مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
امر به معروف و نهی از منکر
احادیث حضرت محمد
لینکستان وب سایت های مفید
آشپزی به سبک تبیان
عکس و عکاسی مقالات
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
فعالان ثبت مطلب این ماه
فعالان ارسال دعوتنامه این ماه
ارسال دعوتنامه


آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟ 

دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط tebyanbot با 932485 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 26
     درج شده در 224 روز و 17 ساعت و 24 دقیقه قبل
    

آلدوپالاتسسکي، ساده تريم و شايد مشکلترين شاعري است که شعر او، در خواندن بسيار آسان مي نمايد، وزن شاد و ترانه سان و پر زيروم او خوشايند است و هرگز به ملال نمي انجامد.
مهمترين جنبشهاي ادبي نخستين نيمه ی اين قرن را، از فوتوريزم گرفته تا کرپوسکولاريزم و سور رئاليزم، در تنوع سبکش باز مي يابيم، بي آنکه به هيچ يک از اين مکاتب، نسبتش توانيم داد.
پلاتسسکي به سال 1885 در فلورانس، مرکز ايالت توسکان که مهد زبان ايتاليايي است، زاده شد. به همين سبب، پاکيزگي زبان از صفات مادرزادي اوست.
اندکي به کار تئاتر پرداخت و هنوز بسيار جوان بود که نظم و نثر را به شيوه ی تجدد طلبان پيشرو، آغاز کرد. در پاريس با بوچوني (1) پيکرتراش و استاد بزرگ مکتب فوتوريزم و دپي زيس (2) نقاش برجسته، و اومبرتوسابا و مارينتي، شاعران معروف، رفيق شد و مجموعه ی شعر خود را که آتش افروز نام داشت، به شخص اخير اهدا کرد.
در شعر مخروطها، از نقشهاي کوبيستي الهام گرفت و جهان را با ذره بين هندسي نگريست. زماني کوتاه به مکتب فوتوريزم سر سپرد. روح عصياني اين مکتب در وجود او به صورت هنرمندي پرطعن و طنز، انقلابي و بت شکن تجسم يافت. طبع عجيب و شاعرانه ی او، اين نهضت انقلابي را پذيرفت. اما هميشه به چشم انتقاد در آن نگريست. بيانيه ی شخصي او را در قطعه اي کوتاه به نام « بگذاريد که خوش باشم » مي توان يافت. اين قطعه به سبب اصوات غريبي که دارد، بدبختانه ترجمه ناپذير است. او مي گويد: « ترو ترو ترو/ فرو فرو فرو/ ايو ايو ايو/....، شاعر ديوانه است. » آزادش بگذاريد تا با اين « ته سفره »، با اين هجاهاي بي معني که بازمانده ی غذاي شاعران بزرگ است، خوش باشد. او مي گويد: « از اينکه استادان والامقام مرا ابله و ديوانه بدانند چه باک؛ من مي خواهم که خوش باشم. »
پالاتسسکي، به شعار « بگذاريد که خوش باشم » هميشه وفادار است و مي خواهد که جامه ی « دلقک روح »بر تن کند. اما همينکه نقاب « دلقکي » را فرو مي نهد، با چهره اي عبوس و اغلب دردناک بر ما ظاهر مي شود و اشعاري چون دریاي تيره و ناشناس را مي سرايد. اين ناشناس، موجودي مرموز مانند آدميان ديگر است که حکم سرنوشت، هر روز ما را بي هيچ چون و چرايي با ايشان روبرو مي کند.
فوتوريزم که در نقاشي پديده اي مثبت بود و هنرمنداني بزرگ چون کارا (3) را در صف هواداران خود داشت، با مرگ نابهنگام بوچوني پايان يافت. کارا، بعدها بر اثر آشنايي با دکي ري کو (4) – نقاش بزرگ – به سوررآليستها پيوست: آنگاه نقاشي متافيزيک زاده شد. و پالاتسسکي که دوست اين نقاشان بود به سرودن اشعار متافيزيک پرداخت که قطعه ی خورشيد با لحن غنايي و تخيل غني و رنگهاي فراوان خود، نمونه اي از آنهاست و قطعه ی درياي تيره نيز نگرشي دردآلود بر يک درياي سربي رنگ « سوررآليستي » است. در شعر ديگري که بدبختانه ترجمه ناپذير است، شاعر بر اثر خستگي از کاخها و شهرهاي متروک و باغهاي پرگل و ويرانه هاي « رمانتيک پسنده »، در رؤياي متافيزيکي خود، کاشانه اي بلورين مي سازد « که چيز خاصي در آن نيست » جز اينکه همه ی اعمال شاعر از پشت جدار شيشه اي آن پيداست، مردم او را ديوانه و کارش را رسوايي مي نامند، اما يکي از آن ميان طنزش را در مي يابد و نتيجه مي گيردکه همه بايد در خانه هاي بلورين به سر برند تا » « زشتکاري کمتر کنند » و « اگر کنند، ديده شوند. »
شعر « کيم من؟ » در فاصله ی ميان فوتوريزم و کرپوسکولاريزم قراردارد و نفي مقام شاعري است. سرجوکورات زيني که خود از شامگاهيان بود، مي گفت: « من شاعر نيستم، کودکي تيره روزم که مي گريد. »
اما اگر ديگران مي گريند آلدو پالاتسسکي مي خندد: طنز جادويي او، از سقوط در احساسات سطحي و « سوزناک » شامگاهيان، نجاتش مي دهد و مثلا، وقتيکه شاعر از ديدار خود با معشوق قديمش کنتس اوا ياد مي کند، از سردي و خشکي روح خود و عدم تفاهمي که ميان ايشان است، به خنده مي افتد، دو دلداده: کنتس و آلدو، به گفتگويي بي مزه ناگزير مي شوند: « عزيزم، آلدو! هوا نه سرد و نه گرم است، ولرم است و ـ تازه چه خبر؟ » « مرغ تخم کرده است. » و گفتگو با همين لحن و متن مبتذل مثل سخنان همه ی عشاق بازنشسته اي که از عشق خود چيزي به ياد ندارند، ادامه مي يابد. کار به آنجا مي کشد که کنتس در جستجوي تازگي، دشنام و تحقير آلدو را به جان مي خرد. اما اين نيز درد زندگي تهي و بي معني و تکراري او را درمان نمي کند.
« خورشيد مي زايد و مي ميرد، ماه برمي آيد و فرو مي رود، چمن سبز است و جنگل سبز ...اما افسوس که من رنگ شما را مي شناسم، » « عزيزم، آلدو! باور نمي کنم که چيز تازه اي براي گفتن داشته باشيم. من ديگر هيچ حس و حال تازه اي ندارم: مي جويم، اما نمي يابم. »
« چشمه ی بيمار » قطعه ی مشهوري است که با اصوات فراوان و ملاحت رقيق خود، اشعار خوش آهنگ پاسکولي را به ياد مي آورد. گويي سراينده ی اين اشعار، همان نيست که قطعاتي مانند « درياي تيره »، « ناشناس » و يا « گل دوگانه » را درباره ی جنگ سروده است. در شعر اخير که ظرافتي شگرفت و لحني بسيار مهربان و مادرانه دارد، شاعر مضموني دردناک را با رؤيايي « سوررآليستي » مي آميزد. بشر دوستي و طنز، دو صفتي است که در داستانهاي مفصل پالاتسسکي مانند « رم »، « خواهران ماتراسي » و « برادران کوکلي » نيز ديده مي شود. قهرمانان اين داستانها گاه خنده آور، گاه گريه انگيز و اغلب متعلق به روزگاري دورند، روزگاري که با حسرت در ذهن خواننده زنده مي شود و او را به ياد قهرمانها و مکانهاي داستاني پروست مي اندازد، اما پروستي شوخ طبع که زندگي را سالمتر مي بيند و بدان خوشبين تر است، پروستي که ايتاليايي و خاصله، فلورانسي است.

گاهشماری آلدو پالاتسسکی

1885- در فلورانس زاده مي شود.
1905- وارد يک گروه هنري جوان مي شود و براي مدتي در صحنه به بازي مي پردازد.
1909- به نهضت فوتوريزم مي پيوندد.
1914- از نهضت کناره گيري مي کند.
1918- 1915- در جنگ جهاني شرکت مي کند.
1948- جايزه ی « و ياره جو » را براي رمان « برادران کوکلي » دريافت مي دارد.
1957- از آکادمي « لينچه اي » جايزه مي گيرد.
1960 – به دريافت عنوان دکتراي افتخاري از دانشگاه « پادووا » نايل مي شود. در « رم » و « ونيز » به سر مي برد.
پالاتسسکي، آثار بسيار به صورت نثر و شعر دارد که به ذکر مهمترين آنها اکتفا مي شود.

شعر:

1905- اسبهاي سفيد
1909- اشعار
1910- آتش افروز
1968- قلب من

نثر:

1911- جزوه پره لا ( آدم دودي )
1914- دشمن درد ( مانيفست فوتوريستي )
1934- خواهران ماتراسي ( رمان )
1948- برادران کوکلي
1955- رم
1967- فرمانرواي ونيز ( دوجه )
آلدوپالاتسسکي درباره ی خود مي گويد:
« ...هرگز وقت زيادي را به مطالعه اختصاص نداده ام و از قاعده ی بخصوصي هم پيروي نکرده ام. الهام ادبي من هميشه از مشاهده ی مستقيم زندگي و قوه ی تخيل طبيعي کسب شده است. معلم واقعي من، کوچه بوده است. دفعات معدودي راهي کتابخانه شده ام و هر بار با احساس دل گرفتگي و ملال بازگشته ام. با وجود اين، علاوه بر ادبيات سرزمین خود، نويسندگان روسيه ی قرن نوزدهم و نويسندگان و شعراي همان قرن فرانسه را بسيار دوست دارم... »
« ...براي نوشتن از قلم خودنويس استفاده مي کنم، ولي گاهگاهي، با علاقه ی زياد به قلم پرقديمي خود فکر مي کنم که قيمتش صد لير بود و چقدر شاعرانه ...»

کيم من؟

من کيم؟
شايد شاعرم
نه مطمئن نيستم
قلم روح من، جز اين کلمه ی عجيب، چيزي نمي نويسد: « ديوانگي »
پس شايد نقاشم
نه، اين هم نيستم
تخته شستي روح من، جز يک رنگ ندارد: « شوريدگي »
پس لابد نوازنده ام
اينهم نه؟
بر شستيهاي پيانو روح من، جز يک نت نيست:
« دلبستگي »
پس چيم من؟
ذره بيني بر دلم مي نهم
تا به مردم نشانش دهم
کيم من؟
دلقک روح خودم!
از کتاب: آتش افروز

پي‌نوشت‌ها:

1-Boccioni
2-De Pisis
3-Carrà
4-De Chirico

منبع مقاله :
لابريولا کاروزو، جينا؛ ( 1385 ) ، هفت چهره از شاعران معاصر ايتاليا، مترجم:نادر نادرپور و جينالابريولاکاروزو، تهران: شرکت انتشارات علمي و فرهنگي، چاپ دوم
منبع : http://rasekhoon.net/article/show/1050151/آلدوپالاتسسکي/
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 932485 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 10
     درج شده در 224 روز و 17 ساعت و 26 دقیقه قبل
    

اقتصاد در آینه مطبوعات/

تفاهم بانک‌ها: کاهش نرخ سود/ تالار شیشه‌ای در فاز احتیاط

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

گروه اقتصاد: تفاهم بانک‌ها: کاهش نرخ سود، عواقب سیاست سرکوب مالی، نباید مردم مأیوس شوند، تالار شیشه‌ای در فاز احتیاط، تشکر سهامداران بانک‌ها از قوه قضائیه و استفاده از مکمل‌های بنزینی ممنوع، از مهم‌ترین عناوین روزنامه‌های اقتصادی صبح امروز هستند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، مهمترین عناوین صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی صبح امروز، یکشنبه، ‌‌30 فروردین‌‌ به شرح زیر است:

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

توافق بانک‌ها برای کاهش نرخ سود سپرده به 20 درصد

سرمایه ایرانیان خارج از کشور در مرز 600 میلیارد دلار

تالار شیشه‌ای در فاز احتیاط

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

نرخ سود سپرده 20 درصد

تغییر در معیشت مردم زمان می‌برد

مقاوم‌سازی اقتصاد در مقابل شوک‌های خارجی

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

دولت به فکر اصناف شناسنامه‌دار باشد

توافق بانک‌ها روی سود 20 درصد

بازار هنر ایران را تقویت کنیم

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

صادرات گاز به اروپا؛ واقعیت یا رویا؟

موانع ورود به بازار جهانی در شرایط پس از تحریم

تشکر سهامداران بانک‌ها از قوه قضائیه

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

سرنوشت نامعلوم در انتظار نان

صف 700 کامیون ایرانی برای عبور از مرز بازرگان

چرا بورس عقب‌نشینی کرد

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

صنعت فولاد گرفتار بازار بی‌مشتری

کاهش نرخ سود بانکی دستوری نیست

چه کسانی در تالار شیشه‌ای آدرس غلط دادند؟

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

سود سپرده‌های یکساله 20 درصد شد

استفاده از مکمل‌های بنزینی ممنوع

افزایش خودسرانه تعرفه‌های پزشکی غیرقانونی است

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

توافق بانک ها بر کاهش 2 درصدی نرخ سود

رشد 6 درصدی اقتصاد در سال 95 پس از توافق

نباید مردم مأیوس شوند

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

خصوصی‌ها و دولتی‌ها برای کاهش سود بانکی توافق کردند

مجلس از ارائه گزارش پول‌های کثیف استقبال می‌کند

سیاست‌های کاهش آسیب‌پذیری اقتصادها در برابر شوک‌های خارجی تدوین شود

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای برای شرکای تجاری ایران

زنگنه برای اروپایی‌ها شرط گذاشت

تضمین دولت برای پرداخت 9 درصد سود تسهیلات بافت فرسوده

%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%db%8c%d8%b4%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%b7

عواقب سیاست سرکوب مالی

علل هیجان منفی در بورس تهران

تفاهم بانک‌ها: کاهش نرخ سود


منبع : http://www.iqna.ir/fa/news/3171212
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 932485 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 9
     درج شده در 224 روز و 17 ساعت و 26 دقیقه قبل
    

گزارش ایکنا از برگزاری کارگاه سیره‌پژوهی در پژوهشکده تاریخ اسلام

%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4-%d8%a7%db%8c%da%a9%d9%86%d8%a7-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%b1%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%b3%db%8c%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%d9%be%da%98%d9%88%d9%87%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%be%da%98%d9%88%d9%87%d8%b4%da%a9%d8%af%d9%87-%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85

گروه اندیشه: جلسه دوازدهم و سیزدهم سلسله جلسات سیره‌پژوهی گروه سیره معصومین پژوهشکده تاریخ اسلام با عنوان جغرافیای سیره، عصر روز گذشته شنبه ۲۹ فروردین با حضور احمد پاکتچی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، در جلسه‌ای که پیش از این در سال گذشته برگزار شده بود، مبانیِ جغرافیای سیره مورد بررسی قرار گرفته بود و در این جلسه نیز موارد کاربرد چنین شیوه‌ای مطرح گردید.
پاکتچی در این جلسه به بیان مواردی پرداخت که دانستن جغرافیای سیره به فهم آن ها کمک می کند که یکی از این موارد «درک بهتر از فاصله هاست».
وی ضمن بیان مثالی در این خصوص اظهار کرد: در حالت عادی نقشه را پیش رویمان می گذاریم و مستقیم‌ترین مسیر بین مکه و مدینه و کوفه را در نظر می گیریم و تصورمان این است که این مسیر، بهترین مسیر است. حال آنکه صحراها و مسیرهای صعب العبوری در این میان وجود دارد که امکان گذر از آنها وجود ندارد. لذا مراد از «درک بهتر از فاصله ها» آن است که همین مسیر بهتر کدام است؟ به عنوان نمونه می توان موطِن حلیمۀ سعدیه را بیان کرد. حلیمه همان دایۀ پیامبر اکرم(ص) است که آن حضرت دوران شیرخوارگی و هم چنین زبان آموزی خود را در آن جا گذرانده است.

بادیه کجاست و در چه فاصله‌ای از مکه قرار دارد؟
وی افزود: سوال این جاست که این بادیه کجاست و در چه فاصله ای از مکه قرار دارد. در اطلس السیره النبویه تالیف شوقی ابوخلیل، این موطن، قبیلۀ بنو سعد دانسته شده است که فاصلۀ کمی با مکه دارد. «درک بهتر از فاصله ها» در دانستن جغرافیای «شعب ابی طالب» نیز نمایان است؛ زیرا تصور این است که این شِعب در یک بیابان برهوت و بی آب و علف وجود داشته است، اما در همین اصلس شاهدیم که این شِعب در داخل شهر قرار داشته است و حاشیه ای برای مکه به حساب می آمده است. این مطلب نشان می دهد که هدف قریش از این کار به نوعی بایکوت و ایزوله کردن مسلمانان بوده است و نه اخراج ایشان.
وی در ادامه اظهار کرد: یکی دیگر از مواردی که در درک بهتر فاصله ها نمودار است، شناسایی اندازه ها بر اساس مسافات و منازل است. می توان در اینجا احادیثی را مثال زد که برای قصر نماز آورده شده اند. در این احادیث که در معتبرترین کتب حدیثی هم چون «من لا یحضر»، «تهذیب» و ... وجود دارد، غالبا طی مسافت یک روز معادل 8 فرسخ به عنوان میزان ترخّص معرفی شده است. با استفاده از کتابهایی هم چون «المسالک و الممالک» می توان تک تک این منازل میان شهرهای مختلف هم چون مکه و مدینه و ... را یافت. چنین دانشی می تواند درک بهتری از فاصلۀ میان شهرهای مختلف برای پژوهشگر به وجود آورد.

درک بهتر از ترکیب قومی و سرزمینی
پاکتچی در ادامه با اشاره به «درک بهتر از ترکیب قومی و سرزمینی» به عنوان دومین فایده  برای احاطۀ بر جغرافیای سیره، گفت: می توان با دانستن جغرافیای سیره، درک بهتری از موقعیتهای مختلف شهر مکه و یا مدینه و هم چنین موقعیت استقرار اقوام مختلف در آن ها یافت. به عنوان نمونه در مورد ترکیب قومی در مدینه باید گفت که این شهر سیل خیز بوده است و مسیل هایی در این شهر وجود داشته است و با توجه به وجود معضل آب در عربستان، چنین مسیل هایی ارزش بسیار زیادی داشته است. لذا هر جا که امکان دسترسی بهتری به این مسیل ها وجود داشته باشد برای زندگی جای بهتری است. بنابراین شرق و جنوب شرقی مدینه از جهت بهترین نقاط آن شهر می باشد که به طور کامل در تصرف قبایل یهودی هم چون«بنی الخزرج»، «بنی المصطلق» و ... قرار داشت.

نقشه محل قرار گرفتن بت‌ها در عربستان
وی ادامه داد: قسمت  بالاتر مدینه به دلیل دسترسی کمتر آن، قبرستان بقیع قرار داشت و زمین‌های کم ارزش‌تر نیز در آن منطقه قرار داشت. در این زمینه می توان به نقشه «محل قرار گرفتن بت ها» در عربستان اشاره کرد. توجه به این نقشه نشان می دهد که در میانِ بت ها تنها «هبل» در خانه مکه قرار داشت و بقیه این بتها در شبه جزیره پراکنده بودند. بین مکه و مدینه «منات» قرار داشت و بت «لات» نیز در کنار طائف بود و بُت عزّی نیز که مهمترین بت برای اهل مکه به حساب می آمد، در بلاد هذیل قرار داشت.
پاکتچی سومین فایده  شناخت «جغرافیای سیره» را درک بهتر از موقعیت ها دانست و گفت: اینکه جنگ خندق چگونه بوده است و در چه موقعیتی قرار داشته است؟ با بررسی نقشۀ جغرافیایی این منطقه می بینیم که شهر مدینه مانند نعلی در محاصرۀ کوه ها بوده است و تنها نقطه ای که می‌توانسته مورد هجوم حداکثری قرار بگیرد نقطۀ مقابلِ آن بوده است که به وسیلۀ خندقی در مقابل هجوم مشرکین مورد حفاظت قرار می گرفت.

امکانِ بهتر برای تحلیل وقایع
وی در ادامه به بیان چهارمین فایدۀ شناخت جغرافیای سیره، یعنی «امکانِ بهتر برای تحلیل وقایع» پرداخت و گفت: توجه به نقشه‌های صورت گرفته پس از هجرت به مدینه نشان می دهد که اولاً پیامبر بلافاصله پس از هجرت مدینه با برنامه ای از پیش تعیین شده به حملۀ به راه های تجاری مشرکین به منظور قطع راه های کسب درآمد آن ها دست زده اند.
وی افزود: موارد دیگری نیز را در این زمینه می توان برشمرد. به عنوان نمونه در بررسی نقشۀ دیگر جنگ ها نیز موارد بایسته ای نمایان می شود. در جنگ صفین که در منطقه «الرقه» رخ داده است، علی (ع) در کوفه و معاویه نیز در شام، مدیریت جنگ را برعهده داشته است. این در حالی است که ماجرای حکمیت در منطقۀ «دومه الجندل» صورت گرفته است. منطقه ای که فاصله بسیار زیادی تا نقاط پیشین دارد. علت چنین انتخابی می تواند موارد بسیار زیادی را در ارتباط با اهمیت چنین منطقه ای در تاریخ اسلام نمایان سازد. نکته ای که تاکنون در تاریخ اسلام مغفول مانده است و توجه به جغرافیای سیره اهمیت آنرا نمایان ساخته است.

امکان رویت امور نامرئی
این تاریخ پژوه معاصر در انتها به پنجمین فایده شناخت جغرافیای سیره، یعنی «امکان رویت امور نامرئی» اشاره کرد و اظهار کرد: در این قسمت با توجه به نقشه منحصر به فردی که مقلوس از غزوات پیامبر تهیه کرده است، اطلاعات بسیار خوبی از تحرکات پیامبر و قریش در این نقشه ها به دست می‌آید. نقشۀ مهم دیگری که در این زمینه وجود دارد، نقشۀ وفود و بیعت هایی که افراد شبه جزیره با پیامبر(ص) داشته اند. توجه به این نقشه، انسجام و یک پارچگی به وجود آمده پس از فتح مکه را به خوبی نمایان می سازد.
وی ادامه داد: همچنین توجه به نقشۀ فرستادگان مالیاتی برای جمع وجوه شرعی نیز نشان می-دهد که پیامبر تمامی نقاط شبه جزیره را برای این کار مد نظر قرار داده است. نقشه مهم دیگری که در این زمینه وجود دارد، نقشۀ «حروب الردّه» است، یعنی نقشۀ جنگ هایی که در زمان ابوبکر رخ داده است آن هم با افرادی که از پرداخت زکات خودداری کرده اند. توجه به این نقشه نشان می دهد که تقریباً در تمامی نقاط شبه جزیره خودداری هایی وجودداشته که به خوبی نمایانگر مخالفت حداکثری مردم با خلیفۀ وقت بوده است.


منبع : http://www.iqna.ir/fa/news/3172221
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 932485 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 13
     درج شده در 224 روز و 17 ساعت و 26 دقیقه قبل
    

رئیس اداره اوقاف آشتیان:

اسلام، دین عزلت‌نشینی نیست/ تفکر؛ مهم‌ترین رکن اعتکاف

%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%8c-%d8%af%db%8c%d9%86-%d8%b9%d8%b2%d9%84%d8%aa%e2%80%8c%d9%86%d8%b4%db%8c%d9%86%db%8c-%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%aa%d9%81%da%a9%d8%b1%d8%9b-%d9%85%d9%87%d9%85%e2%80%8c%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b1%da%a9%d9%86-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%da%a9%d8%a7%d9%81

گروه اجتماعی: حجت‌الاسلام دهقان با اشاره به اینکه اسلام دین عزلت‌نشینی و گوشه‌نشینی نیست،اظهار کرد: اسلام دین را در دل اجتماع عرضه و احکام الهی را در دل اجتماع مردمی مطرح کرده است.

حجت‌الاسلام حسن دهقان، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آشتیان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، ضمن اشاره به این مطلب که اعتکاف را می‌توان در قالب دو مقوله لغوی و اصطلاحی معنا کرد، گفت: اعتکاف را می‌توان در معنی لغوی به عزلت‌نشینی و به دوربودن از یک فضای پرازدحام و در اصطلاح، عملی عبادی که فرد در یک مکان مقدسی با نام مسجد حضور دارد تعریف کرد.

وی اصل اعتکاف را در مساجد اربعه همچون مسجدالنبی، مسجدالحرام، مسجد کوفه و مسجد بصره عنوان کرد و گفت: با توجه به این مهم که معتکفان برای حضور در آیین معنوی اعتکاف نمی‌توانند در مساجد عنوان شده حضور داشته باشند طبق نظرات علمای عظام می‌توانند در مساجدی که از جامعیت نیز برخوردارند شرکت کنند.

دهقان ادامه داد: افرادی که در آئین روحانی و معنوی اعتکاف حضور داشته و قصد دارند معتکف باشند باید حداقل سه روز در این مکان مقدس حضور دائم داشته باشد روزه دار باشد و به عبادت بپردازند.

خاستگاه آئین معنوی اعتکاف
وی همچنین با تشریح خاستگاه آئین معنوی اعتکاف پرداخت و اظهارکرد: انسان با پرهیز از بازخوردها و رفت و آمدهای اجتماعی خلوتی را برای خویش ایجاد و بستری را برای آرامش و تفکر فراهم آورد.

دهقان از عنصر تفکر به‌عنوان مهمترین رکن اعتکاف یاد کرد و با اشاره به این مطلب که معتکفان باید در این سه روز به اقامه نماز، قرادئت دعا و قرآن اهتمام داشته باشند، آنان را به توجه ویژه به تفکر دعوت کرد و افزود: نقل است در کلام حضرت ختمی مرتبت(ص) فرمودند «تفکر الساعه افضل من عباده سبعین سنه»؛ بنابراین مردم به‌ویژه جوانان معتکف باید نسبت به این امر مهم عنایت داشته باشند.

اسلام برای تمامی ابعاد و زوایای زندگی انسان برنامه دارد
این مقام مسئول در بخشی از سخنان خویش ضمن تأکید براین مهم که اسلام دین عزلت‌نشینی و گوشه‌نشینی نیست، مطرح کرد: اسلام دین را در دل اجتماع عرضه و احکام الهی را در دل اجتماع مردمی مطرح کرده است؛ بنابراین هرگونه ایراد به این دین الهی منسوخ است؛ زیرا اسلام برای تمامی ابعاد و زوایای زندگی انسان برنامه دارد.

وی در ادامه سخنان خویش تحول معنوی و روحانی را لازمه انسان اجتماعی بیان کرد و گفت: انسان اجتماعی برای ایجاد تحول و تغییر روحیه مستلزم بازبینی و پالایشی در روح و روان خویش است؛ ازاین رو عدم غفلت در این راستا می‌تواند انسان اجتماعی را به انسانی شریف یا خصوصیات اخلاقی اسلامی و الهی تبدیل کند.

دهقان ضمن اشاره به این نکته که معتکفان توجه داشته باشند رفتار و منش آنان باید قبل و بعد از اعتکاف تغییر داشته باشد، اظهار کرد: معتکفان با حضور در این مکان مقدس و برگزاری آداب و نکاتی که باید رعایت کنند به خداوند متعال بیش از پیش آشنا می‌شوند و می‌توانند در راستای اعتلای روحیه معنوی خویش برنامه‌هایی را در نظر بگیرند.

وی در خصوص توجه به معتکفان به آیه 125 از سوره مبارکه «بقره» که می‌فرماید؛ «وَإِذْ جَعَلْنَا الْبَیْتَ مَثَابَةً لِّلنَّاسِ وَأَمْنًا وَاتَّخِذُواْ مِن مَّقَامِ إِبْرَاهِیمَ مُصَلًّى وَعَهِدْنَا إِلَى إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ أَن طَهِّرَا بَیْتِیَ لِلطَّائِفِینَ وَالْعَاکِفِینَ وَالرُّکَّعِ السُّجُودِ» استناد کرد.

حجت‌الاسلام در ادامه سخنان خویش بیان آیه فوق را حاکی از تکلیف عهد خدمتگزاری حضرت ابراهیم(ع) و حضرت اسماعیل(ع) به معتکفان، طائفان و نمازگزاران از سوی حضرت باریتعالی خواند و افزود: خداوند متعال به این پیامبر الهی دستور فرمودند تا مسجدالحرام را برای حضور این سه دسته آماده کرده و زمینه خدمت‌رسانی را نیز فراهم آورد.

اعتکاف از جمله سنت‌های قطعی نبی مکرم اسلام(ص) است
وی اعتکاف را از جمله سنت‌های قطعی نبی مکرم اسلام(ص) بیان کرد و گفت: ایشان دهه پایانی ماه مبارک رمضان را متعکف بودند و همواره به راز و نیاز با خالق می‌پردازند؛ اما امروزه به دلیل فضیلت ماه رجب به این ایام اختصاص پیدا کرده است.

دهقان برگزاری آیین اعتکاف را یکی از برکات پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: در تمامی روزهای 13 تا 15 ماه‌های قمری که به ایام‌البیض معروف است می‌توان اعتکاف را انجام داد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آشتیان در پایان، گفت: از سخنان خویش با ابراز خرسندی از حضور گسترده جوانان و نوجوانان در آیین اعتکاف از آنان خواستار برقراری ارتباط معنوی هرچه بیشتر با خداوند را خواستار شد و گفت: حتی‌الامکان جوانان و نوجوانان حضور در این مراسم را از دست ندهند و از این زمان به‌عنوان فرصت طلای برای رسیدن به ذات اقدس احدیت استفاده کنند.


منبع : http://www.iqna.ir/fa/news/3167090
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 932485 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 6
     درج شده در 224 روز و 17 ساعت و 26 دقیقه قبل
    

مسابقات بین‌‌المللی قرآن بانوان/۲

الهام منگلی:

توانایی بانوان در اجرا و داوری مسابقات بین‌المللی قرآن به اثبات رسیده است

%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7-%d9%88-%d8%af%d8%a7%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82%d8%a7%d8%aa-%d8%a8%db%8c%d9%86%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84%db%8c-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%d8%ab%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d8%b1%d8%b3%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa

گروه فعالیت‌های قرآنی: حافظ کل قرآن ضمن گلایه از بی‌توجهی به ارتقای فعالیت‌های قرآنی بانوان اظهار کرد: بانوان فعال قرآنی توانایی خود را در اجرا و داوری مسابقاتی در سطح بین‌المللی به اثبات رسانده‌اند.

الهام منگلی، مرتل و حافظ کل قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با اشاره به توانمندی بانوان در حوزه فعالیت‌های قرآنی و تعداد زیاد بانوانی که طی سال‌های گذشته در رشته قرائت و حفظ فعالیت داشته‌اند، اظهار کرد: با توجه به حضور گسترده بانوان در فعالیت‌های قرآنی به ویژه در رشته‌های تخصصی حفظ و قرائت، جالی مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران ویژه بانوان خالی است تا این توانمندی‌ها در عرصه بین‌الملل بیشتر معرفی شود.
این حافظ کل قرآن افزود: جمهوری اسلامی ایران، بیش از 30 دوره تجربه برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن برای آقایان دارد و می‌تواند از همین تجربیات و ظرفیت‌ها برای برگزاری رقابت‌های بین‌المللی بانوان با رعایت موازین شرعی استفاده کند.

امکان برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان با رعایت موازین شرعی
وی یادآور شد: ممکن است این بحث مطرح شود که امکان برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن برای بانوان به دلیل موازین شرعی وجود ندارد اما این بحث منطقی نیست؛ چرا که ما هرساله شاهد برگزاری مسابقات سراسری قرآن در کشورمان که سطح آن حتی از مسابقات بین‌المللی نیز بالاتر است، هستیم.
منگلی در ادامه عنوان کرد: تمامی مسابقات قرآن که برای بانوان در کشور برگزار می‌شود با رعایت موازین شرعی و بدون حضور آقایان است و حتی داوران، عوامل اجرایی و اداره‌کنندگان این مسابقات نیز بانوان هستند و از همین الگو می‌توان برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان نیز بهره گرفت و با استفاده از یک تیم کارشناسی و جمعی از اساتید برجسته قرآن کریم به برگزاری این مسابقات اقدام کرد.

داوران خانم توانایی قضاوت در سطح بین‌المللی را دارند
وی ادامه داد: در بین فعالان قرآنی خانم، اساتید و داورانی داریم که بتوانند در سطح بین‌المللی قضاوت کنند و در کنار این بانوان نیز می‌توانیم از بانوان قرآنی دیگر کشورها که تجربه داوری در مسابقات بین‌المللی قرآن را دارند استفاده کرده و بحث داوری این مسابقات را نیز با حضور داوران خانم انجام دهیم.
این حافظ کل قرآن عنوان کرد: بنده در دو مسابقه بین‌المللی قرآن حضور داشته‌ام و زمانی که نحوه پرسش داوران خانم در آن مسابقات را می‌دیدم با خود می‌گفتم ما در بحث حفظ بانوان، افراد قوی داریم که اگر این افراد با در نظر گرفتن مباحث کارشناسی و نظارت از سوی مسئولان در مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان به کار گرفته شوند، موفقیت‌های خوبی به دست می‌آید و کمبودی در این حوزه نیز وجود نخواهد داشت.

فعالیت‌های قرآنی بانوان با کم‌لطفی روبرو می‌شود
وی در این بخش از سخنان خود اظهار کرد: هرچند که مسئولان قرآنی کشور سعی می‌کنند به فعالیت قرآنی بانوان و آقایان به یک میزان توجه داشته باشند اما گاهی اوقات فعالیت قرآنی بانوان با کم‌لطفی‌هایی روبرو می‌شود. در حال حاضر بانوان در رشته حفظ و ترتیل فعالیت‌های خوبی دارند که جا دارد این فعالیت‌ها مورد توجه بیشتری از سوی مسئولان مربوطه قرار بگیرد.
منگلی ادامه داد: همچنین یکی از کم‌لطفی‌هایی که نسبت به فعالیت‌های قرآنی بانوان وجود دارد این است که در برنامه‌های قرآنی بانوان نه تنها اساتید قرآنی آقا، کمتر حضور پیدا می‌کنند بلکه بانوان متخصص و کارشناس قرآنی نیز کمتر دیده می‌شوند و همین مسئله موجب می‌شود تا فعالیت‌های قرآنی بانوان ضعیف‌تر جلوه کند.
وی در ادامه عنوان کرد: درخواست برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان را بارها در جلساتی که با مسئولان مربوطه داشته‌ایم و حتی در قالب نامه‌های متعدد عنوان کرده‌ایم اما متأسفانه هنوز جوابی نگرفته‌ایم و احساس می‌کنیم به این درخواست‌ها بها داده نمی‌شود.
این حافظ کل قرآن کریم در پایان گفت: احساس می‌کنم دلیل اصلی برگزار نشدن مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان، نگاهی است که آقایان به بانوان دارند و آقایان و حتی مسئولان قرآنی احساس می‌کنند سطح فعالیت قرآنی بانوان پایین‌تر است، اما اگر این نگاه خود را به فعالیت‌های قرآنی بانوان تغییر دهند شاهد موفقیت‌های بیشتری در بین بانوان قرآنی خواهند بود.


منبع : http://www.iqna.ir/fa/news/3164781
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 932485 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 18
     درج شده در 224 روز و 17 ساعت و 26 دقیقه قبل
    

پخش زنده محفل انس با قرآن و آئین تجلیل از رتبه‌آوران قرآنی از رادیو قرآن

%d9%be%d8%ae%d8%b4-%d8%b2%d9%86%d8%af%d9%87-%d9%85%d8%ad%d9%81%d9%84-%d8%a7%d9%86%d8%b3-%d8%a8%d8%a7-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86-%d9%88-%d8%a2%d8%a6%db%8c%d9%86-%d8%aa%d8%ac%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%a7%d8%b2-%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87%e2%80%8c%d8%a2%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%b1%d8%a7%d8%af%db%8c%d9%88-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86

کانون خبرنگاران نبأ/ امیرمحسن سلطان‌احمدی: محفل انس با قرآن کریم که با حضور قاریان بین‌المللی روز دوشنبه، ۳۱ فروردین‌ماه در شهر خرمشهر برگزار می‌شود از رادیو قرآن به‌صورت زنده پخش خواهد شد.

به گزارش کانون خبرنگاران نبأ وابسته به خبرگزاری ایکنا، محفل انس با قرآن کریم و آئین تجلیل از رتبه‌آوران قرآنی که با حضور قاریان کشوری و بین‌المللی روز دوشنبه، 31 فروردین‌ماه در خرمشهر برگزار می‌شود به‌صورت زنده از رادیو قرآن پخش خواهد شد.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو قرآن، این محفل از ساعت 20:45 الی 22:25 در تالار خلیج فارس فلکه فرمانداری خرمشهر برگزار می‌شود.

تلاوت قاری شهر خرمشهر، عدنان مؤمنین، اجرای گروه تواشیح بین‌المللی باقرالعلوم، اجرای ابتهال استاد حسن خانچی و تلاوت قاری بین‌المللی استاد قاسم مقدمی از بخش‌های مختلف این مراسم است.

یادآور می‌شود، این محفل به همت گروه قرآن و اطلاع‌رسانی و تهیه‌کنندگی مسعودرضا خالقی به‌صورت زنده از رادیو قرآن به سمع شنوندگان می‌رسد.


منبع : http://www.iqna.ir/fa/news/3168186
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 932485 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 9
     درج شده در 224 روز و 17 ساعت و 26 دقیقه قبل
    

اسوه با ۱۱۰ نوع قرآن به نمایشگاه کتاب می‌آید/ ارائه شرحی بر ترجمه قرآن آیت‌الله مشکینی(ره)

%d8%a7%d8%b3%d9%88%d9%87-%d8%a8%d8%a7-%db%b1%db%b1%db%b0-%d9%86%d9%88%d8%b9-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86-%d8%a8%d9%87-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%a2%db%8c%d8%af-%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d8%a6%d9%87-%d8%b4%d8%b1%d8%ad%db%8c-%d8%a8%d8%b1-%d8%aa%d8%b1%d8%ac%d9%85%d9%87-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86-%d8%a2%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d9%85%d8%b4%da%a9%db%8c%d9%86%db%8c(%d8%b1%d9%87)

گروه ادب: مدیر انتشارات اسوه از ارائه ۱۱۰ نوع قرآن در بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران خبر داد که ارائه شرحی بر ترجمه قرآن آیت‌الله مشکینی(ره) نیز یکی از عناوین جدید این انتشارات است.

ناصر بابامحمدی، مدیر انتشارات اسوه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) درباره حضور این انتشارات در نمایشگاه کتاب تهران گفت: این انتشارات همانند سال‌های گذشته به شکلی پررنگ و جدی در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران حضور می‌یابد و تاکنون 640 عنوان کتاب به چاپ رسانده و از میان آنها تعدادی را برحسب فضای غرفه در نمایشگاه عرضه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه از این تعداد 280 عنوان کتاب با چاپ جدید ارائه شده است، افزود: در این دوره 110 نوع قرآن و مفاتیح‌الجنان به چاپ رسیده است که در این نمایشگاه ارائه خواهد شد و 230 عنوان نیز مربوط به کتاب‌های دینی است.

بابامحمدی با اشاره به ارائه قرآن‌های جدید در این دوره بیان کرد: کتاب «شرح موضوعی آیات در قرآن کریم و اهل بیت(ع)» یکی از عناوین جدیدی است که اواخر سال گذشته چاپ و رونمایی شد. این کتاب به عنوان حاشیه قرآن به نگارش درآمده است، به این معنی که در یک صفحه، متن قرآن کریم به همراه ترجمه آیات آمده و در صفحه دیگر، ترجمه روایاتی از ائمه معصومین(ع) درباره یکی از موضوعات فرهنگ قرآنی به همراه توضیحاتی درباره آن موضوع بیان شده است.

وی ادامه داد: در چاپ نخست، این حاشیه بر ترجمه قرآن آیت‌الله مشکینی(ره) اختصاص یافته و ویژه فارسی‌زبانان است که مخاطب با مطالعه این شرح در صفحه مقابل قرآن، آشنایی خوبی با بینش‎های اساسی اسلام در آموزه‎های قرآن و عترت پیدا می‎کند.

گفتنی است، بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 16 تا 26 اردیبهشت در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.


منبع : http://www.iqna.ir/fa/news/3165965
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 932485 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 12
     درج شده در 224 روز و 17 ساعت و 26 دقیقه قبل
    

با عنوان «آسمانی‌ها»؛

فراخوان مسابقه طراحی پوستر اوقات فراغت در استان مرکزی اعلام شد

%d9%81%d8%b1%d8%a7%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82%d9%87-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d9%be%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d9%88%d9%82%d8%a7%d8%aa-%d9%81%d8%b1%d8%a7%d8%ba%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2%db%8c-%d8%a7%d8%b9%d9%84%d8%a7%d9%85-%d8%b4%d8%af

گروه اجتماعی: اولین دوره مسابقه طراحی پوستر اوقات فراغت تابستان با عنوان آسمانی‌ها به همت دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی در سطح استان برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام مصطفی ذوالفقاری، مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی - هنری مساجد استان مرکزی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، گفت: فراخوان این مسابقه با محورهای مسجد اوقات فراغت تابستان جوانان و نوجوانان و کانون فرهنگی مسجد، جذب حداکثری ارائه فعالیت‌ها و ایجاد جاذبه‌های فرهنگی و هنری تهیه شده است.

وی افزود: طراحان استان مرکزی و علاقه‌مند به شرکت در این مسابقه می‌توانند آثار خود را تا اول خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه کانون‌های فرهنگی - هنری مساجد استان مرکزی ارسال کنند.

ذوالفقاری ادامه داد:  تکنیک خلق اثر آزاد بوده و آثار می‌بایست از پویایی و نوآوری برخوردار و متناسب با رویکرد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد باشد.

وی اضافه کرد: مضمون طراحی پوستر صرفاً برای طرح اوقات فراغت تابستان  کانون‌های مساجد استان است و می‌بایست از درج آرم و نام و ... در پوستر خودداری شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: استفاده از رنگ‌های متنوع و شاد به همراه المان‌های مسجدی در طرح‌ها نیز پیشنهاد می‌شود و استفاده قالب های تکراری پرهیز شود و اجزای آن(عکس، تصویرسازی، تایپوگرافی و غیره) باید تولیدی بوده و کپی برداری نباشد. در صورت برگزیده شدن اثر ارسال فایل لایه باز PSD به دبیرخانه جشنواره الزامی است.

وی با اشاره به اینکه هر شرکت کننده می‌تواند حداکثر 2 اثر خود را به پست الکترونیکی جشنواره به آدرسdbmarkazi@gmail.com با حداکثر حجم 24 مگابایت ارسال کند، یادآور شد: زبان مسابقه فارسی است و آثاری که در آنها از عبارات انگلیسی استفاده شود پذیرفته نخواهند شد. همچنین درج عبارت(آسمانی های 9) و استفاده از لوگوی شعار سال در کلیه‌ طرح‌ها، ضروری است.

ذوالفقاری تصری کرد: آثاری که پس از مهلت مقرر دریافت شوند به مسابقه راه پیدا نخواهند کرد و ارسال آثار به منزله‌ی قبول مقررات است و تصمیم‌گیری در مورد مسائل پیش‌بینی‌نشده بر عهده‌ برگزارکننده است.

این مقام مسئول در پایان، خاطرنشان کرد: داوری توسط کانون فرهنگی - هنری نورالزهرا(س)کانون تخصصی هنرهای تجسمی انجام می‌شود و به طرح برتر جایزه ارزنده‌ای به همراه لوح تقدیر اهدا می‌شود.


منبع : http://www.iqna.ir/fa/news/3167050
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 932485 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 20
     درج شده در 224 روز و 17 ساعت و 26 دقیقه قبل
    

ابتکار در گفت‌وگو با ایکنا تأکید کرد:

پژوهش درباره نگرش قرآن به محیط زیست؛ از مهمترین برنامه‌های سازمان

%d9%be%da%98%d9%88%d9%87%d8%b4-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%86%da%af%d8%b1%d8%b4-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9b-%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d9%87%d9%85%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86

گروه سلامت: رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست یکی از مهمترین برنامه‌های این سازمان را تحقیق و پژوهش در رابطه با نگرش قرآن و متون اسلامی در رابطه با حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست خواند.

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، ضمن مهم ارزیابی کردن تحقیق و بررسی پیرامون محیط زیست در آیه‌های قرآن و سایر متون اسلامی، آن را یکی از برنامه‌های مهم این سازمان دانست.

وی تصریح کرد: برنامه تحقیق و بررسی پیرامون محیط زیست در آیه‌های قرآن و سایر متون اسلامی در دولت‌های هفتم و هشتم پایه‌گذاری شد و پس از وقفه‌ای، این مهم دوباره در برنامه‌های سازمان حفاظت از محیط زیست جای گرفته و البته از جمله مهمترین برنامه‌های این ماست.

معاون رئیس‌جمهور افزود: در دوره‌های یاد شده کارهای خوبی با حوزه‌های علمیه و مراکز دانشگاهی انجام، و چندین سمینار نیز در رابطه با اسلام و محیط زیست برگزار شد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: در آن سالها نشستی بین‌المللی تحت عنوان دین،فرهنگ ومحیط زیست با همکاری سازمان ملل رهبران ده دین بزرگ برگزار کردیم.
وی افزود: با رویکرد جدید سازمان محیط زیست و هیئت دولت سال گذشته نیز سمینار اخلاق در محیط زیست با حضور صاحب‌نظران دینی، حوزوی و دانشگاهی برگزار شد که حاضران به تبیین دیدگاه‌های قرآن در باره طبیعت و اهمیت آن در خلقت پرداختند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست یاد آور شد: در سال جدید ادامه نشست‌های علمی پیرامون بحث اسلام و محیط زیست را خواهیم داشت.

وی خاطر نشان کرد: برای برگزاری دومین نشست بین‌المللی دین، فرهنگ و محیط زیست موافقت اولیه سازمان ملل را کسب کرده و امیدواریم تا پایان سال جاری این سمینار را که به بررسی نقش ادیان در حفاظت از منابع طبیعی می‌پردازد برگزار کنیم.


منبع : http://www.iqna.ir/fa/news/3169193
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 932485 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 12
     درج شده در 224 روز و 17 ساعت و 26 دقیقه قبل
    

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سیمرغ عنوان کرد:

همدلی و هم‌زبانی دولت و ملت؛ مهم‌ترین پشتوانه رسیدن به موفقیت‌های کشور

%d9%87%d9%85%d8%af%d9%84%db%8c-%d9%88-%d9%87%d9%85%e2%80%8c%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d9%88-%d9%85%d9%84%d8%aa%d8%9b-%d9%85%d9%87%d9%85%e2%80%8c%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%be%d8%b4%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%b1%d8%b3%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d9%88%d9%81%d9%82%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1

کانون خبرنگاران نبأ/ حمیدرضا گل‌محمدی: حجت‌الاسلام رمضانی گفت: با توجه به اینکه کشور ما در سال ۹۴ در برهه‌ای حساس از جهات مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی شرایط مهمی را خواهد داشت، اتحاد بین مردم و دولت تأثیر بسزایی در بهبود وضعیت دارد.

به گزارش کانون خبرنگاران نبأ وابسته به خبرگزاری ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌الله رمضانی گفت: مقام معظم رهبری با درایت و هوشمندی بی‌مثالی امسال را سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی نامیدند، چراکه یکدل بودن و انسجام بیشتر میان مسئولان و مردم، میهن اسلامی را بهتر و سریع‌تر به اهداف خود خواهد رساند.

وی همزبانی دولت و ملت را پشتوانه‌ای محکم برای موفقیت کشور خواند و با بیان اینکه سه نکته را در سال جاری پیش‌ رو داریم که شعار سال اهمیت و حساسیت آن را بیشتر کرده است، افزود: با توجه به اینکه کشور ما در سال ۹۴ در برهه‌ای حساس از جهات مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی شرایط مهمی را خواهد داشت، اتحاد بین مردم و دولت تأثیر بسزایی در بهبود وضعیت دارد.

رمضانی با اشاره به ضرورت همدلی و همزبانی میان مسئولان و مردم برای رسیدن جامعه به اهداف متعالی خود، تصریح کرد : بدون همدلی و همزبانی میان دولت‌ها و ملت اداره هیچ کشوری به‌درستی پیش نمی‌رود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سیمرغ یادآور شد: دولت برای اینکه همدلی و همزبانی میان خود و ملت را ارتقاء بخشد باید برای رفع دغدغه‌های مردم به‌ویژه در حوزه اقتصاد و تحرک بخشیدن به این بخش ان‌شاء‌الله بیش از پیش در راستای فرمایش مقام عظمای ولایت گام بردارد.


منبع : http://www.iqna.ir/fa/news/3167160
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.