مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
عکس و عکاسی مقالات
امر به معروف و نهی از منکر
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
لینکستان وب سایت های مفید
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
احادیث حضرت محمد
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
ارسال دعوتنامه


آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟ 

دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط ami88abd با 758 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 165
     درج شده در 1658 روز و 10 ساعت و 48 دقیقه قبل
    

شهر قطارها (نمایش فیلم،زنگ های پرورشی)

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

نمایش فیلم مناسب یکی از اقداماتی است که معلمان پرورشی در زنگ های پرورشی، برای دانش آموزان انجام می دهند،‌ انتخاب فیلم مناسب برای نمایش دادن به دانش آموزان،‌ یکی از مسائل مهمی است که دبیران محترم پرورشی به آن بسیار توجه می کنند.

در این راستا مرکز یادگیری سایت تبیان،‌ به منظور پر بار کردن زنگ های پرورشی در این بخش اقدام به معرفی فیلم هایی مناسب برای دانش آموزان نموده است.

 

امید است که شما گرامیان، این پیشنهادات مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

نام فیلم : شهر قطارها

کارگردان: سارا بال

مخاطب: کودکان و نوجوانان

محصول: آمریکا

سال تولید: ٢٠٠٩

مدت: ٦٠ دقیقه

 

معرفی:

چند قطار بارکش در حال گذراندن دوره آموزشی هستند، ویلی رئیس آن هاست و آن ها را به ماموریت هایی می فرستد که اتفاقات جالب و مختلفی رخ می دهد و... .

 

این انیمیشن بسیار جذاب و دیدنی در قالب شش داستان ساخته شده است  و هر داستان ماجرا های مختلفی را نشان داده است. قسمت قسمت بودن این انیمیشن سبب شده است بتواند مفاهیم و پیام های مختلفی را به مخاطب انتقال دهد.

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

در داستان اول سعی شده است به مفهوم دقت و توجه کردن بپردازد. این کارتون خواسته است به مخاطبش تذکر دهد که در هنگام آموزش فراگیر باید به رهنمودهای معلمش گوش فرا دهد و لازمه آن دقت کردن است. از دیگر پیام های این قسمت اعتماد کردن به یکدیگر است.

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

داستان دوم درباره ترس از دکتر رفتن است. این مفهوم را در قالب ترسیدن قطار برای رفتن به تعمیرگاه به تصویر کشیده است. در واقع تلاش شده است این ترس را از بین ببرد. نکته بسیار جالب این انیمیشن آن است که افراد به خاطر ترس هایشان سرزنش نمی شوند.

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

داستان سوم درباره کمک کردن به دیگران و لذت این فعالیت است. در این انیمیشن قطار ها از انجام دادن وظایفشان لذت می برند و سعی می کنند این وظایف را به نحو احسن انجام دهند.

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

در این قسمت این مسئله را نیز متذکر می شود كه زمانی که در یک زمینه دچار مشکل می شوند باید از سایر امکانات استفاده کنند.

 

در این قسمت هم افراد به خاطر اشتباهاتشان مورد سرزنش قرار نمی گیرند و سایرین در هنگام این اشتباهات برای اصلاح به همدیگر کمک کنند.

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

داستان چهارم درباره این است که در مشکلات باید صبر و حوصله به خرج داد و سعی کرد خویشتن داری خود را حفظ نمود.

مفهوم دیگری که مورد توجه قرار گرفته است حمایت کردن از همدیگر و حفظ اعتماد به نفس در هنگام انجام کارهای سخت و مشکل است ( البته اعتماد به نفس که لازمه رسیدن به موفقیت است در کلیه قسمت ها مورد تاکید قرار گرفته است ). تلاش زیاد در هنگام بروز مشکلات از نکته های بسیار مهم است.

 

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

انیمیشن شماره پنج در مورد مغرور بودن و مضرات آن است. در واقع خواسته است بگوید تکبر از جمله رذایل اخلاقی است که به سرعت به شکست می انجامد. ما با حمایت و کمک یگدیگر است که می توانیم به اهدافمان دست یابیم. مسخره کردن دیگران از جمله رذایل اخلاقی است که در این قسمت مورد نقد قرار گرفته است. عذر خواهی کردن در مواقعی که فرد اشتباه می کند بسیار مفید است.

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

در  داستان ششم به مفهوم احترام به بزرگ ترها توجه شده است. در این قسمت این نکته را شایان توجه قرار داده است که گاهی کوچک تر ها فکر می کنند بزرگ ترها به دلیل افزایش سنشان مفید نیستند و معمولا تجربه آن ها را نادیده می گیرند اما یقینا این تجربه ها بسیار قابل کاربرد است.

در واقع این قسمت احترام فراگیر به مربی اش را به نمایش گذاشته است. نباید فراموش کنیم که پیر بودن نشانه از کار افتادگی نیست. فراگیران هم نباید از نظر دور دارند که گوش دادن به آموزه های مربی لازمه موفقیت است.

 

دیدن این انیمیشن بسیار جذاب  به کودکان و نوجوانان پیشنهاد  می شود.

 


باز منتشر شده توسط ami88abd در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط fardsaeid با 144683 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 58
     درج شده در 1659 روز و 9 ساعت و 29 دقیقه قبل
    

 

 

 

 

اگر بگوییم یکی از ماندگارترین و پربها ترین میراثی هایی که هر پدر و مادر ٰمتعد و مسئولی برای فرزندان خود بر جای می گذارند اعتماد به نفس می باشد اغراق نکرده ایم. این جمله بدون شک می تواند ما را به ارزش و اهمیت حیاتی و واقعی اعتماد به نفس واقف کند.

 

اگر چه ممکن است همه ما بارها و بارها این چند کلمه ساده را از زبان خودمان و یا دیگران شنیده باشیم، اما به جرات می توان گفت کمتر کسی است که به اهمیت واقعی آن و اثرات مثبت داشتن اعتماد به نفس و تاثیرات منفی نداشتن آن در زندگی شخصی و اجتماعی خود پی برده باشد.

 

اعتماد به نفس به یک معنی یعنی اعتماد داشتن به خودمان. باور و ایمان به این امر مهم که توانایی هایی در وجود ما نهفته است. و به بیانی ساده تر به معنی ارزش و احترام قایل شدن برای خودمان می باشد. مسلم است که داشتن چنین احساسی در مورد خودمان یک شبه به جود نمی آید بلکه حاصل مجموعه ای است از تفکرات، عواطف و همه تجربیاتی که هر کدام از ما در طول زندگیمان کسب کرده ایم. می توان این گونه گفت که عزت نفس هر فردی بر پایه شناخت و ارزیابی درست و دقیق از خودش بنا نهاده شده است. همین که فرد خود را به درستی بشناسد و به نقاط قوت و ضعف خودش و همچنین مهارت ها و توانایی خود، آگاهی داشته باشد و مهم تر از همه اینکه این عوامل را به عنوان بخشی از وجود خود به عنوان یک انسان بپذیرد از پایه های مهم و ضروری عزت نفس سالم می باشد.

 

اعتماد به نفس چگونه شکل می گیرد

 

بدون شک همه ما تصویر و باوری از خودمان داریم.باور و تصویری که هر فردی از خودش دارد را خودپنداره می گوییم. خودپنداره شامل مجموعه ای است از تمامی ویژگی های جسمی و روانی که همانند یک پازل زمانی که در کنار هم قرار می گیرند فرد را توصیف می کنند. و خود ایده آل همان تصوری است که هر فردی دوست می دارد از خودش داشته باشد. به طور مثال ممکن است شما بگویید من دوست دارم قهرمان شنا باشم. اعتماد به نفس هر فردی از ترکیب بین خودپنداره و خود ایده آل او بنا نهاده می شود. اگر فاصله میان خودپنداره و خود ایده آل فرد کم باشد اعتماد به نفس فرد در حد بالایی قرار می گیرد. و همان طور که می دانیم افراد دارای اعتماد به نفس کافی با قدرت و توان بیشتری با مسایل پیش آمده در زندگی خود برخورد می کنند و با دیدن ناکامی ها به بن بست نمی رسند. ولی چنانچه این اختلاف بین خودپنداره و خودایده آل زیاد شود منجر به اعتماد به نفس پایین و همچنین مشکلات ناشی از آن همانند افسردگی، اضطراب، غمگینی و نا امیدی می شود.

 

اگر چه عوامل و شرایط متعددی در شکل گیری اعتماد به نفس هر فردی نقش بازی می کنند. اما پایه و اساس این شکل گیری در دوره کودکی و در درون خانواده می باشد. خانواده از جمله اساسی ترین نهاد های اجتماعی به شمار می آید. و اگر بگوییم هیچ ساختاری از نظر اهمیت و قدرت تاثیر گذاری با خانواده برابری نمی کند اغراق نکرده ایم و مسلماً والدین از جمله اولین مربیان تعلیم و تربیت کودک هستند که نقش عظیم آنها را در پی ریزی سنگ بنای شخصیت کودک و رشد اعتماد به نفس در آنها نمی توان انکار کرد.اگر چه متاسفانه گاه والدین به غلط چنین تصور می کنند که چون کودکان هنوز به سن معینی نرسیده اند پس توان درک بسیاری از امور را ندارند!!!!!!!!! و با همین دید تربیت صحیح و اصولی در دوره کودکی را که از جمله مهم ترین دوران زندگی انسان می باشد رها می کنند، تنها به این امید که می توانند آن را در سنین دیگر جبران کنند. اما لازم است که بدانیم شخصیت و شاکله هر انسانی آجر به آجر از همان دوران کودکی ساخته می شود. والدین و گاهی اطرافیان می توانند با رفتارشان و گاه با صحبت هایشان و حتی گاه با و تشویق و تنبیه هایشان در کودک اعتماد به نفس ایجاد کنند و یا اینکه اعتماد به نفس او را بگیرند.

 

اما با توجه به اهمیت این موضوع والدین چگونه می توانند در پرورش اعتماد به نفس به کودکان کمک کنند.؟؟؟؟

 

کودکانی که ارتباط خوبی با پدر و مادر خود ندارند در طول زندگی همواره اضطراب های بیشتری را تجربه خواهند کرد و همین اضطراب ها منجر به ایجاد مشکلات جسمی و روانی فراوانی برای کودک خواهد شد.این کودکان به دلیل نداشتن اعتماد به نفس کافی نسبت به توانایی های خود نابینا هستند و نقاط ضعف خود را بیش از حد می دانند

کودک خود را بدون قید و شرط دوست بدارید و به او محبت کنید

 

همه ما انسان ها مجموعه ای از نیاز ها هستیم. اما زمانی که از نیاز ها صحبت می کنیم آن را محدود به نیاز های زیستی می دانیم.و سایر نیاز ها را بی اهمیت جلوه می دهیم. در صورتی که ما به غیر از نیازهای زیستی همچون نیاز به آب و غذا و سایر نیاز های دیگر که برای بقا و زنده ماندن ما ضروری است به نیاز های دیگری همچون محبت دیدن و محبت کردن و دوست داشته شدن و دوست داشتن نیز احتیاج داریم. بنابراین از جمله مسایل مهم در پرورش اعتماد به نفس کودک توجه به این نکته است که او را بدون قید و شرط دوست بداریم. منظور از محبت و دوستی بی قید و شرط آن است که والدین کودک خود را در هر شرایطی دوست بدارند و این دوست داشتن را بی دریغ به او ابراز کنند.. و برای آن اما و اگر نیاورند. به طور کلی می توان گفت که نباید تحت هیچ شرایطی با احساسات و عواطف کودکمان بازی کنیم و آن را خدشه دار کنیم.

 

اما بسیاری از والدین ممکن است به غلط این گونه تصور می کنند که این نوع دوست داشتن باعث لوس شدن بچه ها است و این معنی را می رساند که ما به عنوان والدین نسبت به کارهای زشت و نادرست کودکمان بی توجه باشیم. درصورتی که این گونه نیست. زمانی که شما کودکتان را همان طور که هست دوست می دارید،در او حس اطمینانی ایجاد می شود که والدین من تحت هر شرایطی مرا دوست دارند. اما زمانی که کودکتان مرتکب کار اشتباهی شده است باید سعی کنید رفتار و عمل او را ناپسند بدانید و برای اصلاح آن کوشش کنید نه اینکه تمام شخصیت کودکمان را زیر سوال ببریم و له کنیم. یعنی ما باید این توانایی را داشته باشیم که خود کودک را از رفتارش جدا کنیم.

 

مثلاً بگوییم من تو را دوست دارم اما این رفتارت را دوست ندارم.زمانی که کودک ما طعم واقعی و شیرین محبت را از طرف پدر و مادر نچشید مسلماًرشد روانی او به طوری طبیعی ادامه پیدا نخواهد کرد.و همچنین کودکانی که ارتباط خوبی با پدر و مادر خود ندارند در طول زندگی همواره اضطراب های بیشتری را تجربه خواهند کرد و همین اضطراب ها منجر به ایجاد مشکلات جسمی و روانی فراوانی برای کودک خواهد شد.

 

این کودکان به دلیل نداشتن اعتماد به نفس کافی نسبت به توانایی های خود نابینا هستند و نقاط ضعف خود را بیش از حد می دانند. اما در این بین لازم است که تاکید شود که والدین همواره باید مراقب باشند که در محبت کردن به کودک خود زیاده روی نکنند. چرا که محبت های بیش ازحد و نامناسب و بی دلیل منجر به این خواهد شد که ما کودکانی وابسته و متکی به خودمان تربیت کنیم که بدون حضور ما نتوانند از پس کوچک ترین و جزیی ترین امور خود بر آیند.و در ضمن نوع محبتی که به کودک داده می شود می بایست با مرحله سنی آن ها متناسب باشد.مثلاً در دوران نوزادی والدین سعی می کنند عشق و محبت خود را با بوسیدن کودک، بازی کردن با او و همچنین ارضا کردن نیاز هایش ابراز کنند.

 

اما هر چه کودکمان بزرگ تر می شودو در انجام امور شخصی خود مستقلانه تر عمل می کندوالدین می توانند علاوه بر امور گفته شده با حمایت و تشویق اوٰ محبت خود را ابراز کنند. در دوران نوجوانی که فرزندمان استقلال بیشتری را تجربه می کند والدین می توانند با دادن مسیولیت بیشتر به او و همچنین محترم شمردن شخصیت او، گاهی حتی با شنیدن دغدغه ها و نگرانی هایش محبت خود را به او نشان دهند. بنابراین چنین باوری که اکثریت ما فکر می کنیم که محبت واقعی را زمانی به کودکمان داده ایم که تمامی کارها و امور شخصی او را انجام دهیم و در تمامی مراحل زندگی به جای او فکر کنیم و یا اینکه گاه به جای او زندگی کنیم باور اشتباهی است که پایه و اساس درستی ندارد.

 

به کودکمان یاد بدهیم که خودش را دوست داشته باشد

 

متاسفانه این امر(دوست داشتن خودمان) در فرهنگ ما گاه دیده می شود که با خودخواهی اشتباه گرفته می شود. اما باید بدانیم تا زمانی که خودمان را دوست نداشته باشیم و برای خودمان ارزش و احترام قایل نشویم نخواهیم توانست که این امر را به دیگران منتقل کنیم.از جمله راههای دوست داشتن و احترام به خودمان رسیدگی کافی و در حد تعادل به وضعیت جسمی و روانی مان می باشد. مثلاً در بعد جسمی(داشتن تغذیه سالم، خواب کافی و ورزش و..)

 

برای شخصیت کودک خودتان احترام قایل شوید

 

بنابراین یکی از بهترین راه ها برای شخصیت دادن و بالا بردن اعتماد به نفس کودکمان احترام گذاشتن به او می باشد. و از جمله نمونه های این احترام این است که فرزندمان را با همه نقاط قوت و ضعفی که دارد(همان طور که هست بپذیریم) و در ارتقای نقاط قوت و اصلاح نقاط منفی او را حمایت کنیم. و بدانیم که کودک ما نیز می تواند به گونه ای متفاوت از ما فکر کند. از دیگر راههای که می توانیم احترامی که برای کودک قایل هستیم به او نشان دهیم این است که برای او وقت بگذاریم. زمانی که پدر و مادر با وجود همه مشغله هایی که در زندگی دارند، زمانی را برای بودن در کنار فرزندشان می گذارند به او نشان می دهند که چقدر برای او ارزش قایل هستند.

 

روش ارتباط خودتان را تغییر دهید و شنونده خوبی برای حرف های فرزنتان باشید حتی اگر نظرات و عقاید او را مخالف با نظرات خود یافتید، به او اجازه دهید که احساسات خود را بیان کند.این امر می تواند فواید زیادی داشته باشد

 

اما در این بین والدین می بایست شیوه های نفوذ در کودکان را بدانند. که از جمله این شیوه ها بازی کردن است. اگرچه متاسفانه گاهی والدین اغلب نقش بازی را در رشد کودک کم اهمیت تلقی می کنند و آن را نوعی وقت تلف کردن به حساب می آورند. در صورتی که شما با بازی کردن با کودکتان می توانید خودتان را به دنیای آنها نزدیک تر کنید و به خاطر این نزدیکی صمیمیت بیشتری را با او تجربه کنید. همچنین از آنجایی که کودکان معمولاً در بازی ناراحتی ها و دغدغه های خودشان را ابراز می کنند شیوه مناسب و فرصت خوبی است که با خلقیات و روحیات کودکتان آشنا شوید. از دیگر راههای احترام به کودک توجه کردن به تفاوت های فردی است. هر انسانی مهارت ها و توانایی خاص خودش را دارد. وظیفه والدین شناخت این استعدادها و توانایی های بالقوه است و زمانی که این استعدادها شناخته شدند و فرصت بروز بیابند به افزایش اعتماد به نفس در کودکتان کمک می کنند. اما اگر از آن دسته والدینی هستید که که به طور مکرر در پی مقایسه کودکتان با کودکان دیگر هستیدو توانایی او را نادیده می گیرید و نقاط ضعفش را بزرگ جلوه می دهیدمی باست منتظر عواقب خطرناک آن باشید.

  

شنونده خوبی برای حرف های کودکتان باشید

 

همه والدین دوست دارند که ارتباط خوب و صمیمی و به دور از سوء تفاهم با فرزندان خود داشته باشند. و فرزندان نیز متقابلاً تمایل دارند که والدین آنها به عنوان بخشی از زندگیشان آنها را به درستی درک کنند.اما این مهم میسر نمی شود مگر اینکه مهارت ارتباط موثر را بدانیم. و از جمله مهارت های لازم برای یک ارتباط سالم و موثر گوش کردن است.. اغلب والدین فرزندان خود را فقط دو گوش میبینند که باید بشنوند و یا اینکه هیچ گاه حوصله شنیدن حرف های فرزند شان را ندارند. شاید به همین دلایل است که اکثر ارتباطات ما با فرزندمان به نصیحت کردن، امرو نهی های نابجا،سرزنش کردن و.. خلاصه می شود.بنابراین برای شکستن این دور باطل می باست روش ارتباط خودتان را تغییر دهید و شنونده خوبی برای حرف های فرزنتان باشید حتی اگر نظرات و عقاید او را مخالف با نظرات خود یافتید، به او اجازه دهید که احساسات خود را بیان کند.این امر می تواند فواید زیادی داشته باشد.1-منجر به حس اعتماد به نفس در کودک می شود.2-شما می توانید با دیدگاهها و نظرات فرزندتان آشنا شوید و به طور کلی نسبت به او شناخت پیدا کنید.3- به او نشان می دهید که برای حرف هایش ارزش قایلید.


باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط jsaeidi2000 با 756 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 69
     درج شده در 1806 روز و 28 دقیقه قبل
    

تبیان زنجان www.tebyan-zn.irتبیان زنجان www.tebyan-zn.ir


باز منتشر شده توسط jsaeidi2000 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 67
     درج شده در 1806 روز و 17 ساعت و 8 دقیقه قبل
    


وقتي فرزندتان با گريه و داد و فرياد سعي در رسيدن به خواسته اش دارد، شما چه واکنشي نشان مي‌دهيد؟ خسته و کلافه او تابع حرفش مي‌شويد يا مدام سعي در قانع کردنش داريد؟ اگر واکنش شما در مقابل جيغ و فرياد فرزندتان هر کدام از اين‌هاست، بدانيد که راه اشتباهي را در پيش گرفته‌ايد!

بچه‌ها براي رسيدن به خواسته‌هاي نا به جايشان که مورد مخالفت شماست، دست به حربه‌هايي مي‌زنند که فکر مي‌کنند آنها را به خواسته شان نزديک مي‌کند. از گريه و جيغ و داد گرفته تا پا کوبيدن و غلطيدن روي زمين. تمام اين حرکات يک پيغام دارد: به من توجه کن! اما اگر شما تحت هيچ شرايطي به خواسته او توجه نکنيد رفتار غلطي که در پيش گرفته کم کم خاموش مي‌شود و فرزندتان ياد مي‌گيرد براي بيان خواسته‌هاي خود بايد راه‌هاي ديگري را امتحا ن کند. در اين شرايط، بي توجهي، خود را به نشنيدن و نديدن زدن و بي‌تفاوت به کارهاي خود پرداختن بهترين عکس‌العملي است که مي‌توانيد انجام دهيد. حتي در صورتي که کودک دست به عملي زد که از نظر شما نامناسب است، سعي نکنيد او را تنبيه کنيد يا برايش توضيح دهيد کار بدي انجام داده است.بعضي از مادران در پاسخ به ناسزاها و حرف‌هاي بد کودک مي‌گويند: «دهانت بوي بد گرفته» و کودک را مجبور به مسواک زدن مي‌کنند يا به او هشدار مي‌دهند که «فرشته‌ها از دور و برت دور شده‌اند» يا «شيطان در جلدت رفته است» و سعي در بد جلوه دادن اين رفتار مي‌کنند، اما بايد بدانيد که اين‌ها راهکارهاي مناسبي نيستند چرا که فقط باعث مي‌شوند کودک احساس گناه کند نه اين که رفتار بدش را کنار بگذارد.

باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 81
     درج شده در 1914 روز و 8 ساعت و 38 دقیقه قبل
    

 

جونیور همراه مادرش وارد مطب دكتر شد. در اتاق انتظار دو تا صندلی خالی بود؛ یك صندلی معمولی برای بزرگ‌ترها و دیگری چهارپایه‌ای كوچك برای كودكان.

 

جونیور همراه مادرش وارد مطب دكتر شد. در اتاق انتظار دو تا صندلی خالی بود؛ یك صندلی معمولی برای بزرگ‌ترها و دیگری چهارپایه‌ای كوچك برای كودكان. جونیور به سمت صندلی بزرگ دوید و روی آن نشست. وقتی مادرش به او گفت باید روی صندلی كوچكتر بنشیند، جیغ و فریاد او بلند شد. مادر هم كه این واكنش را دید، تسلیم شده و روی صندلی كوچك نشست.

 

این داستان عجیب نیست. همه ما بارها این چنین اتفاقاتی را می‌بینیم. كودكانی كه حرفشان همیشه پیش می‌رود. گاهی دختر خردسالی تمام وسایل كیف مادرش را خالی می‌كند، گاهی پسربچه‌ای با داد و فریاد عینك پدر را از چشمانش می‌كشد، گاهی بچه‌ای برای خریدن اسباب‌بازی تمام فروشگاه را به هم می‌ریزد و... شرایط متغیر است و واكنش‌ها هم به همان نسبت متفاوت.

 

برخی از ما این گروه كودكان را لوس می‌دانیم. كودك لوس همیشه یك چیز می‌گوید و روی حرفش اصرار می‌كند: «می‌خوام، نمی‌خوام» آنها تصور می‌كنند هرچه آنها می‌خواهند باید اتفاق بیفتد.

البته كلمه لوس در فرهنگ‌های مختلف، معانی و برداشت‌های متفاوتی هم دارد. در حقیقت بچه‌ای كه در یك خانواده لوس شناخته می‌شود، شاید در خانواده‌ای دیگر با تربیتی متفاوت اصلاً لوس نباشد.

 

برخی می‌گویند بچه‌ای كه در یك روز سرد برفی در محیطی گرم نشسته، شیركاكائوی داغی می‌نوشد و تلویزیون تماشا می‌كند، در حالی كه پدرش برف‌های حیاط را پارو می‌كند، لوس است. برخی هم قبول ندارند.

 

اما بچه‌های لوس هرچه باشند، حس مسوولیت‌پذیری نداشته و تصور می‌كنند نیازی نیست در كارها مشاركت داشته باشند. همچنین والدین این بچه‌ها نیز معمولاً اصراری بر انجام وظایف ندارند. اما هرطور كه بچه‌ها را تربیت می‌كنیم باید به آنها بیاموزیم زندگی همیشه هم طبق میل آنها پیش نمی‌رود. متخصصان معتقدند زندگی برای این كودكان سخت و دشوار است. در حقیقت آنها در دنیایی ساختگی زندگی می‌كنند كه با واقعیت تفاوتی اساسی دارد.

 

چرا بچه‌ها لوس می‌شوند؟

كارشناسان همگی بر این عقیده‌اند كه پدر و مادر فرزندان خود را دوست دارند و بهترین چیزها را برای آنها می‌خواهند. اما اگر دقت و توجه كافی نداشته باشند، تلاشهای‌شان نتیجه‌ای برعكس خواهد داشت.

 

گاهی پدر و مادر نمی‌خواهند فرزندشان هیچگونه استرس و سختی ‌را در زندگی تجربه كند. گاهی نیز شرایط و فشارهای محیط بیرون باعث می‌شود، پدر و مادر نتوانند به اندازه كافی در خانه قدرتمند باشند. در این دوره كه پدر و مادر بیشتر ساعت‌های روز را در محل كار هستند، زمانی كه خانواده دور هم جمع می‌شود به حداقل رسیده و جامعه به سمت فرزند سالاری پیش رفته است، پدر و مادر هم ترجیح می‌دهند راحت‌تر با بچه‌ها كنار بیایند.

علاوه بر این، بعضی از ما در نقش پدر یا مادر نمی‌دانیم چگونه باید با بچه‌ها قاطعانه برخورد كنیم، اما فراموش نكنیم كه بچه‌ها باید بزرگسالانی مسوول و اجتماعی باشند و این كار را فقط امروز كه آنها كودكند می‌توانیم انجام دهیم.

 

چه كار كنیم بچه‌ها لوس نشوند؟

اول از همه باید قوانینی معین و دقیق داشته باشیم و بچه‌ها را نیز تشویق به رعایت این قوانین كنیم. این كار ـ لوس نكردن بچه‌ها ـ كاری سخت اما مهم در تربیت موفق بچه‌هاست.

 

اشتباه نكنید؛ می‌شود هم با آنها مهربان بود و هم آنها را متقاعد كرد از قوانین خانواده پیروی كنند. هیچ وقت مهربان‌بودن را با لوس‌كردن اشتباه نگیرید. آنها تنها باید كمی مسوولیت‌پذیر بوده و به قوانین زندگی احترام بگذارند.

 

منبع: medicinenet. com


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط sporbayat با 960 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 463
     درج شده در 1914 روز و 20 ساعت و 0 دقیقه قبل
    

تیزهوش یا نخبه چه كسی است؟

برای تعریف واژه تیزهوش یا نخبه اتفاق نظر اندكی وجود دارد. تیزهوشی به صورت هوش عمومی بالا، استعداد در حوزه تحصیلی خاص و تعامل بین توانایی و خلاقیت بالا تعریف شده است. كودكان تیزهوش در بسیاری موارد شناخته نمی‌شوند.

اولین شرط تیزهوشی داشتن بهره هوشی (IQ) بالای 130 است و در كنار بهره هوشی، قدرت خلاقانه، توانایی در استدلال و توانایی و ابتكار را نیز باید لحاظ كرد.

در سنین پیش از مدرسه كارشناسان معمولا استفاده از خزانه لغات وسیع، مهارت كلامی و به كار بردن جملات كامل، علاقه در مشاهده دقیق و كنجكاوانه، علاقه‌مندی به كتاب، توجه به ساعت‌ها و تقویم‌ها در سنین كم، تمركز روی موضوعاتی خاص، مهارت‌ فوق‌العاده در نقاشی، توجه و كشف رابطه علت و معلولی، رشد توانایی خواندن در سنین كودكی، توانایی رهبری جمع همسن و سال، مهارت‌های حركتی و... را از صفات بارز تیزهوشی می‌دانند كه البته شدت این معیارها با توجه به محل زندگی افراد متفاوت است.

فرزانه غریبی، كارشناس ارشد روان‌شناسی در مقاله‌ای این ویژگی را برای كودكان تیزهوش و شناسایی آنان برمی‌شمارد:

1 ـ نسبت به یادگیری حریص‌اند و مفاهیم پیچیده و جزییات را بسرعت جذب می‌كنند.

2 ـ اعتماد به نفس بالایی دارند.

3 ـ دارای روحیه تعاون و همكاری بوده و مسوولیت‌پذیرند.

4 ـ انضباط فردی دارند و به ارزش‌های اخلاقی و معنوی پایبندند.

5 ـ قدرت استدلال دارند و دستورهای آمرانه را بدون بازنگری نمی‌پذیرند و...

متاسفانه هرچند تعداد این كودكان كه تیزهوش خوانده می‌شوند زیاد نیست،‌ اما عد‌ه‌ای كه می‌توانند با عنوان تیزهوش خوانده شوند به خاطر وجوه تربیتی و آموزشی نادرست، به صورت تك‌بعدی پرورش می‌یابند.

«بهمن در 19 سالگی، وقتی همه چشم‌ها به او بود، مقابل دوربین عكاسی خبرنگار یك مجله، دست و پایش را گم كرد. بهمن كه از نظر تحصیلی نمره‌ای كمتر از 18 نگرفته بود و ركورد رشد تحصیلی را شكسته حالا در این سن وقتی قرار است از خودش و خانواده‌اش بگوید، دهانش خشك می‌شود، انگشتانش می‌لرزد و مانند كودكی كه به وحشت افتاده، از پاسخ به سوالات طفره می‌رود.»

همه استادان بهمن تایید می‌كنند كه او ضریب هوشی بالای 130 دارد و نمرات تمام واحدهای درسی او الف است، اما شیوه تربیتی او، منجر شده كه هوش هیجانی و اجتماعی او رشد نكند و از این رو بهمن هیچ دوستی غیر از پدر و مادرش ندارد، چون توان ارتباط و تعامل با همسن و سالانش را ندارد.

آموزش تیزهوشان از چه سنی؟

معمولا گفته می‌شود كه كودكان تیزهوش را می‌توان یك سال زودتر از سن شروع آموزش رسمی یعنی 6 سالگی آموزش داد. پدر و مادر بهمن آموزش او را از 4 سالگی در منزل آغاز كرده‌اند.

والدین بسیاری از كودكان تیزهوش ترجیح می‌دهند، فرزندان خود را در منزل آموزش دهند و او را تنها برای آزمون پایان سال به مدرسه بفرستند و چون معمولا كودكان تیزهوش از این آزمون‌ها سربلند بیرون می‌آیند تصور بر این است كه این شیوه آموزش مناسب است، اما دكتر عبدالله شفیع‌آبادی ـ روانشناس ـ به طور قاطع آموزش صرف كودكان نخبه در منزل را مردود اعلام می‌كند و می‌گوید:

این شیوه آموزش را به‌هیچ وجه توصیه نمی‌كنم و مدرسه یك محیط رسمی برای آموزش است كه هر فرد بنا بر توانمندی از امكانات این محیط رسمی استفاده می‌كند.

افراد تیزهوش برای آموزش به مكان و نظام ویژه‌ای نیازمندند. معلمان این افراد هم باید به نوعی باهوش و خلاق‌تر از سایر همكاران خود باشند تا به خاطر سوالات بچه‌های تیزهوش مات و مبهوت نمانند.

این روانشناس توصیه می‌كند: كودكان تیزهوش باید در جامعه زندگی كنند. آموزش در بین سایر افراد، شیوه تعامل با دیگران را نیز به او می‌آموزد. انتظارات افراد تیزهوش از جامعه بالاست و به همین نسبت جامعه نیز از آنان انتظارات بالایی دارد، اگر در خانه و نزد والدین آموزش ببینند بسیاری از مهارت‌ها را نمی‌آموزند.

كودكان تیزهوش و تعامل اجتماعی

نخبگانی مانند بهمن كه در ابتدای جوانی مدرك دكتری می‌گیرند و غبطه بسیاری از خانواده‌ها را برمی‌انگیزند، كم نیستند. لعبت كلامی ـ مادر 2 دانشجوی دختر ـ آرزو می‌كند كه كاش فرزندان او هم تیزهوش بودند.

با دیدن تصویر بهمن روی جلد یك مجله می‌گوید: خوش به حال پدر و مادرش، آدم یك بچه داشته باشد مثل این ... (عكس بهمن را نشان می‌دهد)‌، اما كمتر كسی به سایر ویژگی‌های بهمن توجه می‌كند.وقتی رو به روی بهمن برای مصاحبه نشستیم، او جز مهندسی كه رشته مورد علاقه‌اش است نتوانست به هیچ سوالی به طور كامل جواب بدهد.

بی‌حوصله و كمی عصبی بود. گاهی مضطرب دست به موهایش می‌كشید؛ خلاصه گفتگوی 5‌/‌1 ساعته با او نشان داد كه او هرچند بهره هوشی بالای 130 دارد، ولی هیچ دوستی ندارد، جز با مادر و پدرش با هیچ كس ارتباط ندارد، سینما نمی‌رود، با تئاتر و تلویزیون و مطبوعات بیگانه است، حتی نمی‌دانست جام‌جم، روزنامه است نه مجله! زندگینامه متفكران بزرگی مانند اینشتین یا بوعلی‌سینا و پروفسور حسابی را غیرقابل مطالعه می‌داند چون به آنها نیازی ندارد، درباره همسر آینده‌اش فرصت نداشته فكر كند، تنها آرزویش دانشمند شدن است، علاقه‌ای به سیاست ندارد.

در كوچه حیاط دانشگاه سوئیتی به او و مادرش داده‌اند و زندگی مرفهی دارد و ...

نسرین صفری ـ مشاور تحصیلی و كارشناس ارشد علوم تربیتی ـ با شنیدن وضعیت بهمن می‌گوید: متاسفانه مطبوعات و رسانه‌ها با مصاحبه با نخبگان افراد را بزرگ می‌كنند و آنها را به عنوان الگو به جامعه معرفی می‌كنند،‌ در حالی كه این افراد واقعا نخبه نیستند چون دچار رشد نامتوازن شخصیتی شده‌اند.

این مشاور با تاكید بر این كه بسیاری از دانش‌آموزان در دبیرستان‌ها تیزهوش هستند ولی شناسایی آنان دشوار است، اضافه می‌كند: تیزهوشی و نخبه بودن فقط به نمره 20 گرفتن و در فیزیك و شیمی و ریاضی عالی بودن نیست، یك فرد نخبه باید هوش اجتماعی بالایی هم داشته باشد، قدرت رهبری، مهارت كلامی، توان استدلال، علاقه به كتاب و سایر منابع اطلاعاتی، توان ارتباط با جمع و تاثیرگذاری بر سایرین در بسیاری از تیزهوشان وجود دارد، اما متاسفانه در خیلی از خانواده‌ها، پدر و مادرها به این ویژگی‌ها توجه نمی‌كنند و با تاكید بر نمره، كودكان و نوجوانانشان را تك‌بعدی تربیت می‌كنند.

با كودك تیزهوش‌مان چه كنیم؟

هر چند معمولا هوش كودكان و نوجوانان با میزان موفقیت آنان در آزمون‌های هوش سنجیده می‌شود و از این رو بسیاری از كودكان تیزهوش از همسن و سالانشان جدا می‌شوند، اما برحسب تجربه روانشناسان، این جداسازی، رشد سایر توانمندی‌های كودكان و نوجوانان تیزهوش را كند می‌كند.

از این رو حضور در جمع و اجازه اظهارنظر می‌تواند كودكان و نوجوانان تیزهوش را علاوه بر رشد بهره هوشی منجر به رشد هوش هیجانی كند. به این منظور معمولا توصیه می‌شود:

تیزهوشان را دچار غرور كاذب نكنید: تحمل شكست از این رو برای تیزهوشان مشكل است كه به خاطر هوش و موفقیتشان همواره تحسین شده‌اند، این امر آنان را دچار غرور كاذب می‌كند. غروری كه مانع ارتباط دوستانشان با سایر همسن و سالانشان می‌شود، ادامه این روند آنان را منزوی خواهد كرد.

از پاسخ به سوالات او طفره نروید: كودكان و نوجوانان تیزهوش سوالات متفاوتی می‌پرسند، سوالاتی كه بسیاری موارد از سن‌شان فراتر است،‌به جای این كه با بی‌حوصلگی آنان را از سر باز كنید، در پی پاسخ قانع‌كننده به آنان باشید. در مدارس نیز معلمان باید مراقب باشند تا با پاسخ‌های سرسری افكار این گونه كودكان را از مسیر درست منحرف نكنند، این كودكان و نوجوانان معمولا به زیاده‌پرسی متهم می‌شوند، در حالی كه این امر خصیصه اصلی تیزهوشی آنان است.

و بالاخره این كه سعی نكنید هر طور شده از كودكان و نوجوانانتان، تیزهوش بسازید: در پی پرورش استعدادهای طبیعی او باشید. م هم این نیست كه فرزندان ما تیزهوش باشند بلكه باید استعدادهای آنان متاثر از عوامل محیطی و امكاناتی كه برایشان فراهم می‌كنیم، شكوفا شود.


طب قانون سينا 


باز منتشر شده توسط sporbayat در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 120827 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 81
     درج شده در 1939 روز و 9 ساعت و 7 دقیقه قبل
    

تنبيه بدني كودك يا اعمال خشونت

 

نويسنده:محمد رضا مقدادي
 
هرازگاهي در صفحه ي حوادث روزنامه ها و سايت هاي خبري، بدن سياه شده، داغ شده و مجروح كودكي معصوم كه با انواع كودك آزاري ها اعم از تجاوز به عنف، سوء تغذيه، كتك، بيگاري و... شكنجه شده ما را جان به لب مي كند. درمواردي مشابه، تنبيه بدني در مدارس، آن هم به صورت نادر و محدود فاجعه انگيز شده و خلايق را مبهوت كرده است. اولين سؤالي كه به ذهن خطور مي كند اين است كه آيا بانيان خشونت، شكنجه و كودك آزاري از سلامت روان برخوردارند؟ آيا عاطفه ي انساني در آن وجود ندارد؟ آيا كسي نبوده كه به داد اين كودكان بي نوا برسد؟ آيا هنوز بعضي ها در فرهنگ قرون وسطايي بسر مي برند؟ و آيا تنبيه بدني خشونت عليه كودك است يا يك راهكار تربيتي؟

ديدگاه صاحب نظران

درحال حاضر، اغلب كارشناسان و صاحب نظران، تنبيه بدني كودك را نه تنها مجازنمي دانند، بلكه بر عدم كارآيي و آثار منفي آن اصرار دارند. گروهي ديگر تنبيه محدود بدني را اصلاحگر يا دست كم عبرت آموز و بازدارنده مي دانند. به عنوان مثال گيج و برلانير در كتاب روانشناسي تربيتي خود مي نويسند: «اگر رفتاري كه مي خواهيد مانع از آن شويد، بسيارخطرناك يا ناخوشايند باشد، در آن صورت تنبيه به عنوان راهي براي دفع آن رفتار، چيزخوبي است.» دكتر سيف مي نويسد: «با توجه به زيان هاي ناشي از تنبيه و ساير روش هاي تنبيهي، بهتر است هرگز از آن به عنوان روش تربيتي و اصلاحي استفاده نشود...» با اين حال ممكن است رفتار فرد چنان وخيم و خطرناك باشد كه هيچ روش ديگري جواب ندهد و كاربرد روش تنبيه، تنها روش ممكن باشد، مثل وقتي كه رفتار نامطلوب فرد، سلامت و بقاي او يا ديگران را تهديد مي كند. بسياري از صاحب نظران بر اين عقيده اصرار دارند كه در جهان امروز، از نظر علمي و تربيتي، تنبيه كودكان، ممنوع و نارواست و حتي براي تثبيت اين موضع درصدد شكل دادن به يك اجماع جهاني هستند.

پيشنهاد

براي جلوگيري از خشونت عليه كودكان و كاستن از موارد آزار و تنبيه بدني پيشنهاد مي شود:
1 ـ با مطالعات و تحقيقات و برنامه ريزي هاي هدفمند، آثار ديدگاه هاي تعصب آميز و نسبت هاي ناروا و بي اساس در تأييد خشونت و تنبيه كودكان برطرف شود.
2ـ فرهنگ ناب اسلامي مبني بر حجت، كرامت و شخصيت كودكان و رفتار سنجيده و به دور از خشونت با آنها ترويج شود.
3 ـ نسبت به تحكيم پايه هاي فرهنگي و علمي خانواده و رفع معضلات مادي و رواني آنان اقدام شود و آموزش آنان در اولويت قرار گيرد.
4 ـ‌نهادهاي حمايتي و مددكاري مثل پليس اطفال، دادگاه هاي خاص، بهزيستي، حمايت از كودكان آسيب ديده و نهادهاي اجتماعي و آموزشي تقويت يا تأسيس شود.
5 ـ در صورت انجام خشونت فزاينده عليه كودكان، از احكام حكومتي استفاده شود.
6 ـ مشاوره هاي ازدواج، شغل، بچه داري، همسرداري و تعليم و تربيت افزايش يافته و تقويت شود.
7 ـ الگوي خانواده ي سالم، والدين سالم و فرزندان سالم تبليغ شود.
8 ـ مبارزه با مواد مخدر، محرك ها، روان گردان ها و مشروبات الكلي با دقت و ظرافت ادامه يابد.
9 ـ‌اوقات فراغت، فرزندان، والدين و مربيان پربار و جهت مند شود.
10 ـ سپردن مسئوليت در حد توان و بضاعت به كودكان و نوجوانان، نه تنها موجب رشد شخصيت آنان مي شود، بلكه به آرامش و سلامت روحي و جسمي آنان كمك خواهد كرد.

ديدگاه شريعت مقدس اسلام

دين اسلام كودك را نعمت و امانت الهي در دست والدين مي داند و به تربيت و پرورش طفل در ابعاد جسمي، عقيدتي، اخلاقي و عقلي تأكيد و عنايت دارد. برخي از اصول و محورهاي رفتار با كودك در اسلام عبارتند از : كرامت كودكان، مصلحت محوري و خيرخواهي، مهرورزي و ترحم، آسان گيري و مسامحه، جلوگيري از زيان و خشونت عليه آنان و عدالت و اعتدال در رفتار. البته اسلام در برخورد با كودك و حتي در مهر و محبت با او، نه افراط را مي پسندد و نه تفريط و كوتاهي را. ديدگاه ديني در مورد تنبيه بدني ازاين قرار است:
1 ـ در ديدگاه ديني كودكان فاقد مسؤوليت كيفري اند و ايراد محكوميت و كيفربرآنها ممنوع است، زيرا آنان تكليف ندارند و از اين رو نمي توانند مؤاخذه و مجازات شوند.
2 ـ از منظر ديني مهم ترين هدف و رسالت ما نسبت به كودكان، تربيت، هدايت و اصلاح طفل و آموزش ارزش هاي انساني به اوست و هر گونه رفتار و اقدامي كه به علت نادرست يا خشونت آميز بودن مخالف اين هدف باشد، نقض غرض بوده و بايد از آن جلوگيري به عمل آورد.
3ـ هرگونه رفتار و برخورد با كودكان بايد بر اساس اصول بنيادين كرامت و مصلحت و بر پايه ي مهرورزي، دلسوزي و آسان گيري باشد. دين اسلام كه حتي اجازه ي بدرفتاري با حيوانات را نمي دهد، بي گمان در مورد كودكان با اهتمام خاصي كه به تربيت آنان دارد، اجازه ي تنبيه و بدرفتاري را نمي دهد.
4 ـ در مورد كودكان مميز (كه خوب و بد را تشخيص مي دهند) در صورت سرپيچي و ناسازگاري، شيوه ها و راهكارهاي متنوعي در تعاليم اسلام ارايه شده است كه از جمله مي توان به الگوسازي، سالم سازي محيط (دوستان، معلم و...) ملامت و سرزنش متعادل، محروم سازي موقت از تشويق و امور مورد علاقه، قهر كردن موقت، اخطار و... اشاره كرد.
اسلام دين كامل و جامعي است كه توصيه ها و احكام ويژه را نيز در نظر دارد. آيين مقدس اسلام مقرر داشته است هر گاه كودكي كه به مرحله ي درك و شعور لازم رسيده و خوبي و بدي و روا و ناروا را تشخيص مي دهد، با وجود مراقبت ها و سفارش هاي پدر، مادر و ساير سرپرستان و عمل كردن والدين بر اساس مراحل و راهكارهاي تربيتي، به بدرفتاري ناروا و غير قابل تحمل ادامه مي دهد، امكان تأديب و تنبيه او با رعايت مراتب و شرايط، فراهم است. البته اين تنبيه براي او سرنوشت ساز و يك شوك جدي است و آخرين روش تربيتي و اصلاح كننده به شمار مي رود.
منبع:نشريه 7روز زندگي، شماره100.

باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 120827 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 79
     درج شده در 1939 روز و 9 ساعت و 11 دقیقه قبل
    


8 رفتاري كه به قلب فرزندان خنجر مي زند

 

نويسنده: محمد گنجي
 
گاهي فكر مي كنيم با رفتارو كلام غير محبت آميز بهترين كار را در قبال فرزندان انجام مي دهيم، اما نه تنها آنها را مي رنجانيم. بلكه به نوعي اعتماد به نفس و عزت نفس آنها را نيز درهم مي شكنيم. در اين ميان تأثير كلام و گفتار به مراتب بيش از عملكرد ما است. والدين همواره حامي و پشتيبان فرزندان هستند و در بسياري از موارد خود را سپر بلاي فرزندان شان مي كنند؛ اما همه ي ما مي دانيم گاهي زخم هايي كه به دل مي نشيند از زخم خنجر نيز كاري تر است وبراي يك عمر بر دل و جان باقي مي ماند. در اين نوشتار تصميم داريم شما والدين عزيز را از رفتارها و گفتاري كه در بيشتر موارد بدون آگاهي كافي مورد استفاده قرار مي گيرد. اما تأثيرات منفي بر روح و قلب فرزندان مي گذارد، آگاه كنيم. پس به موارد زير دقت كنيد تا ناخودآگاه فرزندان تان را در هم نشكنيد.

1-شيوه صدا زدن

«پسر بد، احمق، ديوانه.» اين ها همگي عبارت هايي بسيار مضر هستند. بايد بدانيد والدين براي فرزندان به ويژه در دوران كودكي شان مانند الگوهاي مقدسي هستند. پس اگر با اسامي نامناسب فرزندان را مورد خطاب قرار دهيد آنها باور مي كنند كه به نوعي همان هستند كه شما مي گوييد. گفتني است اسامي نامناسب به نوعي شخصيت فرزندان را مورد حمله قرار مي دهند و هويت وي را هم مي شكند.

2-عدم پذيرش

«كاش هرگز متولد نشده بودي، هيچ كس تو را دوست ندارد و...»
عدم پذيرش يعني شما از بودن با فرزندتان احساس ناراحتي مي كنيد و تمايل داريد او را تنها بگذاريد. در مورد كودكان، وقتي كسي كه او را به اين دنيا آورده از بودنش ناراحت است، يعني واقعاً دوست داشتني نيست و خودش هم ممكن است بخواهد از دنياي شما بيرون برود و از آنجا كه حس مي كند. ديگران نيز او را نمي خواهند نمي تواند به جاي ديگري برود و ممكن است آرزو كند كاش واقعاً به دنيا نيامده بود. از عواقب اين احساس، انزوا و افسردگي و عدم لذت از زندگي است. فرزندان تمايل دارند بدون قيد و شرط توسط والدين مورد علاقه و محبت باشند. اينكه هيچ كس آنها را دوست نداشته باشد، اما والدين به آنها عشق بورزند براي شان كافي است، ولي نقطه ي مقابل آن را نمي توانند تحمل كنند. به جاي چنين برخوردهايي بهتر است به او بگوييد چقدر دوستش داريد، اما انتظار رفتارهاي بد را از چنين موجود دوست داشتني نداريد.

3-منفي بافي

«تو هيچ چيز نمي شوي، يك روز شكست مي خوري و...»
همه ي افراد گاهي در اوج هستند و گاهي نيستند. آنچه ما به عنوان والدين به فرزندان مي گوييم موجب ايجاد يك باور ذهني در آنها مي شود. اين باور آن قدر مرور مي شود كه روزي به حقيقت مي پيوندد. شايد براي تان عجيب باشد اما در يك تحقيق مشخص شد بيش از هشتاد درصد از زندانيان جوان افرادي بوده اند كه مادر يا پدرشان در كودكي آنها را بي خاصيت و مايه ي ننگ و سرشكستگي خود ناميده بودند. در عوض بهتر است بگوييد رفتار بد آنها چه عواقبي دارد و مي تواند براي خودشان و ديگران موجب بروز مشكل و ناراحتي شود.

4-ايجاد احساس گناه

«تو مرا پيركردي، من به خاطر تو اين زندگي جهنمي را تحمل مي كنم و...» اينها همگي مواردي هستند كه موجب ايجاد حس گناه در فرزندان مي شوند. در بسياري از موارد طلاق، والدين به گونه يي رفتار مي كنند كه فرزندان حس مي كنند اگر وجود نداشتند، شايد كار والدين به جايي نمي كشيد. اينها احساس هاي خطرناكي هستند كه سرزنش و انتقاد مداوم از خود و سرخوردگي را در پي دارند. البته فرزندان بايد بياموزند كه درقبال رفتارهاي شان، مسؤوليت پذير باشند و عواقب بد يا خوب رفتارهاي شان را بپذيرند؛ اما اينكه مشكل اعضاي ديگر خانواده به دليل وجود يا رفتار آنهاست، درست نيست. پس بهتر است حتي در مواردي كه از دست رفتارهايش عصباني مي شويد، به او بگوييد كنترل خود را از دست داديد و ازاين بابت متأسفيد، يا اينكه امروز خيلي خسته ايد وسعي مي كنيد در موقعيت مناسب تري با او در مورد مسايل صحبت كنيد.

5-كمال گرايي

«چرا تو هميشه دوم مي شوي؟ نمره ي هفده گرفتي ؟ چرا نتوانستي بيست بگيري؟ و...»
كودك وقتي احساس تهديدكند؛ يعني از آينده مي ترسد و ترس بزرگ ترين مانع در راه شكوفايي استعداد و شخصيت اوست. اينكه مرتب درصدد باشيد فرزندتان را به جلو و به سوي اهداف خاص هل دهيد تا به عقيده ي خودتان بهتر شود، كمكي به او نمي كند. در مقابل، پيامي كه به او مي دهيد اين است كه؛ «تو به اندازه ي كافي خوب نيستي و ما تو را قبول نداريم.» وقتي او فكر كند مورد پذيرش نيست، نمي تواند خودش را دوست داشته باشد و احساس كمبود مي كند. به اين ترتيب اعتماد به نفس او كاهش مي يابد و حتي نمي تواند از استعدادها و امكاناتي كه دارد به اندازه ي كافي استفاده كند.

6-مقايسه

«چرا نمي تواني مثل خواهرت باشي؟
وقتي من همسن تو بودم، نمراتم بهتر از تو بود و...» در مقايسه كردن شما به فرزندتان مي گوييد كه تو كمتر از ديگران هستي و به اين ترتيب او احساس خود كوچك بيني و تحقير مي كند. ممكن است اوايل يا در ظاهر بطور موقتي بيشتر تلاش كند تا رضايت شما را بدست بياورد؛ اما در واقع نسبت به ديگران، احساس بدبيني، نفرت و كينه پيدا مي كند. اين موضوع در ميان چند فرزند در يك خانواده بسيار جدي است و موجب حس كينه در ميان خواهر و برادران مي شود.

7-سرزنش و تحقير

«من به عقل تو شك مي كنم، بايد از خودت خجالت بكشي، خدا لعنتت كند و...»
در مقابله با چنين گفتاري معمولاً فرزندان سعي مي كنند حالت دفاعي بگيرند؛ اما در واقع از درون مي شكنند. شما با اين كار موجب تخليه ي منفي قدرت، توان و انرژي روحي و جسمي آنها مي شويد. او تصور مي كند كه توان انجام هيچ كاري را به درستي ندارد و در بسياري از موارد نيز واقعاً همين طور مي شود. او كم كم از نظر فكري و روحي ضعيف مي شود و حتي نمي تواند با همسن و سالان خود به خوبي ارتباط برقرار كند.

8-تهديد كردن

«اگرحرفم را گوش ندهي، همين جا رهايت مي كنم و مي روم. اگر دوباره اين كار را بكني، تو را از خانه بيرون مي اندازم و...»
در واقع تهديد به معني بزرگ جلوه دادن ناراحتي شما از يك موضوع است. او وقتي احساس تهديد كند؛ يعني از آينده مي ترسد و ترس بزرگ ترين مانع در راه شكوفايي استعداد و شخصيت اوست. او آسيب پذير خواهد شد و به قدري ضعيف مي شود كه از هر چيز و هر كسي مي ترسد و با هر مشكلي به گريه مي افتد. وقتي احساس كند شما كه به عنوان والدين مورد اعتمادترين افراد زندگي اش هستيد، مي خواهيد او را رها كنيد يا به او صدمه بزنيد، چگونه خواهد توانست به خودش و ديگران اعتماد كند و در آينده از زندگي با روابط سالم لذت ببرد؟ به همين دليل در چنين مواقعي كه به شدت از دست او عصباني مي شويد، به جاي اين تهديدها به او بگوييد بهتراست به اتاقش برود و چند دقيقه يي در تنهايي به كارهايش فكر كند. مطمئن باشيد با رعايت موارد بالا بهتر نتيجه مي گيريد، احساس احترام و صميميت بيشتري در خانواده و ميان شما و فرزندان تان ايجاد مي شود و رفتارهاي فرزندان تان از حالت لجبازي و فرسايشي خارج مي شود و انعطاف بيشتري از خود نشان مي دهند.
منبع:نشريه 7روز زندگي، شماره100.باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 60
     درج شده در 1939 روز و 21 ساعت و 53 دقیقه قبل
    

سلامت نیوز :رفتار صحیح در منزل و آموزش ایمنی در ارتباط با وسایل گاز سوز، بهترین طریقه آموزش کاربرد این وسایل برای کودکان است.
كارشناس آموزش اداره پیشگیری از حوادث اورژانس كشورضمن بیان این مطلب اظهار داشت: والدین باید مراقب کودک خود باشند و آنها را تنها در خانه نگذارند و از خطراتی که تهدیدشان می کند، آگاه كنند.
آرزو دهقانی توصیه كرد:‌ والدین باید به كودكان خود یاد بدهند كه هر وقت کبریت یا فندکی پیدا کردند آن را به والدین خود تحویل داده و اصلاً چیزی را آتش نزنند، به آنها آموزش دهند كه دستگاه اعلام حریق چه کار می کند و صدای زنگ آن نشانه چیست.
وی افزود:‌ كودكان باید آموزش ببینند تا هنگام مشاهده آتش، فریاد زده و فوراً از خانه خارج شوند، هنگام آتش سوزی نگران اسباب بازی های خود نباشند و هرچه سریعتر از خانه خارج شوند همچنین به کودکان خود خطر باز بودن شیرگاز فر آشپزخانه را نیز تعلیم دهند.
كارشناس آموزش اداره پیشگیری از حوادث اورژانس كشور تصریح كرد:‌ والدین باید سعی کنند حتی الامكان از شعله های عقبی اجاق گاز جهت طبخ غذا و درست كردن چای استفاده كنند زیرا کودکان  دوست دارند که با دسته قابلمه و تاوه بازی کنند و بنابراین بهتر است اطراف اجاق گاز حفاظ ایمنی گذاشته شود و دسته قابلمه و تاوه به سمت داخل اجاق گاز یا روی میز قرار داده شود.
به گفته وی،‌ کودکان کم سن سال و نو پا بیشتر در معرض خطر هستند چون بسیار کنجکاوند و خطر آتش و سوختگی را درک نمی کنند.
دهقانی خاطرنشان كرد:‌ پس از اتمام اتوکشی، اتو را فوراً از برق کشیده و دور از دسترس کودکتان قرار دهند بدانند که کودک می تواند سیم اتو را بکشد، پس هرگز اتو را در محل مرتفع قرار ندهند و هیچ وقت کودک را در خانه تنها نگذارند.


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 120827 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 83
     درج شده در 1939 روز و 23 ساعت و 11 دقیقه قبل
    
تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
  آموزش بردباري به كودكان
تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

برخي از كشورها مانند آمريكا مجموعه ای از سنن تربیتی و فرهنگی مختلفی را در خود جای داده است. اگر شجره نامه بسیاری از خانواده های آمریکایی را پی گیری کنیم، نهایتاً به مهاجرانی می رسیم که سختی های بسیاری را تحمل کرده و با قبول ریسک های بالا، مسافت های طولانی را به منظور رسیدن به آزادی و امنیت پشت سر نهاده اند. برای بسیاری از خانواده های آمریکایی آزادی به راحتی بدست نیامده است. پدرها و مادر ها و حتی پدربزرگ ها و مادر بزرگ های این افراد، از کمترین حقوق اولیه ای که ما امروزه آنها را ارج می نهیم، محروم بوده اند.

آزادی جامعه آمریکایی بر اساس تاب آوردن در برابر شکنجه های نابخردانه و قبول تفاوت میان فرهنگ ها و اعتقادات و باورهای نژاد های مختلف انسانی، موجودیت پیدا کرده است. تفاوت (و یا همان تنوع و گونه گونی)، تمامی افراد مختلف در سراسر دنیا را در گوشه ای از جهان به دور خود جمع کرده و موجب شده تا فرهنگ آنها شكل گيرد. بدین سان افرادی که در یک چنین فضایی پا به عرصه حیات می گذارند، طبیعتاً انرژی و ایده های جدیدی را  خلق خواهند كرد. امروزه کودکان آنها بیش از هر زمان دیگری در مواجهه و برخورد با گروههای انسانی که دارای فرهنگ، مذهب، و نژادهای متفاوت هستند، قرار دارند. همکلاسی ها به شدت با یکدیگر متفاوت هستند و به وضوح منعکس کننده تصویر ذهنی خانواده ای هستند که در آن رشد یافته و زندگی می کنند.

یک دنیا تفاوت:

برخی از خانواده ها به خوبی توانسته اند خود را با این حقیقت که در دنیایی از تضاد زندگی می کنند وفق دهند و با رویی باز از این موضوع استقبال کنند. اما افرادی نیز هستند که در این راه اندکی نابخردانه و مردد عمل می کنند، به ویژه اگر در گذشته به حد کافی با افرادی که متفاوت از خودشان هستند، ارتباط برقرار نکرده باشند. البته توانایی کودکان نسبت به والدین در برقراری ارتباط با افراد غیر هم فرهنگ خود، بیشتر است. چرخه دوستان، همکلاسی ها، و حتی تیم های ورزشی کودکان نسل جدید، نسبت به یک نسل پیش، از تنوع نژادی و فرهنگی بیشتری برخوردار می باشد.

اما به راستی دلیل این موضوع که والدین باید به فرزندان خود کمک کرده و آنها را برای رویارویی با محیط های درسی و شغلی گوناگون آماده کنند، تا چه حد از اهمیت برخوردار می باشد؟ تعلیم نحوه رویارویی با سایر فرهنگ ها به این دلیل حائز اهمیت است که اگر فردی یاد بگیرد چگونه می تواند با روی باز از تضادها استقبال کند، آنگاه فرصت های بیشماری در زمینه شغلی، تجاری، و سایر موارد به رویشان باز خواهد شد.

به طور خلاصه باید گفت که موفقیت فرزندان ارتباط مستقیمی به تحمل و بردباری آنها در مقابل افراد و شرایط مختلف دارد. موفقیت به معنای امروزی - و حتی در آینده - بسته به توانایی درک و فهم شما از سایرین است.

بردباری چیست؟

بردباری به منزله اظهار احترام به تفاوت هایی است که در افراد مختلف وجود دارد. شاید معنای ابتدایی آن را بتوان در متون مذهبی و کتیبه های نژاد پرستانه یافت کرد، اما مفهموم کلی بردباری را می توان به پذیرش و کنار آمدن با تفاوت در تمام زمینه ها از جمله مقوله های: جنسیت، ناتوانی معلولین جسمی یا ذهنی، و ... نسبت داد.

بردباری یعنی احترام گذاشتن به دیگران، ارزش قائل شدن برای تفاوت ها، پل زدن ما بین شکلاف های فرهنگی، عدم پذیرش کلیشه های غیر منصفانه، پیدا کردن راهی به منظور رسیدن به ارزش های مشترک، و خلق پیوندهای جدید نا گسستنی. می توان گفت که در بسیاری از موارد بردباری درست معنایی در مقابل تبعیض را در بر دارد.

اما آیا بردباری به این معناست که ما ملزم به پذیرش تمام رفتارهای دیگران هستیم؟ نه؛ البته که اینطور نیست. به هیچ وجه نباید با رفتاری و اسلوبی که منجر به آزار و رنجش دیگران می شوند (مثل بدجنسی و گردن کلفتی)، و یا رفتارهایی که سبب زیر پا گذاشتن قوانین اجتماعی می شوند ( نظیر دروغگویی و دزدی ) ، مدارا کرد. بردباری به این معناست که اطرافیان خود را همانطور که هستند بپذیرید، نه اینکه رفتار نا متعارف افراد ناشایست را قبول کنید. بردباری یعنی با دیگران همان طور رفتار کنید که دوست دارید آنها با شما رفتار کنند.

چگونه بردباری آموزش داده می شود؟

مانند سایر گرایش های رفتاری دیگر، بردباری نیز باید از راههای زیرکانه و نافذ آموزش داده شود. کودکان پیش از اینکه صحبت کردن را آغاز کنند به دقت اطراف خود را نگاه کرده و دیده های خود را عیناً تقلید می کنند - به ویژه از پدر و مادر - کودکان در هر سنی که باشند، ارزش های شخصی خود را تا حد بسیار زیادی بر اساس ارزش ها و رفتار کسانی که برایشان ارزش قائل هستند، توسعه می دهند.

اکثر پدر و مادرها در محیط های مختلف اداری مشغول به کار هستند و افرادی را ملاقات می کنند که کمی تا قسمتی با فرهنگ خانوادگی آنها در تضاد می باشند. نحوه برخورد و میزان احترام والدین به آنها تبدیل به جزء جدا نشدنی وجودشان می شود، و حتی بدون اینکه خودشان هم تصور کنند، آنرا به راحتی به نسل بعدی انتقال میدهند. آنها رفتارهایشان را به سادگی و همانطور که زندگی عادی شان را دنبال می کنند به فرزندانشان منتقل می کنند. آن دسته از افراد که در زندگی روزانه خود بردباری نشان می دهند، پیغام های نیرومندی را برای فرزندانشان می فرستند. و نتیجه هم این است که فرزندانشان یاد می گیرند تا برای تفاوت ها احترام قائل شوند.

به طور قطع منظور از احترام گذاشتن به تفاوت های دیگران، به معنای دست کشیدن از ارزش های نژادی فرد نیست. مطمئنا خانواده شما سنن قومی، نژادی، و مذهبی خاصی دارد که باید به تک تک آنها افتخار کنید. اما مهم اینجاست که در عین حال که فرهنگمان را برای خودمان محترم می شماریم، یاد بگیریم برای تفاوت های دیگران نیز به طور یکسان ارزش قائل شویم. به علاوه فرهنگ اصیل خود را حفظ کرده و به نسل های آینده انتقال دهیم.

والدین چه نقشی را در آموزش بردباری به فرزندان ایفا می کنند؟

والدین می توانند با استفاده از مثال های عینی و یا سایر موارد، بردباری را به فرزندان خود آموزش دهند. گفتگو در مورد بردباری و احترام گذاشتن به دیگران، به کودکان کمک می کند که راحت تر با ارزش هایی که شما می خواهید در وجودشان پرورش دهید، آشنایی پیدا کنند. فضا دادن به کودکان برای بازی و همکاری با دیگران نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. این امر در وهله اول به کودک یاد می دهد که هر کسی چیزی برای ارائه کردن دارد و همچنین او را قادر می سازد که در هر لحظه با بهره گیری از تفاوت ها و شباهت های موجود، چیزهای نویی را تجربه کنند.

در این قسمت نکاتی وجود دارد که والدین با استفاده از آن می توانند بردباری را به فرزندان خود آموزش دهند.

 • مراقب طرز برخورد و رفتار شخصی خود باشید. والدینی که تصمیم دارند تا فرزندانشان برای تنوع و گوناگونی ارزش قائل باشند، باید ابتدا از خودشان شروع کنند و پایشان را را فراتر از کلیشه های نادرست بگذارند.
 • به خاطر داشته باشید که گوش بچه ها در هر حالتی شنواست. مراقب صحبت کردن در مورد افرادی که نسبت به شما متفاوت هستند، باشید. شوخی هایی نکنید که باعث جاودانه کردن تصورات قالبی و کلیشه ای در ذهن کودک شود. شاید برخی از این جوک ها برای زمانی موقتی موجبات خوشحالی و سرگرمی شما فراهم آورند، اما در دراز مدت تاثیر منفی در بر داشته و توانایی احترام به تقابل فرهنگی را از کودک شما سلب می کنند.
 • در خرید کتاب، اسباب بازی، موزیک، کارهای هنری و فیلم را دقت کنید. تاثیر قدرتمند رسانه گروهی در شکل گیری نگرش فرزند خود را هیچ گاه از ذهن دور نسازید.
 • کلیشه های غیر منصفانه ای که از رسانه های گروهی پخش می شود را به صورت آگاهانه در پیش روی کودک مخاطب قرار داده در مورد آنها با یکدیگر صحبت کنید.
 • به سوالات کودکان در این زمینه صادقانه و با احترام پاسخ دهید. این امر به آنها آموزش می دهد که در فضایی سرشار از احترام متقابل می توانند بر روی تفاوت های خود با دیگران انگشت گذاشته و در مورد آنها گفتگو کنند.
 • به تفاوت های موجود در افراد خانواده خود احترام گذاشته و آنها را تایید کنید. موافقت و پذیرش خود را از توانایی ها، و علائق، و سلایق متنوع فرزندتان اعلام کنید. به یگانگی و تمایز هر یک از اعضای خانواده احترام بگذارید.
 • به خاطر داشته باشید که بردباری به معنای تحمل رفتارهای غیر قابل قبول نیست، بلکه به این معناست که هر کسی استحقاق دارد از سوی دیگران مورد احترام قرار گیرد و همانطور که از دیگران انتظار احترام دارد، خودش نیز باید به آنها احترام بگذارد.
 • به فرزندانتان کمک کنید تا احساس خوبی نسبت به خودشان پیدا کنند. کودکانی که احساس خوبی نسبت به خودشان ندارند، با دیگران نیز به بدی رفتار می کنند؛ اما از سوی دیگر کودکانی که عزت نفس دارند، برای خود ارزش و احترام قائل هستند، و این امر سبب می شود تا با دیگران نیز با ملاحظه و بزرگداشت برخورد نمایند. به فرزند خود کمک کنید تا احساس پذیرفتگی، مورد احترام بودن، و ارزش قائل شدن را در خود احساس کنند.
 • به آنها این فرصت را بدهید تا با کودکانی که دارای فرهنگ های متفوتی هستند ارتباط برقرار کرده و یا با آنها بازی کنند. زمانیکه یک مدرسه، مهد کودک، و یا اردوگاه را برای فرزند خود انتخاب می کنید، سعی کنید محیطی را انتخاب کنید که مملو از جمعیت های متفاوت باشد.
 • با یکدیگر در مورد تعطیلات و جشن های مذهبی- فرهنگی ملل دیگری که جزء سنن و آیین شما نسیتند، مطالعه داشته باشید.
 • به سنن مرسوم خانواده خود احترام بگذارید و آنها را به فرزندان خود نیز یاد بدهید و اگر لازم شد به افراد دیگری که در خارج از خانواده شما بوده و از خود به یادگیری آن دارند.

زمانیکه والدین تصمیم به تشویق فرزندان به منظور پرورش بردباری می گیرند، باید در مورد ارزش های فردی با آن ها صحبت کنند، و الگوهای رفتاری که تمایل دارند در فرزاندانشان ایجاد شود را در وهله اول خودشان بروز دهند. با به کارگیری موارد ذکر شده می توانید مطمئن باشید که کودکان هم جا پای قدم های شما می گذارند و همواره از شما دنباله روی خواهند کرد.


باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.