مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
احادیث حضرت محمد
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
امر به معروف و نهی از منکر
عکس و عکاسی مقالات
لینکستان وب سایت های مفید
آشپزی به سبک تبیان
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
فعالان ثبت مطلب این ماه
فعالان ارسال دعوتنامه این ماه
ارسال دعوتنامه


آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟ 

دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 92
     درج شده در 1452 روز و 15 ساعت و 48 دقیقه قبل
    

یکی از دغدغه های ذهنی مادران، کوتاه کردن ناخن نوزادشان است. شاید با خودتان فکر کنید: «ناخن نوزادم بسیار نرم است، پس مهم نیست اگر آن را کوتاه نکنم.» اما شما سخت در اشتباهید. درست است که ناخن کودک تان نرم است، اما تیزی خود را دارد. نوزاد چون کنترل کمی بر دست هایش دارد، ممکن است صورتش را با ناخن های بلندش بخراشد. ناخن های کوچک او به سرعت رشد می کنند و لازم است دو بار در هفته کوتاه شوند. کوتاه کردن ناخن کوچولو های تان کار دشواری نیست، فقط کافی است وسایل مورد نیاز آن را کنار دست تان بگذارید و زمان مناسب آن را بدانید. همین طور ۶ نکته ای را که در زیر برای تان بازگو می کنیم، رعایت کنید:
* از وسایل مناسب استفاده کنید: قیچی کوچک، سوهان و ناخن گیر مخصوص نوزادان که برای ناخن های دست و پای کوچک نوزاد مناسب باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که نور کافی را برای دید ناخن و پوست ظریف نوزاد دارید.
* نکته مهمی که باید هر مادری برای کوتاه کردن ناخن های نوزادش بداند این است که: ناخن نوزادان بعد از حمام کردن بسیار نرم می شود و کوتاه کردن آنها راحت تر است.
* دست نوزاد را محکم و به درستی نگه دارید. مراقب انحنای گوشه های ناخن باشید و برای صاف کردن آن از سوهان استفاده کنید.
* در زمان مناسب این کار را انجام دهید: بهترین و راحت ترین زمان برای گرفتن ناخن ها وقتی است که نوزاد شما خواب است یا زمان شیر دادن اوست. وقتی نوزاد مشغول شیرخوردن باشد حواسش به دست هایش نیست و شما می توانید ناخن هایش را کوتاه کنید.
* ناخن انگشت های پا نیز با این که کمتر بلند می شوند باید حداقل هفته ای یک بار کوتاه شوند. برای کوتاه کردن ناخن انگشتان پا همان قوانین دست ها را اجرا کنید.
* اگر خراشی روی پوست اطراف ناخن افتاد، نگران نباشید. با یک دستمال تمیز چند دقیقه روی خراش را نگه دارید تا اگر کمی خون آمده باشد، خونش بند بیاید.

منبع:مجله شهرزا


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط zahra900 با 4874 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 134
     درج شده در 1455 روز و 17 ساعت و 59 دقیقه قبل
    

جمله خوب و 7 جمله بد برای کودکان

) خـودت تـصـمـیم بگیر: کودک و دوستش در اتاق مشغول بازی هستند. سر و صدای آنها باعث اذیت و آزار شماست، بهتر است بگویید: 'بچه ها تصمیم بگیرید یا بی سر و صدا بازی کنید، یا از اتاق خارج شوید.' اگر بعد از ۵ دقیقه هنوز سر و صدا ادامه داشت، بگویید: 'خوب می بینم تصمیم گرفتید که از اتاق بیرون بروید.' این جمله، شما را از داشتن نقش منفی نجات می دهد، زیرا آنها می دانند این تصمیم آنها بوده که منجر به این نتیجه شده است. به این ترتیب کودک مسئول عمل خودش است.

۲) من تو را دوست دارم ولی این کار تو را نمی پسندم: اگر می خواهید لفظی را به کودک بیاموزید، کار خوب و بد را برایش مشخص کنید. به او بیاموزید ما کار خوب و کار بد داریم ، نه بچه خوب و بچه بد. هدف از وضع قوانین، آموزش رفتارهای مناسب است نه تنبیه کودک. اگر چه به رفتار ناپسند او اعتراض می کنید ولی محبت خود را به او قطع نمی کنید.

۳) از تو می خواهم مشکل مرا حل کنی: اگر کودک کاری را انجام می دهد که باعث رنجش شماست، به او بگویید که دچار مشکل شده اید. مثلا ً به او بگویید: 'صدای بلند تلویزیون باعث می شود دچار سردرد شوم' و ازاو بخواهید در حل مشکل به شما کمک کند. در این صورت او که خود را دشمن شما نمی بیند خود را موظف می داند کاری انجام ندهد که برای شما مشکل آفرین باشد. اگر به رضایت خاطر شما اهمیت دهد، رفتار بد را خاتمه خواهد داد.

۴) احساس تو را درک می کنم: وقتی کودک عصبانی است جملاتی را به کار می برد تا دیگران را متوجه احساس خود کند. مثلا ً می گوید: 'از تو متنفرم' یا 'خیلی بدی.' این تنها جملاتی است که همه ذهن او را پرکرده. شما می توانید به او کمک کنید تا جمله مناسب را به کار ببرد.

۵) 'آیا دوستت چیزی گفته که واقعیت ندارد و تو عصبانی شده ای؟:' افراد متفاوت، نـیازهای متفاوتی دارند. اغلب کودکان در اعتراض به والدین می گویند: 'عدالت را رعایت کنید و منصف باشید' و این جملات زمانی مطرح می شوند که کودک می خواهد وسیله خاصی برایش تهیه شود؛ صرفاً به این دلیل که برای برادرش تهیه شده است. باید به کودکان بیاموزیم 'انصاف و عدالت این است که هر فرد، هر چه را نیاز دارد تهیه کند. اگر شما به عینک نیاز داری و خواهرت به کفش، هر کدام وسایل مورد نیاز خود را خریداری خواهید کرد و این است اجرای عدالت. گمان نمی کنم زمانی که خواهر شما به عفونت گوش مبتلاست و آنتی بیوتیک مصرف می کند لازم باشد شما هم آنتی بیوتیک مصرف کنی'!

● ۷ جمله ناخوشایند برای کودکان

۱) مناسب سن خودت رفتار کن! گاه والدین به رفتار کودک انتقاد می کنند، زیرا آن رفتار تأثیر بدی بر بزرگترها داشته است. در صورتی که رفتار کودک، نشان دهنده احساس درونی اوست و والدین وظیفه دارند احساس کودک را درک کنند. کودک ۶ ساله ای که نمی داند چه می خواهد و گریه می کند ، یا کودک ۴ساله ای که از محدود شدن در صندلی اتومبیل ناراحت است و گریه می کند ، هر دو متناسب سنشان عمل می کنند؛ اگر چه ما انتظار داریم رفتار آنها ما را آزار ندهد. به جای اینکه به کودک بگویید 'مناسب سن خودت عمل کن' بگویید: 'به نظر می رسد خیلی عصبانی هستی'، 'می دانم وقتی چنین اتفاقی برایت افتاده بسیار ناراحت شده ای' این جملات به کودک آرامش می دهد و شرایط را قابل تحمل خواهد کرد.

۲) شوخی کردم: دست انداختن کودک اگر چه ظاهراً شرایط را شاد می کند ولی در واقع به شدت مخرب است. هنگامی که کودک عصبانی است، خندیدن به او باعث می شود احساس بدتری پیدا کند. شما به عنوان والدین کودک وظیفه دارید او را حمایت کنید نه اینکه باعث اذیت و آزار او شوید. اگر چنین منظوری ندارید هنگامی که کودک ناراحت است شاد نباشید.

۳) چـرا مـثـل ... نـیستی؟ با مقایسه کـودکـان، آنـهـا احـسـاس مـی کـنـنـد در مرتبه پایین تری قرار گرفته اند و این راه مناسبی برای وا داشتن آنها به فعالیت نیست. زمانی که کودک خود را پایین تر از دیگری احساس کند ، روحیه خود را می بازد و دست از فعالیت خواهد کشید. شما باید ضعف و قوت کودکان را بپذیرید و آنها را بر اصلاح رفتار خودشان تشویق کنید.

۴) ندو و گرنه می افتی! علی رغم تمام توجه شما به محافظت از کودک، به کار بردن این نوع جملات باعث می شود کودک بیفتد، زیرا به او القا می کنید منتظرید که او به زمین بخورد و این برای کودکی که تلاش می کند مستقل باشد بسیار مضر است. بهتر است در این موارد بگویید: 'قبل از دویدن از محکم بودن بند کفش هایت مطمئن باش.' در این صورت شما در مورد اشکال کفش صحبت کرده اید نه ناتوانی کودک.

۵) چی بهت گفتم؟ چرا سوالی را می پرسید که خودتان جواب را می دانید؟ انتظار دارید کودک چه پاسخی بدهد؟ وقتی می پرسید: لباست را کجا پرتاب کردی؟ لبخندی موذیانه می زند و می گذرد. اگر از رفتار او رنجیده اید بگویید: 'من متاسفم که مجبورم برای بار سوم تکرار کنم که لباست را روی چوب لباسی آویزان کن.'

۶) به تو قول می دهم که ... : به کودکان باید نه وعده داد و نه وعده از آنها گرفت. روابط ما با فرزندانمان باید بر اساس اعتماد و اطمینان باشد.

وقتی پدر و یا مادر برای تأیید گفته خود مجبور است وعده بدهد، یعنی دارد اقرار می کند که 'وعده داده نشده اش' اعتبار ندارد و قابل اعتماد نیست. وعده ها باعث می شوند که توقعات غیرواقعی در کودکان به وجود بیاید. وقتی به کودک وعده داده می شودکه او رابه باغ وحش ببرند، او آن وعده را یک تعهد به حساب می آورد و فکر می کند که براساس این تعهد، در روز موعود نه باران خواهد بارید، نه اتومبیل عیب و ایرادی پیداخواهد کرد و نه خود او مریض خواهد شد.

 از طرفی نباید از کودکان وعده گرفت که درآینده رفتاری خوب داشته باشند یا رفتار بدشان را اصلاح کنند. وقتی کودک وعده ای ناخواسته می دهد، وعده ای که متعلق به خود او نیست، در واقع چکی بانکی می کشد که در آن بانک اصلاً حساب ندارد. ما نباید مشوق و محرک این قبیل اعمال فریب آمیز باشیم.

۷) آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم؟ پدر یا مادری که در استفاده از سخنان نیشدار و طعنه آمیز استعداد ذاتی دارد، خطر و تهدیدی جدی برای سلامت روانی کودک به حساب می آید. این پدر یا مادر جادوگری است که از واژه ها استفاده می کند و با بیان این واژه ها، مانعی در برابر ایجاد ارتباط موثر برقرار می کند و مانع از پدید آمدن رابطه ای مثبت بین پدرومادر با کودک می شود. ' آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم ؟ مگر تو کری ؟ پس چرا گوشت به من نیست؟ ...'

 این پدرو مادرها شاید ندانند که سخنان طعنه آمیز و کنایه دار جملاتی هستند که برخوردی متقابل طلب می کنند. این پدر و یا مادر آگاه نیست که با این اظهار نظرهای توهین آمیز، کودک را تحریک کرده و ذهن او را از نقشه های خیالی انتقام، پر می سازد ودر نتیجه باعث مسدود شدن راه ارتباطی بین خود او و کودکش می شود.

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
موضوعات مطلب :

باز منتشر شده توسط zahra900 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط zahra900 با 4874 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 70
     درج شده در 1455 روز و 18 ساعت و 0 دقیقه قبل
    

کودکان ایرانی در سن۶ سالگی وارد مدرسه می شوند و اکثرآنها وقتی از مدرسه بیرون می آیند به سن بزرگسالی رسیده اند . بنابراین طبیعی است که انتظار داشته باشیم این مدت طولانی بر تک تک آنها اثر عمیقی داشته است.مخصوصا اولین سال ورود به مدرسه که در آن واقعیت ها ورویدادهای زیادی اتفاق می افتد غم دوری از مادر ،وابستگی به معلم و… چنان درذهن کودک نقش می بندد که تا آخر عمر به یادش می ماند. مدرسه از نظر عاطفی خنثی است. به رغم تلاش های خانواده، مدرسه ، معلم و حتی خود شاگرد به منظور هرچه بهتر اداره شدن مدرسه ، مفید بودن کلاس مدرسه وسالم بودن روابط اجتماعی کودکان با یکدیگر وکودکان با مدرسه، گاهی مشکلات زیادی در این عرصه دیده می شود.دلایل عدم سازگاری دانش آموز با مدرسه بسیار زیاد است .


برخی ازآنها از وجود خودشاگرد نشات می گیرد،برخی دیگر ریشه درخانواده ومسائل اقتصادی واجتماعی دارد وبالاخره بعضی دیگر از مدرسه ناشی می شود. پژوهشگران دشواری های دانش آموزان را از دید معلمان تحقیق کرده اند: براساس یافته های این محققان بیشترین دشواری های دانش آموزان از نگرش منفی آ نها سرچشمه می گیرد.
در این میان نقش معلم در ایجاد نگرش مثبت در کودکان نسبت به مدرسه وکلاس درس از اهمیت خاصی برخوردار است که کودک در آنجا شایستگی ،شکست ، موفقیت ، محبوبیت ،انزوا و… را تجربه می کند اوبا راهنمایی های معلم می فهمد که برای ارزش داشتن باید موفق شود. کودک به کمک معلم به موفقیت هایی دست می یابد که اعتماد به نفس دراو ایجاد می نماید.
● دشواری های رفتار دانش آموز در کلاس:
الف) دانش آموز نمی داند که چه کار باید بکند.
ب)دانش آموز نمی داند که چگونه عمل کند.
ج)دانش آ موز نمی داند که چرا باید آنچه از او می خواهند انجام دهد.
د)دانش آموز بیکار است.
ه-)درس خیلی دشوار است.
و)درس خیلی آسان است.
ز)ازدرس عقب افتاده است.
ح)درس جالب نیست.
ط)درس به درد نمی خورد.
ی)مورد توجه همکلاسی هاقرار می گیرد.
ک)مورد توجه معلم قرار می گیرد.
ل)تلاش برای حذف رفتارهای ناخوشایند اغلب از نوع تنبیه.
کلیه موارد ذکر شده هرکدام به تنهایی می تواند عامل به وجودآمدن دشواری های رفتاری در دانش آموزان گردد. لذا با شناسایی سریع هر یک از علایم می توان از بروز آنهادر دانش آموزان جلوگیری کرد و در صدد رفع آن برآمد.بدین منظور مراقبت از سلامت روان دانش آموزان همانند مراقبت از بهداشت وسلامت جسمانی آنهااهمیت دارد که والدین باید مسئولیت آن را شخصا برعهده بگیرند وبا کسب شیوه هاومهارت های مناسبی که پایداری عاطفی و رشدشخصیت را امکان پذیر می سازد بتوانند تعارض ها وفشارهای زندگی را شناسایی ودانش آموزان را حمایت نمایند به طوری که امکان تداوم زندگی برای آنان سهل گردد.
دوره نوجوانی درعین حال که به عنوان یک دوره گذرای تدریجی از کودکی به بزرگسالی امتیازات زیادی را برعهده دارد زمان طولانی تری را برای کسب مهارت ها و آماده شدن برای آینده در اختیار نوجوانان وجوانان می گذارد اما دوره ای آکنده از تعارض و نوسان بین وابستگی واستقلال است.
برای از بین بردن دشواری های رفتاری دانش آموزان چه اصولی باید در نظر گرفته شود.
۱) حفظ خونسردی در تمام مدت دخالت در رفتار دانش آموز
۲) اقدام موثر
۳) اقدام که فعالیت یادگیری را کمتر مختل سازد.
۴) اقدامی که یادگیری رفتار سازگار را ممکن می سازد.
۵) اقدامی که مسئولیت رفتار را به خود دانش آموز واگذار می کند.
توصیه و تلاش روانشناسان بر این است که مدیر ، ناظم و مخصوصا معلم طوری اقدام کنند که کودکان ونوجوانان آسیب روانی نبینند. آنها به این نکته تاکید دارند که هرگونه تصمیم گیری آنها بر دانش آموزان اثر عمیقی دارد.

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

موضوعات مطلب :


باز منتشر شده توسط zahra900 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط zahra900 با 4874 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 79
     درج شده در 1455 روز و 18 ساعت و 0 دقیقه قبل
    

روانشناسان مي گويند: كودكان به محضي كه حرف زدن را بياموزند، قسم مي خورند.

 

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا، مطالعات روانشناسي تاييد مي كند كه كودكان به محضي كه به حرف زدن بيفتند از واژه هاي متداول براي فحش و ناسزا گفتن و يا حتي قسم خوردن استفاده مي كنند.

روانشناسان همچنين متوجه شدند كه كودكان نسل حاضر بيشتر از كودكان چند دهه گذشته در مكالمات خود از واژه ها و كلماتي براي قسم خوردن استفاده مي كنند.

تيموتي جاي ـ استاد روانشناس كالج ماساچوست ـ در اين باره تاكيد مي كند كه اين روند فزاينده در بين كودكان تعجب آور نيست، چون همين روند طي دوره مشابه در بين بزرگسالان هم مشاهده شده است.

به گزارش سايت علمي لايوسانيس، روانشناسان مي گويند: كودكان به محض اين كه به مدرسه مي روند تمام لغات و كلماتي را كه ما تلاش مي كنيم از تلويزيون ياد نگيرند، مي آموزند و استفاده مي كنند و واقعا بين سن سه تا چهار سالگي مفهوم قسم خوردن را درك كرده و از آن استفاده مي كنند. اين يافته مي تواند به والدين هشدار دهد كه خيلي بيشتر مراقب گفت وگوهاي خود در منزل باشند.

اين يافته در سمپوزيوم «زبان شناسي اجتماعي» ارائه شده است.

 


باز منتشر شده توسط zahra900 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط zahra900 با 4874 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 101
     درج شده در 1455 روز و 18 ساعت و 1 دقیقه قبل
    

مورد اورژانسی برای کودکان

این كابوسی برای هر پدرو مادری است یك مشكل اورژانس برای كودك كه مجبورتان می كند 115 را بگیرید.

اشكال در تنفس، زمین خوردن در پارك و... اما آیا والدین واقعا می دانند كه چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرند و در واقع كدام مورد اورژانس است؟

 در این مقاله با 7 موقعیت اورژانس در كودكان آشنا می شویم:
1) دیسترس تنفسی:
دیسترس تنفسی به معنی اشكال در نفس كشیدن و نیاز به اكسیژن بیشتر است. دلایل ایجاد اشكال در تنفسی شامل گیر افتادن غذا یا حجم در گلو، آسم، عفونت یا ذات الریه یا پنومونی است.

علایم دیسترس تنفسی شامل سرفه، خس خس سینه، نفس كشیدن به سختی و استفاده از عضلات گردن و قفسه سینه برای كمك به نفس كشیدن بهتر است. كبود شدن و خرخر از نشانه های دیگر است.

در این صورت:- تعداد نفس ها بیش از 50 تا 60 تا در دقیقه است- كبودی مخصوصا در اطراف دهان- بیماری به جای بهتر شدن بدتر می شوداگر این علایم در كودكتان ایجاد شد، سعی نكنید كودك را سوار ماشین كنید، آمبولانس خبر كنید آمبولانس ها دارای وسایل مجهز به دستگاه اكسیژن هستند و با ایمنی كامل كودك را به بیمارستان منتقل می كنند.

2) شكستگی استخوان:
شكستگی استخوان هم یك مورد اورژانس در كودكان است. وقتی صدمه ای به كودك وارد می شود و استخوان بدنش می شكند اگر چه حیاتش تهدید نمی شود اما كودك باید فورا به بیمارستان منتقل شود. والدین می توانند با رعایت احتیاط كودك را سوار خودرو كرده و او را منتقل كنند اما بهتر است با اورژانس تمام بگیرند. بنابراین وقتی شكستگی خیلی شدید است كه درد قابل كنترل نیست. یا وقتی استخوان از پوست خارج شده است یا تصادف طوری بوده كه ضربه سر و گردن وارد شده است حتما باید به اورژانس خبر داد.

3) استفراغ و اسهال
استفراغ همراه اسهال یك مورد اورژانس در كودكان است چرا كه می تواند سبب كم آبی كودك شود،اگر كودك قادر نیست چیزی را در دهان و معده نگه دارد یا دچار اسهال شدید است، نشانه های كم آبی را بررسی كنید، اینها شامل چشم های گودافتاده، دهان خشك و كاهش میزان ادرار است.- كودك به شما پاسخ نمی دهد- انقباض های شدید و درد شكمی وجود دارد. البته درد شكم ممكن است با آپاندیسیت یا سنگ كلیه هم ارتباط داشته باشد.

4) صرع و تشنج در نوزادان و نوپایان،
افزایش سریع دمای بدن می تواند سبب تشنج شود. بسیاری از تشنج ها مرتبط تب فورا خاتمه پیدا می كند و اورژانس نیست در هر حال وقتی كودك دچار تشنج مرتبط تب درگذشته شده حتما آن را جدی بگیرید و حتما این موضوع را با پزشك در میان بگذارید. اگر تشنج بعد از 3 تا 5 دقیقه متوقف نشد .اگر كودك دچار اشكال در تنفس و كبودی شد حتما با اورژانس تماس بگیرید.

5) زمین خوردن :
افتادن و زمین خوردن از ارتفاع می تواند موجب صدمه به سر، نخاع یا ارگان های داخلی شود اگر به آسیب به این قسمت ها شك كردید با كودك صحبت كنید تا مطمئن شوید به طور صحیح به سوالاتتان پاسخ می دهد.اگر- كودك بیش از یك بار استفراغ كرد- هوشیاری اش را از دست داد- از كرخی یا سوزن سوزن شدن شكایت داشت- به صدمه های داخلی مشكوك شدید- به صدمه به سر، گردن و نخاع شك كردیدحتما به اورژانس زنگ بزنید.

 6) بریدگی ها خون ریزی ها :
اگر كودكتان دچار خون ریزی شد، روی قسمت زخمی را محكم فشار دهید و زخم را كاملا بررسی كنید. كودكانی كه زخمشان با چسب بسته شده و خون ریزی كم می شود را می توان با ماشین شخصی به بیمارستان برد. اگر كودك مبتلا به اختلال های خون ریزی دهنده است و دچار بریدگی و زخم شدهو اگر خون ریزی بند نمی آید حتما به اورژانس اطلاع دهید.

7) مسمومیت ها:
مسموم شدن كودكان سناریوی ترسناكی است. كودك به سراغ كابینت داروها می رود و شربت یا قرص خطرناكی را می خورد. اولین كاری كه باید پس از وقوع مسمومیت رخ می دهد اطلاع به مركز مسمومیت ها یا اورژانس است.


باز منتشر شده توسط zahra900 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط zahra900 با 4874 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 88
     درج شده در 1455 روز و 18 ساعت و 2 دقیقه قبل
    

آب قند در افزایش وزن نوزاد نقشی ندارد؛ اگرچه ممكن است موقتاً جلوی گریه نوزاد گرسنه را بگیرد. نوزادانی كه فقط شیر مادر می خورند افزایش وزن بهتری نسبت به نوزادانی كه همراه شیرمادر آب قند هم می خورند، دارند.

اگر به مدت طولانی به نوزاد خود آب قند بدهید چهره نوزاد شما به ظاهر، اصطلاحاً «تپل» می شود. اما این گونه های پف آلود نه تنها دلیل سلامت نوزاد نیست بلكه نشان از سوءتغذیه او دارد و همچنین این نوزادان معمولاً در قسمت سرین و پاها دچار سوختگی می شوند.

آب قند به دلیل شیرینی جلوی اشتهای نوزاد را می گیرد و ممكن است نوزاد شیرینی آب قند را به شیرینی شیر مادر ترجیح داده و از خوردن شیرمادر امتناع كند.

علاوه بر این چون آب قند معمولاً با شیشه و پستانك به نوزاد داده می شود، ممكن است نوزاد راحت طلب سرپستانك را به زحمت مكیدن سینه مادر ترجیح دهد. نیز برخلاف تصور برخی، آب قند هم باعث افزایش زردی نوزاد زرد و هم باعث افزایش نفخ و دل درد او خواهد شد.

تهیه شده توسط ماهنامه کودک - دكتر وحید قبادی دانا -بورد تخصصی از دانشگاه تهران عضو هیأت علمی

باز منتشر شده توسط zahra900 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط zahra900 با 4874 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 131
     درج شده در 1455 روز و 18 ساعت و 2 دقیقه قبل
    

مکیدن انگشت یا پستانک در نوزادان و کودک کوچک یک واکنش طبیعی است :زیرا مکیدن در کودکان یک رفلکس طبیعی است که از زمانی که در رحم مادر بوده اند، شروع شده است و به صورت عادت به مکیدن از 3-4 ماهگی شکل می گیرد.

مکیدن شست یا انگشت یکی از اعمال سازشی اولیه است که کودک به وسیله ی آن خود را خوشحال می کند این عادت یک احساس عمیق امنیت به کودک می بخشد که او به آن احتیاج دارد.

 مکیدن و جویدن، یکی از روشهایی است که نوزادان و کودکان کوچک به وسیله ی آن می توانند محیط اطراف خود را لمس کنند. کودک در سنین شیر خوارگی اغلب بعد از غذا خوردن، انگشت خود را می مکد. برخی دیگر از کودکان به محض اینکه پستانک را از دهانشان بیرون بیاورند این کار را می کنند.

 اگر کودک نتواند در دوره ی شیر خوارگی غریزه ی مکیدن را از طریق مکیدن شیر و از پستان مادر و پستانک ارضاء کند، به شیوه هایی مانند مکیدن شست و غیره جبران می کند.

اگر نوزاد و یا بچه ی کوچک شما چیزی در دهان می کند و یا انگشت خود را می مکد، وادارش نکنید که از این کار خودداری کند زیرا اگر این کودکان در محیطهای طبیعی و شرایط عادی رشد کنند و محبت ها و توجه لازم والدین وجود داشته باشد موجب می شود که کودک به محیط اطراف توجه داشته باشد و با امکانات تازه ای که اورا با دنیای جدید پیوند می دهد آشنا شود و به تدریج کمتر به مکیدن انگشت روی می آورد و کم کم آن را به طور طبیعی تا قبل از 3-4 سالگی کنار می گذارد.

 اگرغریزه ی مکیدن پس از یک سالگی به تدریج کمرنگ تر نشد، علل مختلفی مانند:

 حسادت، افسردگی ،  تغییرات جدید ناخوشایند تولد یک بچه ی جدید، ترس از والدین و یا رفتن به کودکستان .

همین طور ممکن است کودک بدون علت و طبق عادتی که در او تقویت شده است این کار را انجام دهد. اگر مکیدن انگشت در سنین بالا مخصوصاً در سالهای قبل از مدرسه رفتن مشاهده شود،  اختلال است و باید این مسئله را جدی گرفت.

عوارض و مشکلاتی که مکیدن می تواند به بار آورد:

اگر این اختلال در سنین مدرسه وجود داشته باشد باعث می شود که کودک از طرف دیگر همسالان مورد تمسخر قرار گیرد و باعث کاهش اعتماد به نفس در وی می شود.

 از دیگر مشکلات این است که هنگامی که کودک انگشت خود را می مکد باعث می شود دهانش باز بماند و عادت کند همیشه از طریق دهان تنفس کند.همچنین مکیدن انگشت در بعضی مواقع باعث می شود کودک به علت اینکه زبانش در حالت عادی نمی ماند سرزبانی صحبت کند.

 همین طور مکیدن انگشت می تواند یک کودک را آنقدر آرام کند که دیگر توجه ای به اطراف نداشته باشد مثل مدرسه و معلم. کودک خیال پرداز شده و نمی تواند به چیزی توجه و تمرکز کند.

 توصیه می شود والدین این مشکل را در این مواقع جدی بگیرند:

1- کودکان از 3 سال به بالا که اکثر مواقع انگشت می مکند.

2- کودکانی که زبانشان را موقع صحبت به پشت دندانها می گذارند و تلفظ خوب انجام نمی دهند.

3- مواقعی که رشد دندانها آغاز شده و مکیدن انگشت می تواند تأثیری در رشد دندانها داشته باشد.

4- زمانی که کودک به درجه ی درک مسائل رسیده باشد و بتواند مفهوم حرفهای شما را درک کند.

مکیدن انگشت در سنین بالا، معمولاً شبها قبل از خواب، موقع گرسنگی، هنگام تماشای تلویزیون، بی خوابی و بیماری و استرس مشاهده می شود.

کودکان معمولاً با روشهای مختلفی با استرس برخورد می کنند یکی از روشهای برخورد کودکان با استرس به دست آوردن امنیت از طریق مکیدن انگشت می باشد.

 

 برای از بین بردن این عادت معمولاً بعد از دوران شیرخوارگی استفاده از تنبیه،  تلخ کردن یا بستن شست و یا سرزنش و بی حرکت کردن آرنج بی فایده است و حتی موجب تشدید می شود.

 به یاد داشته باشید:

برخورد نادرست باعث می شود این عادت در کودک گسترش پیدا کند.

اگر شما بخواهید کودکی که اختلال مکیدن انگشت دارد از این کار دست بردارد، باید اول جستجو کنید که چرا این عادت را ترک نمی کند؟

* با چه شرایط استرس زایی دست به گریبان است؟

* شرایط خانواده و فاکتورهای اجتماعی تأثیر زیادی روی شخصیت بچه های بزرگتر دارد. آیا در مدرسه و یا خانه استرس وجود دارد؟

اگر والدین به علت انگشت مکیدن کودکشان پی ببرند، اغلب می توانند با تغییر آن علت، عادت کودکشان را ترک دهند زیرا اگر آن مسئله که باعث به وجود آمدن استرس در کودک شده حل شود کودک راحت تر عادتش را ترک می کند. گاهی هم کودکان انگشت خود را می مکند که جلب توجه کنند . حتی اگر این توجه منفی باشد،  از سوی والدین به خاطر انگشت مکیدن سرزنش می شوند.

 توصیه هایی برای از بین بردن عادت مکیدن انگشت:

با بچه ها صحبت کنید و بگویید که چرا باید این عادت را ترک کنند این ترک عادت به یکباره برای کودک مشکل است.

در ابتدا سعی کنید قرارهائی برای کودک بگذارید. برای مثال فقط هنگام تلویزون انگشتش را به دهان نبرد و به مرور زمان موقعیتها و زمانها را زیادتر کنید.

 با کودک قرار اشاره ای بگذارید و در نزد دیگران با آن اشاره ها به او بفهمانید که این کار را نکند.

 مکیدن انگشت برای کودکان بیشتر در مواقعی پیش می آید که بی کار هستند و یا عدم اطمینان دارند در این مواقع وسیله ای به دست او دهید تا حواسش پرت شود. مثل اسباب بازی و یا خوراکی خوشمزه و یا کاری را که دوست دارید به او محول کنید و یا در بازی با او همراه شوید و سرگرمش کنید.

بهترین و مؤثرترین شیوه آن است که کودک را به طور غیرمستقیم به سمت اصلاح رفتار نامطلوب فوق هدایت کنیم و او را به کارهایی که مورد علاقه اش می باشد واداریم تا به تدریج این عادت از بین برود.

از بین رفتن این عادت یک روزه امکان پذیر نیست . حداقل روی 3 ماه وقت فکر کنید.

با کودکان مثبت برخورد کنید او را تنبیه نکنید. وقتی انگشت خود را می مکد به او بی محلی کنید و وقتی این کار را انجام نمی دهد با او مثبت برخورد کنید و توجه تان را به او بیشتر کنید.

 هر روزی که انگشتش را نمی مکد روی کارت ستاره ای بچسبانید و در ازاء تعداد معینی از ستاره ها به او هدیه دهید.

اگر کودک خودش مایل است برای یادآوری بصری یک نوار چسب به انگشتش بچسبانید این مسئله می تواند به او کمک و یادآوری کند.

 هنگامی که کودک خواب است و انگشتش در دهانش است دستش را از دهانش خارج کنید.

در بعضی مواقع یک دندانپزشک می تواند به این قضیه کمک کند به این صورت که برای کودکان توضیح دهید مکیدن انگشت چه عوارضی می تواند روی دندانها داشته باشد و حتی گاهی تصویری از دندانهای نامرتب را به آنها می توان نشان داد. البته باید کودکان به درجه ی درک مسائل رسیده باشند تا بتواند متوجه صحبتها شوند. در کل موارد ذکر شده با ترکیب واکنش های مثبت والدین نسبت به کودک می تواند به ترک عادت انگشت مکیدن کمک کند.


باز منتشر شده توسط zahra900 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط zahra900 با 4874 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 112
     درج شده در 1455 روز و 18 ساعت و 3 دقیقه قبل
    

 

امروز افت تحصيلي نه فقط يك مشكل آموزش كه يك مشكل اجتماعي نيز محسوب مي شود . به همين خاطر عوامل موثر در بروز آن را نه فقط در مدرسه و درون دانش آموز كه در جاهاي ديگر نيز بايد جست و جو كرد . ذكر اين نكته هم خالي از لطف نيست كه شكست تحصيلي و لو بطور جزئي قاعدتاً هيچ دليلي ندارد ، اما علت دارد . به عبارت ديگر با توجه به اختلاف منطقي در مفاهيم « دليل » و « علت » از يك نگاه عقلاني هدف از تحصيل اساساً ارتقاء و موفقيت است و دليلي ندارد كه منجر به شكست گردد . چه ، نفس تحصيل براي درهم كوبيدن تو هم شكست و ناتواني است . ولي در مقابل براي شكست تحصيلي هم مثل بسياري از مفاهيم ديگر علل و عواملي را مي توان بر شمرد . البته هر چند مرز بندي و تفكيك بين اين عوامل ممكن نيست و هر كدام متاثر از ديگري مي باشد اما در يك جمع بندي كلي بر چهار مجموعه از عوامل موثر در اين زمينه مي توان انگشت نهاد كه عبارت اند از :
1- عوامل دانش آموزي
2- عوامل خانوادگي
3- عوامل اجتماعي
4- عوامل مدرسه اي
قبل از پرداختن به هر كدام از اين عوامل در خصوص سابقه مطالعات انجام شده در خصوص آنها همين قدر بايد گفت كه در آغاز قرن بيستم گمان مي رفت كه عقب ماندگي هاي تحصيلي ناشي از خصوصيات شخصيتي دانش آموزان مثل : كمبودهاي ذهني ، اختلالات رواني و عاطفي است . مدتي بعد يعني از اواسط قرن بيستم ، توجه پژوهشگران به يك سلسله عوامل خانوادگي مثل : فقر ، تربيت نامناسب و سوء تغذيه معطوف گرديد . از اواخر سال هاي 1960 تقريبا معما حل شد . به بياني ديگر ، بالاخره به مسايل درون سازماني آموزش و پرورش به عنوان عوامل تعيين كننده توجه گرديد . براي مثال در فرانسه بر اين نكته تاكيد شد كه مشكل اصلي در ناسازگاري دانش آموزان با محيط مدرسه و برنامه هاي آموزشي آنها نيست ، بلكه اشكال اساسي به ناتواني مدرسه در سازگار كردن خود با نيازهاي كودكان ، به ويژه طبقات محروم جامعه بر مي گردد .

1- عوامل دانش آموزي :

دانش آموزان ، بازيگران نقش اول نمايش آموزش و پرورش اند و به همين خاطر برخي از تحليل گران ، دانش آموزان را عامل اصلي شكست تحصيلي مي دانند . اين عده اعتقاد زيادي به عامل هوش در رشد فرزند آدمي دارد . اين ذهنيت كه بيشتر در حوزه علوم تربيتي و روان شناسي مطرح است گاهي توسط معلمان نيز استقبال مي شود . در اينجا به برخي از عللي كه دانش آموزان را در زمينه شكست تحصيلي مقصر جلوه مي دهند اشاره مي شود :
- نداشتن انگيزه كافي براي ادامه تحصيل
- عدم اعتماد دانش آموز به معلم و مدرسه
- ياس و ترديد در مورد تامين آينده شغلي
- مشكلات رواني و جسمي در دوران كودكي و نوجواني و جواني
- افزايش سن ، قد ، وزن ، و تصورات ناگوار ناشي از آنها براي حضور در كلاس
- مقايسه ارزش تحصيلي و بيكاري برخي از فارغ التحصيلان آشنا
- ترس از ناكامي در امتحانات وسعي وافر دانش آموزان در حفظ كردن مطالب براي نمره گرفتن
- سوء تغذيه و تاثير ناگوار آن بر جسم و ذهن دانش آموز
- اشتباه كردن در انتخاب دوست و فريب خوردن توسط دوستان ناباب و نامناسب
- نداشتن الگوهاي رفتاري موثر و ملموس در خانواده و فاميل
- نداشتن قدرت و جسارت لازم در طرح مشكلات خود با معلم
- وجود پاره اي مشكلات اختصاصي مثل : بي خوابي ، لكنت زبان ، سرفه زياد در كلاس ، كرايه نشيني ، زندگي در محيط هاي شبانه روزي ، دوزبانه بودن فراگيران ، مسافت زياد خانه تا مدرسه و نظائر آن .

2- عوامل خانوادگي

به نظر بسياري از صاحب نظران امور آموزشي خانواده را بايد عامل عمده شكست تحصيلي قلمداد كرد . صرف نظر از نقش ويژه خانواده در اين زمينه كه حتي برخي از علل مربوط به عوامل دانش آموزي كه به آنها اشاره شد نيز متاثر از عوامل خانوادگي مي باشد ، اين نكته را هم نبايد از نظر دور داشت كه علت تاكيد ويژه بر روي عوامل خانوادكي ، شايد به اين خاطر است كه تريبون تفسير شكست هاي تحصيلي معمولا در اختيار نظام آموزشي و دست اندركاران آن است و لذا بيشتر اين تحليل ها نيز مبتني بر همان ذهنيت قديمي معلمان است كه مي گويند : « بچه ها در كلاس و مدرسه ، مطالب درسي را به خوبي فرا مي گيرند اما به علت پي گيري نكردن و عدم تكرار و تمرين در خانه آن ها را فراموش مي نمايند» البته اين واقعيت را نبايد فراموش كرد كه محيط خانواده اولين محيط طبيعي كودك است كه او در آن يادگيري هاي نخستين خويش را آغاز مي كند . چگونگي اين محيط همه دوران زندگي او را تحت تاثير قرار مي دهد . از طرفي خانواده هاي غير مرفه يا متوسط بخش اعظم خانواده هاي همه دانش آموزان را تشكيل داده اند . به همين خاطر و به گفته يكي از صاحب نظران آموزشي كودكان فقير با ضعف نمايان در زبان و فرهنگ ، تحصيلات اجباري خود را پشت سر مي گذارند . اين ضعف ها كه فرآورده محيط خانوادگي آنان است ، نقش عمده اي در ساخت زبان ، هوش و ارزش هاي رواني – اجتماعي كودك دارد . بدين معني كه در اثر ضعف شناخت هاي اجتماعي ناشي از كيفيت اقتصادي كه بين مطالب تحصيلي و درك آن براي عده اي از دانش آموزان شكاف ايجاد مي كند ، موجبات عدم پيشرفت تحصيلي آن ها را فراهم مي سازد . در ادامه به برخي از شاخص هايي كه خانواده را به عنوان يكي از عوامل موثر در شكست تحصيلي نشان مي دهند اشاره مي شود :
- معطوف شدن همه تلاش خانواده به تامين معاش
- وجود ديوارهاي عاطفي بين پدران و مادران
- منفي بافي و نااميدي سياسي و مطلق بيني امور توسط والدين ( پدر ) و ديكته كردن آنها به فرزندان .
- تحميل رشته تحصيلي و آينده شغلي به فرزندان
- ناآگاهي و ناتواني پدر و مادر در تربيت صحيح و اصولي فرزندان
- وجود مشكلات اختصاصي ، نظير : مرگ پدر و مادر ، جدايي آنها ، ازدواج مجدد ، فقر مالي ، بي سوادي ، اعتياد ، كثرت فرزندان ، رفاه بيش از حد ، مشغوليت پدر و به ويژه مادر و امثال آن .

3- عوامل اجتماعي

جامعه امروز به دليل رشد نامتوازن در پاره اي از زمينه هاي اجتماعي ، اقتصادي و فرهنگي به طرز عجيبي از آموزش سرخورده شده است . علت اين امر در سطوح خرد و منطقه اي ، وجود پاره اي نابرابري ها و موانع فرهنگي ، اقتصادي و حتي اقليمي است كه از آنها در قالب تئوري محروميت فرهنگي ياد مي شود . اما علت عمده آن در سطح كلان و ملي ، اين است كه معمولا نسبت به نيروي آموزش و پرورش و به خصوص قدرت آن به عنوان وسيله تحرك و تعالي اجتماعي بطور مبالغه آميز اميد دارند ؛ بي آنكه به محدوديت هايش توجه داشته باشند . شكي نيست كه تعليم و تربيت نقش مهمي در تحول اجتماعي دارد ، اما در عين حال اين نكته نيز مسلم است كه بنيادهاي تعليم به ميزان زيادي خصوصيات همان جامعه اي را كه در آن قرار دارد منعكس مي سازد و اين جامعه است كه نقش تعليم و تربيت را در تحولات اجتماعي به صورت مثبت يا منفي تعيين مي كند .
برخي از شاخص هاي مطرح در مجموعه عوامل اجتماعي موثر در شكست تحصيلي از اين قرارند :
- بي اعتبار شدن مدرك تحصيلي در احراز موقعيت هاي اجتماعي
- كم شدن فراغت و آسودگي خاطر در اثر فشارهاي اقتصادي يا كم رنگ شدن ارزش هاي معنوي و اخلاقي
- فراواني توزيع اطلاعات غير مدرسه اي توسط رسانه هاي جمعي و ملي .
- سياسي شدن آموزش و پرورش و بروز پاره اي تنش هاي سياسي و جناح بندي هاي ناسالم .
- بروز حوادث طبيعي ، جريانات سياسي ، جنگ ، رواج روحيه تجمل پرستي و امثال آن .

4- عوامل مدرسه اي

آخرين و مهمترين دسته از عوامل موثر در شكست تحصيلي را بايد در داخل نظام آموزشي و محيط آموزشي جست و جو كرد . امروزه شرايط و وضعيت آموزش و پرورش در سطح جهاني ، اگر چه به رشد كمي قابل ملاحظه اي دست يافته است ، اما در امر پرورش و از حيث توسعه ( كيفيت ) سخت نگران كننده است . نگراني موجود يا بر اساس آمارها و نتايج كمي افت هاي تحصيلي ، خشونت هاي رواني و جرائم نوجواني است يا بر اساس ضعف و نارسايي پشتوانه هاي فكري و فلسفي كه توسط متفكران و صاحب نظران نقد و بررسي شده است . . مدارس ما كسالت آور است و نيجه كار آنها ، كودن بار آمدن بچه هاست . در مدارس ما به آساني درون اين تله مي افتيم كه روش هاي رسيدن به هدف ، به خود هدف تبديل مي شوند . در مدارس ما تنها اندكي از مطالبي كه يك فرد در زندگي بدان نياز دارد ، به بچه ها ياد داده مي شود . آنها نيز تنها اندكي از آنچه را كه به ضرب و زور امتحان و نمره آموخته اند ياد ميگيرند و در ادامه هم تنها اندكي از آنچه را به ياد سپرده اند به كار مي برند . از نظر بورديو يكي از پژوهشگران آموزشي ، مدارس و به ويژه مدارس ابتدايي خود بزرگترين عامل تبعيض هستند زيرا مدرسه ابتدايي ابراز پيشرفت و ترقي كودكان طبقه مرفه مي باشد و بر اساس فرهنگ طبقه متوسط و انتظارات اين طبقه شكل گرفته است .
با توجه به مطالب فوق كاركرد معلم هم يكي از شاخص هاي مهم در عوامل مدرسه اي است كه به تنهايي و به اندازه مجموعه عوامل دانش آموزي مي تواند در شكست تحصيلي نقش داشته باشد . اين تاثير بر اساس متغيرهايي چون : ميزان دانش ، ميزان مهارت ، ميزان تجربه ، ميزان سواد ، رشته تحصيلي ، جنس ، ويژگي هاي شخصيتي و ميزان رضايت شغلي يك معلم مي تواند انجام گيرد . به عنوان مثال و به طوري كه تحقيقات نشان داده است ، معلماني كه در رشته هاي علوم تربيتي يا از مراكز تربيت معلم و دانشسراها فارغ التحصيل شده اند ، در مقايسه با معلمان تحصيل كرده در ساير مراكز آموزش عالي و دانشگاهي نقش تدريس خود را در شكست يا موفقيت تحصيلي دانش آموزان اساسي تر قلمداد كرده اند . بنابراين مدرسه علاوه بر آن كه مكاني ناآرام است ، رياكار هم مي باشد . ما بزرگسالان اغلب با كودكان صادق نيستيم . ما افكار واقعي خود را با آنان در ميان نمي گذاريم ، بلكه چيزي را به آنها مي گوييم كه خودمان يا ديگران مي پنداريم به مصلحت آنهاست . ما حتي تا آن حد كه ايمانمان به خطر نيفتد – يعني تا جايي كه والدين ، سياستمداران و گروهها به ما اجازه مي دهند – نيز با كودكان صادق نيستيم .
به عقيده يكي از صاحب نظران آموزشي از آن جا كه شكست تحصيلي به يكباره ظاهر نمي گردد ، بلكه مجموعه اي از شكست هاي كوچك است كه بايد آنها را در خلال فعاليت هاي روزمره جستجو كرد و نيز از آن جا كه بهترين ساعات آموزشي دانش آموز در مدرسه سپري مي گردد ، بنابراين مدرسه مي تواند عامل اصلي و تعيين كننده در بروز شكست باشد و عوامل ديگر بيشتر تقويت كننده آن اند . اما برخي از علل موجود در عوامل مدرسه اي و موثر در شكست تحصيلي دانش آموزان از اين قرارند :
- تغييرات متوالي برنامه هاي آموزشي ، محتواي كتاب هاي درسي و آشفتگي خاطر ناشي از آنها
- كمبود فضا و امكانات آموزشي ، پرورشي و ورزشي مناسب
- تكيه بر انباشت محفوظات و بي اعتنايي در برانگيختن خلاقيت
- شيوه برخورد نامناسب معلمان با دانش آموزان و عدم اطلاع آنان از روان شناسي تربيتي
- كم رنگ شدن نقش الگويي و محوري معلم به خاطر فشارهاي اقتصادي و در نتيجه چند شغله شدن بعضي معلمان

ضعف مديريت ها در سطح اداري و مدرسه اي

- توزيع غير عادلانه معلم بر حسب شهر و روستا ددر دوره ها و مقاطع تحصيلي
- بي اعتنايي به امر تكنولوژي آموزشي و استفاده نكردن از مواد كمك آموزشي موجود
- فقدان روحيه مطالعه و پژوهش هاي روزانه و ضمن تدريس توسط معلمان
- اتكا به شيوه سخنراني و ترويج ذهنيت معلم محوري
- اهتمام ويژه به آموزش محض ، امتحان و نمره
- تعيين مديران مدارس و مناطق به صورت انتصابي و نه بر اساس شايسته سالاري


باز منتشر شده توسط zahra900 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط zahra900 با 4874 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 74
     درج شده در 1455 روز و 18 ساعت و 4 دقیقه قبل
    

آیا قنداق گرفتن نوزاد خطرناك است؟ اصلاً چه دلیلی دارد كه عده ای از مادران و پدران برای نوزادان خود قنداق تهیه می كنند؟ آیا بهره گیری از این قنداق ها خطر جانبی به دنبال ندارد؟

 

سال ها بود كه قنداق كردن نوزاد را خطرناك می دانستند اما چندی است كه محققان می گویند اولاً نوزادان را باید روی پشتشان خواباند و روی شكم قراردادن نوزادان خطرناك است، ثانیاً روش و سنت قدیمی قنداق كردن (پیچیدن پارچه دور نوزاد برای محدودكردن حركات نوزاد) می تواند جلوی سندرم مرگ ناگهانی نوزاد كودك را بگیرد. در واقع قنداق کردن نوزاد باعث محدودكردن حركت او شده و هنگامی كه كودك را به پشت می خوابانیم، احتمال برگشتن روی شكم كمتر و درنتیجه احتمال وقوع سندرم مرگ ناگهانی نوزاد كم می شود.

 

با وجود تأكیدهای بسیار زیادی كه دراین زمینه به عمل آمده، هنوز 20 درصد مردم آمریكا معتقدند اگربچه را روی شكم بخوابانید، آروغ خواهد زد و راحت تر می خوابد. اما محققان اصرار دارند بقبولانند كه بچه هایی كه قنداق می شوند، راحت تر و بهتر می خوابند. هنوز رسم قنداق كردن بچه در كشورهایی مانند تركیه، افغانستان و آلبانی به چشم می خورد. محققان گمان می كنند كه در قنداق، نوزاد احساس امنیت می كند و از احتمال حركات ناگهانی و خطرناك او كاسته می شود.

 

باید این نكته بسیار مهم را مدنظر داشت كه منظور از قنداق كردن این نیست كه چنان نوزاد را در پارچه ای بپوشانیم كه هیچ حركتی در ناحیه لگن وجود نداشته باشد و یا تنفس نوزاد دچار اختلال گردد. اگر بچه را قنداق کرده باشند، طول زمان حركات چشم او كندتر می شود.

قنداق کردن با قابلیت حرکتی محدود و نه بدون حرکت می تواند در برخی اوقات مثل زمان خواب عملکرد مربوط را تسهیل کند .

در هرحال نتایج تحقیقات جدید ادله و اسناد كافی در اختیار گذاشته كه بتوان از سنت دیرینه قنداق دفاع كرد. اما بازهم تأكید می شود كه آزادی عمل و رشد نوزاد نباید دچار خدشه شود و بهتر است كه پارچه نازكی مورد استفاده قرار بگیرد چون گرمای زیاد نیز موجب سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می شود بنابراین پارچه مورد استفاده برای قنداق نوزاد باید نازك و نرم باشد. قنداق می تواند حرکات غیر ارادی نوزاد را کاهش دهد و نوعی آرامش را برای او به وجود آورد.

 

هرچند که در نظر عامه مردم قنداق کردن همان روش های قدیمی را تداعی می کند که کودک را در پارچه ای سفت می پیچانند و هرگونه حرکت را از او سلب می کنند اما قنداق کردن با قابلیت حرکتی محدود و نه بدون حرکت می تواند در برخی اوقات مثل زمان خواب عملکرد مربوط را تسهیل کند . ضمن اینکه در حال حاضر هم بسیاری از مادران بدون توجه به این موضوع که قنداق کردن را تکرار می کنند ، در زمان خواب کودک خود، او را در میان ملحفه ای می پیچند تا حرکات اضافی دست و پای او را بگیرند و کودک زودتر به خواب رود.


باز منتشر شده توسط zahra900 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 53
     درج شده در 1456 روز و 17 ساعت و 48 دقیقه قبل
    


مهارت‌‌ دوست‌يابي، نخستين پايه‌هاي شكل‌گيري هويت و برقراري ارتباط مؤثر اجتماعي با محيط اطراف محسوب مي‌شود.

انتخاب صحيح دوست و يادگيري شيوه‌هاي درست دوست‌يابي از شاخص‌هاي مهم تشخيص سلامت روان در شكل‌گيري شخصيت افراد به‌شمار مي‌رود و به عقيده بيشتر كارشناسان حوزه علوم اجتماعي و روانشناسي گروه همسالان در پي‌ريزي و تكامل شخصيت فردي كودكان و نوجوانان مهم ارزيابي مي‌شود.

روانشناسان معتقدند پس از ورود كودك به دومين مرحله مهم زندگي كه نوجواني نام دارد، نقش خانواده كمرنگ‌تر از گذشته مي‌شود و گروه همسالان، نقش مهمي در زندگي افراد بازي مي‌كنند. از اين‌رو آموزش مهارت‌هاي چگونگي انتخاب مناسب گروه دوستان و شيوه‌هاي مؤثر رفتاري براي برقراري ارتباط مناسب و تعامل صحيح با همسالان داراي اهميت بسيار است.

آموزش تكنيك‌هايي مانند روش‌هاي درست دوست‌يابي، مهارت نه گفتن، تقويت اعتمادبه‌نفس و تصميم‌گيري‌هاي منطقي باعث خواهد شد نوجوان به‌راحتي تابع گروه همسالان نباشد و مهارت دوست‌يابي به تثبيت هويت فردي، تقويت انديشه‌هاي اجتماعي و گسترش استعدادهاي فردي در ميدان رقابت دوستان تبديل شود.

تحقيقات نشان مي‌دهد در بسياري از موارد، تأثير گروه همسالان از خانواده نيز بيشتر است و زماني كه براي اوقات فراغت نوجوانان به‌درستي برنامه‌ريزي نشود، نوجوان بيشتر وقت خود را با گروه دوستان مي‌گذراند و در صورت نظارت نادرست والدين، هويت اجتماعي كودك يا نوجوان آسيب مي‌بيند.

نقش والدين

نقش والدين در شيوه دوست‌يابي فرزندانشان بسيار مهم است. والدين بايد تكنيك‌هاي دوست‌يابي را به فرزندان خود بياموزند و باتوجه به ويژگي‌هاي فردي و شخصيت كودك به او كمك كنند تا بهترين انتخاب را داشته باشد.

نوجوانان در مرحله دوست‌يابي با گروه‌هاي همسال تعامل برقرار مي‌كنند و تلاش دارند با افرادي ارتباط برقرار كنند كه در بسياري از زمينه‌ها با آنها وجوه مشترك داشته باشند.

دوست‌يابي باعث شكل‌گيري تعاملات اجتماعي و كشف هويت اجتماعي نوجوانان خواهد شد و اگر والدين مانع از رشد نوجوان در اين مرحله شوند، يا به‌طور مستقيم در تصميم‌گيري‌هايش دخالت كنند، شكل‌گيري هويت اجتماعي نوجوانان خدشه‌دار خواهد شد.

والدين بايد به‌طور غيرمستقيم بر شيوه دوست‌يابي و همانندسازي فرزندشان نظارت داشته باشند. آنها بايد توجه داشته باشند كه گروه‌هاي همسالي كه فرزندانشان اوقات فراغت را با آنها سپري مي‌كنند، از نظر فرهنگ خانوادگي، باورهاي قومي، مذهبي، سن، ارزش‌هاي تربيتي و... با يكديگر همخواني داشته باشند.

آشنايي كامل خانواده‌هاي فرزندان و رفت و آمد آنها به صورت نامحسوس و غيرمستقيم كه نوجوان تصور نكند كه والدين به‌طور مستقيم در كارهاي او دخالت مي‌كنند و حس استقلال‌طلبي او مورد آسيب قرار گرفته است، نقش مهمي در كمك به فرزندان براي انتخاب گروه‌هاي همسال مناسب و پيشگيري از وارد آمدن آسيب‌هاي اجتماعي و رفتاري فرزندان در آينده خواهد داشت.

توجه به باورهاي مشترک

در صورت هماهنگ نبودن باورها و ارزش‌هاي خانوادگي نوجوانان، افراد با الگوبرداري از دوستان دچار تضاد و به تدريج از محيط خانواده دور مي‌شوند و به سمت گروه‌هاي همسال كشيده مي‌شوند. در اين صورت روابط مخفي نوجوانان با دوستان، زمينه‌ساز بزهكاري و مخفي‌كاري‌هاي گسترده‌تر نوجوان خواهد شد. از اين‌رو، فرزندان در حالي كه در انتخاب دوست خودمختار و آزادانه عمل مي‌كنند، بايد زير ‌نظر غيرمستقيم والدين قرار گيرند و از مشورت و راهنمايي‌هاي والدين خود بهره‌مند شوند.

عاملي براي پيشرفت

در حقيقت، موفقيت‌هاي اجتماعي، افزايش انگيزه و پيشرفت تحصيلي از مزاياي دوست‌يابي به روش صحيح در دوران نوجواني است. در صورتي كه نوجوان زير نظر والدين به گروه‌هاي همسال كه از هويت‌هاي اجتماعي ارزشمند برخوردار هستند راه پيدا كند، به موفقيت‌هاي قابل توجهي دست پيدا خواهد كرد. برقراري تعاملات اجتماعي مؤثر، تمرين مناسبي براي اجتماعي شدن خواهد بود و فرد پس از پايان دوره نوجواني آمادگي لازم براي ورود به دنياي اجتماعي بزرگ‌تر را پيدا خواهد كرد.

الگوهاي شخصيتي

از آنجا كه تفاوت در ساختارهاي رفتاري و شخصيتي نوجوانان در مراحل دوست‌يابي و شيوه انتخاب گروه‌هاي همسالان نقش دارد، والدين بايد با توجه به ويژگي‌هاي شخصيتي فرزندانشان آنها را در انتخاب مؤثر راهنمايي كنند.

مثلا نوجواني كه شخصيتي درون‌گرا دارد، بيشتر تحت‌تأثير الگوهاي گروه‌هاي همسال قرار مي‌گيرد. اين گروه از نوجوانان به‌راحتي با افراد ديگر ارتباط برقرار مي‌كنند و در صورت نظارت نادرست والدين به انحراف كشيده خواهند شد.

نوجوانان برون‌گرا در ارتباط با گروه‌هاي همسال ناموفق‌تر از ديگران‌اند و ممكن است به علت موفق نبودن در برقراري ارتباط با همسالان خود، گوشه‌گير شوند و هويت اجتماعي شان تكامل نيابد.

از اين‌رو به عقيده متخصصان بهتر است والدين در شيوه دوست‌يابي فرزندانشان دخالت غيرمستقيم داشته باشند و با آگاهي از نوع شخصيت فرزندانشان آنها را در انتخاب دوست راهنمايي كنند.‏

فاطمه عباسي


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.