مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
آشپزی به سبک تبیان
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
طرح ملی ملکوت
امر به معروف و نهی از منکر
احادیث حضرت محمد
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
فعالان ثبت مطلب این ماه
فعالان نظر دهندگان این ماه
ارسال دعوتنامه

آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟

 
دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 74
     درج شده در 1355 روز و 17 ساعت و 24 دقیقه قبل
    

پدید آورنده : محمد حسین قدیری ، صفحه 196

روز بیست و سوم مهر، روز عصای سفید است؛ روزی که روشن دلان جهانْ طراوت، پویایی و نشاط را به جویبار زندگی فرامی خوانند. در این روز روشن ضمیران فریاد می دارند: ما هم تپیدن قلب زندگی و زدن نیض طبیعت را احساس می کنیم. ما حتّی می توانیم با همین چشمان به ظاهر بسته خویش، در زلال شعور و صفای فطرت خدایی مان، جلال و جمال حضرت حق را بنگریم. می توانیم با چشم لامسه خود با همه کس و همه چیز سخن بگوییم و حتی با تأمل در گردش حکیمانه چرخ روزگار، به مهمانی همه نشانه های خلقت برویم. عصای سفید چونان پرچمی است که به نشان استقلال در دست روشن دلان به حرکت درمی آید و آینه ای است که قدرت و نعمت خدایی را به تماشای تأمل و تفکر دیگران می گذارد. این روز بر تمامی روشن دلان عزیز ایران اسلامی مبارک باد.

قدرت خداوند

تحقیقات فراوانی نشان داده که بیش تر ما، ترس به خصوصی از نابینایی داریم. یکی از دلایل این ناراحتی این است که چشم های ما، بیش از حد آسیب پذیرند؛ مثلاً حس شنوایی و مغز ما در جای امنی قرار دارند، در حالی که چشم ها به صورت نمایان وآشکارند. البته نکته جالب این است که نابینایی در بین معلولیت های دیگر، کم ترین تعداد را دارد و این چیزی جز قدرت خدا بر حفظ این حسّ ظریف از آسیب های خطرناک نیست.

درمان و پیش گیری

بسیاری از نابینایی ها قابل پیش گیری هستند؛ زیرا نابینایی و کم بینایی، یا ارثی است یا غیرارثی که هر کدام، پیش گیری و درمان مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال در موارد ارثی، می توان با انجام مشاوره های پیش از ازدواج، از بروز آن ها جلوگیری کرد و در موارد غیرارثی، می توان با مراجعه به موقع به پزشک متخصص و رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی، از بروز آن جلوگیری به عمل آورد. پس بهتر است با توجه عملی به شعارِ «پیش گیری، بهتر از درمان»، زندگی ای سرشار از سلامت و نشاط برای خود، خانواده و جامعه به ارمغان آوریم.

وظیفه پدر و مادر

سلامت فرزندان، برای پدر و مادر از اهمیت فراوانی برخوردار است. به همین دلیل اگر فرزندان دچار مشکل و معلولیتی مثل نابینایی شوند، بهار زندگی آن ها تبدیل به خزان می شود و اگر این مشکل از طرف پدر و مادر و بی دقّتی آن ها باشد، با توفان ملامت های دیگران و شلاّق سرزنش ها مواجه خواهند شد. پس بر پدر و مادر ضروری است که با انجام مشاوره های مختلف، استفاده از اطلاعات و جزوات مراکز مربوطه مثل بهزیستی، از معلولیت های فرزندان خود مثل نابینایی، ناشنوایی و... جلوگیری کنند. آن ها می دانند که کسب اطلاعات پزشکی مربوط به سلامت فرزندان، حتی از تهیه غذا، پوشاک و مسکن آن ها مهم تر است.

وظیفه مهم مسئولان

از آن جایی که نابینایی و کم بینایی، در بسیاری از موارد به دلیل عدم دسترسی اطلاعات دقیق و عدم شناخت علل آن ها از سوی مردم، به ویژه مردم روستاهای دورافتاده و محروم است، اطلاع رسانی مردم از طریق رسانه ها، مطبوعات، مراکز بهزیستی و خانه های بهداشت روستاها اهمیت بیش تری دارد؛ از این رو شایسته است مسئولان و فرهیختگان جامعه مردم را به یادگیری این مسائل ترغیب کنند؛ زیرا هزینه پیش گیری برای دولت و خانواده ها، بسیار کم تر از هزینه خدمات بعدی به نابینایان و کم بینایان خواهد بود.

ترجمه قرآن به الفبای بریل

از جمله کارهای مهم و امید بخشی که توسط نابینایان صورت گرفته و روزنه امیدی در دل دیگر روشن دلان باز کرده است، اختراع خط بریل، تالیف و ترجمه کتاب، شعر، موسیقی و... . غیره است؛ به عنوان نمونه، یکی از مسلمانان نابینای آمریکا، ترجمه انگلیسی قرآن کریم را براساس الفبای بریل تهیه کرده و نسخه هایی از آن را برای استفاده نابینایان در اختیار کتاب خانه های مختلف قرار داده است. آن چه به روشن دلان قدرت و امید می بخشد، مواجه شدن با این گونه نوآوری هاست؛ نوآوری ها و اختراعاتی که با هوش و امید و تلاش نابینایان ساخته شده است.

درس زندگی

تلاش و امید به زندگیِ نابینایان و رشد و پیشرفت آن ها در زمینه های مختلف اختراع، ترجمه، تألیف و فرصت های شغلی، علاوه بر این که سبب آرامش، احساس ارزشمندی، عزّت نفس و استقلال خودِ نابینایان است، می تواند درس بزرگی برای افراد بینا باشد؛ چرا که آن ها با نداشتن نعمت بزرگی چون بینایی، ثابت کرده اند که می توانند به زندگی خودکفا و همراه با عزّت خود ادامه دهند، مدارج علمی را بپیمایند یا در عرصه های ورزشی بدرخشند. آن ها به ما می آموزند که آن چه ملاک اصلی موفقیت است، اراده و تلاش است. به ما می آموزند که چگونه در مقابل مشکلات کوچک و بزرگ زندگی بایستیم و فقط به قلّه پرافتخار موفقیت فکر کنیم. آن ها به ما می آموزند که دریای زندگی با همه سختی هایشْ سرشار از شیرینی هاست.

زندگی مستقل

همواره باید در هنگام کار با نوجوانان و بزرگ سالانِ نابینا، احساس استقلال و نیز زندگی مستقل آنان حفظْ یا تقویت شود. اندیشه این که آن ها افرادی ناتوان هستند، اشتباهی نابخشودنی است که ریشه در تجربه های خود ما دارد. ما فکر می کنیم چون در اتاق بی نورْ کاملاً ناتوان هستیم، پس آن ها هم که جایی را نمی بینند، مثل ما درمانده اند، درحالی که آن ها چنین نیستند و احساس یک سانی با افراد بینا در موقعیت های کم نور یا بدون نور ندارند. ما باید بکوشیم با درک صحیح از آن ها و خواسته های منطقی شان، زمینه زندگی ای مستقل را برای شان فراهم آوریم.

نابینا و شغل

یکی از مشکلات اساسی افراد نابینا، مسأله اشتغال آن هاست. باید توجه داشت که لزوما تمام نابینایانْ بدون شغل نخواهند ماند. حتی آن هایی که در میان سالی بینایی خود را از دست می دهند، بی هیچ وقفه ای می توانند به کار و زندگی عادی باز گردند؛ بنابراین، بینایی تنها عامل موفقیت شغلی نیست، همان طور که نابینایی هم به تنهایی عامل عدم پیشرفت در شغل و کسب و فرصت های شغلی نخواهد بود. بیش تر اوقات، از دست دادن شغل یا فرصت های شغلی، به ارزشی بستگی دارد که توسط فرد به کار داده می شود. استقلال اقتصادی و احساس امنیت مالی، رابطه ای تنگاتنگ با شغل دارد از نظر نابینایان کار برای کسب امنیت، احساس تعلق به دیگران، احساس اعتماد به نفس، کسب احترام و احساس خودشکوفایی است. بدون تردید کسب فرصت های شغلی توسط نابینایان، موجب می شود که آنان از زندگی یک نواخت فاصله بگیرند؛ بنابراین، توجه مسئولان و اولیا و مربیان به این امر بسیار مفید خواهد بود.

پدر شعر فارسی

رودکی از جمله افرادی است که در عمل به اثبات رسانده که نابینایی، مساوی شکست و خزان زندگی نیست. او نابینایی است که در عرصه شعر، سخن و هنر درخشید و به تعبیرعالمان ادب فارسی، مقام پدر شعر فارسی را به خود اختصاص داد. او در سال 260 ق در «رودک» روستایی از ماوراءالنهر و نزدیک سمرقند به دنیا آمد. در هشت سالگی حافظ کل قرآن شد و در تلاوت آیاتْ مهارتی خاص پیدا کرد. این نابینای پرتلاش و باذوقْ با تسلط بر زبان عربی، کلیله و دمنه را به نظم درآورد. ترانه های نغز و حکیمانه و ماندگاری از او برجای مانده و در افکار و آثار سخنورانی مثل فردوسی، سعدی، جامی و دیگران، تأثیر ژرفی از این شاعر و هنرمند پرتوان مشاهده می شود.

نکته سنجی یک نابین

مردی از اهل بصره می گوید: در سفری در شبی تاریک، به روستایی رسیدم، ناگهان نابینایی را دیدم که چراغی در دست دارد و کوزه ای پر از آب بر دوش نهاده و به خانه اش می آورد. تعجب کردم و سر راهش را گرفتم و به او گفتم: ای نابینا، با این که شب و روز تو برابر است. این چراغ را برای چه به دست گرفته ای؟ او در پاسخ گفت: «تا کوردلی مثل تو پهلو به من نزند و کوزه مرا نشکند».

ابوبصیر و امام صادق علیه السلام

ابوبصیر که یکی از شاگردان پاک و باصفای امام صادق علیه السلام است، نابینا بود، ولی نابینایی او هیچ گاه مانع نشد تا از الگوی کاملی هم چون امام صادق علیه السلام بی بهره بماند. او بسیاری از مواقع خدمت امام می رسید و از سرچشمه زلال امامت ایشان، شهد معارف می نوشید. وی با نابینایی ظاهری خود، کراماتی از ائمه علیه السلام دید که بسیاری از افراد بینا از آن بی بهره بودند. او از جمله افرادی بود که به دلیل تهذیب نفس و صفای باطن، بشارت بهشت را از امام صادق علیه السلام دریافت کرد.

نابینای مبارز

آن چه انسان را به اوج موفقیت می رساند، گوهر اراده، خواستن و تلاش است. معلولیت های ظاهری و بدنی، مانع جدّی ای برای رشد و ترقی به شمار نمی آید و نمی تواند انسان را از راه حق و حتی جهاد در راه خدا بازدارد. از جمله افراد نابینایی که این گفته با عمل خویش را ثابت کرده، ابن امّ مکتوم است. وی از یاران و مؤذّن پیامبر صلی الله علیه و آله بود که همراه با پیامبر صلی الله علیه و آله به مدینه مهاجرت کرد و در جنگ بدر نابینا شد. وی با وجود نابینایی اش، در برخی از جنگ ها مانند احد و خندق شرکت داشت و در جنگ قادسیه نیز پرچم دار سپاه بود. به گفته مفسّران، سوره عَبَسْ درباره وی نازل شده است.

نظرهای نادرست

عدم شناخت صحیح از دیگران، در نوع برخورد با آن ها مؤثر خواهد بود. در مورد نابینایان نیز گمان های نادرستی بین مردم شیوع دارد که باعث برخوردهای نامناسب با آن ها می شود؛ گمان هایی چون: افراد نابینا دارای یک حسّ اضافی هستند که آن ها را قادر می سازد تا مانع روبه رو را تشخیص دهند؛ نابینایان در حواس دیگر قوی تر هستند؛ آن ها از استعداد موسیقی برتری برخوردارند؛ افراد نابینا ناتوان و وابسته به دیگران هستند؛ کودکان نابینا به طور خودکار توانایی بیش تری در تمرکز و دقت دارند و شنوندگان بهتری هستند. با اصلاح نظرات و شناخت دقیق تر از شرایط نابینایان، می توان به آن ها کمک کرد، بدون این که بی جهت، آنان را مورد ترحم قرار دهیم و یا این که با دل سوزی بی مورد، باعث برهم زدن استقلال و احساس اعتماد به نفس آن ها شویم.

خط بریل

خط بریل، خطی است که در قرن نوزدهم میلادی، برای سهولت کار افراد نابینا و کم بینا در امر تحصیل و تعلیم و تربیت توسط لویی بریل فرانسوی ابداع گردید. پدر لویی بریل کفاش بود و لویی درکارگاه وی کار می کرد. روزی درفش کفاشی به چشم وی برخورد کرد و در اثر این حادثه، لویی از نعمت بینایی محروم گردید. پس از آن، او درباره افرادی که از نعمت بینایی برخوردار نبودند، بسیار اندیشید و سرانجام به فکر افتاد تا خطی را به وجود آورد که افراد نابینا به وسلیه آنْ به راحتی به امر خواندن و نوشتن بپردازند. او پس از مدت ها، موفق به ابداع خطی گردید که به نام وی، بریل، نامیده شد.

چگونگی رفتار با نابینایان

نوع رفتار با نابینایان در جامعه، می تواند در سرنوشت آن ها و حالات روحی و روانی شان تأثیرات متفاوتی بگذارد. برای رفتار و تعامل با نابینایان، باید از یک سری نکات غافل نبود؛ از جمله آن ها این که واقع بین باشیم و به آن ها بفهمانیم که با دیگران هیچ گونه تفاوتی ندارند؛ آن ها را با نام صدا بزنیم و وقتی به آن ها نزدیک می شویم، به نحوی آن ها را از حضور خود آگاه کنیم و اگر احتمال می دهیم ما را نشناسد، بهتر است خود را دقیق به آن ها معرفی کنیم؛ از کمک هایی که به استقلال و خودکفایی آن ها لطمه می زند، جدا بپرهیزیم. نباید با ترحم های بی خود و یا مهر و علاقه و احساس بی مورد، باعث رنجش آن ها شد؛ برای راهنمایی آن ها، از کلمه هایی مثل آن جا، این جا، کمی آن طرف تر و غیره استفاده نکنیم، بلکه باید از کلمات دقیق و با معنای روشن استفاده کرد؛ هنگام صحبت با آن ها روبه رویشان بنشینیم؛ از جابه جایی وسایل آن ها بدون اجازه شان بپرهیزیم؛ از او بخواهیم در فعالیت های مختلف شرکت کنند و والدین، اطرافیان و مربیان را از طریق آموزش های لازم و برنامه های مشاوره، با مسائل نابینایان آشنا ساخت.

نویسنده نابینا برای نابینایان

اولین نابینایی که در خصوص نابینایان کتاب نوشت، «رودِنْباخ» بود. او چندین کتاب در خصوص زندگی نابینایان نوشت و در کتاب هایش، ضمن ارائه اطلاعات بیش تر و عمیق تر از زندگی نابینایان، نظر عمومی مردم و به ویژه مسئولان را تغییر داد و آنان را وادار به تعمق و تأمل بیش تر در خصوص این گروه اجتماعی و حضور فعّال آنان در زندگی نمود.

نابینا و اطرافیان

روان شناسان معتقدند که نابینا سعی دارد مستقل باشد. دوست ندارد مورد ترحم واقع شود. او می خواهد اعلام کند که مثل بقیه انسان ها می تواند از استعدادهای خدادادی خود استفاده کند و به رشد و کمال برسد؛ بنابراین، از اطرافیان و مربیان می خواهد که اجازه دهند خود او اداره امور خود را به عهده بگیرد و جای وسایل خود را انتخاب کند و در این میان، مربیان و اطرافیان تنها از دور مراقب آن ها باشند که خطر جدی ای آن ها را تهدید نکند.

نابینا و مذهب

نابینایان، بیداردلانی هستند که خدای بزرگ را از درون می یابند و با او به نجوا می نشینند. «رودِنْباخ» اولین نابینایی که در خصوص نابینایان کتاب نوشته است، در مورد نابینایان و مذهب چنین می نویسد: «باید دانست که عده زیادی از نابینایان، بدون این که در عبادت گاه ها و صومعه ها به سر برند، مذهب را یگانه راه و بهترین وسیله برای توسل به خدا و تسکین آلام و مشقات خود می دانند؛ پس ارتباط آنان با خدای خود حقیقی و دور از هرگونه ریا و تظاهر است».

شعر

دختر زیبای نابینای من گر به تاریکی اسیری، وایِ من
دزد گیتی چشم زیبایت گرفت روشنی از روز و شب هایت گرفت
لیک ایمان در دلت تابنده است نور هستی در وجودت زنده است
در تو امید فراوان دیده ام نغمه های شاد و خوش الحان دیده ام
روشنی بخش رهت علم است و درس طفلک من از غم فردا مترس
در تمام زندگی او یار توست او که آگه بر همه کردار توست
او چراغِ راهْ روشن می کند از پلیدی هات ایمن می کند
گر نگاهت از شکوفایی تهی است در وجودت شعله های زندگی است
قلب تو روشن تر از آیینه است شوق و شور زندگی در سینه است

باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 201
     درج شده در 1355 روز و 17 ساعت و 25 دقیقه قبل
    

در سال 1950 ، سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و شورای جهانی نابینایان در جلسه ای مشترک، قانون' عصای سفید ' را بررسی و تصویب کردند و روز 15 اکتبر برابر با 23 مهر ماه را روز جهانی' عصای سفید' یا روز جهانی ' ایمنی نابینایان ' اعلام نمودند .

قانون عصای سفید ، تصویری جدید از نابینایان را در جامعه ترسیم می کند و از افراد نابینا می خواهد که به منظور حمایت از منافع خود ، از تمام مفاد این قانون مطلع باشند.

در میان وسایل کمک حرکتی نابینایان ، می توانعصای سفیدرا به عنوان پرچم استقلال آنان قلمداد کرد.

البته این ابزار حرکتی سودمند ، در صورتی از کارایی برخوردار خواهد بود که نارساییهای فیزیکی محیط زندگی افراد نابینا تقلیل یابد یا به طور کلی حذف شود ، بنابراین علاوه برتوجه به مسائل عاطفی و احساسی ، کمترین هزینه و لحاظ کردن عوامل لازم ، لازم است زمینه ای را برای تردد آسان آنان فراهم سازیم و کمک شایانی به استقلال حرکتی نابینایان بکنیم.

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

نگرش جامعه نسبت به روشندلان و همچنین برداشت آنها نسبت به خود که طبعا متاثر از برخورد جامعه و فرهنگ حاکم است، نقش بسیار مهمی در چگونگی تشکیل انگیزه ها ، توسعه و رشد استعدادهای نابینایان دارد. بنابراین ، جامعه، مدرسه و خانواده مسئولیت خطیری را درزمینه ایجاد و تقویت انگیزه های بالنده درنابینایان برعهده دارند.

وجود الگوهای رفتاری سازنده درمقابل نابینایان ، نقش بسزایی در آگاهی آنان و جهت دار شدن و تحقق یافتن انگیزه های ایشان دارد.

نابینایی هرگز مانع رشد و ترقی نمی شود ، اگر فرد نابینا خود را باور داشته باشد و بداند که می تواند با وجود نابینایی به موفقیتهای فراوانی نائل گردد.

تاریخ انسانهای بزرگ را سراغ دارد که با وجود محروم بودن از نعمت بینایی ، به مدارج عالی علمی و اخلاقی رسیده اند ؛ ابوالعلاءمعری، طه حسین، آیة الله حاج سید عبدالهادی شیرازی ( از مراجع تقلید در نجف ) و مرحوم دکترمحمد خزائلی از جمله این انسانهای بزرگ بوده اند.

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

23 مهر ماه روز عصای سفید

روز بیداردلان نابینا

مبارک باد


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 115
     درج شده در 1355 روز و 17 ساعت و 26 دقیقه قبل
    

- همشهری آنلاین:
روز 24 مهرماه برابر با 15 اکتبر به عنوان روز بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید، نامگذاری شده است.

استفاده از عصا به عنوان وسیله کمکی در رفت و آمد نابینایان از قرن‌ها پیش متداول بوده است، ولی استفاده از عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نمادی برای شناخت نابینایان به بعد از جنگ جهانی اول برمی‌گردد.

در سال 1921 میلادی یک عکاس اهل شهر بریستول کشور انگلستان با نام جیمز بیگز که در اثر یک سانحه بینایی خود را از دست داد، برای در امان بودن از خطر وسائل نقلیه که در خیابان‌های اطراف محل زندگی وی در حال رفت و آمد بودند، ابتکار استفاده از عصا به رنگ سفید را که به راحتی برای همگان قابل دید باشد را بکار برد.

پس از آن دو تن از برجسته‌ترین محققین‌ آمریکایی به نام‌های دکتر ناول‌ پری، ریاضیدان و دکتر جاکوپس تن ‌بروک، حقوقدان توانستند قانونی‌ را در پانزدهمین روز از ماه اکتبر به عنوان قانون عصای سفید به تصویب برسانند و این روز را به عنوان روز جهانی نابینایان نامگذاری کنند. در این قانون کلیه حقوق اجتماعی فرد نابینا به عنوان عضوی از یک جامعه متمدن انعکاس یافته است.

 •  ‌‌‌‌نابینایان حق استفاده از کلیه امکانات رفاهی معمول در جامعه را دارند. آنان حق دارند از پیاده روها، خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و وسایل حمل و نقل همگانی مانند هواپیما، قطار، اتوبوس، اتومبیل، کشتی، هتل، اماکن عمومی، مراکز تفریحی و مذهبی استفاده کنند. اگر در بعضی اوقات، محدودیتی برای استفاده از این تسهیلات و اماکن وجود داشته باشد باید فراگیر همه افراد جامعه باشد و اگر شخص یا سازمانی فقط برای نابینایان در استفاده از تسهیلات همگانی، محدودیت ایجاد کند یا حقوق نابینایان عاقل و بالغ را نادیده بگیرد، مجرم شناخته می‌شود.
 • رانندگان وسایل نقلیه موظف به مراعات کامل نابینایانی که هنگام عبور و مرور از عصای سفید استفاده می‌کنند، هستند.
 • دولت موظف است که نابینایان را به مشارکت در امور دولتی تشویق کند تا آنان به کار مشغول شوند.
 • مسئولان دولتی همه ساله باید روز 24 مهرماه (15 اکتبر) را به عنوان بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید، به نحوی شایسته ارج نهند و از مردم بخواهند که رفتار معقولانه‌ای با نابینایان داشته باشند و گام‌های صمیمانه و موثری برای آنان بردارند.

 لوئی بریل

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

لوئی بریل در سال 1809 در فرانسه متولد شد. وی در اوایل کودکی یعنی در سن 3 سالگی بینایی خود را از دست داد. در سال 1818 به همراه دوستان خود موسسه ملی نابینایان جوان پاریس را در این شهر دائر کرد.

در همین زمان بود که بریل بواسطه توانایی‌هایش در موسیقی و علم مشهور شد و یکی از بهترین نوازندگان ویولون و ارگ در پاریس شد. بریل در سال 1826 شروع به آموزش نابینایان کرد.

امروزه شهرت بریل به خاطر ابداع سیستم خط برجسته وی می‌باشد که در آن زمان در پیام‌های رمزی ارتش بکار گرفته می‌شد. سیستم بریل یا خط برجسته شامل نقاط برجسته با اشکال منظم روی مقوای نازک می‌باشد که نابینایان از طریق لمس آن قادر به درک عبارات و خواندن خواهند بود. این روش تا به امروز با موفقیت همراه بوده و در بسیاری از کشورهای جهان استفاده می‌شود.

 ایران سفید

ایران سفید، عنوان اولین روزنامه ویژه نابینایان به خط بریل در ایران و خاورمیانه است که تحت پوشش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

راه‌های کمک به فرد نابینا:

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

 • بهتر است قبل از انجام هر کمکی نظر فرد نابینا را در مورد کمک به او جویا شوید.
 • در صورت کمک و راهنمایی در راه رفتن؛ اجازه دهید فرد نابینا بازوی شما را بگیرد و از هل دادن و گرفتن او خودداری کنید.
 • هنگامی که با فرد نابینا روبرو می‌شوید خود را به او معرفی کرده و به هنگام ترک محل به او بگویید که محل را ترک می‌کنید.
 • مستقیماً با خود فرد نابینا حرف بزنید و برای صحبت با آنها شخص دیگری را واسطه قرار ندهید. چرا که آنها قادر هستند بخوبی مفهوم کلام شما را درک کرده و پاسخ دهند.
 • هیچگاه با فرد نابینا بلند صحبت نکنید. چرا که آنها دارای حس شنوایی قوی هستند.
 • به جای نابینا به نگاه کردن بپردازید و محیط اطرافش را برای او شرح دهید تا او نیز بتواند با محیط ارتباطی سازنده برقرار کند.
 • بخاطر ضعف آنها در بینایی از اشتباهاتشان چشم پوشی نکرده و به آنها فرصت دهید تا اشتباه خود را جبران نمایند.

باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 75
     درج شده در 1355 روز و 17 ساعت و 27 دقیقه قبل
    

برگزاري صبحگاه مشترك نيروهاي مسلح هرمزگان

بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات: صبحگاه مشترك نيروهاي مسلح هرمزگان به مناسبت هفته ناجا با حضور جمعي از مسئولان سياسي و انتظامي برگزار شد.

سردار محمدعلي آخوندي فرمانده انتظامي هرمزگان در اين آيين گفت: نيروي انتظامي تمام تلاش خود را در جهت تامين امنيت شهروندان به كار گرفته است. او در ادامه سخنانش از متلاشي شدن 91 شبكه قاچاق موادمخدر خبر داد و گفت: اين اقدام در نيمه نخست امسال انجام شده است.

وي ادامه داد: در مدت ياد شده شاهد كاهش 14 درصدي جرايم، كاهش 34درصدي تصادفات و كاهش 48 درصدي سرقت به عنف بوده‌ايم.

آخوندي اضافه كرد: همچنين در نيمه نخست امسال دستگيري افراد بزهكار 15 درصد و برخورد با قاچاقچيان نيز 11 درصد افزايش داشته است.

به گفته وي با تلاش نيروهاي نيروهاي انتظامي هرمزگان پارسال 22نفر از قاچاقچيان به هلاكت رسيدند و 17نفر مجروح شدند و 6000تير فشنگ جنگي نيز به دست آمد.

در اين مراسم پيام فرمانده انتظامي كشور به مناسبت هفته ناجا قرائت شد و از خانواده‌هاي شهداي نيروي انتظامي استان و كاركنان نمونه نيز قدرداني به عمل آمد.راهپيمايي گراميداشت هفته سالمند در نيشابور

نيشابور ـ خبرنگار اطلاعات: راهپيمايي عمومي گراميداشت هفته سالمند در نيشابور برگزار شد. در اين برنامه سالمندان مركز بهداشتي و درماني شماره4 از محل اين مركز تا باغ ملي نيشابور راهپيمايي كردند.

در پايان مسير جانشين مسئول مركز بهداشتي و درماني شماره 4 نيشابور درباره اهميت ورزش و نشاط در دوران سالمندي سخن گفت.

سپس با قرعه‌كشي به سه نفر از سالمندان و دو نفر از رابطان هدايايي اهدا شد.

همچنين مربيان ورزشي به سالمندان روش استفاده از وسايل ورزشي در محل باغ ملي را آموزش دادند و فشار خون سالمندان نيز توسط رابطان اندازه‌گيري شد.برگزاري مراسم صبحگاه عمومي در چناران

چناران ـ خبرنگار اطلاعات: صبحگاه عمومي نيروهاي نظامي و انتظامي بسيج چناران در ستاد فرماندهي انتظامي اين شهرستان برگزار شد.

حجت‌الاسلام تاجي امام جمعه چناران در اين آيين با اشاره به اهميت سلامت رواني جامعه، گفت: امروز تهاجم فرهنگي در همه ابعاد و اشكال خود را نشان مي‌دهد و برهمين اساس بايد براي مقابله با آن همه احساس مسئوليت كنند.در پايان اين آيين از پرسنل ساعي و نمونه، خانواده شهدا، ايثارگران و سربازان نمونه قدرداني شد. برپايي نمايشگاه كشفيات فرماندهي انتظامي چناران و اجراي حركات نمايشي يگان ويژه از ديگر برنامه‌هاي اين آيين بود.ديدار امام جمعه و مسئولان آبدان با خانواده شهدا

آبدان ـ خبرنگار اطلاعات: امام جمعه آبدان به همراه شماري از مسئولان اين شهر با خانواده شهدا ديدار كرد.

سرگرد ميرزا احمدي جانشين فرماندهي ناحيه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در اين ديدار سخناني ايراد كرد و در پايان هدايايي به خانواده شهدا اهدا شد.

شهر آبدان 16 شهيد تقديم انقلاب اسلامي كرده است.برپايي نمايشگاه كالاهاي استاندارد در قم

قم ـ خبرنگار اطلاعات: به مناسبت هفته استاندارد، دومين نمايشگاه كالاهاي استاندارد با عنوان «نمايشگاه استاندارد و جامعه» در قم برگزار مي‌شود.يونس عالي‌پور، رئيس سازمان، صنعت، معدن و تجارت استان قم در اين باره گفت: اين نمايشگاه تا 24 مهر در محل دائمي نمايشگاه‌هاي قم از ساعت 15 تا 21 برگزار مي‌شود.

وي افزود: در اين نمايشگاه 50 شركت در قالب 60 غرفه به عرضه محصولات خود مي‌پردازند كه محصولات اين شركت‌ها از بالاترين كيفيت برخوردارند و داراي استانداردهاي ملي اجباري هستند.

ميثم اشعربين، مدير برگزاري نمايشگاه نيز در اين رابطه گفت: در اين نمايشگاه شركت‌هاي ساختماني، مواد غذايي و لوازم خانگي، محصولات خود را در معرض ديد عموم مي‌گذارند.

وي همچنين افزود: از همه شركت‌هاي حاضر در نمايشگاه خواسته شده است تا مخاطرات استفاده نكردن از كالاهاي غير استاندارد را به بازديدكنندگان نشان دهند.


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 49
     درج شده در 1424 روز و 19 ساعت و 42 دقیقه قبل
    

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهمّ قوّني فيهِ على إقامَةِ أمْرِكَ واذِقْني فيهِ حَلاوَةَ ذِكْرِكَ و أوْزِعْني فيهِ لأداءِ شُكْرَكَ بِكَرَمِكَ واحْفَظني فيهِ بِحِفظْكَ و سِتْرِكَ يـا أبْصَرَ النّاظرين

خدايا نيرومندم نما در آن روز به پا داشتن دستور فرمانت، و بچشان در آن شيرينى يادت را، و مهيا كن مرا در آنروز راى انجام سپاس گذاريت، به كـرم خودت نگهدار مرا در اين روز به نگاه داريت و پرده پوشى خودت، اى بيناترين بينايان


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 67
     درج شده در 1424 روز و 19 ساعت و 43 دقیقه قبل
    

مسوول دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه بجنورد گفت: روزه‌داري تنها گرسنگي نيست، تمرين بندگي است.

حجت الاسلام محمد عبدالهي در گفت‌گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) اظهار كرد: رمضان ماهي است که در رحمت الهي براي هر کسي با هر گناهي باز است و شيطان در آن به غل و زنجير کشيده شده است.

وي با يادآوري اين‌كه «از پيامبر اکرم(ص) روايات شده است که رمضان را رمضان ناميدند چون گناهان را از بين مي‌برد» ادامه داد: همانطور که ماه رجب ماه ولايت و شعبان ماه رسالت است رمضان نيز ماه خداست و بندگان در ماه خدا با بهترين رفتارهاي بر خوان کرمش مي‌نشينند. در ماه رمضان چند نکته اساسي اعم از نزول قرآن و شهادت مولاي متقيان علي(ع) و شبهاي قدر، نهفته است.

وي گفت: بنا بر سفارش و تاکيد پيامبر اکرم(ص) بر قرآن و عترت، در اين ماه با نزول قرآن و شهادت امام علي(ع) آن هم در شبي که بهتر از هزار شب است اين دو در کنار هم جمع شده است.

وي با بيان اين‌که «رمضان سرور و آقاي تمام ماه‌هاست» اظهار كرد: استقبال از اين ماه ستودني و اعمال داراي ثواب و پاداش بسيار است و انسان عاقل و فرصت‌طلب از اين فرصت معنوي استفاده و بهينه کافي مي‌کند.

مسوول دفتر نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه بجنورد خاطرنشان كرد: دعا در اين ماه بسياري از بلا و گرفتاري‌ها را رفع مي‌كند و استغفار گناهان را از بين مي‌برد؛ بنابراين يکي از وظايف روزه‌داران دعا و استغفار به شمار مي‌رود.

وي از ديگر اعمال ماه رمضان را صدقه و افطاري دادن و احسان و نيکوکاري عنوان کرد و ادامه داد: در اين ماه اگر انسان ابتدا در حق ديگران دعا کند، دعاهايش در حق خودش زودتر به اجابت مي‌رسد.

وي با اشاره به اين‌که «قرآن دواي دردها و شفاي قلوب است» گفت: از امام صادق(ع) روايت شده براي هر چيز بهاري است و بهار قرآن ماه رمضان است.

وي با تاكيد بر اين‌كه «انسان روزه‌دار بايد مراعات کند تا تمام اعضا و جوارح او روزه باشد» خاطرنشان كرد: روزه گرسنگي نيست، تمرين بندگي است تا انسان خود را به آن‌جايي برساند که به جز خدا نبيند. خداوند مي‌فرمايد روزه مال من است و من پاداش آن را مي‌دهم. افرادي که به مهماني خداوند مي‌روند منتظر نباشند تا ميزبان براي شما قوت و غذا بفرستد بلکه کسي که به مهماني مي‌رود بايد به منزل ميزبان برود، منزل ميزبان در اين ماه مساجد است که بايد مومنين آن‌جا را پر کرده و از اين فرصت طلايي بهترين استفاده را ببرند. مسجد هم آباد نمي‌شود مگر به دست کساني که ايمان آورده و در راه خداوند گام بر مي‌دارند.


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 161
     درج شده در 1424 روز و 19 ساعت و 43 دقیقه قبل
    

در خرداد ماه سال 1366، همزمان با انجام عمليات نصر 4 در محور ماووت، نيروي زميني سپاه پاسداران، به قرارگاه قدس ماموريت داد تا عمليات نصر 7 را در منطقه عمومي سردشت و بر روي ارتفاعات جنگلي باني‌گدار منافقين (نامگذاري ارتفاع به وسيله سازمان رزم خودي انجام شده) و چهارقلو با هدف مسدود كردن تنگه و رسيدن به رودخانه گلاس، انجام دهد.

براي اين منظور، لشكرهاي 27 حضرت رسول (ص) و 7 ولي‌عصر (عج) در نظر گرفته شدند. اما بررسي منطقه از جنبه عملياتي روشن ساخت كه اين يگان‌ها براي انجام عمليات كافي نيستند و به توان بيشتري نياز است. از اين رو، منطقه عملياتي محدودتر شد و ارتفاعات فرفري و كله قندي در جنوب ارتفاع «دوپازا» براي انجام يك تك محدودي انتخاب شدند تا زمينه براي عمليات بعدي فراهم شود.

به گزارش سرويس فرهنگ وحماسه خبرگزاري دانشجويان ايران( ايسنا)، پس از عمليات نصر5، لشكر 27 حضرت رسول (ص) سپاه پاسداران در خط پدافندي عمليات نصر 5 مستقر شد تا به كمك تيپ 8 الغدير در منطقه پدافند كند. لشكر27 حضرت رسول (ص)، سپس عمليات بر روي ارتفاع دوپازا را به قرارگاه قدس پيشنهاد كرد كه با آن موافقت شد و بدين ترتيب، عمليات نصر 7 در دستور كار قرار گرفت.

**هدف عمليات

مهم‌ترين هدف‌هاي تاكتيكي اين عمليات عبارت بودند از: - خارج كردن منطقه عمومي سردشت از ديد و تير دشمن و در نتيجه، قطع آتش مؤثر دشمن روي منطقه - ايجاد خط پدافندي مناسب در طول مرز ـ به دست آوردن جاي مناسب براي انجام عمليات‌هاي بعدي.

**موقعيت منطقه

ارتفاع دوپازا (2791 متر) به عنوان بلندترين ارتفاع منطقه در امتداد سلسله ارتفاعات دوپازا در 13 كيلومتري غرب سردشت در خط نوار مرزي قرار دارد. دوپازا از شمال به دو ارتفاع اسپيدان و بلفت، از جنوب به ارتفاعات لك‌لك، شهيد زين‌الدين، كله‌قندي و فرفري محدود مي‌شود و از شرق به كوههاي رستم آلبان و كاني رش و در غرب به دشت قلعه ديزه و شهر قلعه ديزه عراق منتهي مي‌شود.

**وضعيت دشمن

منطقه عملياتي در قلمرو سپاه يكم ارتش عراق قرار داشت. در آن منطقه، لشكر 24، گردان 49 زرهي با 30 تانك و شش گردان توپخانه مستقر بودند. علاوه بر اين، چهار گردان به عنوان احتياط منطقه وظيفه داشتند از يگان‌هاي در خط پشتيباني كنند.

به دليل اهميت ارتفاعات دوپازا و نقش آن در تسلط بر منطقه، دور تا دور ارتفاعات، كانالي به عرض 50 سانتي‌متر و به ارتفاع دو متر حفر شده بود. افزون بر اين، استفاده از استحكامات شامل سيم خاردار، مين و برخي مواضع ديگر، خط پدافندي دشمن را بيشتر تقويت كرده بود. به ويژه پس از عمليات نصر 5 كه حساسيت بيشتر دشمن را در پي داشت، لشكر 24 تلاش مي‌كرد از تحركات خودي در اين محور و هدف‌هاي آن آگاهي يابد، از اين رو نسبت به تك خودي حساسيت داشت و به همين دليل خط دشمن با دو گروهان و جابه‌جايي تيپ 81 و تيپ 114 و برخي اقدامات ديگر، تقويت شد.

**طرح مانور

طرح‌ريزي عمليات همراه با اقدامات اوليه به رغم دشواري‌هاي آن، به ويژه تسلط و اشراف دشمن بر تحركات نيروهاي خودي، نتيجه گرفت. عمليات در دو مرحله طرح‌ريزي شد، به اين شكل كه در مرحله اول، تصرف ارتفاعات مهم دوپازا و يالهاي آن، تپه شاهمرادي و تصرف يال ارتفاعات بلفت (خودي) مورد تاكيد قرار گرفت. همچنين تصرف ارتفاع بلفت (عراق) براي مرحله دوم در نظر گرفته شد. با توجه به اهميت عمليات در مرحله اول، لشكر 31 عاشورا و لشكر 27 محمدرسول‌الله (ص) و تيپ 18 الغدير تامين اهداف عمليات را در اين مرحله به عهده داشتند و براي مرحله دوم تيپ 29 نبي‌اكرم (ص) در نظر گرفته شد.

**سازمان رزم

نيروي زميني سپاه انجام عمليات نصر 7 را به عهده داشت. براي اين منظور به قرارگاه قدس ماموريت داده شد كه به آماده‌سازي و انجام عمليات اقدام كند. از اين رو، لشكرهاي 31 عاشورا و 27حضرت رسول (ص) و نيز تيپ‌هاي 29 نبي‌اكرم (ص) و 18 الغدير به قرارگاه قدس واگذار شدند.

يگان‌هاي عمل كننده در اين عمليات عبارت بود از لشكر 27 حضرت رسول ( ص) با پنج گردان، لشكر 31 عاشورا با سه گردان، تيپ 18 الغدير با سه گردان،تيپ 29 نبي‌اكرم (ص) با سه گردان. مهندسي، توپخانه دفاع ضدهوايي، هوانيروز، بهداري و برخي ديگر از واحدهاي پشتيباني كننده نيز در سازمان عملياتي لحاظ شده بودند.

**شرح عمليات

در 14 مرداد 1366، در ساعت 2:30 بامداد،عمليات نصر 7 آغاز شد و تا صبح، سلسله ارتفاعات دوپازا، يال ارتفاع بلفت، ارتفاع صخره‌ و يال ارتفاع دوپازا به تصرف نيروهاي خودي درآمد. دشمن با مشاهده عزم رزمندگان، پس از كمي مقاومت،اقدام به عقب‌نشيني كرد، تنها در دو نقطه دشمن مقاومت بيشتري از خود نشان داد كه درهم شكسته شد كه اين دو منطقه عبارت‌ بودند از: ارتفاع پشت قله اصلي در محدوده لشكر 27 حضرت رسول (ص) و چهارمين ارتفاع واقع در منتهي اليه شمالي دوپازا در محور لشكر 31 عاشورا.

مساله قابل ملاحظه در اين عمليات تلفات بسيار اندك نيروهاي خودي در حين حمله به دشمن بود. به گونه‌اي كه لشكر 27 حضرت رسول (ص) تا صبح عمليات، تنها يك شهيد داشت. اين مساله نشان دهنده غافلگير شدن دشمن بود. از حدود ساعت 10 صبح ، دشمن در چند محور اقدام به پاتك كرد كه سركوب شد. در اين ميان، آتش و تعرض دشمن به جناح چپ بيشتر جلب توجه مي‌كرد،از اين رو فرمانده قرارگاه قدس به تيپ 33 المهدي دستور داد وارد منطقه شده و در كنار تيپ 18 الغدير قرارگيرد.

بر اساس طرح مانور، تيپ 29 نبي‌اكرم (ص) در شب دوم، مرحله دوم عمليات را به منظور تصرف ارتفاع بلفت آغاز كرد و در همان ساعات نخست درگيري موفق شد قله اصلي اين ارتفاع را آزاد كند. پس از اين،جنگ براي تصرف ساير مواضع دشمن در ارتفاع ادامه يافت و با كمك آتش پشتيباني، پيشروي‌هاي بعدي صورت گرفت و تا صبح، ارتفاع بلفت به طور كامل تصرف شد.

صبح روز اول وروزهاي بعد (تا 23 مرداد 1366) دشمن 10 بار به ارتفاع بلفت حمله كرد اما تمام آنها با مقاومت رزمندگان اسلام، درهم شكسته شد و منطقه تصرف شده تثبيت شد.

**نتايج

در اين عمليات تمام هدف‌هاي مورد نظر تصرف شد و دشمن پس از 9 روز تلاش و حمله به مواضع تصرف شده، نتوانست موفقيتي به دست آورد. در اين عمليات 250 تن از نيروي دشمن به اسارت درآمدند و بر اساس اطلاعات به دست آمده از آنها، كليه يگان‌هاي دشمن كه در منطقه حضور داشتند، 50 تا 60 درصد متحمل تلفات شده بودند. در سه روز نخست عمليات (14 تا 16 مرداد 1366) از نيروهاي خودي، 733 تن مجروح و 175 تن به شهادت رسيدند.


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 69
     درج شده در 1424 روز و 19 ساعت و 43 دقیقه قبل
    

امروز 12 مرداد روزنامه‌ها بخشي از مطالب صفحات خود را به دفاع مقدس اختصاص داده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، روزنامه وطن امروز از انتشار كتابي با عنوان «شيوه‌نامه تاليف پايان نامه در حوزه ادبيات دفاع مقدس» نوشته محمود اكرامي‌فر خبر داده است.

 

روزنامه ابتكار نوشته‌اي با عنوان عراق قصد غرامت دادن جنگ را به ايران ندارد! به چاپ رسانده است.

 

روزنامه ملت ما ياد از شهيد علي رضا موحددانش فرمانده لشكر سيدالشهدا منتشر كرده است. اين روزنامه همچنين از افتتاح كتابخانه تخصص ايثار و شهادت با 8 هزار عنوان كتاب در استان گلستان خبري به چاپ رسانده است.

 

روزنامه فرهنگ آشتي نوشته است:‌ به مناسبت ماه مبارك رمضان، مراسم مناجات ويژه اين ماه هر شب در جوار شهداي گمنام كهف‌الشهدا برپا خواهد شد.

 

روزنامه آفتاب يزد نوشته‌اي از عسگري نماينده سابق مشهد با موضوع جانباز ساكن حمام متروك ورامين به چاپ رسانده است.

 

روزنامه مردم‌سالاري از قول حشمت‌الله فلاحت‌پيشه نماينده مردم اسلام‌آباد غرب نوشته است: با جنگ زدگان جنگ تحميلي سليقه‌اي برخورد مي‌شود.

 

روزنامه رسالت از اعلام نتايج بازخواني طرح‌هاي خياباني جشنواره تئاتر مقاومت خبر داده است.

 

روزنامه قدس از رونمايي 30 عنوان كتاب دفاع مقدس در اصفهان خبري منتشر كرده است.

 

روزنامه جمهوري اسلامي نوشته‌اي از مادر شهيد ابراهيم عيسوند و فرازي از وصيتنامه شهيد سيدحسين حسيني اتراچالي به چاپ رسانده است.

 

روزنامه كيهان نوشته‌اي از شهيد حسين احمدي منتشر كرده است.

 

روزنامه اطلاعات نيز در صفحه جبهه و جنگ مطلبي با عنوان « سلاح نفت در جنگ تحميلي» به چاپ رسانده است.

 


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 50
     درج شده در 1424 روز و 19 ساعت و 44 دقیقه قبل
    

شصت‌وهشتمين جشنواره فيلم ونيز به‌عنوان قديمي‌ترين رويداد سينمايي جهان از ماه آينده آغاز خواهد شد و اين در حالي است كه تاكنون تنها چهار كارگردان توانسته‌اند بيش از يك‌بار شير طلاي ونيز را در آغوش بگيرند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ اولين دوره جشنواره فيلم ونيز در سال 1943 راه‌اندازي شد تا اين رويداد سينمايي امروزه قديمي‌ترين فستيوال فيلم در دنيا نام بگيرد و در كنار جشنواره‌هاي برلين و كن سه فستيوال معتبر سينمايي محسوب مي‌شود.

ارزشمندترين جايزه جشنواره ونيز تنديس 'شير طلا' است كه در سال 1949 براي اولين‌بار براي تقدير از بهترين فيلم بخش رقابتي اعطا شد. «هنري ژرژ كلوزو» فرانسوي اولين كارگرداني بود كه با فيلم «مانون» موفق به دريافت شير طلا شد.

اين جايزه معتبر تاكنون تنها چهاربار به بيش از يك كارگردان رسيده است؛ ژانگ ييمو (1999 و 1992) و آنگ لي (2007-2005) دو كارگردان سرشناس آسيايي هستند كه دوبار اين جايزه را گرفته‌اند و به‌همراه «آندره كاياته» (1960 و 1950) و لوئيس مال (1987 و 1980) از ركوردداران جشنواره ونيز هستند.

كارگردانان فرانسوي با كسب 14 جايزه شير طلا پرچم‌دار كشورهاي دريافت‌كننده اين تنديس معتبر هستند. اما يكي از انتقاداتي كه به برگزاركنندگان جشنواره ونيز وارد مي‌شود، تمايل زياد به اعطاي شير طلا به كارگردانان اروپايي است. به طوري كه از 54 برنده جايزه شير طلاي ونيز تا به امروز،‌ 33 كارگردان از كشورهاي اروپايي بوده‌اند.

اين گرايش پيش از دهه 80 ميلادي شكل افراطي به خود گرفته بود؛ تا جاييكه فقط 3 نفر از 21 كارگردان برنده شير طلا از خارج از اروپا بودند. البته كارگردانان آمريكايي نيز از اين بي‌مهري بي‌نصيب نمانده‌اند و تنها 4 كارگردان اهل هاليوود شامل «سوفيا كوپولا»، «دارن آرونوفسكي»، «جان كازاواتاس» و «روبروت آلتمن» موفق به دريافت شير طلا شدند.

كارگردانان زن نيز به سختي توانسته‌اند در جشنواره ونيز درخشش داشته باشند. در شصت‌وهفت دوره برگزاري جشنواره ونيز، فقط چهار كارگردان زن شامل «سوفيا كوپولا» از آمريكا، «مارگارت فن تروتا» از آلمان، «ميرا ناير» از هند و «آگنس واردا» از بلژيك شير طلا را كسب كرده‌اند.

در آستانه‌ برگزاري شصت‌وهشتمين دوره جشنواره ونيز نگاهي به برندگان شير طلا در ادوار گذشته قديمي‌ترين رويداد سينمايي دنيا مي‌اندازيم:

سال --------------- عنوان فيلم -------------- كارگردان ------------------ كشور

1949-------------- مانون------------------ هنري ژرژ کلوزو ---------- فرانسه

1950--------------عدالت اجرا شده ------------آندره کايات ----------------- فرانسه

1951-------------- راشومون ----------------آکي‌را کوروساوا -------------- ژاپن

1952-------------- بازي‌هاي ممنوعه-----------رنه کلمان------------------ فرانسه

1954-------------- رومئو و ژوليت-------------رناتو کاستلاني--------------- ايتاليا

1955-------------- کلام-------------------كارل تئودور دراير------------- دانمارک

1956-------------- آپارجيتو-----------------ساتياجيت راي--------------- هند

1957-------------- کالسکه‌چي---------------هيروشي اينگاکي------------- ژاپن

1958-------------- ژنرال دلا روور------------ روبرتو روسليني-------------- ايتاليا

1959-------------- جنگ بزرگ -------------ماريو مونيچلي --------------- ايتاليا

1960-------------- گذرگاه رن --------------آندره کايات ----------------- فرانسه

1961-------------- سال گذشته در مارينباد------آلن رنه -------------------- فرانسه

1962-------------- داستان خانوادگي ---------والريو زورليني ---------------- ايتاليا

1962 ------------- کودکي ايوان ------------آندري تارکوفسکي ------------- شوروي

1963-------------- دست‌ها روي شهر -------- فرانچسکو روزي -------------- ايتاليا

1964 ------------- صحراي سرخ ------------ميکل آنجلو آنتونيوني----------- ايتاليا

1965--------------ستارگان زيباي دب اکبر----- لوچيانو ويسکونتي-------------- ايتاليا

1966------------- نبرد الجزيره ------------- جيلو پونته کورو --------------- ايتاليا

1967------------- بل دو ژور - ------------- لويس بونوئل ----------------- فرانسه

1968------------- هنرمندان زير چادر سيرک---- الكساندر کلوگه ---------------- آلمان

1980-------------آتلانتيک سيتي ---------- لوئي مال -------------------- فرانسه

1980-------------گلوريا ---------------- جان کاساويس ----------------- آمريكا

1981-------------ماريان و ژوليان ---------- مارگارت فن تروتا --------------- آلمان

1982-------------وضعيت اوضاع ---------- ويم وندرس ------------------- آلمان

1983 ------------ اسم کوچک؛ کارمن------- ژان لوک گدار------------------ فرانسه

1984------------ سال خورشيد خاموش ------ کريستوف زانوسي --------------- لهستان

1985------------ ولگرد ---------------- آگنس واردا ------------------- فرانسه

1986------------ پرتو سبز -------------- اريک رومر -------------------- فرانسه

1987----------- خداحافظ بچه‌ها ---------- لوئي مال --------------------- فرانسه

1988----------- افسانه الکلي مقدس -------- ارمانو اولمي ------------------- ايتاليا

1989----------- شهر دلگير ------------- هو شيائو شين ------------------- چين

1990--------- روزنکراتز و گيلدنسترن مرده‌اند---تام استوپارد--------------------- چک

1991---------- نزديک بهشت ------------ نيکتا ميخالکوف ----------------- شوروي

1992------------- داستان کيوجو --------- ژانگ ييمو --------------------- چين

1993------------- برش‌هاي کوتاه -------- رابرت آلتمن ------------------- آمريكا

1993------------ سه‌رنگ: آبي ----------- کريستوف کيشلوفسکي ------------ لهستان

1994------------ پيش از باران ----------- ميلچو مانچفسکي --------------- مقدونيه

1994------------ زنده‌باد عشق ----------- تساي مينگ ليانگ -------------- چين

1995 ----------- سيكلو ---------------- آن هونگ تران ---------------- فرانسه

1996------------ مايکل کالينز ----------- نيل جوردن ------------------- ايرلند

1997------------ آتش‌ بازي ------------ تاکاشي کيتانو ------------------ ژاپن

1998------------ آن‌طور كه خنديديم ------ جياني آمليو ------------------- ايتاليا

1999------------ يکي هم کمتر نه -------- ژانگ ييمو ------------------- چين

2000------------ دايره --------------- جعفر پناهي ------------------ ايران

2001------------ ازدواج موسمي --------- ميرا ناير --------------------- هند

2002 ----------- خواهران مگدالن ---------- پيتر مولان ----------------- انگليس

2003------------ بازگشت --------------- آندره زوياگينتسف ------------ روسيه

2004------------ وِرا درِيک -------------- مايک لي ------------------ انگليس

2005 ----------- کوهستان بروک‌بک ------- آنگ لي -------------------- آمريكا

2006 ----------- طبيعت بي‌جان ---------- ژيا ژانگ‌ که ----------------- چين

2007------------ توجه؛ شهوت ---------- آنگ لي--------------------- آمريكا

2008------------ کشتي‌گير ------------ دارِن آرونوفسکي --------------- آمريكا

2009 ----------- لبنان ---------------- شموليک ماعوز --------------- اسرائيل

2010 ---------- جايي ----------------- سوفيا کاپولا ----------------- آمريكا

 

برگزاركنندگان جشنواره ونيز در سال 1970 با راه‌اندازي جايزه‌اي با عنوان 'شير طلاي افتخاري' به تقدير از بزرگان دنياي سينما پرداختند كه در اولين دوره «اورسن ولز» آمريكايي، خالق شاهكار «شهروند كين» آن را دريافت كرد.

اورسن ولز (1970)؛ اينگمار برگمن، جان فورد، مارسل كارنه (1971)؛ چارلي چاپلين، بيلي وايلر، فرانك كاپرا، لوئيس بونوئل (1972)؛ ژان لوك گدار، آكي‌را كوروساوا، ساتياجيت راي (1982)؛ ميكل آنجلو آنتونيوني (1983)؛ مانوئل دي اوليويرا، جان هوستون، فدريكو فليني (1985)؛ پائولو تاوياني (1986)؛ لوئيجي كومنسيني (1987)؛ يوريس ايونس (1988)؛ روبرو برسون (1989)؛ مارسلو ماسترياني (1990)؛ ماريو مونيچلي، ژان ماريا وولونته (1991)؛ فرانسيس فورد كوپولا، ژان موريو (1992)؛ استيون اسپيلبرگ، رابرت دنيرو، رومن پولانسكي (1993)؛ آل پاچينو، كن لوچ، مارتين اسكورسيزي، وودي آلن (1994)؛ انيو موريكونه، آلن رنه (1995)؛ رابرت آلتمن، ويتوريو گاسمن، داستين هافمن (1996)؛ ژرار دپارديو، استنلي كوبريك (1997)؛ وارن بيتي، سوفيا لورن، آندره وايدا (1998)؛ جري لوئيس (1999)؛ كلينت ايست وود، اريك رومر (2000)؛ دينو روسي (2002)؛ دينو دي لارنتيس، عمر شريف (2003)؛ استنلي دونن، مانوئل دي اوليويرا (2004)؛ هايائو ميازاكي (2005)؛ ديويد لينج (2006)؛ تيم برتون (2007)؛ ارمانو اولمي (2008)؛ جان لسستر (2009)؛ جان وو (2010)؛

شصت‌وهشتمين دوره جشنواره فيلم ونيز طي روزهاي 31 اوت تا 10 سپتامبر 2011 (نهم تا نوزدهم شهريور 1390) برگزار خواهد شد كه طبق اعلام قبلي، «دارن آرنوفسكي»، كارگردان سرشناس آمريكايي امسال رياست هيات داوران بخش مسابقه را برعهده دارد. وي در سال 2008 جايزه شير طلاي ونيز را با فيلم «كشتي‌گير» كسب كرد.

امسال شير طلاي افتخاري يك عمر دستاورد سينمايي به «ماركو بلوچيو»، كارگردان سرشناس ايتاليايي اعطا خواهد شد و «آل پاچينو»، بازيگر صاحب‌نام سينماي آمريكا لقب 'شواليه' را از جشنواره ونيز دريافت خواهد كرد.

«رومن پولانسكي»، كارگردان صاحب‌نام سينماي جهان با جديدترين فيلم‌اش بانام «خداي كشتار» در بخش رقابتي جشنواره ونيز حضور خواهد داشت. اين فيلم براساس فيلم‌نامه اقتباسي از نمايش‌نامه برنده جايزه توني نوشته «ياسمين رضا» ساخته شده كه «كيت وينسلت»، «جودي فاستر»، «كريستوفر والتز» و «مت ديلون» در آن نقش‌آفريني داشته‌اند.

فيلم «يك شيوه خطرناك» ساخته «ديويد كراننبرگ» ديگر فيلم حاضر در بخش مسابقه جشنواره ونيز خواهد بود. اين فيلم با حضور بازيگراني چون «ويگو مورينتس»، « ميشل فاسبندر» و «كرا نايتلي» محصول كشورهاي كانادا و آمريكا است كه «كرا نايتلي» نقش يك بيمار رواني را بازي مي‌كند كه الهام‌بخش بزرگ‌ترين كشفيات«زيگموند فرويد» و «كارل گوستاويانگ» بوده است.

همچنين «الكساندر سوكوروف»، كارگردان سرشناس روسيه با فيلم «فائوست» كه براساس نمايش‌نامه‌ معروف گوته ساخته شده به جشنواره ونيز خواهد آمد. اين فيلم كه با بودجه 12 ميليون دلاري ساخته شده، چهارمين و آخرين قسمت از سري فيلم‌هاي موضوعي‌ «سوكوروف» درباره تاثيرات مخرب و منفي قدرت سياست‌مداران است كه از ماه اوت سال گذشته در جمهوري‌چك مقابل دوربين رفت.

انتهاي پيام


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 51
     درج شده در 1424 روز و 19 ساعت و 48 دقیقه قبل
    

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اين كه آخرين چيزي كه از قلوب صديقين خارج مي‌شود حب جاه است، گفت: بايد همه به صدق و صفا و درستي و راستي نزديك شويم چرا كه در اين صورت كم كم هواپرستي، جاه‌طلبي و قدرت طلبي از دلمان بيرون مي‌رود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مرضيه وحيد دستجردي دربيست و شششمين محفل انس اعضاي تيمهاي اضطراري و امداد دوران دفاع مقدس، با بيان اين كه ماه رمضان ماه مهماني خدا است، اظهار كرد: همه‌ حركات انسان حتي خوابيدن و نفس كشيدن در اين ماه مبارك عبادت محسوب مي‌شود و خداوند شيطان را در اين ماه محبوس كرده است. بنابراين ماه رمضان ماهي است كه انسان مي‌تواند در آن رشد معنوي بسياري داشته باشد.

وي با بيان اين كه با تمرين مي‌توانيم تمام خوبي‌ها را در ماه رمضان رشد دهيم، تصريح كرد: اگر به چيزهاي خوب در عالم تكيه و تمركز كنيم و از فرصت‌هاي اين ماه استفاده كنيم مي‌توانيم خوبي‌ها را رشد دهيم و وقتي به بدنمان گرسنگي و تشنگي مي‌دهيم نفس خود را ضعيف كرده و در مقابل روح و معنويت را تقويت مي‌كنيم و اين امر منجر مي‌شود انسان به سمت خوبي‌ها و نيكي‌ها حركت كند.

انتهاي پيام


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.