مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
آموزش آشپزی
امر به معروف و نهی از منکر
عکس و عکاسی مقالات
لینکستان وب سایت های مفید
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
فعالان ارسال دعوتنامه این ماه
ارسال دعوتنامه

آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟

 
دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط fardsaeid با 143127 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 6
     درج شده در 180 روز و 12 ساعت و 38 دقیقه قبل
    

عوارض مصرف سیگار 15 سال پس از ترک آن در بدن باقی می‌ماند ‌

 

‌یک متخصص داخلی عنوان کرد: عوارض مصرف سیگار تا 15 سال پس از ترک آن نیز در بدن افراد باقی می‌ماند.
 
  به نقل از ایسنا، دکتر جعفر نوابی به مناسبت هفته بدون دخانیات ، با بیان اینکه سیگار در ایجاد انواع سرطان نقش دارد، گفت: مصرف سیگار به عنوان ریسک فاکتور اصلی در تمامی سرطان‌ها به ویژه سرطان دهان، لوزالمعده، ریه و دستگاه گوارش تاثیرگذار است.
 
وی تصریح کرد: همچنین سیگار در ایجاد بیمارهای دیگری مانند بیماری‌های قلبی عروقی، سکته مغزی و برونشیت ریه نقش اصلی را دارد.
 
نوابی بروز این بیماری‌ها را در افراد سیگاری بسته به مدت مصرف و نیز میزان مصرف متفاوت دانست و اظهار کرد: اثرات مصرف طولانی مدت سیگار گاه تا 15 سال پس از ترک آن در بدن افرد باقی خواهد ماند و بعد از 15 تا 20 سال پس از ترک سیگار، ریسک ابتلا به انواع بیماری‌ها و سرطان‌ها در افراد سیگاری با سایر افراد عادی برابر می‌شود.
 
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، قطع ناگهانی سیگار تحت نظر پزشک و روانپزشک را بهترین راهکار در زمینه ترک سیگار عنوان کرد.
 
نوابی در ادامه مضرات قلیان را بسیار بیشتر از سیگار دانست و بیان کرد: در قلیان مواد سمی مرطوب شده و بیشتر جذب بدن افراد می شوند.
 
وی در پایان بر لزوم فرهنگ سازی در زمینه عدم مصرف سیگار تاکید و اظهار کرد: ممانعت از توزیع سیگار در داخل کشور چاره کار نیست، زیرا در آن صورت سیگار به طریق قاچاق وارد کشور خواهد شد. بهترین راهکار آن فرهنگ سازی در زمینه عدم استعمال سیگار است.

باز منتشر شده توسط fardsaeid در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط reza4033 با 324 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 8
     درج شده در 185 روز و 18 ساعت و 25 دقیقه قبل
    

 

مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو با عنوان این مطلب که ارجاع بیماران بستری در بیمارستانهای دولتی برای تهیه ملزومات و تجهیزات پزشکی به خارج از بیمارستان تخلف است، از مردم خواست با شماره 1490 تماس بگیرند و گزارش بدهند.

مهندس سید حسین صفوی در حاشیه برگزاری همایش معاونین غذا و دارو در مشهد، به خبرنگار مهر گفت: ملزومات و تجهیزات پزشکی به اندازه کافی در انبارها وجود دارد و از این بابت هیچگونه نگرانی نداریم.

وی در ارتباط با اینکه شنیده شده برخی بیماران بستری در بیمارستانهای دولتی بعد از آغاز طرح تحول نظام سلامت همچنان برای تهیه ملزومات پزشکی به خارج از بیمارستان ارجاع داده می شوند، افزود: پیگیری چنین مواردی در حیطه وظایف معاونت درمان وزارت بهداشت، اما به طورکلی می توانم بگویم که اگر چنین مواردی بود، مردم با شماره تلفن 1490 تماس بگیرند و گزارش بدهند.

صفوی با اعلام اینکه نیاز بیماران بستری به تجهیزات و ملزومات پزشکی باید تامین شود، ادامه داد: تجهیزاتی مثل ارتوپدی نیز شامل 10 درصد هزینه پرداختی بیمار می شود که بخشی از قیمت این تجهیزات مثل تجهیزات ارتوپدی مربوط به تصادفی ها، پروتز زانو و لگن تعیین شده و بخش دیگری نیز تا هفته آینده اعلام خواهد شد که البته هیچ ارتباطی به پرداخت بیمار ندارد.

مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، تامین تجهیزات مورد نیاز بیمارستانهای دولتی در اجرای طرح تحول نظام سلامت را بر اساس بررسیهای صورت گرفته اعلام کرد و افزود: کمیته های فنی دارو و تجهیزات پزشکی که متشکل از اعضای هیئت علمی و مدیران هستند، چنین مواردی بررسی و به جمع بندی می رسند.


باز منتشر شده توسط reza4033 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط reza4033 با 324 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 8
     درج شده در 185 روز و 18 ساعت و 27 دقیقه قبل
    

مهرداد حیدرپور مدیر عامل شرکت ارائه دهنده مچ بندهای بیمارستانی با اعلام این خبر، گفت: با هدف عرضه و معرفی بیشتر به صنعت بیمارستانی و پزشکی کشور در هفدهمین نمایشگاه ایران هلث، توانستیم حضوری بسیار پررنگ و چشمگیرتر داشته باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: مبناکارت آریا به عنوان بزرگترین و اولین ارایه دهنده مچ بندهای شناسایی بیمارستانی و پوشش سهمی بالغ بر 500 بیمارستان از کل سیستم پزشکی و بیمارستانی،کلینیک ها و زایشگاههای کشور توانسته نقش بسزایی در ارایه خدمات الکترونیک همراه با فناروی روز دنیا داشته باشد.

وی با معرفی ویژگی دستگاههای مچ بند بیمارستانی گفت: چاپگر مچ بند مدل HC100 قادر است با گرفتن اطلاعات فرد از سیستم به صورت عکس یا بارکد و... ، به صورت لیزری بر روی مچ بند با طراحی دلخواه چاپ نماید. همچنین، این اطلاعات تحت هیچ شرایطی قابل مخدوش کردن نیست و با آب و مداد ضد عفونی کننده از بین نمی رود و آنتی باکتریال است.

حیدرپور در ادامه تاکید کرد: بیمارستانها و مراکز درمانی با بهره گیری از این مچ بند می توانند سرعت و کیفیت خدمات خود را در مراحل پذیرش و شناسایی بیماران افزایش دهند و از نظر امنیتی هنگامی که روی مچ بسته می شود امکان بازکردن و استفاده مجدد را ندارد.

وی تصریح کرد: از مشخصات فنی دستگاه چاپ مچ بند مبناکارت آریا می توان به سرعت چاپ 20 مچ بند در دقیقه ،وضوح تصاویر 300DPI،ظرفیت حافظه داخلی 8MB، قابل اتصال به USB،SERIAL،LAN،WIRELESS است که در سه سایز نوزاد و کودک و بزرگسال قابل ارایه است.

حیدرپور در ادامه در خصوص دستگاه صدور کارت اظهارداشت: شرکت ارایه دهنده خدمات چاپ بر روی انواع کارت پی وی سی جهت استفاده پرسنل بیمارستان و کارت عضویت بیماران است که قابلیت چاپ دو روی کارت به صورت همزمان تمام رنگی یا به صورت رو تمام رنگ و پشت تک رنگ را دارد.

وی افزود: همچنین از مشخصات دیگر این دستگاه سرعت بالا، کدگزاری کارتهای مگنت ، اسمارت بدون تماس به صورت اختیاری و تکنولوژی چاپ مستقیم است .


باز منتشر شده توسط reza4033 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط reza4033 با 324 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 5
     درج شده در 185 روز و 18 ساعت و 28 دقیقه قبل
    

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا زالی در همایش لیزر درمانی در دندانپزشکی که در هتل المپیک برگزار شد، گفت: لیزر را به عنوان یک درمان لوکس تلقی می‌کنیم که این دیدگاهی نادرست است و باید نسبت به این روش درمانی غفلت‌زدایی شود.

وی افزود: نگاه علمی و متقن بر شرایط باید ایجاد شود و نباید نگاه افراطی به لیزر داشته باشیم چرا که این نگاه خطرناک است و باید نگاه منطقی جایگزین آن شود.

رئیس کل سازمان نظام‌ پزشکی ایران ادامه داد: ‌40 سال است که لیزر در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که اثرات عمیقی روی بافت‌های بدن ایجاد کرده و به همین دلیل پزشکان باید آشنایی کاملی از استفاده لیزر داشته باشند.

وی افزود: دندانپزشکان نباید شأن علمی خود را در استفاده از لیزر پایین بیاورند بلکه باید نسبت به کارایی آن و روشهای استفاده از آن آگاهیهای خود را افزایش دهند و اثرات بیولوژیکی آن را بدانند.

زالی گفت: در سالهای اخیر گامهای خوبی در حوزه لیزر برداشته شده و روشهای جدید بهره‌برداری از آن به صورت مطالب علمی مهیا شده است.

وی تصریح کرد: در دندانپزشکی و سایر حوزه‌ها استراتژی نوین درمانی معطوف به لیزر شده چرا که کاربرد لیزر در بخشهای مختلف دندانپزشکی از بافت‌های نرم تا سخت مورد استفاده زیادی قرار گرفته است.

زئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران تصریح کرد: استفاده از لیزر درمانی در دندانپزشکی باعث کاهش اضطراب شده و درمان و ترمیم را سریعتر می‌کند، خونریزی کمتر می‌شود و حتی زمان جراحی نیز کوتاهتر می‌شود.

زالی گفت: ‌در گذشته زمان جراحی طولانی‌تر بود، اما اکنون با استفاده از روشهای جدید و لیزر زمان حضور بیمار کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: باید در عین حال از استفاده افراطی از لیزر پرهیز کرد. دندانپزشکان باید قضاوت بالینی را اساس کار خود قرار دهند و از افراط و تفریط پرهیز کنند.

رئیس کل سازمان نظام‌پزشکی ایران ادامه داد: لیزر به دلیل ویژگی بیولوژیکی که ایجاد می‌‌کند، باید حتماً ایمنی آن در نظر گرفته شود و دانش کافی در این موضوع بسیار اهمیت دارد، بنابراین استفاده از لیزر می‌تواند فرصت و تهدید باشد.

وی با تأکید بر اینکه دندانپزشکان باید با اثرات بیولوژیکی لیزر آشنا شود، گفت: طبق مطالعاتی که بر روی بخشی از جامعه پزشکی در سال‌های گذشته انجام شده، مشخص شد به شدت در بحث لیزر درمانی به برنامه‌های باز‌آموزی نیاز دارند.

زالی با اشاره به حضور متخصصان دندانپزشک ایتالیایی در این همایش، گفت: در دیپلماسی عمومی فعل و انفعالات علمی به عنوان یک استراتژی مطرح است و ظرفیت استثنایی برای ارتباط علمی وجود دارد که حتی در سال‌های گذشته نیز گسسته نشده است.


باز منتشر شده توسط reza4033 در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط atiesadat با 1148 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 6
     درج شده در 186 روز و 8 ساعت و 59 دقیقه قبل
    

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

 

خانم جوانی همراه همسرش با تنگی‌نفس و درد قفسه‌سینه به اورژانس آمده بود. پس از گرفتن شرح‌حال، متوجه شدم حسابی قلیان کشیده‌ و دچار افت اکسیژن‌ شده...

مشغول معاینه بودم که حسی به من گفت در مورد عادت‌ماهیانه‌ و احتمال بارداری‌اش هم بپرسم. خانم مطمئن بود باردار نیست ولی راضی‌‌اش کردم یک تست بارداری هم بدهد. جواب نمونه خون که آمد، از مثبت بودنش خیلی تعجب کردند و شوکه شده بودند. از همه بدتر اینکه خانم جوان گریه می‌کرد و می‌گفت در این چند هفته کلی مراسم و مهمانی داشته‌ایم که در آن قلیان کشیده‌ایم و ممکن نیست بچه‌مان سلامت بماند. نکته‌ای که برایم جالب و در عین حال تلخ بود، اشراف کامل آنها به مضر بودن مصرف قلیان و سیگار بود و اینکه می‌گفتند می‌خواستیم به محض تصمیم برای بچه‌دار شدن، دور قلیان کشیدن را خط بکشیم! در حالی که این زوج جوان داشتند با آه و افسوس از تصمیم‌های اجرا نشده‌شان حرف می‌زدند و ای‌کاش ای‌کاش می‌کردند، من به جنینی فکر می‌کردم که در همان لحظه، رشد می‌کرد، قلبش می‌تپید و بدون آنکه بخواهد، در معرض خطرهای زیادی قرار داشت. این خاطره تلخ، پس از گذشت چند سال از ذهنم پاک نشده و فکر می‌کنم مطرح کردنش در این ایام که در مورد مصرف سیگار زیاد می‌شنوید، لازم باشد چون این تصور که می‌توانیم یک شبه همه عادت‌های بدمان را کنار بگذاریم، غلط است و اشتباه‌تر از آن، اینکه گمان کنیم به محض ترک آن عادت بد، معجزه‌ای در بدنمان اتفاق می‌افتد و درست مانند یک فرد سالم می‌شویم. اگر سیگار می‌کشید یا اهل قلیان کشیدن هستید، با این کار ضد سلامت همه سلول‌های بدنتان در مقایسه با یک فرد غیرسیگاری دستخوش تغییراتی می‌شوند؛ تغییراتی که اصلاح آنها کار یک شب و یک هفته نیست پس اگر دلتان می‌خواهد با بدنی سالم به استقبال پدر و مادر شدن بروید، باید از همین امروز به فکر باشید.

 

دکتر شیرین نیرومنش

متخصص زنان و زایمان و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

 


باز منتشر شده توسط atiesadat در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط atiesadat با 1148 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 5
     درج شده در 186 روز و 9 ساعت و 0 دقیقه قبل
    

 

با

البته کارخانه‌هایی که تحت نظر وزارت بهداشت هستند، کنترل می‌شود. این تقلب‌ها بیشتر در محصولات فله‌ای نظیر بستنی‌های سنتی مشاهده می‌شود.

کنترل بخشی از اسانس‌هایی که به عنوان طعم‌دهنده در مواد غذایی و دارویی استفاده می‌شود بر عهده وزارت بهداشت و کنترل بخشی دیگر بر عهده معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است. با این حال میزان تقلب در طعم‌دهنده‌ها و رنگ‌ها بالاست و مردم قادر به تشخیص آن نیستند.

به عنوان مثال با توجه به گرانی زعفران، هم رنگ و هم طعم زعفران می‌تواند مورد تقلب قرار گیرد. برخی تولید کنندگان از رنگ‌های مجاز خوراکی استفاده می‌کنند که کیفیت زعفران طبیعی را ندارد.

با وجود زعفران‌های بسته‌بندی شده در بازار، از زعفران‌های تقلبی و سایر طعم‌دهنده‌ها در تولید بستنی‌ها استفاده می‌ شود، در حالی که ما انتظار داریم بستنی‌های میوه‌ای حاوی طعم طبیعی میوه‌ها باشد، تا مردم هم در حین استفاده کمتر آسیب ببینند.

البته کارخانه‌هایی که تحت نظر وزارت بهداشت هستند، کنترل می‌شود. این تقلب‌ها بیشتر در محصولات فله‌ای نظیر بستنی‌های سنتی مشاهده می‌شود. حتی ممکن است کافی‌شاپ‌هایی که خودشان بستنی تولید می‌کنند از طعم‌دهنده‌ها و اسانس‌های مصنوعی و تقلبی استفاده کنند.


باز منتشر شده توسط atiesadat در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط atiesadat با 1148 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 5
     درج شده در 186 روز و 9 ساعت و 3 دقیقه قبل
    

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

 

 

با این‌که همه ساله بسیاری از افراد به علت التهاب آپاندیس یا ابتلا به آپاندیسیت تحت جراحی قرار می‌گیرند و به اصطلاح آپاندیس‌شان را در می‌آورند، پس آپاندیس به چه دردی می‌خورد؟

وظیفه اصلی آپاندیس کمک به هضم مواد غذایی گیاهی است و به همین علت این عضو در بدن موجودات گیاهخوار در مقایسه با دیگر موجودات بزرگ‌تر است.

از این رو بسیاری از زیست‌شناسان بر این باورند آپاندیس از بقایای موجودات گیاهخوار است. در حقیقت تصور می‌شود این اندام با گذشت زمان تحلیل رفته و کارکرد اصلی خود را از دست داده است.

اگرچه زمانی عضوی حیاتی برای بدن بوده، اما بتدریج اهمیت و نقش آن در متابولیسم بدن کمتر شده است.

آپاندیس یا روده کور زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل است که در قسمت ابتدای روده بزرگ و به عبارتی در محل تلاقی روده بزرگ و روده کوچک قرار گرفته است.

این زائده از یک انتها بسته است و انتهای دیگر آن به روده بزرگ ختم می‌شود. اگرچه ممکن است موادی که از روده بزرگ عبور می‌کند وارد آپاندیس شود، اما برای موادی که وارد آن می‌شود هیچ راه گریزی وجود ندارد.

آپاندیس دارای پوششی است که موادی را ترشح می‌کند. مهم‌ترین علت ابتلا به آپاندیسیت، انسداد دهانه آپاندیس است. اگر به هر علتی نظیر به دام افتادن مواد عبوری از روده بزرگ در دهانه آپاندیس یا ابتلا به عفونت‌های میکروبی یا ویروسی دهانه آپاندیس مسدود شود، فشار داخل این زائده به علت تجمع مواد ترشحی از دیواره پوششی داخل آن افزایش می‌یابد و در نتیجه بتدریج آپاندیس ملتهب می‌شود.

التهاب این عضو، در خونرسانی به آن اختلال ایجاد می‌کند و در صورتی که فرد پس از ظاهر شدن علائم اولیه بموقع تحت درمان قرار نگیرد، بافت آپاندیس مرده می‌شود و حتی ممکن است آپاندیس ناگهان ترکیده و پیامدهای ناگواری را برای فرد همراه داشته باشد.

حدود شش درصد از افراد در طول زندگی به آپاندیسیت مبتلا می‌شوند و میزان شیوع آن در ۱۰ تا ۳۰ سالگی بیشتر است.

بررسی‌های انجام شده نشان داده است آپاندیس هیچ عملکرد شناخته شده‌ای در بدن ندارد اما باید توجه داشت این عضو که محل استقرار شماری از سلول‌های لنفاوی است و پادتن‌هایی را در روده ترشح می‌کند، بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می‌دهد.

اگرچه در افرادی که آپاندیس آنها برداشته شده است نیز هیچ عوارضی دیده نشده و بدن آنها بدون وجود آپاندیس نیز می‌تواند به کارکردهای حیاتی خود ادامه دهد.


باز منتشر شده توسط atiesadat در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط atiesadat با 1148 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 7
     درج شده در 186 روز و 9 ساعت و 4 دقیقه قبل
    

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

 

 

این مکمل‌ها منشا جوانی است و می‌تواند جوانی از دست‌رفته‌تان را به شما بازگرداند، اما براستی آنتی‌اکسیدان‌ها چه موادی هستند و چگونه عمل می‌کنند؟

با شنیدن یا دیدن آگهی‌های تبلیغاتی درباره مکمل‌های غذایی مانند بتاکاروتن یا ویتامین‌های C و D که حاوی مقادیرقابل توجهی از آنتی‌اکسیدان‌هاست، نخستین چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند این که این مکمل‌ها منشا جوانی است و می‌تواند جوانی از دست‌رفته‌تان را به شما بازگرداند، اما براستی آنتی‌اکسیدان‌ها چه موادی هستند و چگونه عمل می‌کنند؟

آنتی‌اکسیدان پاسخ بدن به آسیبی است که رادیکال‌های آزاد به بدن وارد می‌کند.

سلول‌های بدن هر روز مقداری رادیکال آزاد در بدن تولید می‌کنند که در حقیقت فرآورده جانبی واکنش‌های اکسیداسیونی است که در بدن انجام می‌شود.

الکترون‌ها تمایل دارند به صورت دو تایی کنار هم قرار گیرند، اما رادیکال‌های آزاد دارای الکترونی جفت نشده یا آزاد هستند که موجب ناپایداری و بی‌ثباتی آنها می‌شود.

رادیکال‌های آزاد برای رسیدن به تعادل یک الکترون از مولکول دیگر سرقت می‌کنند، غافل از این‌که این الکترون سرقتی می‌تواند با تغییر در DNA یک سلول سالم، به آن آسیب برساند.

علاوه بر این‌که بدن ما به‌طور طبیعی مقداری رادیکال آزاد تولید می‌کند، دود ناشی از استعمال دخانیات، تشعشع امواج و همچنین انتشار مواد شیمیایی طبیعی و مصنوعی به روش‌های مختلفی مانند استفاده از آفت‌کش‌ها نیز به تولید رادیکال‌های آزاد در محیط منجر می‌شود.

برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی به سلول‌های بدن، آنتی‌اکسیدان‌ها سخاوتمندانه الکترون‌هایشان را قربانی می‌کند.

به‌طور طبیعی بدن ما مقداری آنتی‌اکسیدان تولید می‌کند و علاوه بر این مقداری هم از طریق مواد غذایی و بویژه سبزیجاتی که به رنگ سبز روشن یا نارنجی است جذب بدن می‌شود.

با گذشت زمان و در صورتی که در مقابل رادیکال‌های آزاد موجود در بدن، آنتی‌اکسیدان کافی وجود نداشته باشد، آسیب وارد شده به DNA سلولی می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و حتی پیری باشد.

تحقیق درباره آنتی‌اکسیدان‌ها نقش بسیار مهمی در شناخت از بیماری‌ها و تعریف سلامت داشته است.

اگرچه مصرف مکمل‌های حاوی آنتی‌اکسیدان‌ می‌تواند سلامت شما را تضمین کند، اما باید توجه داشت مصرف بیش از اندازه این گروه از مکمل‌های غذایی می‌تواند تهدیدی علیه سلامت باشد.

از سوی دیگر با توجه به این‌که برخی از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها در ترکیب با هم موثر عمل می‌کنند، مکمل‌های غذایی که در آنها ترکیب مناسبی از آنتی‌اکسیدان‌ها وجود نداشته باشد از اثرگذاری مطلوبی برخوردار نخواهد بود.

اگر به دنبال عصاره جوانی هستید، باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که هیچ جایگزینی برای انجام فعالیت‌های منظم ورزشی و خوردن سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، سیب‌زمینی شیرین، اسفناج و هویج که سرشار از آنتی اکسیدان‌ها هستند، وجود ندارد.


باز منتشر شده توسط atiesadat در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط atiesadat با 1148 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 4
     درج شده در 186 روز و 9 ساعت و 5 دقیقه قبل
    

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

 

 

کافئین به طور طبیعی در کاکائو، قهوه و به مقدار کمتر در چای موجود است. به گزارش ایسنا، اگرچه این ماده در غلظت‌های کم آسیبی به بدن نمی‌رساند اما اگر به مقدار زیاد مصرف شود، می‌تواند موجب بی‌خوابی، تحریک پذیری، عصبانیت، بالا رفتن فشار خون و مشکلات دیگری از این دست شود. به گزارش سایت اینترنتی هلت می آپ، برای افرادی که به مصرف مواد خوراکی کافئین دار معتاد شدند، کاهش مصرف کافئین مزایای قابل توجهی دارد و به بهبود وضعیت سلامت جسمی و ذهنی آنها کمک می‌کند.

شش مزیت اصلی خودداری از مصرف مواد کافئین دار عبارتند از: - مصرف زیاد و افراطی کافئین می‌تواند سیستم اعصاب مرکزی را تحریک کرده و در نتیجه موجب تسریع ضربان قلب، افزایش ادرار، حالت تهوع،‌ خستگی و افسردگی شود. بنابراین با خودداری از مصرف کافئین می‌توانید از بروز این مشکلات جدی پیشگیری کنید.

- کاهش مصرف کافئین در طول روز اقدام موثری برای کاهش اختلالات و آشفتگی‌های خواب است. به بیان دیگر افرادی که زیاد کافئین مصرف می‌کنند بیشتر دچار اختلال خواب می‌شوند و می‌توانند با ترک مصرف مواد کافئین دار خواب بهتری داشته باشند. - یکی دیگر از پیامدهای مثبت قطع مصرف کافئین، کاهش اضطراب است. بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که بیش از ۳۰۰ میلی گرم کافئین مصرف می‌کنند بیشتر دچار اضطراب می‌شوند. البته در این مورد باید مراقب بود که مقدار کافئین مصرفی به تدریج کاهش پیدا کند چون کاهش ناگهانی آن در افرادی که به کافئین اعتیاد دارند به نوبه خود عامل ایجاد اضطراب شدید است.

- به افرادی که فشار خون بالا دارند توصیه می‌شوند که کمتر کافئین مصرف کنند. بنابراین کاهش مصرف کافئین روشی موثر برای پایین آوردن فشار خون است.

- کاهش مصرف کافئین در پیشگیری از تحریک پذیری و عصبانیت موثر است.

- سایر مشکلات نظیر سردرگمی، ضربان نامنظم قلب، تکرار ادرار، آشفتگی‌های معده‌ای و سایر مشکلات ناشی از مسمومیت کافئینی با کاهش مصرف خوردنی‌های حاوی این ماده قابل پیشگیری هستند.


باز منتشر شده توسط atiesadat در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط atiesadat با 1148 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 6
     درج شده در 186 روز و 9 ساعت و 6 دقیقه قبل
    

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

 

پره‌اکلامپسی، یا توکسمی، یا افزایش فشار خون حاملگی عارضه‌ای ا‌ست که در دوران بارداری برخی خانم‌ها را به دردسر می‌اندازد و به طور عام به تشنج یا هر شرایطی اطلاق می‌شود که سبب ایجاد تشنج در زنان باردار شود.

متخصصان، فشار خون حاملگی را به چهار گروه تقسیم کرده‌اند: معمولی، مزمن، اضافه بر مزمن و گذرا. نشانه‌های آن در سه ماهه‌ سوم بارداری ظاهر و اغلب نیز چندی پس از زایمان برطرف می‌شود.

تظاهرات آن معمولا شکلی خفیف دارد و با افزایش آنزیم‌های کبدی، پلاکت کم، دفع پروتئین بیشتر در ادرار و تجزیه‌ خون جاری در رگ‌ها همراه است، اما شکل شدید آن هم ممکن است بروز کند.

اگرچه نشانه‌ قابل اعتمادی برای پی بردن به آن طی آزمایش‌ها در دسترس نیست، اما معمولا از نیمه‌ دوم حاملگی، پروتئین موجود در ادرار و مقدار فشار خون به گونه‌ای پیاپی بررسی و اندازه‌گیری می‌شود و اگر ادم یا تورم بخصوص در نواحی دست و صورت مادر مشاهده شود امکان ابتلا به پره‌اکلامپسی محتمل است.

در شکل خفیف مقدار فشار خون به ۹۰/۱۴۰ میلی‌متر جیوه می‌رسد و در بروز شدید آن تا بیش از ۱۱۰/۱۶۰ هم پیش خواهد رفت که در این حالت خطرات دیگری چون سکته‌ مغزی، سلامت مادر را تهدید خواهد کرد.

گفته می‌شود اختلالاتی در عروق خونی غیرطبیعی جفت باعث و بانی پره‌اکلامپسی است ولی هنوز برخی متخصصان چنین گفته‌ای را سخنی مطمئن و قابل اثبات نمی‌دانند.

خطر وجود نوع خفیف آن گاهی با مشاهده‌ یک یا چند مشخصه‌ خاص در زنانی که اولین حاملگی خود را طی می‌کنند، حدس زده می‌شود: فشار خون بالا، دیابت حاملگی، لوپوس یا دیابت قبل از حاملگی، دوقلوزایی، سابقه‌ قبلی در خانواده، بیماری کلیوی، حاملگی قبل از ۲۰ سالگی یا بعد از ۳۵ سالگی.

خطر نوع شدید نیز با فشار خون ۱۱۰/۱۶۰ همراه با سردرد طویل‌المدت و حالت تهوع، تاری یا دوبینی یا هر اختلالی در دید، کاهش دفع ادرار، اختلال‌های کبدی و... در بررسی‌های سونوگرافی از جنین هم رشد کند و اندک جنین مشهود بوده، مقدار مایع اطراف جنین در رحم کم می‌شود.

 


باز منتشر شده توسط atiesadat در وب سایت تبیان مرکز زنجان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


 مشاهده اولین صفحه  مشاهده صفحه قبلی 11 12 13 14 [ 15 ] 16 17 18 19 20  مشاهده صفحه بعدی  مشاهده صفحه آخر

توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.