعت و 45 دقیقه قبل
    

مشاوره ژنتیکی در ازدواج خویشاوندی

 

موضوعات مورد بحث

  1. مشاوره ژنتیکی برای ازدواج با خویشان نزدیک به چه منظوری هست؟
  2. این مشاوره چقدر ضرورت دارد؟
  3. آنهایی که اهمیت نمی‌دهند چه عواقبی در انتظارشان هست؟
  4. آیا آشنایی فرزندان و دانش آموزان با این مسله ضرورت بزرگی هست؟
  5. با اینکه مشاوره ژنتیکی لازم و ضروری هست. برخی افراد با اینکه در مشاوره ممانعت از ازدواجشان میشود، باز اقدام به وصلت می‌کنند، برای این چنین اشخاص آیا راههای دیگری
  6. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی وجود دارد یا نه؟


مقدمه
بطور کلی ازدواج بی‌خطر دنیا سراغ نداریم. ازدواج هر فرد با هر فرد غریبه ای احتمال خطری حدود 2 تا3 درصد دارد. ازدواج با خویشاوندان بر حسب درجه خویشاوندی متفاوت است. ازدواج خویشاوندان درجه یک (ازدواج برادر و خواهر ما و یا ازدواج پدر و مادر با فرزند) و ازدواج درجه دو (ازدواج دایی با خواهر زاده) که این دو گروه در اکثر ادیان حرام است. ثابت شده است که به دلیل تشابه ژنی زیاد خطر تولد فرزند مبتلا به ناهنجاریها و عقب ماندگی ذهنی خیلی زیاد است.
خویشاوندان درجه سه (پسر عمو- دختر عمو و دختر خاله - پسر خاله) که به فراوانی باهم ازدواج می‌کنند که مورد نویسنده هم چنین است، مانع خاصی وجود ندارد به شرط آنکه در شجره فامیلی و خویشاوندان نزدیک دو طرف بیماری شناخته شده ژنتیکی یا عقب ماندگی ذهنی یا ناهنجاریهای عمده وجود نداشته باشد. به هر حال گر چه اکثر متخصصین ژنتیک برای ازدواج خویشاوندان درجه یه به بالا مانعی نمیبینند ولی در صورت امکان ، بهتر است قبل از ازدواج با مشاوره ژنتیک، مشورت شود. در این مشاوره ، اطلاعات طبی مستقیم در زمینه ژنتیک در اختیار بیماران و خانواده‌های آنان قرار داده می‌شود. این مشاوره هر زمان که بعید‌ترین احتمال یک اختلال ژنتیکی در خانواده وجود داشته باشد ضروری است.
ضرورت انجام مشاوره پزشکی قبل از ازدواج‌
وجود ‪ ۱۳‬هزار نوع بیماری ژنتیکی ، انجام مشاوره‌های پزشکی قبل از ازدواج‌ را ضروری کرده است.

زوجین دارای نسبت فامیلی باهم، وجود بیماری ژنتیک در خانواده زوجین ، سابقه نازایی ، سقط و مرده زایی از نشانه‌های خانواده‌های در معرض خطر تولد کودکان بیمار هستند و قبل از ازدواج یا تصمیم به بارداری با هدایت مراکزی از جمله بهزیستی ، دفترخانه‌های ثبت ازدواج ، مطب‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی می‌توان از شیوع بیماریهای ژنتیکی و انواع معلولیت‌ها پیشگیری کرد.
درصد شیوع بیماری سندرم داون در کشور ناشی از ازدواج‌های فامیلی بالا است و بسیاری از کودکان مبتلا به این بیماری به‌رغم صرف هزینه‌های میلیونی در دهه دوم زندگی فوت می‌کنند. برای پیشگیری از بیماریهای ژنتیکی ، باید از تشویق جوانان به ازدواجهای فامیلی پرهیز کرده و در صورت اصرار ، این ازدواجها باید کنترل شده و پس از طی مراحل آزمایش و مشاوره‌های ژنتیکی باشد.
مشاوره ژنتیکی گامی مهم برای پیشگیری بیماریها
هدف از مشاوره ژنتیکی ، ارائه اطلاعات و حمایت از خانواده‌های در معرض خطر داشتن اختلالات ژنتیکی یا خانواده‌هایی که هم اکنون دارای اعضای مبتلا به نقایص مادرزادی یا اختلالات ژنتیکی می‌باشند، است. ژنتیک بالینی با تشخیص و اداره جنبه‌های طبی ، اجتماعی و روان شناختی بیماریهای ارثی سروکار دارد. همانند سایر حوزه‌های طب ، گذاشتن تشخیص صحیح و فراهم سازی درمان مناسب که باید شامل کمک به فرد مبتلا و اعضای خانواده او ، جهت درک ماهیت و پیامدهای اختلال باشد، ضروری است. به هر حال وقتی شک به ارثی بودن یک اختلال وجود دارد، بعد دیگری هم به آن اضافه می‌شود که آن هم نیاز به اطلاع دهی به سایر اعضای خانواده در مورد خطر برای آنها و شیوه‌های موجود برای تغییر دادن این مخاطرات است.
ازدواجهای فامیلی ، عامل مهم تولد کودکان معلول
اختلالات ژنتیکی ناشی از ازدواجهای فامیلی مهمترین دلیل تولد کودکان معلول است که این مساله با افزایش آمار ازدواجهای فامیلی و عدم مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک ، چشمگیرتر شده است. به دنبال ازدواجهای خویشاوندی ، شیوع بیماریهای تالاسمی ، حاملگی در سنین بالا ، کمبود امکانات و برنامه‌های مناسب بهداشت عمومی و عدم آگاهی مردم در خصوص احتمال پیشگیری از بیماریها و ناتوانیهای ژنتیکی و مادرزادی از جمله دلایل عمده بروز معلولیت به شمار می‌آید.
بر اساس آمارهای جهانی 3 تا 4 درصد مرگ و میر نوزادان به دلیل اختلالات ژنتیکی رخ می‌دهد، حتی در دورترین ازدواجهای فامیلی نیز 5 تا 6 درصد احتمال تولد کودک معلول در خانواده وجود دارد که این ریسک خطر در ازدواجهای فامیلی نزدیک علاوه بر افزایش 12 درصدی با احتمال تکرار معلولیت در فرزندان بعدی خانواده نیز همراه است اما با این حال حق انتخاب با زوجین است و در برخی موارد نیز دیده می‌شود که والدین علی‌رغم توصیه مشاوران به جای بازداشتن فرزندان از ازدواج با یکدیگر ، بدون در نظر گرفتن عواقب کار آنها را به ازدواج با یکدیگر نیز ترغیب می‌کنند. احتمال تولد کودک معلول در ازدواجهای فامیلی 2 تا 3 برابر ازدواجهای معمولی است و این اهمیت انجام آزمایشات ژنتیکی را روشن می‌سازد.
با توجه به همه اینها پیشگیری همیشه بهترین راه است.
ازدواجهای فامیلی شایعترین دلیل تولد کودکان نابینا در ایران است.
بیماریهای ارثی درصد قابل توجهی از علل ابتلا به نابینایی را تشکیل می‌دهد که با اجتناب از ازدواجهای فامیلی و مشاوره ژنتیک می‌توان از پیدایش بسیاری از آنها پیشگیری کرد. این بیماریها طیف وسیعی از عوارض چشمی از قبیل نواقص پلکی ، چپ چشمی ، آب مروارید ، نواقص مردمک ، اشکالات گوناگون در شبکیه و عصب بینایی را شامل می‌شود که بسیاری از آنها علاج موثری ندارند، از اینرو بهتر است در صورت وجود سابقه بیماریهای ارثی در هر کدام از زوجین ، ابتلای یکی از فرزندان به بیماریهای چشمی ارثی و یا در صورت اقدام به ازدواج فامیلی ، مشاوره ژنتیک انجام شود، چرا که معمولا متخصص بیماریهای ژنتیک می‌تواند مشخص کند که تا چند درصد احتمال تولد فرزندان مبتلا به بیماری چشمی وجود دارد.
در بعضی موارد اقدامات درمانی کمکی از قبیل عینک ، جراحیهای روی قرنیه ، عدسی ، جراحی روی شبکیه کمکهای موثری در بازگرداندن بینایی به بیمار مبتلا می‌نماید، اما گذشته از مشکل بودن هر یک از این اعمال جراحی و بی‌فایده بودن بسیاری از آنها در سنین بالا به دلیل تنبلی عصب چشم ، در بسیاری از موارد نیز به دلیل نوع ضایعه اقدامات درمانی موثر نخواهد بود. بنابراین بهترین روش در اغلب موارد پیشگیری است و برای پیشگیری از بیماریهای ارثی ، تنها راه منطقی اولا خودداری از ازدواجهای نامناسب فامیلی و ثانیا جلوگیری از حاملگی مجدد در صورت ابتلای یکی از فرزندان به بیماری ارثی است. در خانواده مستعد ، انجام مشاوره ژنتیک و عمل کردن به توصیه‌های مشاور ، راه منطقی برای جلوگیری از به دنیا آمدن کودکان معلول و نابینا است.
وظایف پزشک در قبال فرد مورد مشاوره
همان گونه که خصوصیت منحصر به فرد بیماری ژنتیکی ، تمایل آن به عود در داخل خانواده‌هاست، جنبه منحصر به فرد مشاوره ژنتیکی ، تمرکز آن نه تنها بر بیمار اولیه ، بلکه بر اعضای خانواده بیمار ، هم در حال حاضر و هم در آینده می‌باشد. مشاوره ژنتیکی که از فعالیتهای محوری در ژنتیک پزشکی است، نه تنها با اطلاع دهی به بیمار و خانواده‌اش ، بلکه با ایجاد مشاوره جهت‌دار از نظر روانشناسی برای کمک به سازگار شدن افراد و تطابق با تاثیرات اختلال در خانواده سروکار دارد.
استانداردهای تعیین شده مراقبت پزشکی مستلزم آن هستند که ارائه دهندگان خدمات ژنتیکی شرح حالی بدست آورند که شامل اطلاعات خانوادگی و نژادی باشد. در مورد مخاطرات ژنتیکی بیماران و اعضای خانواده‌شان به آنها توصیه‌های لازم را ارائه کنند. آزمایش ژنتیکی یا تشخیص پیش از تولد ، در صورت لزوم ، پیشنهاد دهند و درمان گوناگون یا راههای اداره و تدبیر جهت کاستن خطر بیماری را ذکر کنند. مشاوره ژنتیکی ، محدود به ارائه اطلاعات و محاسبه خطر بیماری نیست، بلکه نوعی روند ارتباطی است. توانایی تعریف و تعیین موضوعات روانی _ اجتماعی پیچیده مرتبط با نوعی اختلال ژنتیکی در یک خانواده ، نقش مرکزی را در این کار ایفا می‌کند. توجه به این موضوعات ، احتمالا به موثرترین وجه از طریق تماس دوره‌ای با خانواده در طول زمان و با مرتبط شدن موضوعات پزشکی یا اجتماعی با زندگی افراد مبتلا ، انجام می‌شود.

دانشنامه رشد


باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 119856 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 134
     درج شده در 1729 روز و 2 ساعت و 45 دقیقه قبل
    

ازدواجهای فامیلی نیاز به مشاوره ژنتیك دارد

 

مروری بر تاریخ عقب ماندگی ذهنی نشان می دهد كه در هر دوره ای از تاریخ ، در هر فرهنگ و تمدنی و در همه طبقات اجتماعی افرادی وجود داشته اند كه از نظر فعالیت اجتماعی پایین تر از حد طبیعی بوده اند و این امر سازگاری آنها را  با محیط زندگی شان مشكل ساخته است . تولد كودك معلول و عقب مانده ذهنی به مثابه زنگ خطری برای اجتماع است چرا كه این افراد علاوه بر آن كه در پیشرفت جامعه زیاد مؤثر نیستند ،  به سبب نقص و معلولیتشان بار اقتصادی سنگینی را بر خانواده و جامعه تحمیل می كنند . یكی از عوامل پیدایش كودكان عقب مانده ذهنی اختلالات و نارسایی های ژنتیكی است . از جمله عوامل متعددی كه در ایجاد معلولیت ذهنی كودكان مورد نظر است ازدواج های فامیلی و پیوندهای خویشاوندی (همخونی) است .

 

تحقیقات نشان می دهد كه نسبت خویشاوندی والدین حتی اگر در سطح چندمین نسل هم باشد می تواند سبب عقب ماندگی كودك شود . از این تحقیقات چنین نتیجه گرفته شده است كه مرگ و میر فرزندان در غیر خویشاوندان ، در حدود چهل در هزار و در ازدواج های بین پسر عمو و دختر عمو به شصت تا هشتاد در هزار افزایش می یابد .

 

نتایج تحقیقات دانشمندان آمریكایی نشان می دهد كه ازدواج بین اعضای دور و نزدیك خانواده ، باعث افزایش میزان مرگ ومیر نوزادان و رشد گسترده انواع بیماری های جسمی ( قبل و بعد از تولد) می شود .

در كشور ما ، ازدواج های فامیلی ‌در روستاها و مناطق عشایری بیشتر از نقاط شهری است و این به دلیل بافت فرهنگی و روابط غنی قومی حاكم بر این مناطق است .

 

عشایر و روستانشینان ترجیح می دهند كه با فردی از فامیل و نزدیكان خویش ازدواج كنند . نگاهی به سوابق تاریخی ازدواج خویشاوندی در ایران حكایت از این موضوع دارد كه ازدواج خویشاوند مقدس شمرده شده است . در امپراتوری ساسانی ازدواج با خواهر و با زن پدر امری مقبول و متداول بود . ازدواج با خواهر به ویژه در حفظ پاكی خون و میراث شاهانه به عنوان یك اصل به شمار می رفت . نه تنها در بین آریاییان بلكه بین اقوامی سامی نیز ازدواج با محارم سابقه دارد و این عمل ظاهراً در بین ملل شرق چندان قبیح نبود .

 

در بررسی سوابق تاریخی ازدواج های خویشاوندی در سایر كشورها چنین برداشت می شود كه از دید جهان غرب ازدواجهای فامیلی غیر قابل قبول است . در اكثر ایالات امریكا ، ازدواج با فامیل نزدیك مثل پسر عمو و دختر عمو ، دختر عمه و پسر دایی و بالعكس ممنوع و غیر قانونی است . این قانون در اواخر قرن 19 میلادی به ثبت رسید .

در پژوهشی كه  در سال 1376 تحت نظر اساتید دانشكده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران در این زمینه انجام گرفت ، 400 كودك به صورت نمونه و به طور تصادفی در استان لرستان انتخاب شدند كه 200 نفر از آنها كودك عقب مانده ذهنی و 200 نفر آنها عادی بودند . در این تحقیق همچنین به سن والدین در زمان بارداری و‌ ترتیب تولد ، تحصیلات والدین در زمان بارداری و تعداد فرزندان خانواده توجه شده بود .

 

نتایج نشان داد كه سن پدر در زمان بارداری می تواند بر عقب ماندگی ذهنی كودكان تأثیر داشته باشد و زمان خواستاری بچه ها در مردان باید قبل از سن 40 سالگی انجام پذیرد و بهترین سن برای بارداری مادران سالهای 19 تا 34 سالگی است و مادرانی كه قبل از 18 سالگی یا بعد از 35 سالگی باردار شوند امكان به وجود آوردن كودكان عقب مانده ذهنی در آنها بیشتر است . در رابطه با ترتیب تولد ، این موضوع با عقب ماندگی كودكان رابطه ای نداشت . همچنین تحقیقات نشان داد كه معمولاً والدین كودكان عقب مانده ذهنی از لحاظ سطح سواد و تحصیلات از والدین كودكان عادی پایین تر بودند.

 

همچنین از لحاظ تعداد فرزندان ، نتایج نشان داد كه هر اندازه جمعیت خانواده بیشتر باشد و در خانواده افراد زیادی با هم زندگی كنند والدین نمی توانند به خوبی مایحتاج فرزندان را رفع كنند و این باعث می شود كه بهره هوشی كودكان در خانواده های پرجمعیت كمتر باشد . در پایان نتایج نشان داد كه تعدد پیوندهای خویشاوندی در والدین عقب مانده ذهنی نسبت به والدین كودكان عادی بیشتر است . به عبارت دیگر ازدواجهای خویشاوندی می تواند با عقب ماندگی ذهنی كودكان رابطه داشته باشد . در پایان پژوهش ، پیشنهاداتی به قرار زیر ارائه گردید :

- ایجاد و گسترش مراكز مشاوره و كلینیك های مشاوره ژنتیكی در سطح كشور بخصوص در مناطق عقب افتاده عشایری؛

- تحقیقات گسترده بر روی نمونه های بزرگ در سراسر كشور در زمینه بررسی علل عقب ماندگی ذهنی؛

- مراجعه خانواده ها به مراكز مشاوره ژنتیكی قبل از اقدام به ازدواج های خویشاوندی ؛

- آگاه كردن خانواده ها از خطرات ازدواج های خویشاوندی و منع این گونه ازدواج ها؛

 

در پایان باید گفت كه غالب ناهنجاری های ژنتیكی و بیماری های ارثی قابل پیش بینی بوده و با در نظر گرفتن قوانین وراثت و مشاوره های ژنتیكی و انجام آزمایش های مختلف قبل از ازدواج های فامیلی می توان از تولد تعداد قابل ملاحظه ای از كودكان معلول و عقب مانده ذهنی كه به علت اختلالات ژنتیكی متولد می شوند جلوگیری كرد .

منبع : پایگاه اطلاع رسانی تبیان


باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.