مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
لینکستان وب سایت های مفید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
طرح ملی ملکوت
امر به معروف و نهی از منکر
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
فعالان ثبت مطلب این ماه
فعالان ارسال دعوتنامه این ماه
فعالان نظر دهندگان این ماه
ارسال دعوتنامه

آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟

 
دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط fardsaeid با 143127 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 28
     درج شده در 607 روز و 10 ساعت و 21 دقیقه قبل
    
امام زمان عليه السلام در كنار حرم

در كتاب انوار المشعشعين آمده است: «شخصى به نام سيد عبدالرحيم كه مورد وثوق بود، گفت: در عالم خواب ديدم در قبرستان بزرگ قم جمعيت ‏بسيارى هستند. در اين هنگام شخص بزرگوارى را - كه سوار بر اسبى بود - ديدم . او را كه از بازارچه مى‏آمد، مشاهده نمودم . پشت‏ سر آن سوار، شخصى گفت: «اين سوار، حضرت حجت عليه السلام مى‏باشد.» تا اين خبر را شنيدم، سراسيمه به دنبال آن حضرت شتافتم؛ ديدم آن حضرت به صحن مطهر آمد و در آنجا پياده شد. صحن خلوت بود؛ كسى را جز آن حضرت و شخصى كه همراه بود، در آنجا نديدم، مشاهده كردم كه آنها عبور كردند تا به صحن عتيق رسيدند، افسار اسب را به دست من دادند تا آن را نگهدارم . با خود گفتم: «نگهداشتن اسب خوب است‏ يا همراه حضرت بودن؟ سرانجام همراهى حضرت را برگزيدم و افسار اسب را به دست همان شخص كه همراه امام بود، دادم و خودم به دنبال حضرت روانه شدم، ديدم حضرت وارد حرم شد و در بالاسر مرقد حضرت معصومه عليهاالسلام توقف كرد.

هيچ كس از خدام نبودند. پيش خودم فكر كردم آيا به حضور حضرت بروم يا نروم؟ در كنار رواق ايستادم؛ صداى آن حضرت را مى‏شنيدم، اما چيزى نمى‏فهميدم. پس از مدتى آن حضرت از حرم بيرون آمد و من نيز از حرم بيرون آمدم و پشت ‏سر او به راه افتادم . ناگهان ناپديد شد و هر چه جستجو كردم، دستم به دامنش نرسيد و از فيض حضور آن بزرگوار محروم گشتم. (6) »باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط fardsaeid با 143127 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 21
     درج شده در 607 روز و 10 ساعت و 22 دقیقه قبل
    

عنايت‏ حضرت به زوار مرقدش

آقاى شيخ عبدالله موسيانى از حضرت آيت الله العظمى مرعشى نجفى نقل كردند: «شب زمستانى بود كه من دچار بى‏خوابى شدم؛ خواستمبهحرم بروم؛ ديدم بى‏موقع است؛ آمدم خوابيدم و دست ‏خود را زير سرم گذاشتم كه اگر خوابم برد، خواب نمانم؛ در عالم خواب ديدم خانمى وارد اطاق شد.چهره او را به خوبى ديدم ولى آن را توصيف نمى‏كنم . او به من فرمود: «سيد شهاب! بلند شو و به حرم برو، عده‏اى از زوار من پشت در حرم از سرما هلاك مى‏شوند، آنها را نجات بده.»

ايشان مى‏فرمايد: «من به طرف حرم راه افتادم؛ ديدم پشت در شمالى حرم (طرف ميدان آستانه) عده‏اى زوار اهل پاكستان يا هندوستان (با آن لباس*هاى مخصوص خودشان) در اثر سردى هوا پشت در حرم دارند به خود مى‏لرزند؛ در را زدم، حاج آقا حبيب - كه جزو خدام حرم بود - با اصرار من در را باز كرد؛ من از مقابل (جلو) و آنها هم پشت‏ سر من وارد حرم شدند و در كنار ضريح آن حضرت به زيارت و عرض ادب پرداختند؛ من هم آب خواستم و براى نماز شب و تهجد وضو ساختم . (5) »


باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط fardsaeid با 143127 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 19
     درج شده در 607 روز و 10 ساعت و 22 دقیقه قبل
    
حريم حضرت معصومه عليهاالسلام

حضرت آيت الله اراكى نقل مى‏كردند: «آقاى شيخ حسنعلى تهرانى رحمة الله (جد مادرى آقاى مرواريد) كه از علماى بزرگ و شاگردان فاضل ميرزاى شيرازى محسوب مى‏شدند و حدود 50 سال در نجف به تحصيل علوم اشتغال داشتند، برادرى داشت ‏به نام حاج حسينعلى شال فروش كه از تجار بازار بود و در تمام مدتى كه حاج شيخ مشغول تحصيل بودند، ايشان ماهى 50 تومان به او شهريه مى‏داد تا اين كه برادر تاجر فوت مى‏كند و جنازه او را به قم حمل مى‏كنند و در آنجا دفن مى‏نمايند.

حاج شيخ حسنعلى (كه در اواخر عمر در مشهد ساكن بودند)به وسيلهتلگراف، از فوت برادر مطلع مى‏شود، به حرم مشرف شده و به حضرت رضا عليه السلام عرض مى‏كنند: «من خدمت ‏برادرم را يك بار هم نتوانستم جبران نمايم جز همين كه بيايم اينجا و از شما خواهش كنم كه به خواهرتان حضرت معصومه عليهاالسلام سفارش ايشان را بفرمائيد كه كمكى به برادرم بكند.»

همان شب يكى از تجار كه از قضيه اطلاع نداشت، خواب مى‏بيند كه به حرم حضرت معصومه عليهاالسلام مشرف شده است. در خواب به او مى‏گويند: «حضرت رضا عليه السلام به قم تشريف آوردند، يكى براى زيارت خواهرشان و يكى براى سفارش برادر حاج شيخ حسنعلى به حضرت معصومه عليهاالسلام.»

او معناى خواب را نمى‏فهمد و آن را با حاج شيخ حسنعلى در ميان مى‏گذارد و ايشان مى‏فرمايد: «همان شب كه شما خواب ديدى، من (درباره برادرم) به حضرت رضا متوسل شدم و اين خواب شما درست است.» مرحوم آقا سيد محمد تقى خوانسارى پس از شنيدن اين خواب فرمود: «از اين خواب استفاده مى‏شود كه قم در حريم حضرت معصومه عليهاالسلام است. بايد حضرت امام رضا عليه السلام به قم تشريف فرما شوند و سفارش برادر حاج شيخ حسنعلى را به حضرت بفرمايند والاّ خود حضرت امام رضا عليه السلام مستقيما در كار مداخله نمى‏كنند؛ چون اين در محدوده حضرت معصومه عليهاالسلام است و مداخله در اين محيط نمى‏شود. (4) »باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط fardsaeid با 143127 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 19
     درج شده در 607 روز و 10 ساعت و 23 دقیقه قبل
    

كراماتي از حضرت معصومه سلام الله عليها

كراماتى از سلاله پاك نبي صلي الله عليه و آله
 
حضرت معصومه عليها السلام بيست و پنج ‏سال بعد از تولد امام رضا عليه السلام در اول ذى قعده سال 173 ه . ق . ديده به جهان گشود و در دهم، يازدهم، يا دوازدهم ربيع الثانى 201 ه . ق . وفات يافت.

پدرش امام موسى بن جعفر عليهما السلام و مادرش بانويى پاكيزه به نام نجمه بود كه با نام هاى تكتم، خيزران، اروى، ام البنين، طاهره، سمانه، شقراء، سكن و صقر نيز از وى ياد شده است. (1)

در مقام و منزلت و جايگاه اين بانوى بزرگوار نزد اهل بيت عليهم السلام همين بس كه امام صادق عليه السلام فرمودند: «الا ان للجنة ثمانية ابواب ثلاث منها الى قم فيها امراة هى من ولدى اسمها فاطمة بنت موسى، تدخل بشفاعتها شيعتى الجنة باجمعهم; (2) آگاه باشيد بهشت هشت در دارد كه سه در آن به سوى قم است . بانويى از فرزندان من در آنجا وفات مى‏كند كه نامش فاطمه دختر موسى است . همه شيعيان ما به شفاعت او وارد بهشت مى‏شوند.»

همچنين امام رضا عليه السلام درباره آن حضرت فرمودند: «من زارها عارفا بحقها فله الجنة؛ (3) هر كس او را - در حالى كه حقش را مى‏شناسد - زيارت كند، بهشت ‏از آن اوست.»

در اين مقاله، به مناسبتوفات حضرت معصومه عليهاالسلام به بيان كراماتى از آن بانوى بزرگوارمي پردازيم.


كرامات حضرت معصومه عليها السلام
كرامات حضرت معصومه عليهاالسلام زبانزد خاص و عام است. در طول تاريخ وجود مقدس اين بانوى كرامت در قم، بيماري هاى زيادى با عنايت او برطرف شده، مشكلات علمى عالمان حل گرديده و گره از كار گرفتاران باز شده است. در اين نوشته مختصر بر آنيم تا چند خاطره از كرامات آن بزرگوار را به مناسبت وفات حضرتش باز گوييم .روسياهم که هنوز از تو خيلی دورم


 


باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 19
     درج شده در 607 روز و 10 ساعت و 25 دقیقه قبل
    

روز چهاردهم شعبان برابر با 26 ديماه 1373 هـ . ش و در آستانه عيد بزرگ نيمه شعبان بارگاه ملكوتي كريمه اهل بيت (ع) پذيراي ميهماني است كه از راه دور آمده ، او همسايه برادر است كه به دعوت خواهر او به اميد شفا به اين بارگاه رو آورده است ، او امير محمّد كوهي ساكن مشهد و كارمند سابق اداره امور اقتصادي و دارايي آن شهر است كه داستان خود را چنين بيان مي كند : ' سه سال بود كه به بيماري فلج مبتلا بودم و قادر به حركت نبودم و با ويلچر حركت مي كردم ؛ پيش اطبّاء متخصّص مشهد و تهران رفتم و مراحل مختلف درمان را ( از عكس و آزمايش و سي تي اسكن و غيره ) گذراندم و بارها در بيمارستان بستري شدم و در مجالس دعا و توسّل در حرم مطهّر حضرت رضا (ع) به قصد شفا شركت كردم ولي عنايتي نشد در همين اواخر به خاطر ناراحتي زياد ' خود و خانواده ام ' به حرم مشرّف شدم و با سوز دل عرض كردم : آقا! شما غير مسلمانان را محروم نمي كنيد پس چرا به من شيعه توجه نمي فرمائيد ؟! آقا يا جوابم را بده يا مي روم قم و به خواهرتان شكايت مي كنم و او را واسطه قرار مي دهم ؛ آنگاه خطاب به حضرت معصومه (ع) عرض كردم : من كه همسايه برادر شما هستم و فردي عائله مندم و در عمر خود خيانتي نكردم و در حدّ توان درستكار بودم چرا ايشان مرا شفا نمي دهند ؟ بعد از اين توسل و عرض گلايه در عالم خواب خانمي را ديدم به من فرمود : شما بايد به قم بيايي تا شفايت دهم. عرض كردم شما كه به خانه ما آمدي و ميهمان ما هستي همينجا شفايم بده ؛ من پولي ندارم كه به قم بيايم .
فرمود : شما بايد به قم بيايي . من خوابم را به عيال و فرزندانم نقل كردم ، پس از مدّتي پسرم به من گفت : پدر! ما كه همه دارايي خود را در راه معالجه شما خرج كرديم ، من مبلغي - را از فروختن چند جعبه نوشابه اي كه در خانه داشتيم - تهيّه نمودم ؛ اين را خرج سفر كنيد و به قم برويد ، اميدوارم كه شفا پيدا كنيد . من راهي قم شدم ، پس از رسيدن به قم وضو گرفتم و وارد حرم شدم ؛ از دو نفر تقاضا كردم زير بغل هاي مرا گرفته و كنار ضريح ببرند ، مرا كنار ضريح بردند ( خسته بودم و ناتوان ) بعد از زيارت و التجاء بسيار همان كنار ضريح پتوي خود را به سر كشيده ، خوابم برد . در عالم خواب خانمي را ديدم با چادر مشكي و روبندي سبز رنگ به من فرمود : پسرم خوش آمدي! اكنون شفا يافتي ، برخيز ، تو هيچ بيماري نداري . عرض كردم : من بيمار و زمين گيرم . ايشان پياله گِلي پر از چاي را به دست من داد و فرمود : بخور . من چاي را خوردم ؛ ناگهان از خواب بيدار شدم ديدم مي توانم روي پا بايستم ، از جا برخاستم و خود را به ضريح مقدّس رساندم و بالاخره در اين روز ، عيدي خود را از ' بي بي ' گرفتم ' . (1)
اين بود شمّه اي از الطاف بي شمار و عنايات بسيار و كرامات فراوان اين بانوي بزرگ كه به واسطه وجود پاكش سرزمين قم مأواي عاشقان و سالكان طريق هدايت و قبله آمال عارفان حقيقت گشته است . به اميد آنكه همين مختصر ، شربتي باشد به كام خشكيده عاشقان دلسوخته و چراغ راهي گردد براي بيدار شدگان از خواب غفلت ، بدان اميد كه حضرتش همه را از ره لطف مورد عنايت قرار داده و بر سبيل هدايت رهنمون گردد انشاء الله
-----------------------------------------------
(1) اين كرامت ضبط صوتي , تصويري شده و در سمعي , بصري آستانه موجود است.
-----------------------------
الياس محمد بيگي


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط fardsaeid با 143127 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 17
     درج شده در 607 روز و 10 ساعت و 25 دقیقه قبل
    

فضيلت زيارت حضرت معصومه سلام الله علیها

روايات درباره فضيلت زيارت آن بانوي برگزيده اسلام بهترين سند در رابطه با فضايل آن بزرگوار است ، كه امامان معصوم پيروان خود را تشويق و توصيه به زيارت مرقد نوراني ايشان فرمودند و پاداش عظيمي براي آن بيان كردند كه چنين پاداشي در باب زيارت اولاد موسي بن جعفر (ع) بعد از حضرت رضا (ع) بي سابقه است ؛ ما در اينجا چند روايت را ذكر مي كنيم :
1- امام رضا (ع) فرمود : ' مَنْ زارَها فَلَهُ الْجَنَّهُ':(1) ' كسي كه ( فاطمه معصومه) را زيارت كند سزاوار بهشت خواهد بود
' . 2- امام جواد (ع) فرمود : ' مَنْ زارَ قَبْرَعَمَّتي بِقُمْ فَلَهُ الْجَنَّةُ': 2) ' كسي كه قبر عمّه ام را در قم زيارت كند سزاوار بهشت است ' .
3- امام رضا (ع) فرمود : ' مَنْ زارَها عارِفاً‌ بِحَقِّها فَلَهُ الْجَنَّةُ': (3) ' كسي كه ( فاطمه معصومه) را زيارت كند (درحالي كه معرفت به حق او داشته باشد) پاداش او بهشت است
'. 4- امام صادق (ع) فرمود : ' اِنَّ للهِ حَرَما ً وَ هُوَ مَكَّةُ وَ لِلرَّسُولِ حَرَما ً‌وَ هُوَ الْمَدينَةُ ، وَ لِأميرِالْمُؤمِنينَ حَرَما ً‌وَ هُوَ الْكُوفَةَ‌ وَ لَنا حَرَما ً وَ‌ هُوَ‌ قُمْ وَ‌ سَتُدْفَنُ فيها اِمْرَإَةُ مِنْ وَلَدي تُسَمي فاطِمَةَ ، مَنْ زارَها وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ': (4) ' براي خدا حرمي است و آن مكّه است و براي رسولخدا(ص)حرمي است و آن مدينه مي باشد و براي اميرالمؤمنين (ع) حرمي است و آن كوفه است و براي ما حرمي است و آن شهر قم مي باشد و بزودي زني از فرزندان من در آنجا دفن خواهد شد كه نامش ( فاطمه) است ؛ هر كس او را زيارت كند بهشت بر او واجب خواهد شد '. اين روايت با توجه به اينكه قبل از ولادت موسي بن جعفر (ع) از امام صادق (ع) صادر شده است دليل بسيار روشني است بر اينكه آمدن حضرت فاطمه معصومه به قم و دفن آن بزرگوار در حرم اهل بيت جزء اسرار غيبي بوده و تحقّق آن خود دليل روشني بر حقّانيّت مكتب امامان معصوم (ع) مي باشد.
قال رسول الله (ص): ' اِنّي تا رِكُ فِيْكُمُ الثَّقْلَيْنِ أَما إنْ تَمَسَّكْتْمْ بِهِما لَنْ تَضِلُّوا كِتابَ اللهِ وَعِتْرَتي .... ' (5) . پيامبر اسلام در واپسين روزهاي عمر خويش درحالي كه امواج سهمگين فتنه و نفاق را فرا روي امّت اسلامي نظاره مي كرد و نگران آينده جامعه اسلامي بود با ابلاغ پيامي هدايتگر پرده هاي فريب و نفاق را كنار زد و كشتي نجات را به گاه هجوم امواج فتنه ها معرّفي فرمود و ساحل نجات را بر همگان ارائه نمود. آخرين پيام حضرت چيزي جز همان حديث ثقلين نبود ؛ كه در آن هدايت رهروان خويش را در گرو تمسّك به قرآن و عترت قرار داد وآن دو را تنها محور اساسي شريعت و يگانه عامل بقاي ديانت دانست. اين همه نبود جز براي اين كه راه دست يابي به احكام و معارف نوراني قرآن كريم روشن شود و راه ورود بدعت ها و انديشه هاي شيطاني دنيا پرستان در متن دين مسدود گردد.چراكه اين معارف قرآني برگرفته از عارفان راستين حقايق ديني است كه جامعه ديني را از سرچشمه حياتبخش آن كتاب انسان ساز سيراب و منافقان و دين سازان طول تاريخ را از رسيدن به اهداف شوم خود محروم مي سازد. با اين همه ، شب پرستان روزگار نبوي بعد از رحلت رسول خدا (ص)به همراهي و همآوايي مردماني سست باور ، نداي شوم ' حسبنا كتاب الله ' سر دادند و از همراهي قرآن و عترت جلوگيري كردند و در راه نيل به اهداف شيطاني ايشان چه سخنان نوراني نبوي كه سوخته شد و چه دُرهاي گرانبهايي كه ناگفته در سينه ها ماند و چه فريادگران حديث نور كه از جور زمانه لب فرو بسته و از ديار وحي رانده شده و در صحراي غربت جان سپردند. زبان بريده ميثم بر دار رفته و پيكر بي دست و پاي رشيد هجري و تن تفتيده ابوذر در غربت آباد ربذّه خود گواه بي نهايت ستمي است كه در حقّ اهل بيت و پيروان راستينش روا داشتند. امّا در اين دوران غمبارِ غربت عترت هم ، مناديان حقّ و راويان آگاه شيعه از پاي نشسته و چوبه دار بر دوش سخنان نوراني و فضايل اهل بيت را ترويج مي نمودند تا آن كه دوران جدايي قرآن و عترت به سرآمد و هركدام جايگاه حقيقي خويش را يافت و براي حاملان راستين وحي الهي فرصتي فراهم آمد و در عصر صادقين (ع) سرچشمه فياض علوم اهل بيت جوشيدن گرفت و تشنگان معارف الهي ازآب زلال كوثر قرآن و عترت سيراب گرديدند. ازآن دوران، تربيت يافتگان مكتب امامت بر ثبت و نشر سخنان دربار خاندان رسالت همّت گماشتند و با ترويج آثار ارزشمند امامان معصوم (ع) مباني اعتقادي جامعه و پايگاه ارزشهاي ديني را تحكيم بخشيدند ، و در طول قرون و اعصار هويت ديني امّت مسلمان را حفظ و از شريعت نبوي و مكتب علوي پاسداري نمودند.

پی نوشتها :

(1) بحار , ج 102, ص 265 .
(2) همان .
(3) همان , ص 266.
(4) همان , ص 267.
(5) بحار, ج 23, ص 141 .

منبع:
کتاب فروغی ازکوثر
www.noorportal.net


باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 18
     درج شده در 607 روز و 10 ساعت و 31 دقیقه قبل
    

آقاي شيخ عبدالله موسياني (1) نقل فرمودند به اين كه حضرت آية الله مرعشي نجفي به طلّاب مي فرمود : ' علّت آمدن من به قم اين بود كه پدر آسيد محمود مرعشي نجفي ( كه از زهّاد و عبّاد معروف بود ) چهل شب در حرم حضرت امير (ع) بيتوته نمود كه آن حضرت را ببيند ، شبي در ( حال مكاشفه ) حضرت را ديده بود كه به ايشان مي فرمايد : سيد محمود چه مي خواهي ؟‌عرض مي كند : مي خواهم بدانم قبر فاطمه زهراء (ع) كجاست ؟ تا آن را زيارت كنم . حضرت فرموده بود : من كه نمي توانم ' بر خلاف وصيت آن حضرت' ، قبر او را معلوم كنم . عرض كرد : پس من هنگام زيارت چكنم ؟ حضرت فرمود : خدا جلال و جبروت حضرت فاطمه (ع) را به فاطمه معصومه (ع) عنايت فرموده است ، هر كس بخواهد ثواب زيارت حضرت زهرا (ع) را درك كند به زيارت فاطمه معصومه (ع) برود. آية الله مرعشي مي فرمودند : پدرم مرا سفارش مي كرد كه من قادر به زيارت ايشان نيستم امّا تو به زيارت آن حضرت برو ، لذا من به خاطر همين سفارش، براي زيارت فاطمه معصومه (ع) و ثامن الأئمّه (ع) آمدم و به اصرار مؤسس حوزه علميه قم ، حضرت آية الله حائري در قم ماندگار شدم. آية الله مرعشي در آن زمان مي فرمودند : ' شصت سال است كه هر روز من اوّل زائر حضرتم ' .
---------------------------------------------
(1) ايشان از شاگردان آيه الله مرعشي رحمه الله بودند.
-----------------------------
الياس محمد بيگي


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط fardsaeid با 143127 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 28
     درج شده در 607 روز و 10 ساعت و 32 دقیقه قبل
    

شفیعه روز جزا، حضرت معصومه علیها السلام

 
کریمه اهل بیت، حضرت معصومه‏علیها السلام اول ماه ذی القعده سال 173 ه . ق . در مدینه چشم به جهان گشود و در سن 28 سالگی در روز 10 یا 12 ربیع الثانی سال 201 ه . ق . در شهر مقدس قم به ریاض جنت پر کشید (1) .
القاب شریف آن حضرت، معصومه، کریمه اهل بیت، ستی و فاطمه کبری است . پدر بزرگوارش حضرت امام موسی بن جعفرعلیهما السلام و مادر آن حضرت، «نجمه‏» است (2) .

مادر آن حضرت

نجمه خاتون مادر بزرگوار امام رضاعلیه السلام و حضرت معصومه‏علیها السلام است . او از زنان برجسته زمان خود بود و در عقل، دین، حیا، جمال ظاهری و باطنی نظیر نداشت .
«حمیده‏» مادر امام هفتم‏علیه السلام همیشه از نجمه یاد می‏کرد و از روزی که او را به خانه برد مورد احترام قرار داد و هرگز پیش او نمی‏نشست مگر برای تعظیم و احترام او .
روزی حمیده به حضرت کاظم‏علیه السلام عرض کرد: «پسرم! نجمه کنیزی است که من بهتر از او را ندیده‏ام; او زنی زیرک و دارای محاسن زیادی است و می‏دانم هر نسلی از او بدنیا آید، پاک و مطهر است; او را به تو بخشیدم و از تو درخواست می‏کنم حال او را رعایت کنی . (3) »
در روایتی آمده است: وقتی حمیده را خرید، شبی رسول خداصلی الله علیه وآله را در خواب دید که به او فرمود: «ای حمیده! نجمه را به فرزند خود موسی ببخش، همانا از او فرزندی به دنیا می‏آید که بهترین اهل زمین است .»

مقام و منزلت‏حضرت نجمه‏علیها السلام

مرحوم علامه مجلسی‏رحمه الله از کتاب ارزشمند عیون اخبار الرضاعلیه السلام روایتی را نقل کرده است که توجه به آن ما را به مقام و منزلت‏حضرت «نجمه خاتون‏» مادر بزرگوار امام هشتم و خواهرش حضرت معصومه‏علیها السلام آگاه می‏کند . روایت مورد نظر را ذیلا از نظرتان می‏گذرانیم:
روزی امام کاظم‏علیه السلام از هشام پرسید: آیا خبرداری که کسی از برده فروشان آمده باشد؟ عرض کرد: نه . هشام می‏گوید: پس آن حضرت فرمود: آمده است . و ما با هم نزد او رفتیم . برده فروشی را دیدیم که غلامان و کنیزان بسیاری آورده بود .
آن حضرت فرمود: کنیزانی که برای فروش آورده‏ای را بر ما عرضه کن، او نه کنیز را بیرون آورد . حضرت هر یک را می‏دید، می‏فرمود: این را نمی‏خواهم . آن‏گاه فرمود: آیا کنیز دیگری داری؟ گفت: نه، جز یک کنیز که او سخت‏بیمار است .
حضرت فرمود: او را بیاور، برده فروش امتناع کرد، حضرت برگشت و روز بعد مرا نزد او فرستاد و فرمود: به هر قیمتی که بگوید آن کنیز را برای من خریداری کن .
هشام می‏گوید: چون نزد برده فروش رفتم، او قیمت را بالا برد و من پذیرفتم و او را خریدم .»
مرد برده فروش پس از دریافت پول رو به من کرد و گفت: مردی که دیروز همراهش بودی چه شد و او که بود؟ گفتم: او مردی از بنی هاشم است .
گفت از کدام تیره بنی هاشم؟ گفتم: بیش از این مپرس .
آن‏گاه آن مرد برده فروش گفت: بدان که من این کنیز را از دورترین مناطق مغرب خریدم . روزی زنی از اهل کتاب این کنیز را همراه من دید و پرسید: این را از کجا آورده‏ای؟ گفتم: او را برای خود خریده‏ام . آن زن گفت: سزاوار نیست که این کنیز نزد تو باشد، او از آن بهترین اهل زمین است و چون به او رسد از او فرزندی به دنیا می‏آید که اهل مشرق و مغرب از او اطاعت کنند .
راوی در ادامه می‏گوید: چیزی نگذشت که او در ملک امام موسی بن جعفرعلیهما السلام در آمد و حضرت رضاعلیه السلام متولد شد (4) .
به هر روی از افتخارات بزرگ حضرت معصومه‏علیه السلام این است که ایشان از طرف پدر و مادر با حضرت رضاعلیه السلام یکی است و این بر شرافت و برتری ایشان افزوده است .

حضرت معصومه‏علیها السلام در روایات

1 . قال الصادق‏علیه السلام:
«ان لله حرما وهو مکة وللرسول حرما وهو المدینة ولامیرالمؤمنین حرما وهو الکوفة ولنا حرما وهو قم وستدفن فیها امراة من ولدی تسمی فاطمة من زارها وجبت له الجنة (5) ;
برای خدا حرمی است و آن مکه است و برای رسول خداصلی الله علیه وآله حرمی است و آن مدینه است و برای امیرمؤمنان‏علیه السلام حرمی است و آن کوفه است و برای ما حرمی است و آن قم است و به زودی زنی از فرزندان من در آنجا دفن می‏شود که نامش «فاطمه‏» است; هر کس او را زیارت کند بهشت‏بر او واجب خواهد شد .»
2 . مرحوم محدث قمی‏رحمه الله نقل کرده است که امام رضاعلیه السلام به «سعد اشتری قمی‏» فرمود:
«ای سعد! نزد شما قبری از ما هست . سعد گفت: قبر فاطمه دختر امام موسی بن جعفرعلیهما السلام را می‏فرمایید؟ فرمود: آری . هر کس او را زیارت کند و حق او را بشناسد بهشت‏برای اوست . (6) »
3 . قال الصادق‏علیه السلام:
«الا ان قم کوفتنا الصغیرة، الا ان للجنة ثمانیة ابواب ثلاث منها الی قم تقبض فیها امراة هی من ولدی، اسمها فاطمة بنت موسی، تدخل بشفاعتها شیعتی الجنة باجمعهم; (7) قم کوفه کوچک ما است . برای بهشت هشت در است که سه در آن به سوی قم است . زنی در قم وفات می‏کند که از اولاد من است و نامش فاطمه دختر موسی بن جعفرعلیهما السلام است . در روز قیامت‏با شفاعت او تمام شیعیان من وارد بهشت می‏شوند .»
4 . قال الجوادعلیه السلام:
«من زار قبر عمتی بقم فله الجنة; (8)
کسی که قبر عمه‏ام را در قم زیارت کند سزاوار بهشت است .»
5 . قال الرضاعلیه السلام:
«من زارها عارفا بحقها فله الجنة (9) ;
کسی که [فاطمه معصومه را] زیارت کند در حالی که عارف به حق او باشد، پاداشش بهشت است .»

آینه حضرت زهراعلیها السلام

شیخ عبدالله موسیانی که از شاگردان آیة الله العظمی مرعشی نجفی بود، نقل کرده است که: «حضرت آیة الله مرعشی نجفی‏رحمه الله به طلاب می‏فرمود:
«علت آمدن من به قم این بود که پدرم آقا سید محمود مرعشی که از زهاد و عباد معروف زمان خود بود، چهل شب در حرم امیرمؤمنان‏علیه السلام بیتوته کرد تا آن حضرت را ببیند . شبی در حال مکاشفه امیرمؤمنان‏علیه السلام را دیده بود که به ایشان فرمود: سید محمود! چه می‏خواهی؟ عرض کرد: می‏خواهم بدانم قبر فاطمه زهراعلیها السلام کجاست؟ حضرت فرموده بودند: من نمی‏توانم برخلاف وصیت آن حضرت قبر را معلوم کنم . عرض کرد: پس من اگر بخواهم آن حضرت را زیارت کنم، چه کنم؟ امیرمؤمنان‏علیه السلام فرمود: خداوند، جلال و جبروت حضرت زهراعلیها السلام را به فاطمه معصومه‏علیها السلام عنایت فرموده است . هر کس بخواهد ثواب زیارت حضرت فاطمه را درک کند، به زیارت حضرت معصومه‏علیها السلام برود .
آیة الله مرعشی نجفی می‏فرمود: من به همین علت‏به قم آمدم; ماندگار شدم و الآن شصت‏سال است که هر روز من اول زائر حضرتم .» (10)

کرامات حضرت معصومه‏علیها السلام

یکی از برترین فضایل و کمالات اهل بیت‏علیهم السلام ادای حاجات و برآورده کردن خواسته‏های نیازمندان است . از نظر شیعه فرقی میان حیات و موت اهل بیت‏علیهم السلام نیست و آن بزرگواران در هر حال ناظرند و حاجات حاجتمندان را بر می‏آورند .
حضرت معصومه‏علیها السلام نیز مانند آبا و اجداد کرام خود دارای کرامات و معجزاتی است که بی‏تردید نشان از عظمت و برتری آن حضرت دارد .
کرامات آن حضرت اعم از شفای بیماران و شفای روشن دلان و ناشنوایان و . . . بسیار است . در این قسمت‏به دو نمونه اشاره می‏کنیم .

1 . شفای معجزه‏آسا

یکی از خدام حرم حضرت معصومه‏علیها السلام به نام «میرزا اسدالله‏» بیمار و انگشتان پایش سیاه شده بود، جراحان اتفاق نظر داشتند که باید پای او قطع شود تا مرض به قسمتهای بالاتر سرایت نکند . قرار شد فردای آن روز به بیمارستان رفته، پایش را قطع کنند . میرزا اسدالله گفته بود: حالا که چنین است، امشب مرا به حرم مطهر دختر موسی بن جعفرعلیهما السلام ببرید . او را به حرم بردند، شب هنگام، خدام حرم در را بستند و او پای ضریح مانده و به درگاه دختر موسی بن جعفرعلیهما السلام پناه آورده بود .
نزدیک اذان صبح خادمان حرم صدای میرزا را می‏شنوند که فریاد می‏زند: در را باز کنید، حضرت مرا شفا داده است . در را باز کردند، دیدند او خوشحال و خندان اشک شوق می‏ریزد و ماجرای شفای خود را این گونه بیان می‏کند:
خانم مجلله‏ای را دیدم که به نزد من آمد و گفت: «تو را چه شده است؟ عرض کردم: درد پایم مرا عاجز کرده است، از خداوند شفای دردم را می‏خواهم . آن بانوی بزرگ گوشه مقنعه خود را چند دفعه به روی پای من کشید و فرمود: تو را شفا دادیم . عرض کردم: شما کیستید؟ فرمود: مرا نمی‏شناسی و حال آن که نوکری مرا می‏کنی؟ من فاطمه، دختر موسی بن جعفر هستم .
میرزا اسدالله می‏گوید: وقتی به حالت عادی برگشتم، مقداری پنبه در آنجا دیدم . آن را برداشته و به هر مریضی که ذره‏ای از آن را می‏دادم و او به جای درد می‏کشید، شفا پیدا می‏کرد .
وی می‏گوید: آن مقدار پنبه در خانه ما بود تا وقتی که سیلابی آمد و خانه ما را خراب کرد و آن پنبه از بین رفت و دیگر پیدا نشد . (11) »

2 . عنایت‏به ملاصدرا

مرحوم محدث قمی می‏فرماید: «از بعضی اساتید خود شنیدم که: مرحوم ملاصدرای شیرازی هنگامی که به قم مهاجرت کرد و در روستای «کهک‏» اقامت نمود، هرگاه مطالب علمی بر او مشکل می‏شد، آن حکیم فرزانه به زیارت حضرت معصومه‏علیها السلام می‏آمد و با توسل به آن بزرگوار مشکلات علمی خود را حل می‏نمود و از آن منبع فیض الهی مورد عنایت قرار می‏گرفت . (12) »
صفای دل بجز مهر شما نیست
که بی‏مهر شما دل را صفا نیست
شما پوشیده در ذات خدایید
خدا هم از شما هرگز جدا نیست
خوشا حال دل بیمار عشقی
که جز وصل شما او را دوا نیست

چگونگی وفات فاطمه معصومه‏علیها السلام

در سال 201 ه . ق، یک سال پس از سفر تبعید گونه امام رضاعلیه السلام به شهر «مرو» ، کریمه اهل بیت، حضرت معصومه‏علیها السلام همراه عده‏ای از برادران خود برای دیدار و تجدید عهد با امام زمان خویش بسوی دیار غربت راهی شدند .
وقتی به شهر «ساوه‏» رسیدند عده‏ای از مخالفان اهل بیت‏علیهم السلام با ماموران حکومتی همراه شدند و آنان را مورد هجوم قرار دادند . در این هجوم کینه توزانه عده‏ای از همراهان حضرت معصومه‏علیها السلام به شهادت رسیدند .
در شهر ساوه بود که حضرت بیمار شدند، فرمودند: مرا به قم ببرید، چرا که از پدرم شنیدم «شهر قم مرکز شیعیان ماست‏» . آن‏گاه حضرت را به طرف قم حرکت دادند . مردم قم که از این خبر مسرت بخش بسیار خرسند شده بودند، به استقبال حضرت آمدند . در حالی که «موسی بن خزرج‏» بزرگ خاندان «اشعری‏» زمام شتر آن مکرمه را می‏کشید، در میان شور و احساسات مردم وارد آن شهر شدند و در منزل موسی بن خزرج که امروزه به محله میدان میر - جنب 45 متری عمار یاسر - معروف است، اجلال نزول نمودند (13) .
آن بانوی بزرگ هفده روز در شهر ولایت و امامت‏به سر برد و آخرین روزهای زندگی خود را به عبادت، مناجات و راز و نیاز پرداخت و سرانجام از دنیا رفت .

راز پرواز

در باره بیماری و مرگ زود رس آن بزرگوار گفته شده است که زنی در شهر ساوه ایشان را مسموم نموده است . (14) این مطلب با توجه به درگیری دشمنان و کینه توزان در هنگام ورود به شهر ساوه، بعید نیست .

مراسم تشییع

پس از وفات آن حضرت و اجرای مراسم غسل و کفن، ایشان را به سوی قبرستان «بابلان‏» تشییع کردند . هنگام دفن پیکر پاک و مطهر آن حضرت، دو سوار توجه همه را به خود جلب کردند . آن دو سوار به طرف جمعیت آمدند و بر بدن مبارک حضرت نماز گزاردند و آن را دفن نمودند . یکی از بزرگان می‏فرمود: هیچ بعید نیست که این دو بزرگوار، امامان معصومی باشند که برای این امر مهم به قم آمدند (15) .
پس از پایان مراسم دفن، موسی بن خزرج سایبانی از حصیر و بوریا بر قبر شریف آن بزرگوار برافراشت . این سایبان برقرار بود تا زمانی که حضرت زینب دختر امام جوادعلیه السلام وارد قم شد و قبه‏ای آجری بر آن بنا کرد (16) .

پی‏نوشت‏ها:

1) فروغی از کوثر، ص‏32 .
2) دلائل الامامه، ص‏309 .
3) همسران با فضیلت، گذری به زندگانی مادران چهارده معصوم‏علیهم السلام، ص‏75 .
4) عیون اخبار الرضاعلیه السلام، ج‏1، ص‏14 .
5) بحارالانوار، ج‏102، ص‏265 .
6) منتهی الامال، ج‏2، ص‏270 .
7) جامع احادیث الشیعة، ج 12، ص 617 .
8) بحارالانوار، ج‏102، ص‏265 .
9) همان .
10) فروغی از کوثر، زندگانی حضرت معصومه‏علیها السلام، ص‏87 .
11) انوار المشعشعین، حاج شیخ محمد علی قمی، ص‏216 به نقل از فروغی از کوثر .
12) فوائد الرضویه، ص‏379 به نقل از همان، در حاشیه اسفار نیز به این نکته تصریح شده است . .
13) تاریخ قدیم قم، ص‏213 .
14) وسیلة المعصومیة، میرزا ابوطالب بیوک، ص‏68; قیام سادات علوی، علی اکبر تشید، ص‏168 .
15) آیة الله فاضل لنکرانی دام ظله .
16) سفینة البحار، ج‏2، ص‏376 .


باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط fardsaeid با 143127 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 17
     درج شده در 607 روز و 10 ساعت و 33 دقیقه قبل
    

ماجرای دفن پیکر مطهر حضرت معصومه (علیها السلام )

زمینی که آستانه حضرت معصومه (علیها السلام ) درآن واقع است بابلان نام داشته واین زمین پیش از آنکه مرقد مطهر آن حضرت شود بنایی نداشته است فقط ملکی از ملکهای موسی بن خزرج بوده است این زمین را موسی بن خزرج که هم مهمان دار حضرت معصومه (علیها السلام ) بودوهم درعصر خود رئیس ومحترم بود برای مدفن آن حضرت معین کرد .
آل سعد دراین سرزمین سردابی حفر کردند تاآن را مقبره حضرت معصومه (علیها السلام ) قراردهند پس از آنکه جنازه مطهر آن بی بی بزرگوار را غسل داده وکفن نمودند آن را به آن سرزمین آوردند دراین وقت میان آل سعد گفتگو شد که چه کسی داخل قبر شده وجنازه را درسرداب به خاک بسپارد سرانجام اتفاق کردند که شخصی به نام قادر که پیرمرد پرهیزکار وصالحی بود داخل قبر شود وآن گوهر پاک را دفن کند . چون به سراغ آن مرد رفتند ناگاه ازجانب صحرا دوسوار نقابدار پیدا شدند همین که به نزدیک رسیدنداز مرکب خود پیاده شدند وبر جنازه حضرت معصومه (علیها السلام ) نماز گزاردند سپس داخل سرداب شده وجنازه را دفن کردند ، آنگاه بیرون آمده ورفتند ، وکسی نفهمید که آنها چه کسی بودند .
آنگاه موسی بن خزرج سقف وسایبانی از بوریا برسرقبر برافراخت تا هنگامی که حضرت زینب دختر امام نهم وارد قم گردید وقبه ای برآن مرقد مطهر بناکرد . 1
بعدازمدتی ام محمد دختر موسی پسر امام جواد (علیه السلام ) وفات کرد جنازه اورا درکنار مرقد حضرت معصومه (علیها السلام ) به خاک سپردند .
مدتی بعد میمونه خواهر ام محمد وفات کرد ، اورانیز درکنار مرقد حضرت معصومه (علیها السلام ) به خاک سپردند وقبه ای جداگانه برروی قبر آن دو بانو بنا نمودند سپس بریهه دختر موسی بن امام جواد (علیه السلام ) وفات نمود اورا نیز درآنجابه خاک سپردند .2
مرحوم محدث قمی ، غیر از بانوان فوق از بانوا ن دیگری نیز نام برده که درکنار مرقد مطهر حضرت ( علیه السلام ) مدفون هستند ، مانند : زینب دختر امام جواد (علیه السلام ) ام اسحاق کنیز محمد بن موسی مبرقع (علیه السلام ) وام حبیب کنیز محمد بن احمد بن موسی مبرقع( علیه السلام ) 3
بنابراین درمجموع شش تن ازامامزادگان ومنسوبین به امامان (علیه السلام ) درکنار مرقد مطهر حضرت معصومه دفن شده اند 4
بنابراین شایسته است آنان که مرقد شریف حضرت معصومه (علیها السلام ) رازیارت می کنند از آنها نیز یاد کنند گرچه بااین جمله کوتاه باشد :
« اَلسَّلامُ علیکم یا بَناتِ رَسُولِ اللهِ اَلسَّلامُ عَلَیکُنَ وَرَحمَهُ اللهِ وبَرَکاتُهُ
سلام برشما ای دختران رسول خدا ، سلام ورحمت وبرکات خدا به شما باد »

پی نوشتها:

1- بحارج60 ص219- بعضی احتمال داده اند که آن دو نقابدار ، حضرت رضا (علیه السلام ) وامام جواد (علیه السلام ) بوده اند .
2- همان مدرک ص229و220
3- منتهی الامال ، ج2 ص162 ودرکتاب تاریخ قدیم قم ، صفحه 218 آمده « ام اسحاق وام حبیب دربقعه چسبیده به مرقد مطهر حضرت معصومه (س) دفن شده اند .
محدث قمی درجای دیگر گوید : «ازتاریخ قم استفاده می شود که : زینب وام محمد ومیمونه دختران امام جواد (ع) بودند (منتهی الامال ، ج2 ص235)
4- علاوه براینها نه امامزاده دیگر درکنار مرقد مطهر حضرت معصومه (علیها السلام ) دفن شده اند که ذکر آنها دربخش آخر خواهد آمد .

منبع : حضرت معصومه (علیهاالسلام ) فاطمه دوم ، آیت محمد مهدی اشتهاردی صفحه 125- 123


باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط fardsaeid با 143127 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 18
     درج شده در 607 روز و 10 ساعت و 33 دقیقه قبل
    

به یاد دهم ربیع الثانى، سالروز رحلت حضرت فاطمه معصومه(ع)

روزى كه كاروان خاندان اهل بیت، در مسیر حركت از مدینه به مرو راه خود را از ساوه به قم تغییر داد، مسیر تاریخ نیز تغییر كرد و مركزیت نشر علوم اهل بیت با قلمى از هجرت و با مركبى از نور ترسیم شد.
آن روز در آن كاروان فاطمه معصومه(ع) حضور داشت، با نویى پرده نشین، اسوه عفاف و علم و عبادت كه مى رفت تا با آرام گرفتن در باغ بابلان با چادر نور خود، چراغ راه همه آنانى شود كه در عصر ظهور كه ازگوشه و كنار جهان به عشق تبلیغ و ترویج دین گرد هم مى آیند و بر آنند تا حجت خدا را در آخر الزمان بر همه عالم تمام كنند. آن روز كه موسى بن خزرج اشعرى، بزرگ عالم قم جهاز شتر حضرت معصومه را بر دوش كشید و او را در میان جمعیت استقبال كننده به منزل خویش برد، هیچ كس باور نمى كرد كه این كاروان كوچك نه تنها بهار را براى قم بلكه براى همه بشریت تشنه حكمت علوى و فرهنگى‏فاطمى به ارمغان آورد و روزى جاى جاى رد پاى این بانوى دو عالم منبر تدریس علم و عرفان شود.
آن روز شهر قم، شهرى بود با دیوارهاى احاطه شده و مردمى كه در معیشت سخت روزگار مى گذراندند؛ شهرى شیعه نشین و مظلوم در میان شهرهاى دیگر جهان اسلام، شهرى دور افتاده و قرار گرفته در طبیعتى خشن كه هر كس قصد رفتن به آن را داشت اگر از مسیر كاروانیان نمى رفت آواره بیابان مى شد، آن روز هیچ كس باور نمى كرد روزى رد پاى این بانوى بزرگ شاهراه مسیر كشورى شیعى در عصر ظهور شود و قم نه تنها قلب تپنده ایران شیعى بلكه راهبردى ترین شهر در جغرافیاى علمى و سیاسى جهان گردد. آن روز هیچ كس باور نمى كرد در دل سرزمین شوره زار قم كوثر زلال معرفت جوشیدن گیرد و لطیف ترین و زیباترین گلهاى عرفان و علم و عمل، جهانى را معطر به عطر علم و عدالت محمد آل محمد كند.
آن روز فاطمه معصومه مدت كوتاهى، كوتاهتر از شكفته شدن یك گل مهمان محبت آشیانه اهل بیت عصمت و طهارت نبود اما محبت خود را كه از ازل در نهاد سراسر معرفتش به ودیعه نهاده شده بود تا ابد نثار شهر قم و زائران خود كرد، فاطمه معصومه رخت از جهان بر بست، آن روز همه شیعیان به راز گفته امام صادق قبل از تولد این بانو و پیوند قبر او با حرم اهل بیت پى بردند.
اما به راستى این بى بى دو عالم كه امروز و در عصر ظهور، با چادرى از نور در شاهراه كشورى شیعى، ضریح‏اش خضر راه هزاران فقیه و فیلسوف و عارف است از چه مقام و منزلتى برخوردار است كه ملائك جاروكش صحن و سراى اوست.
براى به تصویر كشیدن مرتبت او همین بس: كه حضرت معصومه تنها امامزاده اى است كه زیارتنامه او از زبان معصومى جارى شده است و هر زائر كوى او به هنگام زیارت كلماتى را بر زبان مى آورد كه از لبان مبارك عالم آل محمد(ص) امام رضا(ع) شنیده شده است آن هم زیارتنامه‏اى كه تسبیحات صدیقه طاهره فاطمه الزهرا آغازگر آن است.
براى مقام او همین بس كه او را مقام «شفاعت» است «یا فاطمه اشفعى لى الجنه» براى او شأنى است آن هم از سوى خدا «فان لك عنداللّه شأناً من الشأن» كه بى شك جز «همان مقامات ولایى نیست»
فاطمه معصومه «محدثه» است و نامش در سلسله روایاتى چشم شیعیان را به نور ولایت روشن مى كند كه فاطمه نام دارند و به فاطمه زهرا(س) ختم مى شوند فاطمه دخت موسى بن جعفر(ع) از فاطمه دخت امام صادق(ع) از فاطمه دخت امام محمد باقر(ع) از فاطمه دخت امام زین العابدین(ع) از فاطمه سكینه دختران امام حسین(ع) از ام كلثوم(س) دخت فاطمه زهرا(س) از فاطمه زهرا(س) از پیامبر اكرم(ص) در روز غدیر «من كنت مولا فعلى مولا»
فاطمه معصومه مریم آل محمد(س) است و در عصر و روزگار خود هم كفویى نبود كه با او ازدواج كند. فاطمه معصومه(س) زینب رضاست، با این تفاوت كه اگر زینب(س) در سوگ امام حسین(ع) نشست اینجا امام رضا(ع) در سوگ معصومه(س) نشست.
و اگر گفته شود فاطمه معصومه(س) تجلى كوثر است و قبر پیداى او آئینه قبر ناپیدا زهرا است، سخنى به گزاف نگفته ایم، چرا كه به بزرگان علم و عرفان و جستجوگران قبر حضرت زهرا(س) گفته شد «اراده خداوند چنین رقم خورده است كه قبر زهرا(س) پنهان بماند اما خداوند همان مقام و منزلتى كه به قبر حضرت زهرا(س) عطا كرده است به قبر فاطمه معصومه(س) نیز بخشیده است.»
قبر فاطمه معصومه(س) تنها تجلى قبر حضرت زهرا(س) نیست، هر كس رو به گنبد او كه با چادرى از نور پوشیده شده است مى ایستد و سلام مى كند، سلام او سلام به حضرت حوا نیز هست، سلام او به حضرت مریم، به آسیه، به هاجر، به خدیجه، به فاطمه بنت اسد، به سمیه، به حكیمه خاتون به همه مادران ائمه اطهار و به همه زنانى است كه در گردونه‏ى زمان جز بر مدار خورشید نبوت و امامت نچرخیدند و جز در كهكشان علم و عرفان و عفاف سیر نكردند.
به راستى اگر ضریح حضرت معصومه(س) را مصحف معصومه ننامیم پس چرا تلالو نور قبر هزاران فقیه و فیلسوف عارف چون ستارگانى تحت شعاع خورشید عمه سادات است.

باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.