مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
امر به معروف و نهی از منکر
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
لینکستان وب سایت های مفید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
احادیث حضرت محمد
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
فعالان ثبت مطلب این ماه
فعالان ارسال دعوتنامه این ماه
فعالان نظر دهندگان این ماه
ارسال دعوتنامه

آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟

 
دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط farzane58 با 2407 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 94
     درج شده در 1587 روز و 5 ساعت و 47 دقیقه قبل
    

 پروتئین ها بخشی از ترکیبات مواد غذایی هستند که با مقادیر مختلف در غذاها وجود دارند و به لحاظ ارزش تغذیه ای یکی از چند گروه اصلی غذاها هستند. متخصصان تغذیه می گویند: پروتئین های دارای منشاء حیوانی کیفیت خوبی دارند اما با این حال بعضی از مواد غذایی گیاهی مثل حبوبات، غلات و نان دارای مقادیر کمی پروتئین هستند که ارزش حیاتی آن ها پایین تر از پروتئین های حیوانی است. مهم ترین منابع پروتئینی عبارت از گوشت قرمز و سفید، ماهی، تخم مرغ و فرآورده های لبنی هستند. سایت اینترنتی ویت لاس فورآل در مقاله ای دراین باره آورده است: * گوشت قرمز شامل گوشت های گاو و گوسفند صرف نظر از آن که چه قسمتی از بدن حیوان باشد، دارای ویژگی های تغذیه ای شبیه به هم هستند. گوشت، غنی از فسفر، آهن و ویتامین های گروه ب مخصوصا b1 است. میزان چربی های آن بر حسب نوع حیوان و قسمت بدن آن به طور قابل توجهی متغیر است. * به علاوه ارزش تغذیه ای ماهی نیز مشابه گوشت است. ماهی غنی از پروتئین، فسفر، گوگرد، آهن، مس و ید است اما آهن کمتری نسبت به گوشت دارد. همچنین ماهی غنی از ویتامین های گروه b است. ماهی های چرب نیز حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین های a و d هستند. ماهی همچنین به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب ضروری و مفید از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و برای سلامتی بسیار مفید است. از این رو توصیه می شود که حداقل دو نوبت در هفته از این غذای مهم و مفید استفاده شود.* ارزش تغذیه ای تخم مرغ خیلی نزدیک به مواد غذایی است که در بالا مورد مطالعه قرار دادیم. تخم مرغ حاوی 14 درصد پروتئین است که از نظر کیفیت بهترین بوده و بیشترین تعادل اسیدهای آمینه در بین تمام مواد غذایی را دارا است. چربی های آن در زرده تجمع کرده اند و سفیده آن واقعا فاقد چربی است. در مورد املاح نیز تخم مرغ حاوی سدیم است که بیشتر در سفیده وجود دارد و نیز حاوی آهن، پتاسیم و کلسیم به مقدار خیلی کم در سفیده است و بیشتر در زرده وجود دارند. زرده هم چنین از نظر ویتامین ها غنی تر است. دو سوم ویتامین های b1، b2 و کل ویتامین های a و d در زرده وجود دارد. تخم مرغ تازه که دارای تاریخ بسته بندی است، بیشترین ضمانت را به لحاظ ارزش تغذیه ای دارد. * لبنیات نیز یکی دیگر از منابع پروتئینی با ارزش غذایی بالا بوده و به خصوص از نظر ذخیره کلسیم بسیار غنی و حائز اهمیت است. کلسیم موجود در لبنیات بهترین شرایط جذب را دارد و با فسفر متعادل بوده و با مقدار کمی ویتامین d همراه است. * پروتئین ها هم چنین به میزان کمتری در برخی دیگر از مواد غذایی یافت می شوند.


باز منتشر شده توسط farzane58 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط farzane58 با 2407 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 231
     درج شده در 1587 روز و 5 ساعت و 50 دقیقه قبل
    

کمبود مواد سفیده ای ، چربی ، املاح معدنی و ویتامین های مختلف را با خوردن پنیر تامین کنید
تاریخ پنیر به عهد عتیق می رسد و این موضوع محقق است که کشف پنیر به دنبال اهلی کردن چهار پایان شیرده مثل بز، شتر یا گاومیش صورت گرفته است . در مناطقی بین آسیا و اروپا و هم چنین در تبت و ایران شیر را هنوز هم مثل عهد قدیم تخمیر می کنند و از آن ماست و پنیر درست می کنند. در قدیم انسان وقتی دوشیدن شیر را یاد گرفت و به حکم اتفاق انعقاد شیر را دید از آن چیزهای مختلفی ساخت که یکی پنیر است . می گویند اولین مایه پنیر از شیره درخت انجیر به دست آمد و انسانهای قدیمی بعد از آن که برگهای درختان انجیر را در شیر می انداختند تا شیر ببندد آن را روی سنگ می ریختند و پس از این که سفت می شد، برای این که آب آن کاملا گرفته شود، سنگ دیگری روی آن می گذاشتند. بعدها انسان یاد گرفت که از شکم حیوانات شیرخوار، مخصوصا خرگوشهای وحشی ، مایه پنیر را به دست آورد و وقتی پنیر ساخته شد آن را در آفتاب خشک کند و نمک بزند و در لای برگ درختان بپیچد و آن را برای روزها و ماههای آینده مورد استفاده قرار دهد.
ساختن پنیر به صورت صنعتی در آغاز قرن بیستم شروع شد و آن زمانی بود که پاستور دانشمند معروف فرانسوی اکتشافات خود را درباره تخمیر شیری آغاز کرد. از آن زمان بود که علم و دانش دست به کار شد تا پنیرهایی بسازد که از جهتی بهداشتی باشد و حداکثر بهره برداری از صنعت پنیر سازی به دست آید.
خواص غذایی پنیر هم از زمانهایی بسیار قدیم شناخته شده بود. چنانکه هرودوت ، پدر تاریخ ، می نویسد که سربازان داریوش غذای ملی داشتند که عبارت بود از نان و پنیر با بولاغ اوتی یا شاهی آبی که در چشمه سارها می رویید و این سربازان با این غذا از قدرت و نیرومندی کاملی برخوردار بودند. رومیان قدیم پنیر را در آخر غذا، آن هم با شراب مخصوصی می خوردند و عقیده داشتند که هضم غذا را آسان می کند.
((بلانش دوناوار)) زن هنری چهارم در مدارکی که درباره پنیر خود باقی گذاشته شده است تصریح می کند که در آن زمان دویست نوع مختلف پنیر در فرانسه ساخته می شد. در سال 1922 شیرینی سازان فرانسه نان شیرینی مخصوصی از پنیر درست کردند که به نام ((تارت پنیر)) معروف بود و موفقیت زیادی پیدا کرد و همه جا مشهور شد زیرا پنیر برعکس خامه و کره مدت زیادی می ماند.
((تالیران )) سیاست مدار معروف فرانسه پنیر را ((بهترین غذا)) می دانست . ((بریا ساوارن )) بزرگترین غذاشناس فرانسوی جمله معروفی درباره پنیر دارد که می گوید: ((یک دسر بدون پنیر زنی زیبا است که یک چشم دارد)) کلمه پنیر در فرانسه از کلمه لاتینی ظرف پنیر گرفته شده است که پنیر در آن ظرف شکل می گیرد و بوجود می آید.
در یونان قدیم پنیر یکی از غذاهای مقوی بود و هومر در آثار خود از پنیر نیز صحبت می کند که وقتی ماگوئون از شانه راست مجروح شد ((نستور)) به او دستور داد که پنیر بز را تا شفا یابد.
تا قرن پنجم میلادی پنیر با نان کامل و انجیر غذای پهلوانان یونان بود و امروز هم پنیر اهمیت خود را حفظ کرده و از نظر مواد غذایی با گوشت کوس همسری و رقابت می زند.
ارزش غذایی پنیر
پنیر غذای پروتئین دار کاملی است و کاملا می تواند جای گوشت را بگیرد. به همین جهت گیاهخواران که گوشت نمی خورند به جای آن پنیر مصرف می کنند. پنیر به استثنای لاکتوز، موادی دارد که در شیر موجود است مثل مواد سفیده ای (پروتئینها)، مواد چربی ، ویتامین مخصوصا ویتامینهای ((آ)) و ((ب )) و ((ب 2)) و ((پ پ )) و (اسید پانتوتتیک ) و املاح معدنی مخصوصا کلسیم و فسفر به مقدار قابل توجه .
پنیر بر شیر این مزیت را دارد که زودتر هضم می شود. به استثنای پنیرهای خیلی چرب و یا خیلی تخمیر شده ، پنیر بطور کلی برای همه قابل هضم است حتی کسانی که شیر را نمی توانند هضم کنند پنیر را به خوبی هضم می کنند.
دیر یا زود هضم شدن پنیر بستگی به طرز تهیه و ساختن آن دارد. در فرانسه چهار درصد نوع پنیر مختلف درست می کنند. پنیر از غذاهای پر کالری است ، چنان که حساب کرده اند صد گرم پنیر دارای پانصد کالری است . پنیر غذایی است که در حجم کم دارای مقدار زیادی چربی و مواد سفیده ای است .
مصرف پنیر برای چه کسانی مجاز است و تاءکید می شود؟
بچه ها و اشخاص بزرگسال باید پنیر را بخورند زیرا پنیر دارای مقدار زیادی کلسیم و ویتامین عامل رشد است . شاید شما هم دیده اید که بچه ها با میل زیادی پنیر می خورند زیرا بدن آنها احتیاج با آن دارد.
اشخاصی که کار فکری می کنند، کسانی که در اثر کار زیاد خسته می شوند و کسانی که زود خسته می شوند باید پنیر بخورند زیرا پنیر دارای فسفر است و فسفر غذایی مطلوب برای این دسته از اشخاص است .
کسانی که بیماری قند دیابت دارند باید پنیر بخورند زیرا پنیر مواد قندی ندارد. مادرانی که بچه های خود را شیر می دهند، خانمهای باردار، کسانی که از بستر بیماری برخاسته و دوران نقاهت را می گذرانند باید نوع پنیری را که زود هضم است انتخاب کرده و بخورند.
اشخاص چاق باید پنیر بی چربی بخورند.
پنیر برای ورزشکاران غذای ایده آل و سالمی است .
چه کسانی نباید پنیر بخورند؟
کسانی که چربی خون دارند، مبتلایان به ورم کبد و کیسه صفرا نباید پنیرهای خیلی چرب را بخورند.
کسانی که از معده و روده ناراحتی دارند، پنیرهای خیلی کهنه نباید بخورند زیرا هضم آن ثقیل است و آنها نمی توانند تحمل کنند.
کسانی که امراض قلبی دارند پنیر برای آنها ضرر دارد زیرا دارای نمک است و خوردن نمک برای آنها منع گردیده است .
پنیر را باید چگونه نگه داشت ؟
پنیرهای تازه و بی نمک را می توان در یخچال گذاشت و خیلی زود آن را مصرف کرد. پنیرهای نمک دار را هم باید در یخچال گذاشت . در زمان حاضر پنیر را در قوطیهای مقوایی ، آهنی و پلاستیکی تهیه می کنند که باید آنها را در یخچال حفظ کرد.
پنیرهای سفت و سفید که در ایران مصرف آن معمول است در آب نمک و در جای خنک به خوبی حفظ می شود.

 


باز منتشر شده توسط farzane58 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط farzane58 با 2407 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 98
     درج شده در 1587 روز و 6 ساعت و 0 دقیقه قبل
    

تا مدتی قبل که مرورگر فقط به Internet Explorer ختم می‌شد و حق انتخابی نداشتیم، مقایسه‌ای نیز وجود نداشت ولی امروز با توجه به گسترش اینترنت و مرورگرهای مختلفی که در اینترنت یافت می‌شود انتخاب بهترین مرورگر کاری دشوار به نظر می‌رسد. در این مقاله مرورگرهای مختلف از نظر کارایی و سرعت در شرایط برابر با یکدیگر مقایسه شده‌اند و نتیجه‌ی این مقایسه به صورت نمودار در ادامه همین مطلب قابل مشاهده است.

وبسایت lifehacker در فواصل زمانی مختلف، مرورگرهای مختلف را با یکدیگر مقایسه می‌کند در آخرین مقایسه خود که نتیجه‌ی آن را روز گذشته در وبسایت خود منتشر کرده است آخرین نسخه از مرورگرها را بار دیگر با یکدیگر مقایسه کرده است. در این مقایسه که روی همه‌ی مرورگرهای مدرن نظیر Firefox4, Internet Explorer9, Chrome11, Opera و سایر مرورگرها انجام گرفته است، سرعت اجرای مرورگرها، سرعت بارگذاری وبسایت‌ها، سرعت بارگذاری تب‌ها، مدت‌زمان اجرای دستورات جاوا و کدهای CSS ، میزان مصرف حافظه در حالت بدون افزونه و با افزونه با یکدیگر مقایسه شده است.

در این مقایسه دو نسخه از مرورگر Chrome یعنی نسخه‌ی پایدار 10 و همچنین نسخه 11 نسخه Dev آن شرکت داده شده‌اند و همچنین حالت‌های مختلفی از مرورگر کروم موجود است که در اینجا به یکی از آنها یعنی شمشیر خونین نیز اشاره‌ای شده است.

سرعت اجرای مرورگر - برنده: Opera

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

جای تعجب نیست که مرورگر Internet Explorer با توجه به اینکه برخی از عناصر خود را از ویندوز بارگذاری می‌کند، باز هم نتوانست در این مقایسه رتبه خوبی بدست آورد. در این قسمت فقط حالت 'شروع سرد' در نظر گرفته شده است و ممکن است با خودتان بگویید چرا مقایسه‌ای در قسمت 'شروع گرم' صورت نگرفته است؟ جواب این سوال بسیار ساده است. سرعت اجرای مرورگرها بعد از اجرای اولیه، بسیار سریع است و نیازی به مقایسه ندارد ولی در قسمت 'شروع سرد' مرورگر Opera توانست با سرعت بارگذاری بالاتر نسبت به رقبای خود، جایگاه اول را نصیب خود کند.

توجه داشته باشید که واژه‌ی شروع سرد به حالتی اطلاق می‌شود که مرورگر را برای اولین بار پس از شروع ویندوز اجرا می‌کنیم و شروع گرم وقتی اتفاق می‌افتد که برای دومین یا چندمین بار بخواهیم مرورگر را روی سیستم‌عامل اجرا کنیم.

سرعت بارگذاری برگه‌ها(Tabs) - برنده : Chrome 10

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

در مرورگرهای مدرن، امکان باز کردن تب‌های متوالی در داخل یک صفحه مرورگر وجود دارد که باعث نظم بیشتر در وبگردی می‌شود. در این مقایسه در هر مرورگر 9 برگه برای مقایسه باز شد. وبسایت‌های Google.com، Youtube، Lifehacker، Gizmodo و صفحه پیشفرض هرکدام از مرورگرها. در این مقایسه، مرورگر محبوب گوگل یعنی Chrome نسخه‌ی پایدار 10 توانست برنده از مسابقه خارج شود. این مرورگر در یک شرایط کاملا برابر توانست با 2 ثانیه اختلاف نسبت به سایر رقبا، اول شود.

جاوا اسکریپت - برنده: Chrome 11

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

جاوا اسکریپت‌ها که معمولا با پسوند js در ساخت صفحات وب به کار می‌روند، دستوراتی هستند که برنامه‌نویسان برای نوشتن برنامه‌های تحت وب از آنها استفاده می‌کنند و سرعت اجرای آنها در مرورگرها امر مهمی محسوب می‌شود. در این مقایسه مرورگر فایرفاکس ۴ در یک رقابت نفسگیر با مرورگر Opera توانست با اندکی اختلاف برنده شود اما نتوانست به مرورگر Chrome برسد! اما خوشبختانه و خوشبختانه مرورگر Internet Explorer 9 با اینکه نتوانست سرعت قابل قبولی در اجرای کدهای جاوا اسکریپت به نمایش بگذارد اما توانست تمام اسکریپت‌ها را در هر بار تست، با موفقیت و به طور کامل اجرا کند که پیشرفت بزرگی برای این مرورگر محسوب می‌شود!

تست DOM/CSS و اجرای جزئیات یک صفحه وب - برنده : باز هم Opera

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

شاید این مقایسه یک زیاد مهم به نظر نرسد ولی در دنیای پرزرق و برق اینترنت و با افزایش روزافزون برنامه‌های تحت وب، اجرای سریع و صحیح صفحات وب امری مهم به نظر می‌رسد که در اینجا هم مرورگر Opera از دو رقیب اصلی خود یعنی Chrome و Firefox4 سبقت گرفته و مقام اول را نصیب خود می‌کند. البته جای تعجب نیست که مرورگر Internet Explorer 9 مثل همیشه در رده‌ی آخر قرار گرفته است!

میزان مصرف حافظه بدون هیچ‌گونه افزونه(Extensions) - برنده: مرورگر Chrome 11 و Opera به طور مشترک

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

سرعت اجرای مرورگرها در سیستم‌های مختلف (مخصوصا سیستم‌هایی با قدرت کمتر) از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به همین جهت مرورگرها باید همواره کمترین میزان مصرف حافظه را در هر اجرا داشته باشند. این مقایسه در دو قسمت انجام می‌گیرید. یکی زمانی که فقط یک تب در مرورگر باز باشد که در نمودار با رنگ آبی نمایش داده شده است و حالت دوم وقتی است که 9 تب مختلف در مرورگر بارگذاری شده‌اند. در اینجا مشاهده می‌کنید که مرورگر Chrome نسخه شمشیر خونین در حالت فقط یک تب توانسته با اختلاف کمی از مرورگر Opera پیشی بگیرد ولی در حالتی که 9 تب به طور همزمان اجرا می‌شوند Opera گوی سبقت را از Chrome دزدید و حافظه‌ی کمتری را اشغال کرد.

میزان مصرف حافظه با وجود 5 افزونه (Extensions) - برنده : Opera 11 و Firefox4

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

افزودنی‌ها (Extensions) امکاناتی هستند که می‌توان برای ارتقای قابلیت‌های مرورگر، آنها را روی مرورگر نصب و استفاده کرد. در اینجا قصد داریم به مقایسه‌ی مرورگرها در حالتی که افزونه‌هایی نظیر LastPass، Gmail-checking و افزونه‌ی Cooliris image display که نسخه‌ی مخصوص Opera و Chrome آن بسیار سبک‌تر از نسخه کامل آن برای Firefox4 موجود است و متاسفانه تنها نسخه موجود از این افزونه است بپردازیم. در این مقایسه به وضوح مشاهده شد که مرورگر فایرفاکس4 با داشتن 9 تب توانست بسیار با مصرف کمتر میزان حافظه رتبه‌ی اول را بدست آورد اما مرورگر Opera با توجه به اینکه نسخه‌ی سبک‌تر یکی از افزونه‌ها روی آن نصب بود، توانست در حالتی که فقط یک تب اجرا می‌شود، رتبه‌ی نخست را بدست آورد.

امتیاز کلی که مرورگرها بدست آورده‌اند

این مقایسه صرفا جهت تست یک سری ویژگی‌های مرورگرها بود که نتایج آن به صورت درصد در زیر آمده است. این مقایسه در حالت شروع سرد و در بیشتر موارد با باز کردن 9 تب صورت گرفته است که نتایج آن به صورت زیر می‌باشد:

Opera: 80%
Chrome 10 (Stable): 76%
Chrome 11 (Dev): 68%
Firefox 4: 60%
Internet Explorer 9: 24%

البته این درصدها به این معنی نیست که مرورگر اینترنت اکسپلورر را اصلا استفاده نکنیم. چون این مرورگر علاوه بر زیبایی و کاربرپسند بودن آن، ممکن است ویژگی‌های خوب دیگری داشته باشد که در اینجا به مقایسه‌ی آنها پرداخته نشده است. همچنین، این معنی نیست که مرورگر فایرفاکس را استفاده نکنیم چون مقام چهارم را کسب کرده است بلکه باید با توجه به نیازمان یک مرورگر را انتخاب نماییم.

نگاهی به گذشته و پیشرفت مرورگرها

آیا میخواهید بدانید مرورگر Internet Explorer 9 با نسخه 8 آن چه تفاوتی دارد؟ یا حتی اینکه نسخه 4 مرورگر Firefox با نسخه‌ی قبلی آن چه تفاوتی دارد؟ در اینجا نتایج مقایسه‌های قبلی با مقایسه‌های امروزی ادغام شده و نتایج به صورت نمودار برای شما نمایش داده می‌شوند:

حالت شروع سرد:

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

حالت بارگذاری با 9 صفحه (تب)

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

تست جاوا اسکریپت

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

میزان مصرف حافظه در حالت با افزونه

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

اما در انتها توجه داشته باشید که هر مرورگری ویژگی‌ها و امتیازات خاص خودش را دارد و اینکه از چه مرورگری استفاده کنیم به عهده‌ی خودمان است. ممکن است ما بر اساس تجربه‌ی استفاده‌ی شخصی از یک مرورگر بسیار راضی باشیم و از آن استفاده کنیم اما این مقایسه صرفا جهت تست یک سری ویژگی‌های مرورگرها بود. سرعت و نحوه‌ی اجرای مرورگرهای مختلف در سیستم‌های مختلف متفاوت است و در این مقاله صرفا سعی شده است که مرورگرها را ریزبینانه‌تر مورد ارزیابی قرار داده و میزان قدرت و سرعت آنها را در شرایطی برابر مقایسه کنیم.


باز منتشر شده توسط farzane58 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط farzane58 با 2407 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 131
     درج شده در 1587 روز و 6 ساعت و 13 دقیقه قبل
    

محمد صدرالدین شیرازی، معروف به 'ملاصدرا‌‌' یا 'صدرالمتالهین‌' فیلسوف و متفکر بزرگ اسلامی در نهم ماه جمادی الاول سال 980 هجری قمری در خانه ابراهیم امین التجار که دارای وضع مالی مناسبی بود، دیده به جهان گشود. در همان دوران طفولیت استعداد او آشکار گردید.

ملاصدرا دانشمندی بود شیعه مذهب و در مذهب شیعه دارای تعصب ولی تعصب او از معرفت سرچشمه می‌گرفت نه از جهالت و چون دانشمند بود وقتی می‌فهمید که دانشمندان مغرب یعنی کشورهای غربی اسلام از مصر گرفته‌ تا اندلس یا اسپانیا چیزی می‌گوید که قابل قبول است آنها را می‌پذیرفت.

 

حکمت ملاصدرا

وجود در حکمت ملاصدرا قائمه‌ایست که همه چیز بر آن استوار است. اگر کسی بفهمد که در حکمت ملاصدرا وجود چه معنی دارد، فهم حکمت او برایش آسان می‌شود و هر‌گاه نتواند بفهمد در حکمت الهی ملاصدرا وجود چه می‌باشد، ممکن است که فلسفه او را ادراک ننماید.

وجود در فلسفه ملاصدرا مانند اثیر است در فلسفه سقلاطونی‌ها (فلاسفه قرون وسطا در اروپا) که بدان وسیله همه چیز را بیان می‌کردند.

استقص میرداماد هم شبیه است به وجود در حکمت الهی ملاصدرا و میرداماد همه‌چیز را بوسیله استقص جواب می‌داد همانگونه که پیروان مکتب اشراق نیز همه چیز را بوسیله نور توضیح می‌دادند و هستی و انعکاس نور‌ها می‌دانستند.

وجود در حکمت صدرالمتالهین با هستی فرق دارد در صورتی که باری نظر بین معنای وجود و هستی فرقی موجود نیست. اما در فلسفه ملاصدرا وجود ستون هستی است و پایه‌ایست که هستی روی آن قرار گرفته است.

خود ملاصدرا راجع باصطلاح وجود حکمت خود چنین می‌گوید:

مسئله وجود اساس فلسفه و اساس دین‌شناسی و محور اصلی توحید و محور اصلی علم معاد است. کسی که وجود را نفهمد، قادر به ادراک فلسفه و فهم دین و فهمیدن توحید و پی‌بردن به علم معاد نخواهد بود. کسی که نفهمد وجود چیست، از لحاظ فهم فلسفه و دین و توحید و معاد در جهل باقی می‌ماند و قادر به فهم بدیهی‌ترین چیزها نیست.

تا کسی نفهمد وجود چیست نمی‌تواند بفهمد خدا کیست. تا کسی نفهمد که وجود چه می‌باشد نمی‌تواند بفهمد چرا انبیاء از طرف خداوند برای هدایت نوع بشر مبعوث شده‌اند. تا کسی نفهمد وجود چیست نمی‌تواند بفهمد به چه دلیل انسان بعد از مرگ زنده می‌شود تا اینکه حساب اعمال خود را پس بدهد. تا شخصی نفهمد وجود چیست نمی‌تواند استنباط کند به چه مناسبت بعد از پیامبر اسلام دوازده امام، یکی بعد از دیگری برای احکام پیغمبر، به امامت منصوب شدند.

آن شیعه مذهب که می‌خواهد بفهمد امام دوازدهم کیست و به چه دلیل امامت او باقی است باید اول بفهمد که وجود چه می‌باشد و آن وقت فهم باقی امامت امام دوازدهم برایش آسان می‌شود.

آنهایی که در خصوص فلسفه و دین‌شناسی و توحید و معاد باهم اختلاف دارند، از این جهت مخالف هم هستند که وجود را نفهمیده‌اند و کسی که وجود را بفهمد سالکی است که از سرگردانی در بیابان نجات پیدا کرده، قدم به شاهراه گذاشته است و می‌داند که پس از آن گم نخواهد شد و بدون تردید و اشتباه بر منزل مقصود خواهد رسید.

اگر فلسفه و فقها از آغاز در‌صدد بر می‌آمدند که وجود را بفهمد و آن را برای دیگران توصیف نمایند اختلافات فلسفی و دینی بوجود نمی‌آید. اما از این‌کار غفلت کردند و در نتیجه تخم نفاق‌های فلسفی و دینی از بین نرفت و دنباله آنها بامروز کشیده شد.

 

به عقیده ملاصدرا در راه علم و قدرت خداوند هیچ نوع قید و مانع وجود ندارد و مراحل تدریجی و مشمول مرور زمان شدن چیزهایی است که در زندگی محدود ما دارای مفهوم می‌باشد.

ملاصدرا معتقد است که انسان چون وجود است یعنی جزو خالق می‌باشد استعداد برای ترقی دارد و می‌تواند خود را آن‌قدر بالا ببرد که صدای خداوند را بشنود اما شریک قدرت خداوند نخواهد گردید.

 

ملاصدرا می‌گفت که علم بدون عمل یعنی بدون داشتن عقیده خالص نسبت به خداوند سبب رستگاری نمی‌شود و طلبه علم باید بخداوند عقیده داشته باشد تا این که نائل به رستگاری گردد و خود او برای اینکه توجه خداوند را بسوی خویش جلب نماید شب‌ها مناجات می‌کرد.

ملاصدرا عارف بود و به وحدت وجود عقیده داشت ولی بر خلاف عده‌ای از صوفیان و حتی عرفا معتقد به پیر نبود و می‌گفت که انسان باید در علم و عمل آن قدر پیش برود که برای وصول به حقیقت یعنی شناسائی خداوند احتیاج به پیر نداشته باشد. موضوع پیر یا مرشد یا خضر در زندگی صوفیان و قسمتی از عارفان دارای اهمیت زیاد بود و امروز هم دارای اهمیت است، حتی عارفان واقعی که علم واقعی که علم و هم عمل داشتند برخلاف صوفیان که علم را بی‌فایده می‌دانستند دارای پیر بوده‌اند و یکی از معروف‌ترین آنها جلال الدین رومی، سراینده کتاب مثنوی است.

 

ملاصدرا برخلاف صوفیان و عده‌ای از عارفان، به‌انجام رسانیدن وظایف مذهبی را تا آخرین روز زندگی واجب می‌دانست ولو سالک طریق عرفان به بلند‌ترین مرتبه کمال رسیده باشد.

نظریه ملاصدرا، در مورد وجوب به‌انجام رسانیدن تکالیف مذهبی شبیه بود به‌انضباط در نیروهای دریائی در این عصر، یا انضباط در بعضی از ارتش‌ها مثل ارتش آلمان در دوره امپراطوری آن کشور. ملاصدرا می‌گفت وقتی مراحل عرفان را طي کردی به مرحله کمال رسیدی باید بيشتر براي به‌انجام رسانیدن وظایف شرعی ساعی باشی زیرا هر قدر مرتبه شخص بالاتر برود مسئولیت او بیشتر است. آنچه ملاصدرا، چهارصد سال قبل از این در این خصوص می‌گفت شبیه است به آنچه امروز علمای آموزش و پرورش و روان شناسان راجع به پروش اخلاق و روحی افراد می‌گویند و ملاصدرا از این حیث، از مردم زمان خود چهار قرن یا لااقل سه قرن پیش برده است.

ملاصدرا چنین می‌گوید:

هر‌قدر مرتبه کسی بالا برود از او انتظاری بیشتر دارند و به‌همین جهت هر‌قدر شخص بالا می‌رود وظیفه‌اش بزرگتر و سنگین‌تر می‌شود و از مرد مبتدی و خام انتظاری ندارد اما او از یک مرد کامل و پخته دارای انتظارات زیاد هستند و تو هنگامی که به مرحله کمال رسیدی چون از حیث مرتبه مافوق دیگران می‌باشی باید وظایف شرعی خود را بهتر از سایرین به انجام برسانی.

صدر المتالهین نظریه صوفیان و بعضی از عرفا را راجع به این که انسان بعد از این که به‌مرحله کمال رسید مجبور نیست تکالیف شرعی را بموقع اجرا بگذارد رد می‌کرد و می‌گفت انسان هرگز به مرحله کمال مطلق نمی‌رسد زیرا کمال مطلق مخصوص ذات واجب الوجود است.

انسان در هر مرحله باشد باز از لحاظ کمال، نقصان دارد و آنهایی هم که در گذشته ادعا می‌کردند که قطب هستند نسبت به کسانی که برتر از آنها بودند به طریق اولی نسبت به خداوند، ناقص محسوب می‌شدند.

 

ملاصدرا در عرفان شیعی خود می‌گوید کسی که شیعه اثنا عشری می‌باشد نباید بهیچوجه من‌الوجوه، تکالیف شرعی را مهمل بگذارد و هر کس که بعنوان کامل بودن از ایفای به‌وظایف شرعی خودداری کند کافر است.

ملاصدرا نسبت به اقطاب متصوفه و کسانی که‌ دعوی می‌کردند قطب هستند و با خداوند رابطه مستقیم دارند بدبین بود و آنها را مشرک می‌دانست.

او عقیده داشت جز پیغمبر اسلام و ائمه دوازده‌گانه که بعد از وی عهده دار اجرای قوانین اسلام شدند هیچ کس سزاوار نیست که پیشوای مسلمین باشد، خود او هم دعوی پیشوائی نمی‌کرد و خود را یک دانشمند مسلمان می‌دانست و می‌گفت همه می‌توانند عالم شوند ولی کسی نمی‌تواند پیشوای مسلمین گردد و بر اساس همین نظریه، با ‌تقلید در مذهب شیعه مخالف بود و می‌گفت که در مذهب شیعه دوازده امامی تقلید یک بدعت است، و بقول ملاصدرا علتی ندارد غیر از جاه طلبی کسانی که می‌خواهند مرجع تقلید باشند.

ملاصدرا می‌گفت کسانی که ادعا می‌کنند که قطب هستند و با خداوند ارتباط مستقیم دارند، نتوانسته‌اند کاری بکنند که رابطه مستقیم آنها را با خداوند به ثبوت برساند خود من (این را ملاصدرا می‌گوید) با چند نفر از کسانی که خود را پیشوایان متصوف‌ می‌دانسته‌اند در ایران و خارج از ایران مذاکره کرده‌ام و آنها را افرادی عادی دیدم گرچه برخی از آنان زاهد و متقي بودند اما در آنها چیزی ندیم که نشان بدهد با خدا مربوط می‌باشند و صدای خداوند را می‌شنوند و با واجب‌الوجود تکلم می‌نمایند.

شهرت اینگونه اشخاص از سادگی مردم است و اکثر مردم که دارای عقیده خالص هستند وقتی می‌شنوند که مردمی توانسته‌ از راه عبادت یا از طریق تصوف و عرفان با خدا مربوط گردد باور می‌کنند و در صدد بر نمی‌آید بفهمد که آیا آن مرد که دعوی می‌کند با خداوند مربوط گردیده و صدای خداوند را می‌شنود و به ذات واجب‌الوجود جواب می‌گوید راست می‌گوید یا نه.

ملاصدرا می‌گفت که اکثر مردم دارای عقیده‌ای خالص هستند اما تحصیل نکرده‌اند و اطلاعاتشان بسیار محدود و منحصر به چیزهایی می‌باشد که از دهان بعضی از روحانیون یا برخی از صوفیان شنیده‌اند.

 

ملاصدرا ائمه دوازده‌گانه مذهب شیعه را محترم می‌شمارد و آنها را امام بر حق می‌داند و می‌گوید هر یک از آنها که آمدند مجری احکام اسلام بودند بدون اینکه در قوانین اسلام تغییری بدهند. زیرا امام نمی‌تواند قانون شرع اسلام را تغییر بدهد و فقط باید مجری احکام دین باشد.

ملاصدرا با اینکه برای ائمه دوازده‌گانه مذهب شیعه اثنی‌عشری قائل با‌حترام زیاد است و آنها را جانشین بر حق پیغمبر، برای اجرای احکام اسلام می‌داند، هیچیک از ائمه دوازده‌گانه قائل به قدرت خدایی بطوری که در عصر او مردم بدان عقیده داشتند نیست. ملاصدرا می‌گفت همان طور که پیغمبر اسلام زندگی را بدرود گفت و دیگر زنده نخواهد شد. اما نبوت او جاوید است امام هم می‌میرد و بعد از مرگ زنده نمی‌شود، اما امامت وی جاوید می‌‌باشد.

این موضوع که از معتقدات اصلی ملاصدرا می‌باشد از عوامل موثر تبعید وی از اصفهان بدستور شاه عباس اول و اقامت اجباری در کهک از محال قم گردید.

در دوره‌ای که صدرالمتالهین ساکن قریه کهک بود بعضی از دانشمندان که با ملاصدرا دوست بودند گویی توصیه می‌کردند که نظریه خود را در خصوص امامت و تقلید پس بگیرد (یعنی مثل گالیله در اروپا از گفته خود استغفار کند) تا اینکه شاه‌ عباس بتواند او را به اصفهان برگردانند ملاصدرا می‌گفت چگونه می‌توانم، چیزهایی را که برای علم الیقین است پس بگیرم.

ملاصدرا می‌گفت که نظریه من در خصوص امامت و تقلید، یک اندیشه بی‌اساس و سطحی و بدون مطالعه نیست که من از گفته خود استغفار کنم و به‌ اشتباه خویش اعتراف نمایم. آنچه من در خصوص امامت و تقلید گفته‌ام چیزهایی است که مدتی راجع به آنها مطالعه کرده‌ام و بر من محقق گردیده که استنباط من صحیح است و من نمی‌توانم آنچه را به نظرم علم الیقین است نقض کنم و بگویم که خطا کرده‌ام ولو بدانم که بهلاکت خواهم رسید، چون من اگر آنچه را که حقیقت می‌‌دانم انکار کنم تا اینکه جان خود را حفظ نمایم چگونه می‌توانم از خویش انتظار داشته باشم که هنگام خطر، دین خود را حفظ خواهم کرد، اگر من امروز از بیم جان، نظریه‌هایی را که می‌دانم حقیقت است انکار نمایم، فردا هم از بیم جان، دین خود را که می‌دانم حقیقت می‌باشد انکار خواهم کرد و از دست خواهم داد و کیش دیگر را خواهم پذیرفت تا اینکه زنده بمانم.

دوستان ملاصدرا که دریافتند، او آن اندازه بنظریه‌های خود وفادار است دیگر اصرار نکردند و او بطوری که گفتیم در (کهک) ماند.

همان طور که صوفیان و بعضی از عارفان در آرای خود غلو می‌کردند و خود را بزرگ‌تر از آنچه بودند جلوه می‌داند بعضی از علمای دین هم بخصوص در دوره صفویه در معتقدات دینی غلو می‌کرده‌اند و راجع به پاداش نیکوکاران و کیفر بدکاران چیزهایی می‌گفتند که جنبه مبالغه آن معلوم و محسوص بود.

بعضی از عارفان به تصور اینکه به حقیقت رسیده‌اند خود را خدای می‌دانستند و چو عرفان چیزی است که مثل علم حساب و هندسه مطیع استدلال نیست و تلقینی می‌باشد شاید براستی ایمان داشتند که خداوند هستند. بعضي از علمای دین اسلام هم، احکام دین اسلام را طوری بیان می‌کردند که بتوانند مردم را فوق العاده امیدوار کنند یا بسیار بترسانند.

بعضی از اعمال مستحب، در مذهب شیعه دوازده امامی در دوره صوفیه، طوری دارای پاداش بزرگ‌ بود که قبول برخی از علمای شیعه اگر کسی در سراسر عمر مرتکب گناه ‌می‌شد، و تمام اعمال واجب را متروک می‌گذاشت با آن عمل مستحب آمرزیده می‌شد و به بهشت می‌رفت، در صورتی که در هر دین، عمل واجب، برتر از عمل مستحب است، و مومن باید در درجه اول، به واجب عمل کند و اگر موفق گردید، مستحب را بجا بیاورد، در هیچ مذهب خودداری از عمل مستحب مجازات ندارد اما خودداری از عمل واجب دارای مجازات است.

معهذا برخی از علمای دین ایران عمل کردن به مستحبات را طوری بزرگ و ماجور دانستند که طبق گفته آنها امر واجب بدون اهمیت جلوه می‌نمود.

ولی ملاصدرا همان طور که در مورد قدرت امامان غلو نکرده و در مورد هیچیک از احکام دین اسلام غلو ننموده است. ملاصدرا احکام واجب دین اسلام را واجب می‌داند و احکام مستحب را مستحب و هنگام بحث در احکام دین اسلام نه در مورد پاداش ثواب کاران اغراق می‌گوید نه در مورد کیفر گناهکاران.

ملاصدرا با اینکه عارف بود و فلسفه را تحقیر نمی‌کرد و آن را علم بی‌فایده و (معطل) نمی‌دانست در صورتی که قبل از صوفیه و در دوره صوفیه عده‌ای از علما اسلامی در ایران فلسفه(حکمت) راه علم (معطل) و بی‌فایده می‌دانستند و عامه مردم عقیده داشتند که حکمت نکبت می‌آورد.

گفته آنها در مورد این حکمت نکبت می‌آورد بدون اساس نبود و به تجربه دریافته بودند که حکمت، ارباب فلسفه را محکوم به‌فقر می‌کند و باید تا پایان عمر با عسرت و مضیقه زندگی کنند.

 

منبع: ملاصدرا – هانري كوربن –انتشارات جاويدان


باز منتشر شده توسط farzane58 در وب سایت تبیان مرکز زنجان

پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط farzane58 با 2407 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 78
     درج شده در 1587 روز و 6 ساعت و 24 دقیقه قبل
    

عسل یک واژه عربى و قرآنى است که در فارسى آن را انگبین هم مى گویند و عبارت است از شهد گل ها که زنبور عسل توسط خرطوم کوچک خود آن را مکیده و از راه دهان به کیسه بسیار کوچک خود موسوم به کیسه عسلى وارد مى کند.

وقتى میزان شهد جمع آورى شده به حدود 40 میلى گرم رسید، گل ها را رها کرده و به سمت کندو پرواز مى کند. جالب اینکه براى تهیه یک کیلو عسل، زنبور باید شهد 20 میلیون گل را جمع و به کندو حمل کند. جالب تر این است که زنبور عسل خاصیت ثابت گلى دارد، یعنى تا وقتى که مشغول جمع آورى شهد یک گل است، روى سایر گل ها نمى نشیند.

خواص و مواد موجود در عسل

عسل از قدیمى ترین و نخستین شیرین کننده هایى است که انسان استفاده کرده است و شامل قندهایى چون گلوکز، فروکتوز، مواد معدنى همچون منیزیم، پتاسیم، کلسیم، کلریدسدیم، گوگرد، آهن و فسفات است. در ضمن اینکه ویتامین هایى همچون B1، B2، B6، B3، B5 و C نیز براساس کیفیت و نوع عسل به نسبت هاى متفاوت در آن دیده مى شود.

علاوه بر موارد ذکر شده در حد کمى مس، ید و روى نیز در عسل وجود دارد. به همین جهت در حال حاضر زنبورهاى عسل یکى از بخش هاى اساسى و اصلى اقتصاد کشاورزى سالم به حساب مى آیند. از ویژگى هاى مهم عسل خاصیت میکروب کشى آن است. عسل یک ضد عفونى کننده طبیعى است. تحقیقات انجام شده در سال هاى اخیر نشان مى دهد که گذاشتن آن بر روى زخم ها مانع عفونت مى شود. از آنجایى که عسل حاوى مواد آنتى باکتریایى است مى تواند بخوبى باعث بهبود زخم ها مى شود.

زنبور عسل پیش از رسیدن به کندو در بین راه مقدارى از آب شهد را جذب مى کند و چون شهد گل ها حاوى 50 تا 80 درصد آب است، با این عمل میزان رطوبت عسل را به حدود 17 تا حداکثر 25 درصد مى رساند، یعنى حدودا از هر سه گرم شهدى که زنبور عسل به کندو مى آورد، یک گرم عسل به دست مى آید. البته عسل مناطق شمالى کشور به علت بالا بودن رطوبت هوا از آب بیشترى برخوردار است و لذا آبکى مى باشد، ولى عسل مناطق کوهستانى از آب کمترى برخوردار مى باشد.

زنبور عسل نوعى از آنزیم دیاستاز به نام انورتاز را نیز به شهد اضافه مى کند که این آنزیم به همراه مواد قندى و نشاسته اى که چهار پنجم وزن عسل را تشکیل مى دهند، عامل اصلى متبلور شدن یا شکرک زدن عسل به شمار مى روند. لذا این باور که عسل غیرطبیعى شکرک مى زند صحیح نیست، بلکه دلیل متبلور شدن و رسوب دادن عسل طبیعى وجود دیاستاز و همچنین کربوهیدرات ها مى باشد. دیاستاز، ذرات خیلى ریز عسل را به خود جذب کرده و باعث ته نشین شدن آن مى شود. مقدار گلوکز عسل هر چه بیشتر باشد زودتر متبلور و ته نشین مى شود. این خاصیت فقط در عسل هاى طبیعى و غیر تقلبى دیده مى شود، زیرا تنها عسل هاى طبیعى حاوى دیاستاز هستند. مدت زمان شکرک زدن یا متبلور شدن عسل بسته به نوع گل متفاوت است و حتى در مورد عسل اقاقیا به چهار سال هم مى رسد. در کشورهاى اروپایى عسل سفت شده و متبلور شده را بیشتر مى پسندند.

تشخیص عسل طبیعى و غیر طبیعى از طریق مزه کردن غیر ممکن است بلکه با همه خصوصیات آن را به دقت ملاحظه کرد، اگر مجموعه خصوصیات درست بود و اگر عسل عطر و طعم گل ها را داشت، آن عسل واقعى است. لازم به ذکر است مزه، عطر، طعم، رنگ و بوى عسل فقط مربوط به گل هر منطقه مى باشد و به نژاد زنبور عسل بستگى ندارد. نوع نژاد فقط در پرکارى و کم کارى تأثیر دارد.»

همان طور که قبلاً اشاره شد چهار پنجم وزن عسل را کربوهیدرات ها تشکیل مى دهند و بقیه آن عبارت است از:

پروتئین، املاح معدنى، عناصر معطر، آنزیم ها، ویتامین ها، گرده گل و آب. هر 100 گرم عسل 330 کیلو کالرى انرژى تولید مى کند لذا عسل، غذایى مقوى و انرژى زاست و به کمک دیاستازهایش چربى هاى اطراف قلب را آب مى کند. به همین دلیل مصرف آن به سالخوردگان و بیماران قلبى توصیه مى شود.

ویژگى هاى منحصر به فرد عسل

1ـ به راحتى هضم مى شود: مولکول هاى قند موجود در آن مى توانند به راحتى به سایر قندها تبدیل شوند، به همین جهت حتى حساس ترین معده ها نیز مى تواند آن را به سادگى هضم کند.

2ـ منبع بسیار خوبى از آنتى اکسیدان است: نقش بزرگى در جلوگیرى از سرطان و همچنین بیمارى هاى قلبى دارد.

3ـ سطح کالرى آن پایین است: در مقایسه با سایر مواد قندى 40 درصد کمتر کالرى دارد، هر چند انرژى آن بسیار بالاست، اما به وزن بدن شخص اضافه نمى کند.

4ـ به سرعت در خون پخش مى شود: وقتى با میزان مناسبى آب مخلوط شود. پس از 7 دقیقه در جریان خون پخش مى شود و با آزادسازى مولکول قند به عملکرد بهتر مغز که اصلى ترین مصرف کننده قند در بدن است کمک مى کند و مانع بروز خستگى مى شود.

5 ـ در سلامت و ساخت عوامل خونى مؤثر است: بخش مهمى از انرژى مورد نیاز را براى این مورد تأمین مى کند. به علاوه باعث تمیز شدن خون مى شود و جریان خون را تنظیم و آسان مى کند و مانع بروز مشکلات عروقى و تصلب شرایین مى شود.

چند ویژگى جالب دیگر

ـ عسل هرگز فاسد نمى شود، جهت نگهدارى احتیاج به یخچال ندارد و مى توان در دماى اتاق آن را نگهدارى کرد.

ـ به خاطر میزان بالاى فروکتوز 25 درصد شیرین تر از قند است.

ـ در درمان آلرژى هاى فصلى براى ساکنین مناطقى که عسل از گل هاى همان منطقه به دست آمده است، بسیار مفید است.

ـ تنها غذایى است که استفاده از آن باعث نابودى چرخه طبیعت نمى شود.

عسل طبیعى، عسل تقلبى

عسل طبیعى به شهد گل ها اطلاق مى شود که زنبور عسل پس از تغذیه از گیاهان مختلف، آن را ساخته باشد. به بیان دیگر عسل ماده شیرین و غلیظى است که توسط زنبور عسل از شهد گل ها جمع آورى شده و تغییر شکل مى یابد و سپس در داخل سلول هاى مومى کندو ذخیره مى شود.

زنبور عسل داراى نیروى ذاتى هستند که گل هاى مفید را از غیر مفید تشخیص مى دهند. آنها با علاقه فراوان سراغ تمام گیاهان طبى و گل هاى شفابخش مى روند و عصاره آنها را گرفته و به بهترین شکل در اختیار ما قرار مى دهند.

این عسل کاملاً طبیعى و سرشار از مواد غذایى و حیات بخش بوده و مى تواند تمام نیازهاى غذایى را برطرف کند، زیرا زنبور تمام املاح و ویتامین هاى موجود در گل را به شکل عسل مى پروراند و آن را قابل جذب در خون مى سازد.

از طرفى کیفیت عسل طبیعى چندین برابر بیشتر از عسل تقلبى و مصنوعى است که زنبور با آب و شکر تغذیه مى شود.

به طور کلى عسل تقلبى به دو روش تهیه و در سطح جامعه توزیع مى شود.

ـ با کمک زنبور

در این روش به وسیله تغذیه مصنوعى زنبوران با شربت قند و آبمیوه ها یا استفاده از عسلک، عسل مصنوعى یا تقلبى تهیه مى کنند.

ـ بدون کمک زنبور

در این روش مستقیما عسل طبیعى با مواد گلوکزى (شربت قند) و شیره میوه ها مخلوط شده و عسل تقلبى تولید مى گردد.


باز منتشر شده توسط farzane58 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط farzane58 با 2407 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 113
     درج شده در 1587 روز و 6 ساعت و 26 دقیقه قبل
    

گل گاوزبان با نام علمى Borago Officinalisدر زمره گیاهان دارویى و حاوى روغنى است که به سبب ویژگى شفادهنده اش از دیرباز در همه جهان به ویژه در فرانسه شهرت دارد. گیاه یاد شده از شاخه هاى توخالى و آبدار برخوردار بوده و ارتفاعش تقریباً به 50 سانتى متر مى رسد. برگ هایش تا حدى بزرگ، چین خورده به رنگ سبز تیره و تخم مرغى شکل نوک تیز بوده که متناوباً بر روى ساقه گیاه واقع شده اند. طول برگ هایش حدوداً 6 سانتى متر است. تمامى رویه گیاه، پوشیده از کرک هاى سفید و منشعب مى باشند. گل هاى گیاه مزبور در انتهاى ساقه قرار داشته و به رنگ آبى روشن و ستاره اى شکل اند. میوه گیاه مذکور به شکل فندق و به رنگ قهوه اى تیره است.

گیاه مورد بحث در فرانسه «شکوفه آبى تندرستى» نام دارد.

«پلینى کبیر»، گیاه شناس یونان باستان، در نوشته هاى خود آورده است که گل گاوزبان، داروى غم زداى «هوبر» بوده و او با سر کشیدن معجون گل گاوزبان، تمام غم هایش را از یاد مى برد.

درخواست فراوان براى دستیابى به این گیاه دارویى سبب شد که در سال 1985 کشاورزان انگلیسى، 200 هکتار زمین را به کشت آن ویژه سازند. تا جایى که کشتزارهاى پیرامون شهرها آکنده از گل گاوزبان به رنگ آبى شد که مسافران را به هنگام گذر از جاده هاى کنار مزرعه به شگفتى وامى داشت.

مادربزرگ ها از گذشته هاى دور، گل گاوزبان را از دامن طبیعت جمع مى کردند و به هر بهانه اى دم کرده آن را با شکر به خورد نوه هاى عزیز دردانه شان مى دادند. گل هاى تازه گاوزبان بویى شبیه به خیار دارد و وقتى در آب خیسانده مى شود، یک جور خنکى مطبوع با کمى طعم و بوى خیار به دست مى آید. اگر اندکى آب لیمو و شکر به این نوشیدنى افزوده شود، براى تابستان گرم بسیار دلخواه خواهد بود.

گل هاى گاوزبان که بیش از 1600 گونه اند، در تمامى نواحى معتدل و گرم به ویژه در کرانه هاى مدیترانه به وفور مى رویند. اما گونه گاوزبان دارویى که به آن گاوزبان اروپایى هم مى گویند، از بقیه گونه ها رایج تر و شناخته شده تر است.

منشاء گل گاوزبان، احتمالاً سوریه بوده و سپس از آنجا به سرتاسر کرانه مدیترانه، شمال آفریقا، ایران و بیشتر بخش هاى اروپا راه یافته است.

گل گاوزبان ایرانى

انواع مختلف گل گاوزبان را تقریباً در همه جاى ایران از شمال تا جنوب و از

شرق تا غرب در مزارع، دشت ها، کوهپایه ها و روى کپه هاى زباله در نزدیکى خانه ها مى توان یافت. گل گاوزبان را بخاطر کاربردهاى وسیعش در پزشکى در بسیارى از باغچه ها مى کارند. نوعى گاوزبان که نام علمى اش گاوزبان دارویى است، در اروپا بسیار رواج دارد.

برگ ها و گل ها، بخش هاى مصرفى گاوزبان را تشکیل مى دهند. برگ ها را معمولاً پس از گل دادن در یک روز آفتابى جمع و آنهایى را که کرم خورده و آفت زده اند، جدا مى کنند. گل ها بخاطر داشتن «آلکالوبید تسنین» خواص درمانى زیادى دارند که از جمله ى آنها مى توان به ضد حساسیت، ضد روماتیسم و ضد التهاب بودنشان اشاره کرد. حتى گل گاوزبان را براى پیشگیرى از ابتلا به

سرطان معده و دیابت هم توصیه مى کنند. گل گاوزبان داراى مقادیر چشمگیرى پتاسیم، کلسیم و اسیدهاى معدنى اند. به همین دلیل به عنوان داروى ادرارآور، آرام بخش، مسکّن و نرم کننده از کاربردهاى فراوانى برخوردار است. در فرانسه از آن براى درمان تب و ناراحتى هاى ریوى و کلیوى استفاده مى کنند.

خاصیت آرام بخشى گاوزبان، به سبب آمیزه هاى لعابدار آکنده از نمک هاى معمولى و نیتراته، به دست مى آید. براى مصارف خانگى معمولاً 30 گرم از گل را در 5% لیتر آب جوش دم مى کنند. از این دم کرده که کمى شکر بدان مى افزایند، براى درمان سرماخوردگى مزمن، ضعف، تب و سردرد استفاده مى کنند. در گذشته براى برطرف ساختن یرقان، خارش هاى پوستى و کچلى هم از گل گاوزبان کمک مى گرفتند. امروزه جوشانده این گیاه براى درمان زخم ها و التهاب هاى دهان و گلو، مناسب و مؤثر تشخیص داده شده است.

سایر خواص گل گاوزبان عبارت از ضد درد، ضد التهاب، ضد گرفتگى (اسپاسم)، محرک غدد آدرنال، قابض، مقوى قلب، معرق، نرم کننده مجارى تنفسى، خلط آور، شیرافزا، کاستن از پرفشارى خون، مسهل، مقوى اعصاب و مسکّن بودن آن است.

طریقه و میزان مصرف

دو قاشق غذاخورى پر از گل گاوزبان را در لیوانى آب جوش ریخته و به مدت 20 دقیقه صبر مى کنیم. بهتر است سر ظرف با پارچه یا درى پوشانده شود. همچنین مى شود به جاى این عمل، مخلوط را فقط پنج دقیقه بجوشانیم. پس از آن مخلوط را صاف کرده و بنوشیم.

از جوشاندن طولانى مدت گل گاوزبان بپرهیزید زیرا موجب کم رنگى محلول مى گردد.

از قدیم گل گاوزبان را با لیموى عمانى درآمیخته و با هم به صورت دم کرده و یا جوشانده مصرف مى کرده اند. با توجه به اینکه لیمو عمانى داراى تأثیر آرام بخش است، به نظر مى آید مخلوط این دو داراى اثر کامل تر شده و شاید سبب تقویت اثر به روى هم گردند. جدا از آن، خاصیت اسیدى لیمو سبب خوش رنگ شدن گل گاوزبان مى شود. البته دم کرده یا جوشانده مخلوط این گیاه عمدتاً همراه با نبات مى باشد که آمیزه اى خوش رنگ و خوش طعم ایجاد مى کند.


باز منتشر شده توسط farzane58 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط farzane58 با 2407 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 148
     درج شده در 1587 روز و 10 ساعت و 5 دقیقه قبل
    

كليات گياه شناسي:
زعفران گياهي است پايا با ارتفاع تقريبا 30 سانتيمتر كه داراي برگهاي دراز و سبز مانند تره است . ساقه زير زميني آن از دو پياز تشكيل میشود . اين پيازها سخت و مدور و گوشتدار و پوشیده از غشاء هاي نازك قهوه اي رنگ مي باشد . گلهاي زعفران ارغواني ، منظم و شامل لوله اي دراز است كه به سه گلبرگ و كاسبرگ منتهي مي شود .

زعفران خيلي مرغوب قسمت كلاله گل يعني قسمت انتهايي خامه است و ميله خامه ، زعفران درجه دو و نامرغوب را تشكيل مي دهد .

برداشت زعفران بدين ترتيب است كه قسمت كلاله هر گل را بر ميدارند و بين كاغذ قرار مي دهند تا خشك شود و سپس بسته بندي مي كنند . استاندارد زعفران كه در فرانسه صورت گرفته است اعلام کرد كه بايد 50 عدد از الياف زعفران بيشتر از0/277 گرم وزن داشته باشد و درصد رطوبت آن 13 درصد باشد . همچنين هر ميليگرم آن بايد بتواند 700 سانتيمتر مكعب آب را بطور محسوس رنگي كند .

ترکیبات شیمیایی:

زعفران داراي مواد چرب ، املاح معدني ، موسيلاژ و اسانس هاي فراوان مي باشد .رنگ زعفران مربوط به ماده اي بنام كروسين است كه در آن وجود دارد پياز زعفران سمي است و مصرف يبش از حد آن براي حيوانات كشنده است .

خواص داروئي:
زعفران از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است . مهمترين خاصيت زعفران كه از قديم الايام از آن استفاده می شده است درمان افسردگی مي باشد . 
زعفران دارایبویی قوی و طعمی تلخ مي باشد :

1) خوردن چاي زعفران باعث هضم غذا مي شود .

2) اثر مسكن درد دارد .

3) قاعده آور است .

4) باعث تحريك اعصاب مي شود .

5) زعفران خون ساز است و گردش خون را آسان مي سازد .

6) مصرف زعفران خونريزي هاي بعد از زايمان را از بين مي برد .

7) قواي جنسي را تقويت مي كند .

8) كبد را تصفيه وقوي مي سازد .

9) سرفه را رفع و اثر مفيد روي درمان برونشيت دارد .

10) كليه و مثانه را پاك مي كند .

11) آرام بخش و خواب آور است .

12) زعفران ضد تشنج است .

13) گاز معده را برطرف مي كند .

14) ادرار آور است .

15) و اگر بالاخره مي خواهيد هميشه شاد و خندان باشيد زعفران بخوريد .

16) فرمول قديمي زعفران براي تنظيم عادت ماهيانه خانم ها و بازكردن قاعدگي سال هاست كه بكار مي رود و اثر بسيار مفيدي دارد .

   16-1 > (تارتارات آهن و پتاسيم 0/5 گرم  - گرد زعفران 0/5 گرم - پودر دارچين 2 گرم - از اين مخلوط چهار بار در روز استفاده كنيد .)
از زعفران مي توان به شكل هاي مختلف استفاده كرد

دم كرده زعفران يا چاي زعفران :                           تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

2گرم زعفران را در يك ليتر آب جوش ريخته و بمدت نيم ساعت روي آتش بسيارملايم بگذاريد تا دم بكشد .

تنطور زعفران:

يك گرم زعفران را سائيده و با 10 گرم الكل سفيد 80 درجه مخلوط كزده و در شيشه ريخته و در آنرا ببنديد . اين شيشه رادر جاي تاريكي گذاشته و هر روزه آنرا تكان دهيد پس از دو هفته آنرا صاف كرده و از آن استفاده كنيد .

گرد زعفران :

زعفران را در فر با حرارت 25 درجه سانتيگرد خشك كرده و سپس آسياب كنيد و از الك خيلي ريز كنيد تا گرد نرمي بدست آيد .

مضرات :
چون زعفران بر روي سيستم توليد مثل اثر دارد بنابراين زنان حامله بايد از خوردن آن احتراز كنند زيرا ممكن است باعث سقط جنين شود . خوردن زياد زعفران براي كليه ها مضر است . اشتها را كم مي كند و ايجاد سردرد مي كند و باعث اختلال حواس مي شود .

زعفران را بايد در شيشه هاي دربسته و دور از نور نگهدري كرد زيرا عطر و رنگ خود را در اثر نور از دست مي دهد


باز منتشر شده توسط farzane58 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط farzane58 با 2407 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 231
     درج شده در 1587 روز و 10 ساعت و 8 دقیقه قبل
    

سویا قرنهاست که غذای مردم آسیا مخصوصا چین بوده است و چینی آن را همراه با برنج بعنوان غذای اصلی خود مصرف می کنند . ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کننده سویا می باشد و تقریبا دو سوم محصول کل دنیا را تولید می کند . سویا در ایران بنام (لوبیا روغنی ) ،( لوبیا چینی ) سوژا و دانه سویا معروف است . سویا گیاهی است یکساله دارای ساقه پرشاخه ، برگهای آن بیضی ، نوک تیز و سبز رنگ می باشد . میوه آن شبیه لوبیا سات که در هر غلاف آن سه تا پنج دانه جدا از یکدیگر وجود دارد . رنگ دانه سویا بر حسب انواع مختلف متفاوت است و برنگهای زرد ، سفید ،سیاه ، خاکستری و خالدار دیده می شود . دانه سویا به بزرگی یک نخود کمی مسطح و گرد است . دانه سیاه سویا بیشتر در طب گیاهی مصرف درد ولی از دانه زرد رنگ آن بیشتر برای روغن گیری استفاده می کنند . سویا بعلت داتشن پروتئین و مواد مغذی در تغذیه انسان بکار می رود . سویا از چین به نقاط دیگر دنیا راه یافته است و بطور وحشی در آن کشور وجود دارد . سویا در حدود 3500 نوع مختلف دارد که هر کدام آب و هوای مخصوصی را می خواهد .

ترکیبات شیمیایی: سویا از نظر ویتامین های گروه B بسیار غنی است و دارای مقدری ویتامین های C,D,E,K و کمی کاروتن می باشد . سویا همچنین دارای کلروفیل و آنتی بیوتیکی بنام کاناوالین نیز هست ‏،دانشمندان موفق شده اند که از لوبیای سویا یک نوع آنتی بیوتیک ارزان قیمت تهیه کنند که مورومیکس نامیده می شود و باکتریهای مضر روده را از بین می برد .جدول زیر مواد موجود در صد گرم دانه خشک و رسیده ،جوانه سویا ، شیر سویا و سبوس سویا را نشان می دهد:

مواد
دانه خشک
جوانه سویا
شیر سویا
سوس سویا
آب 10 گرم 86 گرم 92/5 گرم 62/8گرم
پروتئین 34 گرم 6 گرم 3/4 گرم 5/6 گرم
چربی 17/7 گرم 1/4گرم 1/5 گرم 1/3 گرم
مواد نشاسته ای 29 گرم 4/7 گرم 2/2 گرم 9/5 گرم
کلسیم 226 میلی گرم 48 میلی گرم 20 میلی گرم 82 میلی گرم
فسفر 550 میلی گرم 67 میلی گرم 48 میلی گرم 104 میلی گرم
آهن 8/4 میلی گرم 1 میلی گرم 0/8 میلی گرم 4/8 میلی گرم
ویتامین آ 80 واحد 80واحد 40 واحد 7320 واحد
ویتامین ب 1 1/1 میلی گرم 0/25 میلی گرم 0/8 میلی گرم 0/02 میلی گرم
ویتامین ب 2 0/3 میلی گرم 0/2 میلی گرم 0/03 میلی گرم 0/25 میلی گرم
ویتامین ب 3 2/2 میلی گرم 0/8 میلی گرم 0/2 میلی گرم 0/4 میلی گرم


همانطور که گفته شد سویا از نظر مواد پروتئینی بسیار قوی است و در کشورهای فقیر از آن بعنوان جانشین گوشت استفاده می کنند . در جدول زیر سویا با گوشت مقایسه شده است:

مواد
سویا
گوشت گاو
آب 9/87% 74%
پروتئین 36/67% 23/74%
چربی 17% 2/3%
پتاسیم 3/1% 54%
اسید فسفریک 1/47% 66%بنابر این همانطور که در جدول بالا دیده می شود مقدار پروتئین سویا 1/5 بربر گشوت گاو می باشد و منبعی غنی از پروتئین است . برای درست کردن شیر سویا ، دانه سویا را له کرده و بمدت 24 ساعت تحت تاثیر آب قرار می دهند سپس آنرا صاف می کنند و بدین ترتیب نوشابه ای مانند شیر بدست می آید که منبع غذایی خوبی است که می توان بجای شیر گاو مصرف کرد .روغن سویا که از فشردن دانه های له شده سویا بدست می آید رنگ زرد مایل به قرمز درد و دارای بوی مخصوصی شبیه بوی لوبیا است و در حرارت 15 در جه منجمد می شود ولی درجه حرارت معمولی حالت روان درد.

خواص داروئی: سویا مقوی و باد شکن است.

 1. دانه سویا ، مدر ، تب بر و ضد سم است .
 2. در چین دانه سویا را بعنوان ضد سم مصرف می کنند.
 3. شیر سویا غذای مفیدی برای کودکان است.
 4. نان سویا برای مبتلایان به بیماری قند بسیار مناسب است زیرا اولا ارزش غذایی زیادی درد ثانیا مواد نشاسته ای که تبدیل به قند می شود در آن کم است.
 5. دانه های سبز سویا را له کرده و بصورت ضماد در آورید این ضماد برای زخم های آبله و سایر زخم ها مفید است همچنین برای رفع التهاب و قرمزی پای بچه ها که در اثر ادرار بوجود آمده مفید است .
 6. سویا برای مبتلایان به نقرس و رماتیسم و اشخاص ضعیف البنیه بسیار مفید است.
 7. سوس سویا برای تحریک اشتها بکار می رود.
 8. سوس سویا را برای از بین بردن بوی گوشت بکار می برند.
 9. سوس سویا را به غذاهایی که تردید درید سالم باشد بزنید سم آنرا خنثی می کند.
 10. سوس سویا ملین ، خنک کننده و ضد سم است.
 11. اگر زن حامله در معرض خطر سقط جنین باشد به او سوس سویا بدهید.
 12. اگر ادرار کسی بخون آلوده است سوس سویا درمان آن است.
 13. سوس سویا برای سوختگی پوست مفید است.
 14. فرآورده های سویا برای پیشگیری سرطان مفید است.
 15. سویا به فعالیت روده ها و دفع منظم سموم کمک می کند.
 16. سویا مقدار کمی گلیسیدر خون را پائین می آورد.
 17. برای تمیز کردن شریانها از فرآورده های سویا استفاده کنید حتی مبتلا به شرائین و در معرض خطر قلبی هستند اگر از سویا استفاده کنند و گوشت را از برنامه غذایی خود حذف کنند بزودی شریانهای آنها تمیز و جوان خواهد بود .
 18. سویا سنگ کیسه صفرا را شکسته و خارج می سازد و اگر از فرآورده های سویا استفاده کنید در بدن شما سنگ کیسه صفرا تولید نخواهد شد اگر سنگ کیسه صفرا درید رژیم خود رابه سویا تغییر دهید.
 19. سویا برای سلامت روده بزرگ و تنظیم تخلیه و دفع مواد زائد بسیار مفید است.
 20. سویا موثر برای درمان سرطان کولون است.
 21. سویا از سرطان سینه جلوگیری می کند.
 22. سویا منبع غنی هورمون استروژن است بنابراین می توان جانشین هورمونهای مصنوعی در دوران یائسگی باشد . پس خانم ها در دوران یائسگی بهتر است از فرآورده های سویا استفاده کنند .

طرز استفاده: فرآورده های سویا زیاد است و بسته به نوع سلیقه می توانید از آنها استفاده کنید مانند شیز سویا ، شیر بریده سویا ، در سویا ،بلغور سویا ، سویای بو داده ،پروتیئن سویا ، سوس سویا ، سویای تخمیر شده ،جوانه سویا و غیره......

مضرات : مضرات خاصی برای آن بیان نشده است .


باز منتشر شده توسط farzane58 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط farzane58 با 2407 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 150
     درج شده در 1587 روز و 10 ساعت و 16 دقیقه قبل
    

جان پل جونز دوجوریا در ۱۳ آوریل سال ۱۹۴۴ همسایگی اکوپارک در لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیا متولد شد. پدر او مهاجری ایتالیایی و مادرش مهاجری یونانی بود. والدین جان پل زمانی که او دو ساله بود از هم جدا شدند. جان پل در ۹ سالگی به همراه برادر بزرگ‌ترش برای اینکه کمک خرج خانواده باشند، شروع به فروش کارت‌های کریسمس و روزنامه کردند. این دو برادر حوالی ساعت ۳ صبح از خواب بیدار می‌شدند تا بتوانند روزنامه‌ها را به درب منزل مشتریان تحویل دهند. زمانی که معلوم شد مادر آنها قادر نیست زندگی فرزندانش را تامین کند،‌ آنها را به پرورشگاه فرستادند

نوشته «دنیای اقتصاد»، دوجوریا بیشتر دوران جوانی خود را در دسته‌های خیابانی در شرق لس‌آنجلس گذراند، اما زمانی که معلم ریاضی‌اش در دبیرستان جان مارشال به او گفت هرگز در هیچ کاری در زندگی موفق نخواهد شد، تصمیم گرفت تغییر کند.

جان پل دوجوریا در سال ۱۹۶۲ از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد. او دو سال را در نیروی دریایی ایالات متحده‌گذراند و پس از آن در شغل‌های مختلفی چون سرایداری، لوله‌کشی گاز، تعمیر دوچرخه تا فروش دائره المعارف‌ها، ماشین‌های فتوکپی و حتی فروش بیمه‌های عمر مشغول به کار شد. جان پل که در دهه دوم زندگی خود بود و بیش از آن مغرور بود که دست کمک به سوی کسی دراز کند، ناگهان خود را فردی بی خانمان و فقیر یافت که قوطی‌های نوشابه و کنسرو را می‌فروخت تا پول اندکی به دست آورد و کمی‌ غذا برای خود بخرد.
او حتی شب‌ها در ماشین می‌خوابید. اما مهم نبود که چقدر این وضعیت سخت باشد. او به هر حال توانست این وضعیت را پشت سر بگذارد. در نهایت سرنوشت دوجوریا زمانی که توانست در جایگاه بازاریابی اولیه مجله تایمز استخدام شود، تغییر کرد. کمی ‌بعد او به عنوان مدیر انتشار مجله در لس‌آنجلس انتخاب شد.
دوجوریا اولین بار زمانی که در سال ۱۹۷۱ به استخدام یک شرکت تخصصی پیشتاز در زمینه تولید محصولات سالن‌های آرایشگاه در آمریکا درآمد با دنیای محصولات مراقبت از مو آشنا شد. البته او به خاطر مخالفت‌هایش بر سر استراتژی‌های کسب و کار از این کار اخراج شد. دوجوریا در سال ۱۹۸۰ به همراه دوستش، پل میشل که یک آرایشگر بود، شرکت جان پل میشل سیستمز را با دریافت وامی‌۷۵۰ دلاری راه اندازی کرد. پل میشل در آن زمان یکی از تاثیرگذارترین طراحان موی آمریکا بود. آنها لوسیون‌ها و مجموعه‌هایی مخصوص مو و روش‌هایی برای مدل دادن به مو را ارائه کردند که در آن زمان بسیار انقلابی بود.
دوجوریا و میشل در ابتدا خود برای فروش محصولاتشان به آرایشگاه‌ها می‌رفتند و از استراتژی ای استفاده می‌کردند که تا آن زمان استفاده نشده بود. آنها محصولات خود را به شکل رایگان در آرایشگاه‌ها به نمایش گذاشته و امتحان می‌کردند.
پل میشل در سال ۱۹۸۹ از دنیا رفت و پسرش،‌ آگوست، به زودی راه پدرش را دنبال کرد و به شکلی خستگی‌ناپذیر کار کرد تا احترام همکارانش در شرکت را به دست آورد.
امروزه شرکت جان پل میشل سیستمز بیش از ۹۰ محصول مراقبت از مو را تولید می‌کند که در بیش از ۹۰ هزار آرایشگاه در ایالات متحده و در بیش از ۴۵ کشور دنیا به فروش می‌روند. فروش سالانه این شرکت در حدود ۹۰۰ میلیون دلار است.
دوجوریا که به یافتن منابع انرژی جایگزین علاقه دارد به تامین مالی اولین پالایشگاه نفت دوستدار طبیعت در تونس کمک می‌کند. او همچنین روی اتومبیل‌هایی که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند سرمایه گذاری کرده است. دوجوریا علاوه بر شرکت اصلی خود در حوزه‌های زیاد و متنوع دیگری سرمایه گذاری کرده است. وی همچنین میلیون‌ها دلار به جنبش‌های خیریه متنوع کمک مالی کرده که به واسطه این کمک‌ها جوایز متعددی نیز دریافت کرده است. او اعتقاد دارد که هر کدام از انسان‌ها در هر روز مسوولیتی دارد برای این که این دنیا را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کند. او همچنین بر این باور است که هیچ کاری در دنیا ارزش انجام دادن را ندارد، مگر اینگه از انجام آن لذت ببرید.

جان پل دوجوریا ازدواج کرده و ۶ فرزند و ۴ نوه دارد. وی در حال حاضر ساکن اوستین در ایالت تگزاس است


باز منتشر شده توسط farzane58 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط farzane58 با 2407 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 130
     درج شده در 1587 روز و 10 ساعت و 20 دقیقه قبل
    

ایسنا: انجمن جهانی خودروسازان با انتشار تازه‌ترین گزارش خود درباره‌ تولید خودرو در کشورهای مختلف جهان اعلام کرد که ایران با تولید یک میلیون و ۵۹۹ هزار و ۴۵۴ دستگاه انواع خودرو در سال گذشته میلادی موفق به کسب رتبه ۱۳ جهان از نظر حجم تولید خودرو شده است.

میزان تولید خودروی ایران در سال ۲۰۱۰ نسبت به سال ۲۰۰۹ رشد ۱۴٫۷ درصدی را نشان می‌دهد.

اگرچه ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی نسبت به سال ۲۰۰۹ از نظر حجم تولید خودرو در میان کشورهای جهان یک رده تنزل پیدا کرده، اما همچنان بالاتر از کشورهایی مطرحی مانند روسیه، بریتانیا، ترکیه، جمهوری چک، لهستان، ایتالیا، آرژانتین و مالزی قرار گرفته است.

ایران در سال ۲۰۰۹ میلادی معادل یک میلیون و ۳۹۵ هزارو ۴۲۱ دستگاه انواع خودرو تولید کرده بود که این میزان تولید نسبت به سال ۲۰۰۸ رشد ۹٫۵ درصدی را نشان داد.سایت پاتوق ۹۸ : ایران در سال ۲۰۰۸ رده‌ی شانزدهم بزرگترین خودروسازان جهان را کسب کرده بود.

*** ایران باز هم صدرنشین خاورمیانه شد

اما در سال ۲۰۱۰ میلادی همچون سال ۲۰۰۹ ایران باز هم توانست به عنوان بزرگترین خودروساز منطقه‌ خاورمیانه دست پیدا کند.

در قاره آسیا نیز ایران بعد از کشورهای چین، ژاپن، کره‌جنوبی، هند و تایلند در رده‌ ششم قرار گرفت.

تولید خودروی ترکیه نیز در سال گذشته‌ میلادی با افزایش ۲۵٫۹ درصدی به یک میلیون و ۹۴ هزار و ۵۵۷ دستگاه رسید. این کشور در رده‌بندی جهانی رتبه ۱۶ را به خود اختصاص داد.

روسیه نیز در سال قبل بیشترین رشد تولید خودرو را در میان کشورهای جهان داشت. به طوری که تولید خودرو در این کشور با افزایش ۹۳٫۵ درصدی به یک میلیون و ۴۰۳ هزار و ۲۴۴ دستگاه رسید. هرچند روسیه بعد از ایران رده‌ی ۱۴ جهان را کسب کرد.

*** ایران، یازدهمین سواری‌ساز جهان

اما براساس آمار اولیه‌ منتشر شده از سوی انجمن جهانی خودروسازان، ایران از نظر تولید خودروهای سواری در سال ۲۰۱۰ در رده‌ ۱۱ جهان قرار گرفت. تولید این نوع خودروها در ایران در سال قبل به یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۱۴ دستگاه رسید.

از نظر تولید خودروهای تجاری نیز ایران در میان کشورهای جهان رتبه ۱۵ را به خود اختصاص داد. آمار تولید این خودروها در ایران به ۲۳۲ هزار و ۴۴۰ دستگاه رسید.

ایران از نظر تولید خودروهای سواری در قاره‌ی آسیا بعد از کشورهای چین، ژاپن، کره جنوبی و هند در رده‌ی پنجم ایستاد و در خاورمیانه نیز همچنان اول باقی ماند.

از نظر تولید خودروهای تجاری نیز رتبه‌ی ایران در قاره‌ی آسیا و خاورمیانه به ترتیب به ۷ و دو رسید.

*** رشد تولید اغلب بزرگان

سایت پاتوق ۹۸ :براساس گزارش منتشر شده از سوی انجمن جهانی خودروسازان، در سال ۲۰۱۰ میلادی تولید خودرو در بیشتر کشورهای جهان با افزایش مواجه شد. در این بین تولید خودرو تنها در کشورهای فنلاند، بلژیک، صربستان، مصر، اسلوونی و لهستان با کاهش مواجه شد.

بیشترین افت تولید خودرو در سال ۲۰۱۰ میلادی مربوط به کشور فنلاند با ۴۰٫۸ درصد بود. این در حالی است که بیشترین رشد تولید مربوط به کشورهای روسیه با ۹۳٫۵ درصد، تایلند با ۶۴٫۶ درصد و اندونزی با ۵۱٫۶ درصد بود.

*** فاصله‌ی زیاد چین با بقیه

اما براساس آمار انجمن جهانی خودروسازان، تولید جهانی خودرو در سال گذشته میلادی با افزایش ۲۵٫۸ درصدی به ۷۷ میلیون و ۶۰۹ هزار و ۹۰۱ دستگاه رسید.

از کل تولید خودرو در جهان در سال گذشته میلادی ۱۹ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۵۵۷ دستگاه مربوط به خودروهای تجاری بوده و مابقی تولید یعنی ۵۸ میلیون و ۲۶۴ هزار و ۳۴۴ دستگاه نیز مربوط به سایر انواع خودروها و به ویژه سواری بوده است.

همچنین چین با تولید ۱۸ میلیون و ۲۶۴ هزار و ۶۶۷ دستگاه خودرو عنوان بزرگترین خودروساز جهان را در سال گذشته میلادی از آن خود کرد.سایت پاتوق۹۸ : بعد از چین نیز کشورهای ژاپن و آمریکا رتبه‌های دوم و سوم را بدست آوردند.

گزارش اولیه‌ی انجمن جهانی خودروسازان به زودی با انتشار اسامی شرکتهای بزرگ سازنده خودروی جهان در سال ۲۰۱۰ میلادی و همچنین جزئیات تولید این شرکتها در کشورهای مختلف تکمیل می‌شود.

در زیر فهرست ۲۰ کشور بزرگ تولیدکننده‌ی خودرو در جهان در سال ۲۰۱۰ میلادی آمده است:

۱ – چین با تولید ۱۸ میلیون و ۲۶۴ هزار و ۶۶۷ دستگاه (۳۲٫۴ درصد افزایش)

۲ – ژاپن با تولید ۹ میلیون و ۶۲۵ هزار و ۹۴۰ دستگاه (۲۱٫۳ درصد افزایش)

۳ – آمریکا با تولید ۷ میلیون ۷۶۱ هزار و ۴۴۳ دستگاه (۳۵٫۴ درصد افزایش)

۴ – آلمان با تولید پنج میلیون و ۹۰۵ هزار و ۹۸۵ دستگاه (۱۳٫۴ درصد افزایش)

۵ – کره‌جنوبی با تولید چهار میلیون و ۲۷۱ هزار و ۹۴۱ دستگاه (۲۱٫۶ درصد افزایش)

۶ – برزیل، سه میلیون و ۶۴۸ هزار و ۳۵۸ دستگاه (۱۴٫۶ درصد افزایش)

۷ – هند با تولید سه میلیون و ۵۳۶ هزار و ۷۸۳ دستگاه (۳۳٫۹ درصد افزایش)

۸ – اسپانیا با تولید دو میلیون و ۳۸۷ هزار و ۹۰۰ دستگاه (۱۰ درصد افزایش)

۹ – مکزیک با تولید دو میلیون و ۳۴۵ هزار و ۱۲۴ دستگاه (۵۰٫۲ درصد افزایش)

۱۰ – فرانسه با تولید دو میلیون و ۲۲۷ هزار و ۷۴۲ دستگاه (۸٫۸ درصد افزایش)

۱۱ – کانادا با تولید دو میلیون و ۷۱ هزار و ۲۶ دستگاه (۳۹ درصد افزایش)

۱۲ – تایلند با تولید یک میلیون و ۶۴۴ هزار و ۵۱۳ دستگاه (۶۴٫۶ درصد افزایش)

۱۳ – ایران با تولید یک میلیون و ۵۹۹ هزار و ۴۵۴ دستگاه (۱۴٫۷ درصد افزایش)

۱۴ – روسیه با تولید یک میلیون و ۴۰۳ هزار و ۲۴۴ دستگاه (۹۳٫۵ درصد افزایش)

۱۵ – انگلستان با تولید یک میلیون و ۳۹۳ هزار و ۴۶۳ دستگاه (۲۷٫۸ درصد افزایش)

۱۶ – ترکیه با تولید یک میلیون و ۹۴ هزار و ۵۵۷ دستگاه (۲۵٫۹ درصد افزایش)

۱۷ – جمهوری چک با تولید یک میلیون و ۷۶ هزار و ۳۸۵ دستگاه (۹٫۵ درصد افزایش)

۱۸ – لهستان با تولید ۸۶۹ هزار و ۳۷۶ دستگاه (۱٫۱ درصد کاهش)

۱۹ – ایتالیا با تولید ۸۵۷ هزار و ۳۵۹ دستگاه (۱٫۷ درصد افزایش)

۲۰ – آرژانتین با تولید ۷۱۶ هزار و ۵۴۰ دستگاه (۳۹٫۷ درصد افزایش)


باز منتشر شده توسط farzane58 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.