مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
لینکستان وب سایت های مفید
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
عکس و عکاسی مقالات
احادیث حضرت محمد
امر به معروف و نهی از منکر
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
فعالان ثبت مطلب این ماه
فعالان ارسال دعوتنامه این ماه
ارسال دعوتنامه

آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟

 
دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 56
     درج شده در 1397 روز و 5 ساعت و 24 دقیقه قبل
    

اول ذي الحجه به مناسبت ازدواج دخت پيامبر با حضرت علي (ع) هفته ازدواج در كشور نام گذاري شده است. بر اين اساس خبرگزاري ايرنا در هجدهمين نمايشگاه مطبوعات ميزگردي با محوريت ازدواج آسان برگزار كرد.


افرادي كه در اين نشست حضور داشتند شش نفر از بازديد كنندگان نمايشگاه در گروه هاي سني و عقيده هاي متفاوت بودند.

يكي از مهمانان جواني 30 ساله به نام عليرضا مرادي با شغل روزنامه نگار بود كه به نظر مي رسيد به دليل رفتار دوگانه خانم ها تا كنون ازدواج نكرده است . معصومه ملكي و وحيد قاسمي زن و شوهرجواني كه مدت شش سال از ازدواج آنان مي گذرد، الهه برمكي در شرف ازدواج و وجيه فخاري و محمد فخاري خواهر و برادر مجرد از ديگر حاضران اين نشست بودند.

گفتني است تمامي اين افراد درباره ازدواج هم سطح بودن و هم كف بودن را پر اهميت مي دانستند.

ماحصل اين گفت و گو را در ادامه مي خوانيد:

• چگونه مي توان فرهنگ ازدواج آسان را در كشور رواج داد؟

محمد فخاري: زير ساخت ازدواج در كشور ضعيف است و بايد آن را اصلاح كرد، زيرا ازدواج هاي 50 سال پيش تشريفاتي نبوده و به راحتي صورت مي گرفت. اما اكنون با واژه اي به نام كلاس در جامعه روبه رو هستيم كه مترادف آن پول و خرج زياد است. بهتر است اين كلمه اصلاح شود و با فرهنگ ايراني همخواني داشته باشد..

• مهريه وجهزيه يكي از بحث هاي مهم در ازدواج است. اين دو عنصر چقدر مي تواند در زندگي مشترك موثر باشد؟

وجيه فخاري: مهريه پشتوانه يك خانم است .حتي وقتي بحث ازدواج ميان دختر عمو و پسر عمو كه از دوران كودكي با هم بزرگ شده اند نيز پيش مي آيد انتظاراتشان از ديگر تغيير مي كند و نوع رفتاري كه نشان مي دهند نيز متفاوت خواهد بود.

وقتي زن طلاق گرفت تا مدتي سرگردان است تا بتواند خود را پيدا كند بر اين اساس مي تواند به مهريه اش دلگرم باشد و سر پناهي براي خود ايجاد كند. هر موجود زنده يك سرپناه مي خواهد پس حداقل بايد به اندازه يك خانه 50 متري مهريه داشته باشد. البته هزينه اين خانه در تهران با شهرستان متفاوت است.

• روايت است كه حضرت رسول اكرم (ص) مهريه را از حضرت علي (ع) گرفتند و براي دختر خود جهيزيه خريدند . آيا شما با تعادل ميان جهيزيه و مهريه موافق هستيد يا خير؟

برمكي: من نه با مهريه كم و نه زياد موافق هستم. مهريه بايد به ميزاني باشد كه داماد بتواند آن را پرداخت كند و به لحاظ اقتصادي به نفع دو طرف باشد.

وجيه فخاري: وقتي فردي كه امروز سر كار رفته است و بخواهد ازدواج كند و سرمايه اي سه ميليون توماني داشته باشد نمي تواند بگويد كه اين ميزان مهر مي كنم. بدون برنامه ريزي و تمكن مالي نمي توان به آينده فكر كرد.

برمكي: ازدواج بايد با برنامه ريزي همراه باشد در غير اين صورت فرد شكست مي خورد.

• آيا شما مي توانيد به داماد بگوييد كه به من مهريه بدهيد تا با آن جهيزيه بخرم .

برمكي: مهريه ام كه 414 سكه است بر اساس توافق با همسرم در نظر گرفتيم، اما مد نظر من يك سفر حج بود. با اين ميزان مهريه من تعهدي براي جهيزيه نداده ام و هر چه در توان خانواد ام بود به خانه همسرم آوردم.

• آقاي مرادي به نظر مي رسد كه شما به فكر ازدواج نيستيد. چرا؟

عليرضا مرادي: در سوره كوثر آمده است كه اگر حضرت فاطمه(ص) نبود ديگر در آن دوران هم كف براي امام علي پيدا نمي شد. به اعتقاد من ذهن و رفتارهاي خانم ها نسبت به چند سال گذشته تغيير كرده است و اعتما به آنان روز به روز كمتر مي شود . پس نمي توان به عنوان يك همسر به آن ها نگاه كرد. من تمام ضعف ها را در دنياي مدرن مي دانم. كشور ما بر پايه آداب سنتي شكل گرفته و رشد كرده است. مدرنيته در اين انقلاب جايي ندارد چون ذهن هاي ما سنتي است .

به نظر من ذهن هاي خانم ها دوگانه شده است. اكنون 30 سال دارم و به دليل اينكه در محل كار و دانشگاه با خانم ها روبه رو شده ام به راحتي مي توانم با صحبت كردن كوتاه با آن ها پي به باطنشان ببرم و بر اين اساس از فردي كه براي ازدواج به من معرفي مي كنند خيلي زود نا اميد مي شوم.

• سه معيار شما براي ازدواج چيست؟

عليرضا مرادي: به نظر من انسان بودن مهم ترين معيار است. براي من تحصيل و چهره مهم نيست تنها بايد افكارش سنتي باشد نه مدرن.

• من با بخشي كه به خانم ها اطلاق كرديد موافق نيستم. اين اصطلاح غلطي است كه وقتي مي خواهيم از مردها بگوييم از زن ها بگوييم ، چون هر دو در نوع خود شجاع هستند.

خانم ملكي معيارهاي شما براي ازدواج چه بوده و آيا بعد از ازدواج به معيارهايي كه در ذهن ترسيم مي كرديد دست پيدا كرده ايد؟

مكلي: تنها معيار من صداقت است. به نظر من خانم ها به دنبال صداقت مردها مي گردند و اگر چنين باشد زن ها وفادارتر مي مانند. با توجه به اينكه در جامعه مدرن زندگي مي كنيم نمي توان فردي سنتي براي ازدواج پيدا كرد.

عليرضا مرادي: صداقت به معناي يك آجر براي ساختمان است يعني در واقع براي انسان بودن صداقت نياز اوليه است.

وجيه فخاري: آقاي مرادي چرا شما به افرادي كه زيبا زندگي مي كنند نگاه نمي كنيد.

• به نظر آقاي مرادي، ما در جامعه اي زندگي مي كنيم كه به بخشي از معنويت و اخلاقيت رسيده ايم و بعد ازدواج مي كنيم.

ملكي: به نظر من علت اين بي صداقتي ناهنجاري هايي است كه در جامعه بوجود آمده است.

محمد فخاري: آقاي مرادي صحبت هاي شما نشان مي دهد كه شما شناخت كاملي از خود نداريد.

قاسمي: بزرگترين مشكل آقاي مرداي بد بيني به جنس مخالف است.اكنون تعداد مردها و زن ها نصف است به گونه اي كه اگر يك خانم از اين تعداد گسترده بي وفايي كرد، به همراه آن آقايان نيز همين گونه هستند.

عليرضا مرادي: 70 درصد جشنواره فيلم فجر سال 87 درباره خيانت مردها به زن ها بود و متاسفانه اين مقوله بي وفايي در كشور امروزه وجود دارد. منظور من اين نيست كه دنياي مدرن بد است بلكه بي اخلاقي كه در دنياي مردن فراگير شده، بد است.

• آقاي قاسمي آيا شما از زندگي خود راضي هستيد؟

قاسمي: بله.به آنچه در زندگي فكر مي كردم رسيده ام اما من مي خواهم كه روابط مان افزايش پيدا كند.

• مهريه اي كه شما داريد چقدر است؟

قاسمي : مهريه همسرم 800 سكه است كه خودم نيز سفر كربلا را به آن اضافه كردم و شش سال است كه از ازدواج ما مي گذرد.

• اگر خانم شما اين تعداد سكه را بخواهد شما مي توانيد آن را پرداخت كنيد ؟

قاسمي : اكنون در توان مالي هيچ كس، سكه 600 هزار توماني نيست چون بايد تمام حقوق يك ماه خود را براي خريد يك سكه بدهد. تنها 5 درصد از افراد جامعه توان هزينه پرداخت تمام مهريه را دارند، اما مابقي نمي توانند آن را بپردازند. به نظر من مهريه يك پشتوانه براي خانم ها است.

• شاخص هاي شما براي ازدواج خوب چيست؟

وجيه فخاري: صداقت مهم ترين معيار است هم چنين بايد طرفين هم كف باشند تا بتوانند با هم زندگي كنند و بايد شرايطي ميان زن و شوهر ايجاد شود تا احساس راحتي كنند و به همراه آن صداقت و امنيت خاطر نيز بوجود آيد.

محمد فخاري: در اين بحث زياده خواهي مطرح شد اما قابل كنترل و يادگيري است. در دنيايي كه زندگي مي كنيم مي توانيم با يك ساعت ثروتمند ترين فرد دنيا يا فقير ترين فرد باشيم. پس بايد تمرين كرد و ياد گرفت. هم كف بودن بسيار مهم است در غير اين صورت واژه هايي كه در ذهن من وجود دارد ممكن است در ذهن همسرم وجود نداشته باشد. به عنوان نمونه، شايد تعريف خانوده ام از واژه من تمام اعضاي خانواده باشد و تعريف خانوده اي ديگر متفاوت. بهتر است افرادي كه با هم ازدواج مي كنند تعريف هاي يكساني براي واژه ها داشته باشند.

گزارش: سميه راهپيما


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط 200mohammad با 5179 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 69
     درج شده در 1398 روز و 7 ساعت و 16 دقیقه قبل
    

«ازدواج موقت» یا همان متعه مقوله‌ای است كه این روز‌ها درمیان افراد جامعه طرفداران و البته منتقدان متفاوتی دارد. این ازدواج در كنار ازدواج دایم مطرح شده است. این دو نوع ازدواج اشتراكات و افتراقاتی زیادی دارند، آنچه که در درجه اول این دو نوع ازدواج را از هم متمایز مى‏كند، زمان پایداری آنهاست. هم‌چنین در ازدواج دایم، زن و شوهر از یكدیگر ارث مى‏برند اما در ازدواج موقت این‌گونه نیست. مهریه هم در ازدواج دایم لازم است و هم در ازدواج موقت، با این تفاوت كه در ازدواج موقت عدم ذكر مهریه موجب بطلان عقد است و در ازدواج دایم عقد باطل نیست.


اكثر كارشناسان معتقدند كه در شرایط كنونی ازدواج موقت به راهی برای تنوع‌طلبی برخی افراد تبدیل شده كه در آن  اكثرا بیشتر مردان متاهل به آن علاقه نشان داده‌اند تا مجرد‌ها. برخی از آنها همچنین با تاكید بر تاثیرات مثبت ازدواج موقت در كاهش آسیب‌هابی اجتماعی، تسهیل شرایط و تغییر دیدگاه جامعه در این باره را موثر در گسترش آن به عنوان یك ابزار كاهش دغدغه‌های اجتماعی می‌دانند.   

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
ازدواج‌هایی كه باعث از بین رفتن كانون خانوادهاست

نائب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: ازدواج موقت راهی برای کاهش تجاوزهاست و می‌تواند موجب ساماندهی برخی از افرادی که شرایط ازدواج برای آنها فراهم نیست شود و ما دیگر شاهد بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نباشیم.

رضا رحیمی نسب در گفت‌وگو با ایسنا افزود: وقتی بحث مسائل اجتماعی پیش می‌آید ما باید از منیت و شخصیت خود گذر کرده و جامعه را در نظر بگیریم. وی با بیان اینکه متاسفانه در جامعه نمی‌توان منكر وجود ارتباطات نامشروع شد، ادامه داد: متاسفانه دختر و پسر و مردان و زنانی در جامعه وجود دارند که ارتباطاتی نامشروع دارند و این مهم به لحاظ بهداشتی، روانی و اخلاقی می تواند برای جامعه مخاطره آمیز باشد.

وقتی شرایط ازدواج دایم فراهم نیست ازدواج موقت راهگشاست.  وی با تاکید بر اینکه هر فردی نمی‌تواند مبادرت به ازدواج موقت کند، افزود: اگر محلی برای دفاع از حقوق و شرایط اجتماعی زن وجود داشته باشد ازدواج موقت نه تنها برای بانوان مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه شرایطی را ایجاد خواهد کرد که به برخی ارتباطات نامشروع خاتمه یابد.

وی متذکرشد: اصولا ازدواج چه دایم و چه موقت برای جلوگیری از آلودگی و فساد در جامعه است، اما به دلیل عدم فرهنگسازی، هرگاه صحبت از ازدواج موقت می شود مردان زن دار و متاهل تمایل بیشتری نسبت به مجردها از خود نشان می‌دهند که این نوع ازدواج ها باعث از بین رفتن کانون خانواده‌ها می شود.

ازدواجی كه جامعه از آن تعبیر به «هوسرانی» دارد

هم‌چنین یك جامعه شناس در این باره گفت: اگرعقد موقت در جامعه فرهنگ سازی شود قطعا در جهت رفع مسائل اجتماعی مثمرثمر خواهد بود.  متاسفانه جامعه به این پدیده به عنوان یک موضوع هوسرانی نگاه می‌کند، نه یک موضوعی برای حل برخی از مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موجود در جامعه، چرا برخی از افراد جامعه روابط نامشروع و مخفی دو جنس را هوسرانی نمی دانند اما عقد موقت را این‌گونه تعبیر می‌کنند.

این کارشناس آسیب‌های اجتماعی استانداری لرستان اضافه کرد: خداوند متعال عقد موقت را برای مواقع اضطراری در نظر گرفته است اما متاسفانه مردان متاهل نسبت به این مهم بیشتر رغبت دارند و موضوع عقد موقت درجامعه ما از نگاه عرفی بدی برخوردار است.

اگر محلی برای دفاع از حقوق و شرایط اجتماعی زن وجود داشته باشد ازدواج موقت نه تنها برای بانوان مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه شرایطی را ایجاد خواهد کرد که به برخی ارتباطات نامشروع خاتمه یابد

طهماسبی افزود: رعایت اصول شرعی در روابط بین زن و مرد در جهت حل مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه مفید خواهد بود و اگر این مهم در راه درست و شرعی انجام نشود معضلی به معضلات دیگر جامعه اضافه خواهد شد کما اینکه این معضل در جامعه ما وجود دارد و کسی نمی‌تواند این مهم را کتمان کند.

این استاد دانشگاه یادآورشد: گاه برخی مردان برای تنوع و خوشگذرانی و برای رعایت چارچوب شرعی اقدام به عقد موقت می‌کنند که این موضوع برای جامعه ایجاد معضل خواهد کرد.

این جامعه شناس خاطر نشان کرد: برخی از مردان متاهل برای توجیه عقد موقت خود موضوع را کمک و انجام ثواب می دانند در حالی که آنها بدون هیچ چشم داشت و توقعی می تواند احسان و انفاق داشته باشند و با خدا معامله کنند که البته امروزه معامله با خدا به صورت یک آرمان درآمده است و نباید ثواب و خیری که انجام می دهیم ابزاری باشد برای رسیدن به اهداف، بلکه باید در جهت رضای خدا باشد.

طهماسبی عنوان کرد: در برخی خانواده‌های مذهبی و سنتی دختر و پسر به منظور آشنایی بیشتر اقدام به عقد موقت كرده‌ ـ البته با رعایت جنبه های شرعی آن ـ و سپس آن را دایم و رسمی می‌کنند.

وی تصریح کرد: همه دستگاه‌های فرهنگی، تبلیغی و اطلاع رسانی در این راستا نقش اساسی دارند که باید با ظرافت، حوصله و صبر عقد موقت را جایگزین روابط نامشروع کنند تا جامعه به انحطاط و قهقرا کشیده نشود چرا که اگر امروز برکت از خانواده و جامعه از بین رفته به خاطر مشکلات اخلاقی و نامشروع رایج در جامعه است.

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
افزایش ازدواج موقت، عامل كاهش ازدواج دایم

یک روانشناس نیز در این بار می‌گوید: اکثر کسانی که اقدام به ازدواج موقت می‌کنند معمولا در خانواده‌هایی با مسائل و مشکلات اقتصادی تحت عنوان خانواده‌های بدسرپرست یا بی‌سرپرست زندگی می‌كنند که به علت‌های عدیده‌ای از جمله اعتیاد و خشونت، نظام بنیادین خانواده آنها از هم گسیخته شده است. او گفت: ازدواج به عنوان مهمترین و عالی ترین رسم اجتماعی، برای دستیابی به نیازهای عاطفی و امنیتی افراد همواره مورد تاکید قرار گرفته است.

قدرت الله نعمتی سرابی با بیان اینکه این مفهوم رابطه انسانی پیچیده ظریف و پویایی است که از ویژگی‌های خاصی برخوردار است، ادامه داد: امروز علیرغم ایجاد تغییرات عمیق فرهنگی و تغییردر شیوه‌های زندگی و سایر مسائل موجود اجتماعی تعدادی از افراد برای تامین نیازهای مادی،عاطفی و جنسی خود اقدام به ازدواج موقت کوتاه مدت می‌کنند تا بدین وسیله بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

وی تصریح کرد: براساس آمار ذکر شده سهم مردان متاهل در ازدواج موقت بیشتر از مجرد‌هاست و براساس همین آمار ازدواج موقت با افزایش رشد 25 درصدی در جامعه روبرو است. این روانشناس اضافه کرد: رشد این مهم، آسیب‌های اجتماعی زیادی را به دنبال خواهد داشت و باعث کاهش موفقیت ازدواج دایم، بالارفتن سن ازدواج، ایجاد بحران هویت در نوجوانان وجوانان، شکستن حریم خانواده و نقش زنان در جامعه، سست شدن بنیاد خانواده، زیاد شدن بی بندوباری درجامعه و تشدید بحران‌های متعدد اجتماعی وایجاد انواع بیماری‌های عفونی خطرناک و... خواهد شد.

 این درحالی است که عده‌ای از مردان با گرفتن شناسنامه المثنی که اسم همسر یا همسرانشان در آن قید نشده، اقدام به این ازدواج سهل وآسان کرده که هیچ نیازی به مدارک ندارد.

وی تصریح کرد: اگر روند این گونه پیش برود و برخی از مردان متاهل اقدام به ازدواج موقت کنند، شاهد بروز پدیده‌ای شوم در کشور و استان لرستان خواهیم بود. امید می‌رود با وجود نگرش منفی و فرهنگی به خصوص در لرستان و همراهی و همسویی دست اندرکاران جامعه، بتوان برخورد مناسب و راهکارهای اصلاحی در این زمینه اندیشیده كرد.

اكثر كارشناسان معتقدند كه در شرایط كنونی ازدواج موقت به راهی برای تنوع‌طلبی برخی افراد تبدیل شده كه در آن  اكثرا بیشتر مردان متاهل به آن علاقه نشان داده‌اند تا مجرد‌ها. برخی از آنها همچنین با تاكید بر تاثیرات مثبت ازدواج موقت در كاهش آسیب‌هابی اجتماعی، تسهیل شرایط و تغییر دیدگاه جامعه در این باره را موثر در گسترش آن به عنوان یك ابزار كاهش دغدغه‌های اجتماعی می‌دانند

ازدواجی كه برایش وجهه‌ی جالبی متصور نیستند 

یک کارشناس مسائل دینی و فقهی با اشاره به اینکه درجامعه ما هنوز ازدواج موقت به عنوان یک اصل موثردر کاهش جرم و فساد شناخته نشده است و به آن به عنوان یک فساد نگریسته می‌شود ادامه داد: از دید همه اقشار جامعه ازدواج موقت وجهه جالبی ندارد در صورتی که یکی از مسائل دینی است.

ازدواج موقت راهی برای فرار از پرداخت مهریه‌های سنگین

یک کارشناس مسائل حقوقی خانواده نیز در این باره گفت:  ازدواج موقت با یک تامل و نگاه عمیق در هر صورت یک ضرورت اجتماعی و یک قانون کلی و انکار ناپذیر است اظهار کرد: افراد جامعه باید نسبت به این مقوله توجه ویژه داشته باشند. این کارشناس مسائل خانواده ادامه داد: برخی از بانوان در ابتدای زندگی خود مرد را در تنگا قرار داده و مهریه های خود را مطالبه و به اجرا می‌گذارند و در این راستا چه بسا بسیاری از محکومیت‌های مالی در زندانها مربوط به مهریه و نفقه است.

این كارشناس افزود: همین عامل باعث شده که اکثر جوانان به منظور گریز از تعیین و پرداخت مهریه های سنگین که متاسفانه در خانواده های سنتی نیز باب شده به سمت ازدواج موقت تمایل بیشتری پیدا كنند.

عبدالی حسنوند با بیان اینکه هدف خداوند از آفرینش انسان رسیدن به کمال و هدف از ازدواج رسیدن به آرامش است، اظهار کرد: قانون آفرینش باید به گونه‌ای مدیریت شود که انسان کامل از آن حاصل شود. وی تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی اجتماع ما که سن ازدواج در جامعه بالا رفته و مسائل پیچیده و تورم و بیکاری نیز چاشنی آن شده است مشاهده می شود که جوانان کمتر رغبت به سمت ازدواج دایم دارند که مسوولان امر باید در این راستا تمهیدات ویژه‌ای را اتخاذ کنند.


باز منتشر شده توسط 200mohammad در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط royaaa با 15 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 100
     درج شده در 1398 روز و 10 ساعت و 50 دقیقه قبل
    

هفت راز ازدواج موفق

 

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

 

1) زوج های موفق خواسته ها و انتظارات خود را به صراحت می گویند. زوج های موفق قبل از ازدواج، توقعاتی كه از یكدیگر دارند مطرح می كنند، اگر توافق اساسی با هم ندارند (برای مثال مرد فرزند می خواهد ولی خانم مخالف است)، می توانند به شروع و یا خاتمه ازدواج به طور جدی فكر كنند. بعد از ازدواج، زوج های موفق به طور منظم در مورد توقعات و انتظاراتشان با هم صحبت می كنند و اگر اختلافی پیش آمد، آن را به زمان دیگری موكول می كنند تا همدیگر را درك كنند و به توافق برسند.

2) زوج های موفق فردیت خود را حفظ می كنند. بعد از ازدواج استقلال زوج ها كم می شود اگر افراد فرزند داشته باشند روز به روز وابستگی بیشتر می شود و گاهی افراد احساس خستگی می كنند. زوج های موفق می دانند حتی اگر به هم علاقه داشته باشند، گاهی احساس خستگی می كنند. آنان یكدیگر را تشویق می كنند تا همیشه'ما' نباشند و زمانی هم برای 'خود' داشته باشند و به كارهای مورد علاقه خود بپردازند.بدین ترتیب زوج فردیت خود را حفظ می كند و زندگی ، شاداب می شود.

3) زوج های موفق همدیگر را مركز توجه قرار می دهند. آنان همدیگر را دست كم نمی گیرند و همیشه به فكر خوشبختی همسر خود و خانواده هستند. معمولاً افراد چند سال پس از ازدواج مانند سال های اول به هم توجه نمی كنند. ولی زوج های موفق، كارهای كوچك نظیر اولویت قرار دادن نیازها و كارهای همسر و كارهای بزرگ نظیر احترام و گوش كردن به حرف های هم را مدنظر قرار می دهند. ازدواج دریای تغییرات است. شما اغلب فراموش می كنید همسرتان مهم است و به او توجه نمی كنید. درعوض به كار، سرگرمی و دوستان اهمیت می دهید ولی زوج های موفق همدیگر را مركز توجه قرار می دهند.

4) زوج های موفق روش های حل اختلاف را می آموزند. 'جان گاتمن' روانشناس كه 20 سال زندگی زوج ها را مطالعه كرده، عامل اصلی موفقیت یا شكست ازدواج را توانایی، یا عدم توانایی حل اختلافات می داند. حتی اگر همسرتان و شما كاملاً با هم یكی باشید ، گاهی با نظر هم موافق نیستید و این مخالفت باعث ناراحتی می شود. نباید به اعتیاد، خشونت و ... رو بیاورید. اگر خواسته شما و همسرتان با هم فرق دارد، باید آن را حل كنید. زوج های موفق با هم صحبت می كنند، حتی اگر احساس بدی نسبت به هم دارند. آنان در مورد اختلافات و مخالفت ها با هم مذاكره می كنند تا به نتیجه عادلانه برسند. آنان از یكدیگر حمایت می كنند و غـُر نمی زنند. آنان می پذیرند در مواردی عشق ، برتر از پیروزی است.

5) زوج های موفق با هم رشد می كنند. مسلماً فردی كه امروز با او ازدواج می كنید،10 سال آینده متفاوت خواهد بود. شما هر دو تغییر می كنید. به ویژه در شرایط سخت زندگی مانند از دست دادن والدین . زوج های موفق می دانند كه یكی یا هر دو در طول زندگی تغییر می كنند و قواعد عوض می شود. پس لازم است تغییر كنید تا بتوانید روابط در حال تغییر را عوض كنید.

6) زوج های موفق برای حفظ روابط می كوشند. زوج های موفق به طور منظم وضعیت زندگی خود را بررسی كرده  و با هم صحبت می كنند تا از شادی و رضایت هر دو از زندگی مشترك مطمئن شوند. اگر یكی ، یا هر دو شما از زندگی مشترك ناراضی هستید، مشكلتان را حل كنید.

7) از مراجعه به مشاور خجالت نكشید. زوج های موفق قبل از مراجعه به مشاور، سند طلاق را امضا نمی كنند. آنان می كوشند كه مشكلات را در اولین فرصت حل كنند.

 

پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط 200mohammad با 5179 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 74
     درج شده در 1398 روز و 13 ساعت و 50 دقیقه قبل
    
وی با بیان اینکه پیشنهاد تعیین شان همسری و مادری زن به دولت و مجلس ارایه شده گفت: باید میزان حداقلی در این زمینه تعیین شود و میزان دقیق آن قابل توافق بین زن و مرد باشد. تعیین چنین مبلغی باعث می شود تا زنها برای کسب درآمد به برخی مشاغل مانند کار سخت در صنایع تن ندهند و از طرفی فرصتهای شغلی برای مردان در برخی عرصه ها افزایش یابد.

مهر: عضو هیئت علمی دانشگاه قم با بیان اینکه مطرح شدن مهریه به عنوان پشتوانه اقتصادی زن امری جعلی و خلاف شرع است گفت: به دولت، مجلس و شورایعالی انقلاب فرهنگی گوشزد شده که با تعیین میزان شان همسری به بسیاری مطالبات زنان پاسخ داده می شود.

ولی الله نقی پور  افزود: خانواده نهاد اساسی و موثر در سلامت جامعه است و تمامی انسانهای سالم باید خانواده رسمی داشته باشند و تاهل شرط حداقلی برای سلامت روانی و اجتماعی جامعه است.

وی با بیان اینکه در موضوع تشکیل خانواده باید به 6 شاخص برای اصلاح امور جوانان توجه کرد که سه مورد آنها مسائل فرهنگی و بقیه اقتصادی است ادامه داد: آموزش یکی از جمله مولفه های مهم در اصلاح تشکیل خانواده است. باید معیارهای شناخت شخصیت زن و مرد و معیارهای هم تایی و کفویت در همسری به طور کاربردی برای جوانان توضیح و آموزش داده شود و از نظر مصداقی نیز باید به جوانان در شناسایی همسر کمک کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم با اشاره به اینکه 11 معیار کفویت دختر و پسر برای ازدواج وجود دارد گفت: مسائل فرهنگی در موفقیت ازدواج به میزان 60 درصد تاثیر دارد به طوری که اگر از نظر اقتصادی بین زن و شوهر هم مشکلی وجود نداشته باشد ولی آنها هم کفو هم نباشند ازدواج آنها سامان مناسبی پیدا نمی کند.

وی اظهار داشت: آمار طلاق کشور این مسئله را اثبات می کند به طوری که میزان طلاق در کل کشور 20 درصد، در مراکز استانها 25 درصد و در منطقه شمیرانات تهران به 33 درصد می رسد و این نشان می دهد که امکانات مالی نقش اصلی در پایداری زندگی مشترک ندارد و 60 درصد تحکیم خانواده مبتنی بر معیارهای فرهنگی است.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس معیار دینی مهریه پشتوانه اقتصادی زن نیست گفت: متاسفانه مهریه به عنوان پشتوانه اقتصادی زن در خانواده عنوان شده که امری جعلی و خلاف شرع است. در شرع مهریه به عنوان هدیه ازدواج مرد و نشان صداقت او تعریف شده است. نباید مهریه پشتوانه اقتصادی زن قرار گرفته و پایه کینه و کدورت در بین خانواده ها شود.

نقی پور تصریح کرد: باید در ازدواج این دید در جامعه ایجاد شود که زن با تشکیل خانواده دارای شغل و صاحب ثروت می شود چرا که از نظر اسلام زن باید بعد از ازدواج از نظر اقتصادی تامین شود که یکی از جنبه های آن نفقه است.

وی ادامه داد: همچنین باید شان همسری و مادری برای زن که واجب فقهی برای آنها نیست ولی اگر انجام ندهند کانون خانواده شان متلاشی می شود تعیین شود.

این استاد دانشگاه گفت: بر اساس نگاه دینی، زندگی نه شرکت سهامی است آنچنان که در کشورهای غربی دیده می شود و نه بیگاری زنان چرا که هیچیک از این دیدگاهها به نتیجه نرسیده است.

وی با بیان اینکه پیشنهاد تعیین شان همسری و مادری زن به دولت و مجلس ارایه شده گفت: باید میزان حداقلی در این زمینه تعیین شود و میزان دقیق آن قابل توافق بین زن و مرد باشد. تعیین چنین مبلغی باعث می شود تا زنها برای کسب درآمد به برخی مشاغل مانند کار سخت در صنایع تن ندهند و از طرفی فرصتهای شغلی برای مردان در برخی عرصه ها افزایش یابد.

وی با انتقاد از اینکه این نگاه در جامعه وجود ندارد که زن باید پس از ازدواج دارای پشتوانه اقتصادی شود گفت: به دولت، مجلس و شورایعالی انقلاب فرهنگی گوشزد شده که با تعیین میزان شان همسری به بسیاری مطالبات زنان پاسخ داده می شود در واقع در ازدواج مردان بدهکار و زنان طلبکار می شوند.

نقی پور با اشاره به وجود 14 میلیون دختر و پسر مجرد در سن ازدواج در کشور گفت: تحقیقات نشان می دهد دختران بین 25 تا 28 برابر بیش از پسران آماده ازدواج هستند چرا که پسران به دلیل مطالبات سنگین مالی ترس از اقدام برای ازدواج دارند و از آنجایی که هزینه عمل حرام در جامعه بسیار کمتر از ازدواج است تن به این کار نمی دهند.

وی با بیان اینکه 30 درصد مردان امکان تامین حق مادی همسری را برای زنان خود دارد افزود: برای تامین حق همسری در 70 درصد دیگر خانواده ها باید صندوق ذخیره ازدواج تشکیل شود. تعیین حق مادی برای زندگی در زندگی موجب تامین آرامش روانی برای زنان شده و موجب می شود وقت آنها بیشتر متمرکز خانواده شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم با اشاره به اینکه مشکل دیگر در جامعه ما شناخت سطحی دختران و پسران از هم در ازدواج است گفت: دختران و پسران ما با معیارهای واقعی ازدواج آشنا نیستند و بر اساس معیارهای سطحی یکدیگر را انتخاب می کنند.

نقی پور با بیان اینکه سالیانه بین 800 تا 900 هزار ازدواج در کشور رخ می دهد افزود: این تعداد نسبت به رقم 14 میلیون دختر و پسری که در آستانه ازدواج قرار دارند بسیار کم بوده و تنها 10 تا 14 درصد نیاز فعلی است، این وضعیت بسیار خطرناک است و جامعه را دچار تهدید می کند.

وی با بیان اینکه در بحث مسائل اقتصادی ازدواج مسائلی همچون مسکن، تامین حداقل امکانات زندگی و درآمد ماهیانه اهمیت دارد افزود: قدم اول در این زمینه ایجاد اشتغال و قدم دوم بیمه بیکاری است. همچنین باید سیاستگذاری نظام با اولویت مسکن و تامین حداقل های زندگی جوانان تعریف شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم ادامه داد: در حال حاضر صدها میلیارد تومان برای ورزش خرج می شود که قابل دفاع نیست چون اولویت اول مسائل جوانان ما در کشور ورزش نبوده و اولویت ازدواج آنهاست.

وی تصریح کرد: باید هفت میلیون ازدواج در کشور انجام شود که این تعداد نیاز به هفت میلیون مسکن دارند در حالی که سالیانه 300 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته می شود یعنی این جوانان برای مسکن باید 20 سال منتظر بمانند.

نقی پور گفت: باید اتاق فکر ویژه ای برای تشکیل و تثبیت خانواده در کشور تشکیل شود که زیر نظر مقام معظم رهبری فعالیت کند و مسئله ازدواج در کشور را سامان ببخشد.

وی با تاکید بر اینکه اگر بسیج عمومی برای ازدواج شکل نگیرد این مشکل حل نخواهد شد ادامه داد: در سوره نور آمده که باید برای ازدواج بسیج عمومی تشکیل شود.


باز منتشر شده توسط 200mohammad در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rad2545 با 1495 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 67
     درج شده در 1398 روز و 17 ساعت و 8 دقیقه قبل
    

- تاثیر ازدواج

قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم:اذا تزوج الرجل احرز نصف دینه.

کسى که ازدواج کند، نصف دینش را حفظ کرده است.

مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص۱۵۴٫

. . .

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

لطفا برای خواندن ادامه احادیث به ادامه مطلب مراجعه کنید…

. . .

 

۲ ازدواج در هنگام تنگدستى

قال الامام الصادق علیه السلام:من ترک التزویج مخافة الفقر فقد اساء الظن بالله-عز و جل-، ان الله- عز و جل – یقول: «ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله.» (۲)

هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت‏ به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند مى‏فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بى نیازشان مى‏کند.

هر که با زنى به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وى واگذار مى‏کند، و هر که با او به خاطر جمال و زیبائى‏اش ازدواج نماید، در او چیزى را که خوشایند او نیست، خواهد دید، و هر که با وى به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامى این مزایا را براى او جمع مى‏کند.

من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۱

۳ ازدواج رحمت است

قال النبى صلى الله علیه و آله و سلم:یفتح ابواب السماء بالرحمة فى اربع مواضع: عند نزول المطر، و عند نظر الولد فى وجه الوالدین، و عند فتح باب الکعبة، و عند النکاح.

درهاى رحمت آسمانى در چهار وقت گشوده می‏شود:۱- موقع بارش باران.۲- زمانى که فرزند به چهره پدر و مادرش مى‏نگرد.۳- هنگام گشوده شدن در کعبه.۴- هنگام برپایى مراسم عقد و عروسى.

بحار الانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۲۱

۴ آفات بى همسرى

قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم:اکثر اهل النار العزاب.

بیشترین اهل جهنم انسانهاى بى همسرهستند.

من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۱

۵ تلاش در ازدواج بى همسران

عن الصادق علیه السلام قال:من زوج اعزبا کان ممن ینظر الله- عز و جل-الیه یوم القیامة.

کسى که مجردى را تزویج کند و امکان ازدواج او را فراهم نماید از کسانى است که در قیامت‏ خداوند به آنان نظر لطف مى‏کند.

وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۴۵

۶ در سایه عرش

قال موسى بن جعفر علیه السلام:ثلاثة یستظلون یظل عرش الله یوم القیامة، یوم لا ظل الا ظله: رجل زوج اخاه المسلم او اخدمه او کتم له سرا.

سه دسته در روز قیامت، روزى که سایه و پناهى جزء سایه خداوند نیست، در سایه و پناه خدا هستند:۱- مردى که زمینه ازدواج برادر مسلمانش را آماده نماید.۲- مردى که (به برادر مسلمانش خدمت کند.)۳- کسى که سر برادر مسلمانش را بپوشاند.

وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۴۶

۷ منظور نظر حق

قال الامام الصادق علیه السلام:اربعة ینظر الله الیهم یوم القیامة:من اقال نادما او اغاث لهفان او اعتق نسمة او زوج عزبا.

چهار کس در قیامت مورد نظر پروردگارند:۱-آنکه چون طرف معامله پشیمان شود، معامله را برگرداند.۲- کسى که غم از دلى برگیرد.۳- کسى که برده‏اى را آزاد کند.۴- کسى که بى همسران را به ازدواج درآورد.

وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۴۶

۸ بهترین وساطت

قال امیرالمؤمنین على علیه السلام:افضل الشفاعات ان تشفع بین اثنین فى نکاح یجمع الله بینهما.

از بهترین شفاعتها، شفاعت‏ بین دو نفر در امر ازدواج است تا اینکه خداوند آنان را مجذوب یکدیگر گرداند.

تهذیب، ج ۷، ص ۴۰۵، وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۴۵

۹ ازدواج با دینداران

عن النبی صلى الله علیه و آله و سلم قال:من تزوج امراة لمالها وکله الله الیه، و من تزوجها لجمالها راى فیها ما یکره، و من تزوجها لدینها جمع الله له ذلک.

هر که با زنى به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وى واگذار مى‏کند، و هر که با او به خاطر جمال و زیبائى‏اش ازدواج نماید، در او چیزى را که خوشایند او نیست، خواهد دید، و هر که با وى به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامى این مزایا را براى او جمع مى‏کند.

وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۳۱

۱۰ دیدار قبل از وصلت

عن الصادق علیه السلام قال:لا باس بان ینظر الرجل الى المراة اذا اراد ان یتزوجها. ینظر الى خلفها و الى وجهها.

مانعى ندارد که مرد قامت و صورت زنى را که قصد ازدواج با او دارد، ببیند.

وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۸۸

۱۱ دیدار عروس و داماد قبل از ازدواج

عن محمد بن مسلم قال: سالت ابا جعفر علیه السلام‏عن الرجل یرید ان یتزوج المراة، اینظر الیها؟ قال: نعم انما یشتریها باغلى الثمن.

محمد بن مسلم مى‏گوید: از امام باقر علیه السلام پرسیدم:مردى که مى‏خواهد با زنى ازدواج کند آیا حق دارد او را ببیند؟امام علیه السلام فرمود: آرى، چون در برابر آن بهاى سنگینى مى‏پردازد.

وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۸۸

۱۲ سؤال از اوصاف

قال على علیه السلام:اذا اراد احدکم ان یتزوج فلیسال عن شعرها کما یسال عن وجهها فان الشعر احد الجمالین.

هر وقت ‏یکى از شما، بخواهد، ازدواج کند، از اوصاف موى سر زن نیز سؤال کند همچنانکه از چگونگى رخسار او مى‏پرسد. چون که موى زن یکى از دو زیبایى (مو و صورت) اوست.

من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۴

۱۳ خواستگار مذهبى و خوش اخلاق

قال الامام الرضا علیه السلام:اذا خطب الیک رجل رضیت دینه و خلقه فزوجه و لا یمنعک فقره و…

هنگامى که مردى از شما خواستگارى کرد که از دین و اخلاق او راضى بودید به ازدواج با او رضایت دهید. و مبادا فقر او ترا از این رضایت‏باز دارد و…

میزان الحکمة، ج ۴، ص ۲۸۰

۱۴ داماد هم شان

قال النبی صلى الله علیه و آله و سلم:اذا جائکم الاکفاء فانکحوهن و لا تربصوا بهن الحدثان.

وقتى که اشخاص هم شان به خواستگارى دختران شما آمدند، به آنها دختر دهید و در کار آنها منتظر حوادث نباشید.

نهج الفصاحه، ص ۳۷، ح ۱۹۳

۱۵ عروس شایسته

قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم:ما استفاد امرء فائدة بعد الاسلام افضل من زوجة مسلمة تسره اذا نظر الیها، تطیعه اذا امرها و تحفظه اذا غاب عنها فى نفسها و ماله.

پس از اسلام، هیچ نعمتى براى مرد بهتر از زن مسلمانى نیست که هر گاه به او بنگرد، مسرورش کند و هر گاه به او فرمان دهد، اطاعتش نماید و در غیاب او حافظ ناموس و مالش باشد.

من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۵

۱۶ دقت در انتخاب

قال الامام الصادق علیه السلام:انما المراة قلادة فانظر ما تتقلد.

زن همانا گردنبندى است، نیک بنگر که چه گردنبندى را به گردنت آویزان مى‏کنى.

وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۳۳

۱۷ وصلت نکردن با خانواده ناشایست

عن النبى صلى الله علیه و آله و سلم قال:ایاکم و خضراء الدمن، قیل: یا رسول الله و ما خضراء الدمن؟ قال: المراة الحسناء فى منبت السوء.

بپرهیزید از سبزه‏هایى که در مزبله مى‏روید. عرض شد: یا رسول الله! سبزه‏هایى که در مزبله مى‏روید چیست؟ حضرت صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: زن زیبایى که در خانواده پست و ناشایست ‏پرورش یافته باشد.

من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۶، مکارم الاخلاق، ص ۲۰۵

۱۸ ازدواج با دوشیزگان

قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم:تزوجوا الابکار فانهن اعذب افواها و ارتق ارحاما و اسرع تعلما و اثبت للمودة.

با دختران باکره ازدواج کنید زیرا که دهان آنان شیرین و رحمشان مناسبتر است و زود چیزى را یاد مى‏گیرند و محبتشان پایدارتر است.

بحار الانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۳۷

۱۹ رضایت داماد

سئل عن الصادق علیه السلام:انى ارید ان اتزوج امراة و ان ابوى اراد غیرها. قال: تزوج التى هویت ودع التى هوى ابواک.

من مى‏خواهم با زنى ازدواج کنم ولى پدر و مادرم مایلند با دیگرى ازدواج کنم. امام علیه السلام فرمود: با زنى که خودت مایل هستى ازدواج کن، و زنى را که پدر و مادرت [بدون رضایت تو] انتخاب کرده‏اند، رها کن.

تهذیب، الاحکام، ج ۷، ص ۳۹۲

۲۰ سهولت ‏خواستگارى

قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم:ان من یمن المراة تیسیر خطبتها.

از نشانه‏هاى برکت زن آن است که خواستگاریش بى تکلف و آسان انجام گیرد.

کنز العمال، ج ۱۶، ص ۳۲۲، ح ۴۴۷۲۱

۲۱ آداب خواستگارى

قال النبی صلى الله علیه و آله و سلم:لا یخطب احدکم على خطبة اخیه.

هیچ یک از شما زنى را که دیگرى خواستگارى مى‏کند، خواستگارى نکند. [تا اینکه با او ازدواج کند و یا اینکه منصرف شود. اگر منصرف شد خواستگاریش بلامانع است.]صحیح مسلم، ج ۲، ص ۱۰۳۴، ح ۵۶

۲۲ خواستگار شرابخوار

قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم:شارب الخمر لا یزوج اذا خطب.

شرابخوار اگر تقاضاى ازدواج کرد قبول نکنید.

وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۷۹

۲۳ مراسم عروسى در شب

قال الامام الرضا علیه السلام:من سنته [رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم]التزویج باللیل، لان الله تعالى جعل اللیل سکنا و النساء انما هن سکن.

مراسم عروسى در شب، سنت پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم است، چرا که خداوند شب را مایه آرامش قرار داده و زن هم آرامش خاطر است.

وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۹۱

۲۴ سور عروسى

قال النبى صلى الله علیه و آله و سلم:لا ولیمة الا فى خمس: عرس او خرس او عذار او وکار او رکاز.

سور و ولیمه در پنج مورد است:۱- عروسى ۲- تولد اولاد ۳- ختنه کردن نوزاد ۴- خریدن خانه ۵- بازگشت از سفر مکه.

من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۶۳

۲۵ ولیمه در عروسى

قال الامام الصادق علیه السلام:ان رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم حین تزوج میمونة بنت الحارث اولم علیها و اطعم الناس الحیس.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم در هنگام تزویج «میمونه‏» دختر «حارث‏» ولیمه داد و با غذاى معجون خرما از حاضرین پذیرایى فرمود.

فروع کافى، ج ۵، ص ۳۶۸٫

۲۶ طعام دادن در عروسى

قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم:ان من سنن المرسلین الاطعام عند التزویج.

سور دادن و اطعام در ازدواج، از سنت پیامبران است.

فروع کافى، ج ۵،ص ۳۶۷

۲۷ برترین زنان امت

قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم:افضل نساء امتى اصبحهن وجهان و اقلهن مهرا.

بهترین زنان امت من زنانى هستند که خوشروتر و مهریه ایشان کمتر باشد.

من لایحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۲

۲۸ کمى مهریه برکت زن

قال الامام الصادق علیه السلام:ان من برکة المراة قلة مهرها.

از برکات زن کمى مهریه اوست.

من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۴

۲۹ سنگینى مهریه

قال امیرالمؤمنین على علیه السلام:لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوة.

مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنى گردد.

وسائل الشیعه، ج ۱۵، ص ۱۱

۳۰ جهیزیه بى منت

قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم:لو ان جمیع ما فى الارض من ذهب و فضة حملته المراة الى بیت زوجها ثم ضربت على راس زوجها یوما من الایام، تقول: من انت؟ انما المال مالى، حبط عملها و لو کانت من اعبد الناس الا ان تتوب و ترجع و تعتذر الى زوجها.

اگر تمام چیزهایى که در روى زمین از طلا و نقره وجود دارد و زن آنها را به خانه شوهرش بیاورد. آنگاه یک روز از روزها بر سر شوهرش منت‏بگذارد و بگوید تو کیستى؟ این اموال مال من است. در این صورت اجر و عمل زن از بین مى‏رود اگر چه از عابدترین مردم باشد. مگر اینکه توبه کند و برگردد و از شوهرش عذرخواهى کند.

مکارم الاخلاق، باب ۸، ص ۲۰۲

۳۱ مهریه چیست؟

عن ابى جعفر علیه السلام قال:الصداق ما تراضیا علیه من قلیل او کثیر فهذا الصداق.

مهریه همان چیزى است که طرفین بر آن توافق مى‏کنند، کم باشد یا زیاد.

فروع کافى، ج ۵، ص ۳۷۸

۳۲ ندادن مهریه

عن ابى عبدالله علیه السلام قال:من امهر مهرا ثم لا ینوى قضاءه کان بمنزلة السارق.

کسى که مهریه‏اى (براى زن قرار دهد) و قصدش این باشد که به او ندهد او همانند دزد است.

فروع کافى، ج ۵، ص، ۳۸۳٫

۳۳ خانه دوست داشتنى

قال الامام الصادق علیه السلام:ان الله یحب البیت الذی هو العرس.

خداوند خانه‏اى را که در آن عروسى انجام گرفته، دوست مى‏دارد.

وسائل الشیعه، ج ۲۲، ص ۷

هنگامى که مردى از شما خواستگارى کرد که از دین و اخلاق او راضى بودید به ازدواج با او رضایت دهید. و مبادا فقر او ترا از این رضایت‏باز دارد و…

۳۴ بیدارى در شب عروسى

قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم:لا سهر الا فى ثلاث: متهجد بالقرآن، او فى طلب العلم، او عروس تهدى الى زوجها.

شب بیدارى روا نیست، مگر در سه مورد:۱-تلاوت قرآن.۲-تحصیل علم.۳-بردن عروس به خانه داماد.

وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۹۲

۳۵ بدرقه عروس

امر النبی صلى الله علیه و آله و سلم بنات عبدالمطلب و نساء المهاجرین و الانصار: ان یمضین فى صحبة فاطمة علیها السلام و ان یفرحن و یرجزن و یکبرن و یحمدن و لا یقلن ما لا یرضى الله.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم امر فرمود، دختران عبدالمطلب و زنان مهاجر و انصار در شب عروسى حضرت فاطمه علیها السلام به همراه او بروند و شادى کنند، شعر و سرود بخوانند، تکبیر و حمد بگویند. و از گفتن حرفهایى که خدا بدان راضى نیست، بپرهیزند.

مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۱۹۸

۳۶ زفاف و مهمانى

عن الصادق علیه السلام قال:زفوا عرائسکم لیلا و اطعموا ضحى.

مراسم عروسى را در شب و مهمانى را در روز انجام دهید.

من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۶۲

۳۷ دعاى شب زفاف

قال الصادق علیه السلام:اذا دخلت علیک اهلک فخذ بناصیتها و استقبل بها القبلة و قل: اللهم… فان قضیت لى منها ولدا فاجعله مبارکا سویا.

چون همسرت به خانه تو آمد، دست‏بر پیشانیش بگذار، و رو به قبله‏اش برگردان و [دعا کن و] بگو: خداوندا!… اگر از این همسرم، فرزندى براى من تقدیر نمایى، فرزند مبارک و سالم عنایت فرماى.

من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۶۳

۳۸ هفته عروسى

سئل عن ابى عبدالله علیه السلام فى الرجل یتزوج البکر، قال:یقیم عندها سبعة ایام.

از امام صادق علیه السلام سؤال شد در مورد مردى که با دختر باکره‏اى ازدواج مى‏کند، امام علیه السلام فرمود:شوهر یک هفته در پیش او باشد.

وسائل الشیعه، ج ۲۱، ص ۳۳۹

۳۹ آب دادن زن به شوهر

قال الامام الکاظم علیه السلام:ما من امراة تسقى زوجها شربة من ماء الا کان خیرا لها من عبادة سنة.

هر زنى که به شوهرش قدرى آب آشامیدنى بدهد، پاداش آن از عبادت یک ساله بالاتر است.

وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۷۲

۴۰ محبت ‏به زن

قال الامام الصادق علیه السلام:العبد کلما ازداد للنساء حبا ازداد فى الایمان فضلا.

هر چه محبت مرد بر زن بیشتر گردد، بر فضیلت ایمانش افزوده مى‏شود.

من لا یحضره الفقیه، ج ۳


باز منتشر شده توسط rad2545 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط zahra900 با 4874 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 83
     درج شده در 1398 روز و 19 ساعت و 31 دقیقه قبل
    

انشالله تو سرخ است!

 


شما وقتی در جریان انتخاب و ازدواج قرار می گیرید چه می کنید؟ به خواندن کتاب های مختلف رو می آورید و سعی می کنید درباره ازدواج اطلاعات عمومی کسب کنید یا سراغ مشاور و روانشناس می روید و از واسطه و محقق کمک می گیرید تا طرف مقابل را بشناسید؟ به نظرتان این ها برای داشتن یک ازدواج بی دغدغه کافیست؟ فکر می کنید چند نفر در دنیا هستند که همه این راه ها را به کار گرفته باشند و باز هم از ازدواج واهمه داشته باشند؟

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

حقیقت این است که ازدواج هم مثل هر قدم بزرگ دیگری در زندگی ترس دارد اما آن چیزی که می تواند همه ترس ها را کنار بزند و شما را به جلو براند، توکل است. توکل در کنار تلاش و مکاشفه و مطالعه. توکل یعنی این‌که در همه مراحل زندگی، ضمانت انسان تکیه به خداوند باشد. انسان همه تلاش‌ ها، مطالعات و تحقیقات را داشته باشد اما در هنگام تصمیم گیری نیز از یاد خداوند غفلت نکند و سررشته‌ همه‌ امور را به دست او ببیند. «و مَنْ یَتَوَکَّلْ علی الله فَهُوَ حَسْبُه؛ (طلاق: 3) کسی که به خدا توکل کند، خدا برای او کافی است».توکل یعنی در تمام مراحلِ شناسایی، تحقیق، مشورت و ارزیابی نگاهمان رو به خدا باشد.

 

توکل در ازدواج

توکل در ازدواج به این معنا نیست که شخص بگوید: خدایا، من این مورد را دیده ام، توکل به تو! این توکل نیست. این تنبلی است.  خداوند در مورد توکل در قرآن کریم می فرماید: «و شاوِرْهُمْ فی الأمْرِ فإذا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَی اللهِ؛ (آل عمران: 159)و در کارها با مردم مشورت کن و آنگاه که تصمیم گرفتی به خداوند توکل نما».

نقل شده است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در بیابان از شتر خویش پیاده شدند و شروع به بستن زانوی شتر خود کردند تا شتر حرکت نکند.  یکی از اصحاب از راه رسید گفت: یا رسول الله چه می کنید؟ حضرت فرمودند: دارم پای شترم را می بندم تا شتر فرار نکند. آن صحابی گفت: توکل به خدا کنید، شتر فرار نمی کند. پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند: نه، این سخن با معنای توکل منافات دارد. بلکه باید با توکل به خدا زانوی شتر را بست.

 

اگر دختر یا پسری برای رضای خدا و با توکل به خداوند متعال همسری را برای خود برگزیند و صلاح کار خود را به خداوند واگذارد، از هیچ چیز نمی هراسد؛ زیرا رضایت خدا در این امر است و او خود مشکلات و موانع را مرتفع می کند

 

نتایج توکل

1. مانع ترس

اگر پایه های توکل در بنیان زندگی مستحکم شد، برخی آفات در زندگی شما رخ نمی نمایاند. یکی از این آفات «ترس» است. کسی که به خداوند توکل داشته باشد؛ پشتیبانی در زندگی دارد که در لحظه های خطر دستگیر اوست. پس هنگامی که سررشته امور را در دست او می بیند، ترس در وجودش راه پیدا نمی کند.  او امور خود را به کسی واگذار کرده که به عاقبت همه‌ امور واقف است.

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

توکل در ازدواج نیز نقشی اساسی دارد.  کسی که توکل دارد از ازدواج نمی ‌هراسد و با اطمینان از حمایت خداوند در این راه گام بر می دارد و با دلی آرام در جلسه خواستگاری شرکت می کند.  انسان متوکل نه تنها در ازدواج که در سایر مراحل زندگی نیز ترسی به دل راه نمی دهد.  او تلاش خود را می کند و نتیجه را به خداوند می سپارد حال چه ازدواجی صورت بگیرد و چه پاسخ منفی بشنود. او می داند تحقق همه امور به دست خداوند است، اگر خداوند اراده بکند، می‌شود؛ هر چند همه با آن مخالف و مانع از انجام آن کار باشند و اگر تمام اسباب و زمینه ها فراهم باشد و اراده خدا بر این امر قرار نگرفته باشد، آن امر به نتیجه نمی رسد.

اگر دختر یا پسری برای رضای خدا و با توکل به خداوند متعال همسری را برای خود برگزیند و صلاح کار خود را به خداوند واگذارد، از هیچ چیز نمی هراسد؛ زیرا رضایت خدا در این امر است و او خود مشکلات و موانع را مرتفع می کند.

 

2.بخل زُدایی

توکل با آفت دیگری نیز در زندگی مقابله می کند و آن مسأله‌ی «بخل» است. گاه افراد به بهانه جلوگیری از اسراف و عدم تشریفات بخل می ورزند. معمولاً بخل با خود نوعی ترس در فرد ایجاد می کند. ترس از این که مبادا پول پس اندازی تمام شود و به مخارج دیگر ازدواج یا زندگی ام نرسد.

پس اگر لزوم و ضرورت خرج کردن در مسئله و موردی را دانستید دیگر نباید نگران کمبود مالی و حرف های دیگران باشید. در فکر این نباشید که مخارج من از کجا تأمین می شود.

انسان متوکل همیشه می گوید: من این پول را می دهم و به خدا توکل می کنم که در آینده نیز در زندگی در نمانم.  وقتی انگیزه افراد در کاری الهی باشد و قصد به رخ کشیدن تجملات و تفاخر نداشته باشند، خداوند کفایت می کند و مشکلاتشان را بر طرف می نماید.

 


باز منتشر شده توسط zahra900 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط nfspvc با 371 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 66
     درج شده در 1398 روز و 21 ساعت و 52 دقیقه قبل
    

فاصله سنی چه تاثیری در ازدواج دارد؟
 

برای دسته بندی نظرات شما ، فاصله سنی دختر و پسر را در 6دسته طبقه بندی کردیم. طبقه اول نظراتی را شامل می شد که بر اهمیت نداشتن فاصله سنی تاکید می کردند، دسته دوم تفاوت سنی معکوس (بزرگتر بودن دختر از پسر) را قبول داشتند، دسته سوم فاصله سنی 0-2 سال، دسته چهارم فاصله سنی 3 تا 5 سال، دسته پنجم فاصله سنی 6تا 8 سال و دسته ششم بالاتر از 8سال را شامل می شد.

یک نکته مهم این که، در مواردی که کاربران یک بازه سنی را مطرح کرده بودند که در دسته بندی های ما موجود نبود، مثلا 3 تا 7 سال، حداقل میزان تفاوت سنی مد نظر کاربر در نظر گرفته شد.

 

و اما نتیجه:

از 134 نظری که مورد بررسی قرار گرفت ، 7رای به دلیل نامرتبط بودن پاسخ کنار گذاشته شدند. از آرای باقی مانده، 52 کاربر (40.9درصد) فاصله سنی 3تا 5 سال را تایید می کردند. 31 نفر (24.4 درصد) فاصله سنی 0-2 سال و 28 نفر ( 22.04درصد) هم معتقد بودند که فاصله سنی اهمیتی ندارد.

10 رای (1.8 درصد) در فاصله سنی 6 تا 8سال جای می گرفت و 2کاربر (1.5درصد) به فاصله سنی بیش از 8سال اعتقاد داشتند. 4رای (3.1 درصد) هم به فاصله سنی معکوس داده شده بود.

 

برای آن که ذهنتان سمت و سوی بهتری پیدا کند، بد نیست نظر مشاوران تبیان را هم بدانید:

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

ازدواج موفق معیارهایی دارد که یکی از آنها تناسب سنی و رسیدن دو طرف به بلوغ همه جانبه است. اختلاف سنی زیاد به طوری که دختر و پسر همواره در دو رده سنی متفاوت قرار داشته باشند، باعث می شود شما و همسر آینده تان همیشه اختلاف نظر داشته باشید. به عبارتی، آنچه آقا کهنه کرده و برایش به خاطره تبدیل شده، برای خانم تازگی دارد و به او هیجان کشف و تجربه می دهد. مسلما چنین شرایطی در طولانی مدت باعث کسالت و عدم تفاهم خواهد شد.

علاوه بر این، اختلاف دوره باعث می شود انتظارات و دیدگاه ها با هم متفاوت باشند. در واقع بعد از مدتی زن و شوهر احساس می کنند زبان و فکر مشترکی برای در میان گذاشتن ندارند و این به معنی سردی روابط، دلزدگی و طلاق عاطفی است.

 

در فاصله های سنی کم یا همسن مشکلی که ممکن است بروز پیدا کند، رشد نیافتگی عاطفی، شخصیتی و عقلی دو طرف در یک حد و اندازه است. به عبارت دیگر، مهم ترین شرط در ازدواج هایی با فاصله سنی کم، بلوغ دو طرف در تمام زمینه ها است. به طوری که زن و مرد بتوانند با همفکری و همدلی پیش بروند و برای تصمیم گیری در هر موردی نیاز به صرف انرژی زیاد و متقاعد کردن هم نداشته باشند یا هزینه زیادی بابت اشتباهات بچگانه یکی از طرفین نپردازند. این بلوغ و کفویت هم چیزی است که با گذر زمان و در بستر خانواده، سبک زندگی، سبک فرزندپروری، تجربیات فرد و میزان استقلال و تصمیم گیری او اتفاق می افتد. یعنی هر قدر فرد خودساخته تر باشد بلوغ بیشتری هم در زمینه های شخصیتى عقلی، عاطفی، اجتماعی، جنسی و جسمی، اقتصادی کسب خواهد کرد.


باز منتشر شده توسط nfspvc در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط hasantaleb با 99950 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 47
     درج شده در 1399 روز و 3 ساعت و 45 دقیقه قبل
    

شما وقتی در جریان انتخاب و ازدواج قرار می گیرید چه می کنید؟ به خواندن کتاب های مختلف رو می آورید و سعی می کنید درباره ازدواج اطلاعات عمومی کسب کنید یا سراغ مشاور و روانشناس می روید و از واسطه و محقق کمک می گیرید تا طرف مقابل را بشناسید؟ به نظرتان این ها برای داشتن یک ازدواج بی دغدغه کافیست؟ فکر می کنید چند نفر در دنیا هستند که همه این راه ها را به کار گرفته باشند و باز هم از ازدواج واهمه داشته باشند؟

 

حقیقت این است که ازدواج هم مثل هر قدم بزرگ دیگری در زندگی ترس دارد اما آن چیزی که می تواند همه ترس ها را کنار بزند و شما را به جلو براند، توکل است. توکل در کنار تلاش و مکاشفه و مطالعه. توکل یعنی این‌که در همه مراحل زندگی، ضمانت انسان تکیه به خداوند باشد. انسان همه تلاش‌ ها، مطالعات و تحقیقات را داشته باشد اما در هنگام تصمیم گیری نیز از یاد خداوند غفلت نکند و سررشته‌ همه‌ امور را به دست او ببیند. «و مَنْ یَتَوَکَّلْ علی الله فَهُوَ حَسْبُه؛ (طلاق: 3) کسی که به خدا توکل کند، خدا برای او کافی است».توکل یعنی در تمام مراحلِ شناسایی، تحقیق، مشورت و ارزیابی نگاهمان رو به خدا باشد.

 

توکل در ازدواج

 

توکل در ازدواج به این معنا نیست که شخص بگوید: خدایا، من این مورد را دیده ام، توکل به تو! این توکل نیست. این تنبلی است. خداوند در مورد توکل در قرآن کریم می فرماید: «و شاوِرْهُمْ فی الأمْرِ فإذا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَی اللهِ؛ (آل عمران: 159)و در کارها با مردم مشورت کن و آنگاه که تصمیم گرفتی به خداوند توکل نما».

 

نقل شده است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در بیابان از شتر خویش پیاده شدند و شروع به بستن زانوی شتر خود کردند تا شتر حرکت نکند. یکی از اصحاب از راه رسید گفت: یا رسول الله چه می کنید؟ حضرت فرمودند: دارم پای شترم را می بندم تا شتر فرار نکند. آن صحابی گفت: توکل به خدا کنید، شتر فرار نمی کند. پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند: نه، این سخن با معنای توکل منافات دارد. بلکه باید با توکل به خدا زانوی شتر را بست.

 

نتایج توکل

 

1. مانع ترس

 

اگر پایه های توکل در بنیان زندگی مستحکم شد، برخی آفات در زندگی شما رخ نمی نمایاند. یکی از این آفات «ترس» است. کسی که به خداوند توکل داشته باشد؛ پشتیبانی در زندگی دارد که در لحظه های خطر دستگیر اوست. پس هنگامی که سررشته امور را در دست او می بیند، ترس در وجودش راه پیدا نمی کند. او امور خود را به کسی واگذار کرده که به عاقبت همه‌ امور واقف است.

 

توکل در ازدواج نیز نقشی اساسی دارد. کسی که توکل دارد از ازدواج نمی ‌هراسد و با اطمینان از حمایت خداوند در این راه گام بر می دارد و با دلی آرام در جلسه خواستگاری شرکت می کند. انسان متوکل نه تنها در ازدواج که در سایر مراحل زندگی نیز ترسی به دل راه نمی دهد. او تلاش خود را می کند و نتیجه را به خداوند می سپارد حال چه ازدواجی صورت بگیرد و چه پاسخ منفی بشنود. او می داند تحقق همه امور به دست خداوند است، اگر خداوند اراده بکند، می‌شود؛ هر چند همه با آن مخالف و مانع از انجام آن کار باشند و اگر تمام اسباب و زمینه ها فراهم باشد و اراده خدا بر این امر قرار نگرفته باشد، آن امر به نتیجه نمی رسد.

 

اگر دختر یا پسری برای رضای خدا و با توکل به خداوند متعال همسری را برای خود برگزیند و صلاح کار خود را به خداوند واگذارد، از هیچ چیز نمی هراسد؛ زیرا رضایت خدا در این امر است و او خود مشکلات و موانع را مرتفع می کند.

 

2.بخل زُدایی

 

توکل با آفت دیگری نیز در زندگی مقابله می کند و آن مسأله‌ی «بخل» است. گاه افراد به بهانه جلوگیری از اسراف و عدم تشریفات بخل می ورزند. معمولاً بخل با خود نوعی ترس در فرد ایجاد می کند. ترس از این که مبادا پول پس اندازی تمام شود و به مخارج دیگر ازدواج یا زندگی ام نرسد.

 

پس اگر لزوم و ضرورت خرج کردن در مسئله و موردی را دانستید دیگر نباید نگران کمبود مالی و حرف های دیگران باشید. در فکر این نباشید که مخارج من از کجا تأمین می شود.

 

انسان متوکل همیشه می گوید: من این پول را می دهم و به خدا توکل می کنم که در آینده نیز در زندگی در نمانم. وقتی انگیزه افراد در کاری الهی باشد و قصد به رخ کشیدن تجملات و تفاخر نداشته باشند، خداوند کفایت می کند و مشکلاتشان را بر طرف می نماید.


باز منتشر شده توسط hasantaleb در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط farzaneh120 با 1487 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 92
     درج شده در 1399 روز و 12 ساعت و 39 دقیقه قبل
    
خانواده سبز:سنت الهي ازدواج، از زيباترين سنت‌هاي خداوند و شنيدن خبر ازدواج دوستان وآشنايان بسيار خوشايند است. يكي از جالب‌ترين ازدواج‌ها كه معمولا به ندرت شاهد آن در سطح جامعه هستيم، ازدواج‌هاي دوقلويي است كه در آن، برادران دوقلو با خواهران دوقلو پيوند زناشويي مي‌بندند و دو زوج خوشبخت، زندگي جديد دوقلويي خود را آغاز مي‌كنند. قطعا برخورد افراد با اين گونه زوج‌ها به نوبه خود جالب و ديدني است.

برادر، 2 باجناق، 2 خواهر، 2 جاري
 
مهدي و مهرداد خداپرست به همراه خانم‌ها فاطمه و فائزه آقايوسفي نام اين دو زوج دوقلو است... كه البته در اوايل سال 89 مجله خانواده‌سبز با آنها به گفتگو نشست...
تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
اين دو برادر مي‌گويند، از آن جا كه همواره در كنار هم بوديم، تصميم گرفتيم با خواهران دوقلو ازدواج كنيم تا در زندگي، موفق‌تر و پر انرژي‌تر باشيم. من و برادرم علاوه بر اين‌كه دوست و همكلاس و هم رشته يكديگريم اكنون نيز دو باجناق خوب براي هم هستيم.

خواستگاري از خواهران دوقلو با پا فشاري ما از سال 1384شروع شد و سرانجام در سال 1388 با معرفي يكي از اقوام، به خواسته قلبي خود نايل شديم. نكته جالب اين بود كه مادرمان همان اوايل به منزل اين دو خواهر رفته بودند و ما از آنجا بي‌خبر بوديم. تا اين‌كه به منزلشان رفتيم و بعد از چند جلسه آشنايي و تطابق معيارها به نتيجه رسيديم. بد نيست بگوييم بعضي‌ها ما را از ازدواج با دوقلو دور مي‌كردند و سعي در تغيير تصميممان داشتند ولي به هر حال خواستن توانستن است.

آنها در گوشه‌اي از صحبت‌هاي‌شان مي‌گفتند دوقلوها براي افراد معمولا جذاب هستند و اين جذابيت با ديدن دو زوج دوقلو دوچندان مي‌شود. هنگام خريد، فروشنده از ديدن ما شگفت زده مي‌شد وبه اين ترتيب تخفيف خوبي مي‌داد.

یك ماشين عروس داشتيم
 
حبيب و شهاب رحمانيان به همراه خانم‌ها مهرنوش و بهنوش عباس‌آبادي زوج دوقلوي ديگري هستند كه درباره‌شان مطالبي خواهيد خواند.
 
تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
دو برادر مي‌گويند، ازدواج ما كاملا سنتي بود. مراسم در يك شب برگزار شد و لباس هر دو زوج مشابه هم بود. يك ماشين عروس داشتيم من و برادرم در جلو و خانم‌ها در عقب نشستند. چهره مردم وقتي يك ماشين عروس را با دو عروس و داماد مي‌ديدند ديدني بود.

خانواده‌هايمان مايل بودند تا قل‌هاي بزرگتر با هم و قل‌هاي كوچك‌تر با هم ازدواج كنند اما بعد از صحبت و آشنايي بيشتر، عكس قضيه اتفاق افتاد.

زماني كه هر چهار نفر به خريد و يا رستوران مي‌رفتيم اكثرا فكر مي‌كردند ما چهار نفر چهار قلو هستيم يعني برادر و خواهريم نه اين‌كه دو زوج. اين موضوع به دليل عينكي بودن هر چهار نفرمان تشديد مي‌شد.

منزل‌مان در دو ساختمان جدا اما به هم چسبيده است و به طور اتفاقي هر دو در طبقه سوم و به متراژ يكسان مي‌باشد. شماره تلفن‌هايمان هم به غيراز شماره آخر كه پشت سر هم است، يكي است.

هميشه با هم هستيم
 
محمدحسن و محمد حسين عبدا...زاده به همراه خانم‌ها زهرا و مرضيه ملكي سودمند زوج ديگر دوقلو مي‌باشند.
 
تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
محمدحسن مي‌گويد: ما برادران دوقلو به سال 1340 در تبريز به دنيا آمديم، بعد از 25 سال زندگي مشترك با همسرانمان از اين اتفاق زيبا، بسيار راضي هستيم. محصول اين زندگي براي ما، دختري به نام هليا بيست ساله و براي محمدحسين دو دختر به نام‌هاي الميرا بيست و سه ساله متاهل و ايلارسيزده ساله است.

از ابتدا قصد ازدواج دوقلويي نداشتيم واين كاملا اتفاقي بود. خواهرمان در مجلس ختمي حضور داشت و در آن جا بستگان، خانم‌ها را معرفي كردند. به اين ترتيب اولين و آخرين تجربه خواستگاري به زندگي مشترك تبديل شد.

محمدحسين مي‌گويد: ما تا قبل از ازدواج دختر برادرم با هم در يك خانه زندگي مي‌كرديم و اين موضوع براي بچه‌ها خيلي خوب بود. گويا داراي دو پدر و مادر بودند.

مثل تمامي دوقلوها ما هم براي مردم خيلي جالب هستيم. اين قضيه حتي در مسافرت‌هاي خارج از كشور نيز نمود دارد و افراد تمايل دارند باما عكس يادگاري داشته باشند.

نظر دختران آقايان عبدا...زاده را هم در مورد دوقلو بودن پدر و مادرشان بخوانيد.

هليا خانم مي‌گويد: از اين كه پدر و عمو و مادر و خاله‌ام دوقلو هستند بسيار خوشحالم. حتي هنوز بعد از اين همه سال نمي‌توانم پدر و عمويم را از پشت سر تشخيص دهم.

الميراخانم هم مي‌گويد: همسرم هنوز تعجب مي‌كند كه چرا رنگ كادوهاي پدر و عمويم نبايد متفاوت باشد. به ياد ندارم مسافرتي رفته باشيم كه عمو و خاله‌ام در آن همراه ما نباشند.


باز منتشر شده توسط farzaneh120 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط rohisamadi با 118494 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 72
     درج شده در 1399 روز و 14 ساعت و 19 دقیقه قبل
    

انشالله تو سرخ است! ( ازدواج )


 

 

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

 

شما وقتی در جریان انتخاب و ازدواج قرار می گیرید چه می کنید؟ به خواندن کتاب های مختلف رو می آورید و سعی می کنید درباره ازدواج اطلاعات عمومی کسب کنید یا سراغ مشاور و روانشناس می روید و از واسطه و محقق کمک می گیرید تا طرف مقابل را بشناسید؟ به نظرتان این ها برای داشتن یک ازدواج بی دغدغه کافیست؟ فکر می کنید چند نفر در دنیا هستند که همه این راه ها را به کار گرفته باشند و باز هم از ازدواج واهمه داشته باشند؟


حقیقت این است که ازدواج هم مثل هر قدم بزرگ دیگری در زندگی ترس دارد اما آن چیزی که می تواند همه ترس ها را کنار بزند و شما را به جلو براند، توکل است. توکل در کنار تلاش و مکاشفه و مطالعه. توکل یعنی این‌که در همه مراحل زندگی، ضمانت انسان تکیه به خداوند باشد. انسان همه تلاش‌ ها، مطالعات و تحقیقات را داشته باشد اما در هنگام تصمیم گیری نیز از یاد خداوند غفلت نکند و سررشته‌ همه‌ امور را به دست او ببیند. «و مَنْ یَتَوَکَّلْ علی الله فَهُوَ حَسْبُه؛ (طلاق: 3) کسی که به خدا توکل کند، خدا برای او کافی است».توکل یعنی در تمام مراحلِ شناسایی، تحقیق، مشورت و ارزیابی نگاهمان رو به خدا باشد.

 

توکل در ازدواج

 

توکل در ازدواج به این معنا نیست که شخص بگوید: خدایا، من این مورد را دیده ام، توکل به تو! این توکل نیست. این تنبلی است. خداوند در مورد توکل در قرآن کریم می فرماید: «و شاوِرْهُمْ فی الأمْرِ فإذا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَی اللهِ؛ (آل عمران: 159)و در کارها با مردم مشورت کن و آنگاه که تصمیم گرفتی به خداوند توکل نما».

 

نقل شده است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در بیابان از شتر خویش پیاده شدند و شروع به بستن زانوی شتر خود کردند تا شتر حرکت نکند. یکی از اصحاب از راه رسید گفت: یا رسول الله چه می کنید؟ حضرت فرمودند: دارم پای شترم را می بندم تا شتر فرار نکند. آن صحابی گفت: توکل به خدا کنید، شتر فرار نمی کند. پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند: نه، این سخن با معنای توکل منافات دارد. بلکه باید با توکل به خدا زانوی شتر را بست.

 

نتایج توکل

 

1. مانع ترس

 

اگر پایه های توکل در بنیان زندگی مستحکم شد، برخی آفات در زندگی شما رخ نمی نمایاند. یکی از این آفات «ترس» است. کسی که به خداوند توکل داشته باشد؛ پشتیبانی در زندگی دارد که در لحظه های خطر دستگیر اوست. پس هنگامی که سررشته امور را در دست او می بیند، ترس در وجودش راه پیدا نمی کند. او امور خود را به کسی واگذار کرده که به عاقبت همه‌ امور واقف است.


توکل در ازدواج نیز نقشی اساسی دارد. کسی که توکل دارد از ازدواج نمی ‌هراسد و با اطمینان از حمایت خداوند در این راه گام بر می دارد و با دلی آرام در جلسه خواستگاری شرکت می کند. انسان متوکل نه تنها در ازدواج که در سایر مراحل زندگی نیز ترسی به دل راه نمی دهد. او تلاش خود را می کند و نتیجه را به خداوند می سپارد حال چه ازدواجی صورت بگیرد و چه پاسخ منفی بشنود. او می داند تحقق همه امور به دست خداوند است، اگر خداوند اراده بکند، می‌شود؛ هر چند همه با آن مخالف و مانع از انجام آن کار باشند و اگر تمام اسباب و زمینه ها فراهم باشد و اراده خدا بر این امر قرار نگرفته باشد، آن امر به نتیجه نمی رسد.

 

اگر دختر یا پسری برای رضای خدا و با توکل به خداوند متعال همسری را برای خود برگزیند و صلاح کار خود را به خداوند واگذارد، از هیچ چیز نمی هراسد؛ زیرا رضایت خدا در این امر است و او خود مشکلات و موانع را مرتفع می کند.

 

2.بخل زُدایی

 

توکل با آفت دیگری نیز در زندگی مقابله می کند و آن مسأله‌ی «بخل» است. گاه افراد به بهانه جلوگیری از اسراف و عدم تشریفات بخل می ورزند. معمولاً بخل با خود نوعی ترس در فرد ایجاد می کند. ترس از این که مبادا پول پس اندازی تمام شود و به مخارج دیگر ازدواج یا زندگی ام نرسد.

 

پس اگر لزوم و ضرورت خرج کردن در مسئله و موردی را دانستید دیگر نباید نگران کمبود مالی و حرف های دیگران باشید. در فکر این نباشید که مخارج من از کجا تأمین می شود.

 

انسان متوکل همیشه می گوید: من این پول را می دهم و به خدا توکل می کنم که در آینده نیز در زندگی در نمانم. وقتی انگیزه افراد در کاری الهی باشد و قصد به رخ کشیدن تجملات و تفاخر نداشته باشند، خداوند کفایت می کند و مشکلاتشان را بر طرف می نماید.باز منتشر شده توسط rohisamadi در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


 مشاهده اولین صفحه  مشاهده صفحه قبلی 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [ 100 ]  مشاهده صفحه بعدی  مشاهده صفحه آخر

توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.