مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
طرح ملی ملکوت
لینکستان وب سایت های مفید
عکس و عکاسی مقالات
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
آشپزی به سبک تبیان
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
فعالان ثبت مطلب این ماه
فعالان ارسال دعوتنامه این ماه
ارسال دعوتنامه

آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟

 
دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط tebyanbot با 664549 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 1
     درج شده در 9 ساعت و 4 دقیقه قبل
    

به گزارش اختصاصی شفاآنلاین ،دکتر غلامعلي جعفري در نشست هم اندیشی مسئولان فني بيمارستان‌هاي خصوصي ضمن بیان این مطلب افزود :متأسفانه فرآيندهاي عجيبي در بيمارستان‌ها رخ مي‌دهد که مسئولان فني حتي ازبرخی هایشان  اطلاع ندارند.

وی اظهارداشت :شرح وظايفي مصوب وزارت بهداشت است که بيشتر همکاران آن را نمي‌دانند يا اگر هم بدانند اجرايش نمي‌کنند.

رئيس اداره کميسيون‌هاي پزشکي استان تهران خاطرنشان کرد :جامعه پزشکي مورد هجمه بسياري واقع شده است .این درحالی است که من نه عليه پزشکم و نه طرف پزشکان را مي‌گيرم. اما بايد بپذيريم که تخلفاتي ازسوی برخی پزشکان رخ مي‌دهد که قابل قبول نيست. ضمن اینکه نظارت دقيق بر اين موارد لازمه کار مسئولان فني است

وی افزود: ما بارها شاهد بوديم که برخی تکنيسين‌ها، عمل های جراحي تخصصي انجام داده یا مي‌دهند . به‌عنوان مثال ما پزشکي داشتيم که همزمان در چهار اتاق عمل ليپوساکشن انجام مي‌داد ومتاسفانه تلفات داد و منجر به بازداشت پزشک نیز شد.

وی اظهارداشت :يا در اتفاقي دلخراش نوزاد پسر 5 کيلويي را در دستگاه گرم‌نگه دارنده گذاشتند اما به‌علت اينکه دستگاه دچار مشکل فني بود به‌جاي گرم کننده به يکدستگاه داغ کننده وسوزان تبديل شده بود. در فاصله‌اي که نوزاد را دردستگاه قرار دادند تا مادر را آماده انتقال به اتاق کنند نوزاد براثر حرارت زياد دستگاه سوخت. وقتي هم پيگيري کرديم متوجه شديم دستگاه را براي تعمير فرستاده بودند اما پس از تحويل به‌علت نبود نظارت متوجه خرابي دستگاه نشده و نوزاد براثر اين سهل‌انگاري به طرزدلخراشی جان باخته بود. در اينجا مسئول فني بيمارستان مقصر شناخته شد چراکه بر روند کارها نظارت نکرده بود.

به گفته جعفری ،يکي ازکارهاي مسئول فني سرکشي به همه بخش ها، اتاق‌هاي عمل، بيماران، نظارت بر دستگاه‌ها و تجهيزات است نه اينکه در اتاقش بنشيند و منتظر بماند به او مراجعه و شکايت کنند. مسئول فني نماينده بلافصل وزارت بهداشت در بيمارستان است و مي‌تواند به همه جاي بيمارستان سرکشي و حتي بخشی را تعطيل کند.

وی افزود :از نظر ما مسئول فني طبق قانون و مصوبه هم قدرت عمل دارد و هم اجازه کنترل و نظارت مستمر. اما متأسفانه ما در برخي موارد شاهديم که مسئولان فني اصلاً در بيمارستان حضور ندارند. ضمن اینکه باید توجه داشت بازرس وزارت بهداشت قصد مچ‌گيري ندارد بلکه وقتي مي‌بيند مسئول فني به وظايفش بدرستي عمل نمي‌کند مجبور است غير از بازديد ماهانه هر از گاهي در ساعات مختلف شبانه روز به بيمارستان‌ها مراجعه کند تا در صورت وقوع تخلفي آن را پيگيري كند.


منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/75405/تخلفات-برخی-پزشکان-قابل-قبول-نیستنوزادی-که-دردستگاه-سوختتکنسین-هایی-در-لباس-جراحیک-پزشک-4-عمل-لیپوساکشن-همزمان-و-مرگ-بیمار
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 664549 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 1
     درج شده در 9 ساعت و 4 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین : دکتر خسروصادق نیت افزود: هم اکنون ۴ نوع زباله بیمارستانی شبه خانگی، عفونی، تیز و برنده و شیمیایی با تجهیز بیمارستان ها به دستگاه های استاندارد، دفع می شوند.

وی ادامه داد: دو اقدام اساسی در بیمارستان ها در این خصوص انجام می شود یکی تفکیک صحیح پسماندها و دیگری بی خطرسازی پس از تفکیک با دستگاههای استاندارد که این دستگاه ها تاییده محیط زیست را هم گرفته اند.

صادق نیت تصریح کرد: ۱۰ درصد بیمارستان های کشور هنوز به استانداردهای مورد نظر ما نرسیده اند. در برخی از این بیمارستان ها تعداد محدودی دستگاه نیز خریداری شده ولی هنوز نصب نشده اند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار در مورد نظارت بر دفع پسماندهای بیمارستانی بیان داشت: سه لایه نظارت وجود دارد که اولین آنها توسط کارشناس بهداشت محیط مقیم در بیمارستان صورت می گیرد.

وی افزود: نظارت کارشناسان بهداشت محیط معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی ها و در نهایت نظارت ستادی لایه های بعدی این نظارت ها هستند.

صادق نیت گفت: مشکل پسماندهای بیمارستانی تهران نیز حل شده است و بیمارستان ها باید توجه داشته باشند که بخشی از اعتبارسنجی آنها به دفع مطلوب پسماندها مربوط می شود.


منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/75469/تشریح-اقدامات-وزارت-بهداشت-برای-دفع-زباله-های-بیمارستانی
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 664549 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 1
     درج شده در 9 ساعت و 4 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین : دکتر رسول دیناروند با بیان اینکه متاسفانه در عطاری ها کالاهای غیرمجاز عرضه می شود اظهار داشت: عطاری یک فروشگاهی است که حق ندارد هیچ دارویی را فروش داشته باشد.

وی گفت: در عطاری ها نباید داروهای گیاهی، شیمیایی و داروهای مخدر وجود داشته باشد و به فروش برسد.

دیناروند افزود: عطاری فروشگاهی است که می تواند گیاهان دارویی موثر و بی خطر را عرضه کند اما متاسفانه برخی عطاری ها پا را فراتر گذاشته اند.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه اظهار داشت: البته در همه استان ها دستورالعمل بازرسی داریم و در صورت مشاهده کوچکترین تخلفی نیز با آنها برخورد می کنند و در اکثر استان ها عملکرد خوبی داشته ایم و دانشگاه ها توانسته اند وضعیت موجود را ساماندهی کنند.

دیناروند گفت: دراستان تهران باید نظارت ها توسط دانشگاه ها تقویت شود و برنامه ریزی ها برای نظارت های بیشتر در اولویت دانشگاه ها قرار بگیرد.


منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/75468/عطاری-ها-حق-فروش-دارو-ندارند-برخورد-با-تخلفات
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 664549 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 1
     درج شده در 9 ساعت و 4 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین : دکتر سید حسن هاشمی پس از نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه  هیچ خدمتی کاهش نخواهد یافت، افزود: به شایعات در رسانه های مجازی توجه نکنید و امیدواریم تا آخر سال خدمات جدیدی اضافه شود، دوستان ما دارند مطالعه می کنند که این مسئله بستگی به منابعی دارد که به موقع تحویل بیمه ها می شود.

وی در خصوص روند اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: این طرح با قوت ادامه پیدا می کند و بعضی ها آیه یاس نخوانند و نگویند که این طرح منابعش تامین نمی شود و یا ممکن است وسط راه زمین بخورد، آنها از اول مخالف بودند.

هاشمی ادامه داد: برای ما مهم مردم هستند که خوشحال می شوند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه پرداخت از جیب مردم در طرح تحول سلامت کاهش پیدا کرده است، گفت: ۱۰ میلیون نفر بیمه شدند، ۸ میلیون در حاشیه شهرها تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار گرفتند و حداقل بیش از نیم میلیون زایمان طبیعی انجام شده است.

هاشمی ادامه داد: در عین حال مقیم شدن پزشکان، حضور پزشکان در مناطق محروم، ۴۰۰۰ متخصص که توزیع شدند، انواع واکسن و دارو و حمایت از بیماران صعب العلاج بخشی از اقداماتی است که در قالب این طرح انجام شده است.

وزیر بهداشت افزود: ساخت و تجهیز نزدیک به ۲۰۰۰ خانه بهداشت و بیش از ۷۰۰ میلیارد تجهیزات پزشکی که تحویل بیمارستان های دولتی شده از دیگر دستاوردهای طرح است که این آمار به صورت کامل ارائه شده است.


منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/75467/مخالفان-طرح-تحول-سلامت-آیه-یاس-نخوانند-طرح-زمین-نمی-خورد
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 664549 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 1
     درج شده در 9 ساعت و 4 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین :  ازاین‌رو، آنچه در عمل اتفاق می‌افتاد حدود ٦٠‌ درصد از خدمات بیمارستانی با «پرداخت از جیب» توسط بیمار پرداخت می‌شد. گرچه احتمالا این مسئله برای طبقات مرفه مهم نبود اما برای اقشار آسیب‌پذیر، به‌خصوص در کنار گرانی‌های سال‌های اخیر، می‌توانست اهمیت زیادی داشته باشد.در دولت یازدهم، به هر دلیلی، طرح تحول سلامت اجرائی شد. در این طرح، مبنای توزیع عادلانه خدمات بهداشتی در جامعه مدنظر قرار گرفت اما اینکه گفته می‌شود به دنبال نهادینه‌شدن عدالت در بین مردم هستیم، موجب طرح این سؤال می‌شود که این مسئله آیا می‌تواند با عدالت همراه باشد؟ نشست مؤسسه دین و اقتصاد، با حضور احمد فیاض‌بخش، به بررسی این موضوع اختصاص یافت. عدالت در دسترسی به بهداشت و درمان و کاهش سهم پرداخت از جیب مردم از هزینه‌های سلامت در ایران به‌عنوان مهم‌ترین اهداف طرح تحول سلامت بیان می‌شود. به نظر می‌رسد در اجرای این سیاست سه پیش‌فرض نهفته است: اولا اینکه، علم بشری در بخش درمان برای هر مشکل سلامتی به یک پاسخ درست رسیده است. دوم اینکه متخصصان بیمارستانی همگی و در مورد همه مشکلات سلامتی، از آن پاسخ‌های علمی، برای فایده‌رساندن به بیماران خود بهره کامل برده‌اند و سوم آنکه ارائه‌کنندگان خدمات درمانی، همگی و در مورد همه مشکلات سلامتی، هدفشان در انجام اقدامات تشخیصی و درمانی تنها و تنها، اصلاح بیماری‌هاست. این در حالی است که در مورد نادرستی هر سه پیش‌فرض فوق، شواهد علمی فراوانی ارائه شده است. از سوی دیگر، جیره‏بندی، یکی از واقعیت‌های دردناک اما ناگزیر در تمام کشورهاست، به‌خصوص در آن کشورهایی که همه یا قسمتی از مخارج ارائه خدمات بهداشتی و درمانی از بودجه عمومی تأمین می‌شود. این مشکل عمدتا به‌دلیل محدودیت بودجه و نامحدودبودن نیاز و خواسته‌های جامعه از یک‌سو و نامحدودبودن پیشرفت و کشف در مورد تکنولوژی‌های جدید و گران‌قیمت پزشکی از سوی دیگر، رخ می‌دهد.

در بخش عمومی، محدودیت بودجه و سایر منابع مختص به زمان و مکان خاصی نیست. همه کشورها با این مشکل مواجهند. حتی در آمریکا، که سرآمد اجرای سیاست‌های اقتصاد آزاد و حداقل‌کردن مصارف بودجه در بخش عمومی است، ٤٠ ‌درصد از مخارج بهداشتی و درمانی، توسط دولت‌های فدرال و ایالتی تأمین می‌شود. در سایر کشورهای ثروتمند اروپایی، ‌درصد تأمین مخارج از بودجه عمومی به‌مراتب بیشتر از ایالات‌متحده آمریکاست. حال که جیره‏بندی یا به عبارت دیگر اولویت‏گذاری و تقسیم منابع در بخش دولتی گریزناپذیر است، از جهات عقلی، اخلاقی، قانونی یا شرعی، چه معیارهایی باید برای آن به‌کار رود، چه گروه‌هایی مجاز هستند که در این امر دخالت کنند و نهایتا اینکه پس از تأمین معیار و مجریان، چه مکانیسم‏هایی باید برای اجرای جیره‏بندی به‌کار رود؟


معیارهای اولویت‌گذاری و جایگاه عدالت در آنها
عدالت یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در بسیاری از شاخه‌های علوم انسانی و اسلامی به آن پرداخته می‌شود. با نگاهی سطحی و گذرا به مباحث مربوط به عدالت، به‌راحتی می‌توان نتیجه‏ گیری کرد که این موضوع، برخلاف ظاهر بسیار آشنایش، برای اکثریت انسان‌ها مفهومی است که به‌سختی قابل‌تعریف بوده و اختلاف‌نظرهای بسیار عمیقی در مورد اهمیت و اولویت استحکام آن در میان افراد جامعه وجود دارد. عدالت در چه مواردی و به چه میزانی با مساوات تفاوت دارد؟ عدالت مهم‌تر است یا احترام به حقوق و مالکیت فردی انسان‌ها؟ آیا اگر بپذیریم که تقسیم حقوق و آزادی‌های اجتماعی باید بر مبنای معیار عدالت انجام شود، چه چیزی باید مبنای عدالت باشد؟ آیا پارامتر اصلی باید نیاز باشد یا میزان شایستگی اجتماعی؟ آیا در برقراری اصل عدالت در جامعه، پروسه اجرا مهم‌تر است یا نتیجه اجرا؟ به‌هر یک از این سؤالات، پاسخ‏های بسیار متفاوتی در هر یک از مکاتب فکری، فلسفی، فرهنگی، دینی یا اخلاقی داده می‌شود. برای مثال در مکتب‏های طرفدار مردم‌سالاری و طرفداران آزادی و مالکیت فردی، به پروسه اجرا بیشتر توجه می‌شود ولی در مکاتب سودگرایی و تساوی‌طلبی، به نتیجه اجرا بیشتر توجه می‌شود.


پاسخ به هیچ‌کدام از سؤالات فوق آسان نیست ولی با کمی دقت کاملا مشخص می‌شود که عدالت‏جویی در تقسیم بعضی از مطلوبات انسانی، محصولات و خدمات، از عدالت‌جویی در سایر موارد، بسیار مشکل‌تر است.


پیچیدگی‌های رسیدن به عدالت در بخش سلامت
اما چرا پاسخ به سؤالات مربوط به نحوه تقسیم عادلانه منابع بهداشتی - درمانی و نهایتا تقسیم سلامتی تا این حد مشکل به‌نظر می‌رسد؟ توجه به چند نکته می‌تواند تا حدی علل اصلی مشکلات را روشن کند:
نخست، سلامتی و حتی خدمات پزشکی و درمانی دارای تعاریف مشخص و فراگیر نیستند. برای فهم بهتر این نکته می‌توان دو برادر دوقلوی همسان را در نظر ‏آورد که از جهات بیولوژیک، همه ارگان‌های بدنشان به‌صورت نرمال عمل می‌کند و از سایر جهات نیز کاملا مشابهند. حال اگر بتوان فرض کرد که بلافاصله بعد از تولد، دو کودک ناگزیر در دو محیط جداگانه بزرگ و تربیت شوند؛ در یک محیط، کودک ببیند که تمام اطرافیانش آستانه تحمل بالایی به درد نشان می‌دهند و در محیط دیگر، کودک شاهد باشد بزرگ‌ترها بلافاصله بعد از احساس کوچک‌ترین دردی به پزشک مراجعه می‌کنند. طبیعتا اگر به‌طور اتفاقی هر دو فرزند در یک‌زمان مبتلا به یک درد ساده و گذرا شوند، اولی به‌احتمال زیاد احساس سلامتی‌اش را حفظ می‌کند، درحالی‌که کودک دوم احساس مریضی خواهد کرد و تقاضای مراجعه به پزشک را خواهد داشت. همچنین درباره تعریف خدمات بهداشتی - درمانی نیز اختلاف‏نظر فراوانی می‌تواند بین این دو کودک وجود داشته باشد.


دوم، در بعضی از برداشت‌های رایج از ادیان الهی، هدف غایی خلقت و ادامه زندگی انسان‌ها، طاعت و عبادت خداوند است و سلامتی و حتی جان، وقتی مهم است که در مسیر الهی استفاده شود. در مکاتب غربی نیز گفته می‌شود که سلامتی و آزادی، هر دو پیش‌شرط‌هایی است برای یک هدف نهایی دیگر، که آن‌هم زندگی شکوفا است. حال اگر فرض کنیم تعریفی از عدالت که برای همه قابل‌قبول است، وجود دارد، آنچه باید در ارزیابی اینکه تا چه حد عدالت در جامعه‏ای وجود دارد، موردنظر قرار گیرد این است که آیا منابع و امکانات عمومی به نحوی تقسیم‌ شده‌اند که تمام افراد، توانایی مشابهی در رسیدن به مطلوب غایی‏ پیدا کرده باشند؟


سوم، حال چه سلامتی هدف و مطلوب غایی باشد یا نه و چه تعریف همه‌پسندی بتوان برای آن ارائه کرد یا نه، آیا تنها راه رسیدن به‌سلامتی، وزارت بهداشت و درمان و از مسیر خدماتی است که زیر نظر بخش سلامت ارائه می‌شود؟ این موضوع کاملا بدیهی و اثبات‌‌شده است که بخش‌هایی، به‌جز وزارت بهداشت و درمان، به میزان بسیار بالایی می‌توانند در تغییر وضعیت سلامت کلی جامعه نقش‏آفرین باشند. به اینها در یک بیان ساده عوامل اجتماعی سلامت گفته می‌شود. در این زمینه می‌توان به این بخش‌ها بالاخص اشاره کرد:
آنهایی که در تولید آب و غذای سالم دخیل هستند.
آنهایی که در تشویق روش زندگی فارغ از فعالیت‌های خطرآفرین توأم با ورزش و تغذیه صحیح مؤثرند.
آنهایی که در ایجاد راه‌های امن مؤثرند.
آنهایی که در تأمین امکانات و مسابقات ورزشی مؤثرند.


حال که تمام این سازمان‌ها و بسیاری دیگر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌توانند نقش ایفا کنند، چه دلیلی وجود دارد که فرض کنیم باید فقط خدمات مربوط به بخش سلامت عادلانه تقسیم شود؟


چهارم، نکته جالب دیگر این است که نه‌‌تنها، یگانه راه رسیدن به ‌سلامتی، خدمات پزشکی نیست، بلکه از طرف دیگر تمام افرادی که به بیمارستان‌های دولتی و دیگر مراکز درمانی ارائه‌کننده خدمات رایگان یا یارانه‌ای، مراجعه می‌کنند، تنها هدفشان رسیدن به‌ سلامتی نیست. اهداف بسیاری به‌جز ارتقای سلامتی می‌تواند در ذهن افراد مختلف جامعه، که به پزشک مراجعه می‌کنند، وجود داشته باشد، از آن جمله مسائلی مثل گرفتن اطلاعات، گریز از انتخاب‌های مشکل و تفویض اختیارشان به یک صاحب‏نظر (مثلا پزشک) برای گزینش بین روش‌های درمانی، گرفتن گواهی‌های مختلف مثل گواهی بیماری یا گواهی فوت و بسیاری موارد دیگر.


پنجم، در اید‏ه ‏آل‏ترین شرایط، مقایسه سطح سلامتی باید بین افراد انجام شود ولی مشکلات اجرائی در اکثر موارد، باعث می‌شود مقایسه سلامتی بین ‌میلیون‌ها انسان در یک کشور، بسیار دشوار شود. در این موارد چاره‏ای نیست مگر اینکه گروه‌بندی‌هایی از شهروندان برحسب سن، جنس، نژاد، درآمد، طبقه اجتماعی، سطح تحصیلات یا موقعیت جغرافیایی انجام‌ و سپس بین معدل بهره‏وری گروه‌های درنظرگرفته‌شده از جهت عادلانه‌بودن، مقایسه‌هایی انجام شود. در انتخاب این گروه‌ها، روش‌ها می‌توانند بسیار متفاوت و در نتیجه ارزیابی عدالت تأثیر زیادی داشته باشند.


ششم، به فرض اینکه تعریف سلامتی مشخص شده و اتفاق‌نظر کاملی نیز وجود داشته باشد، در مورد اینکه چگونه افراد در گروه‌ها عضوگیری شوند، مشکل بعدی این است که چه تکنیک‏هایی به‌کار برده شود تا میزان بهره‏وری‌های اعضای گروه از سلامتی (یا خدمات سلامتی) با هم جمع شوند و معدل‏گیری انجام شود. درست مانند هرجای دیگری که هدف اندازه‌گیری یک کمیت است، در اینجا نیز برای سنجش میزان بهره‌وری، مناسب‏ترین مقیاس‌ها قاعدتا باید از انواع نسبت‌ها برگزیده شود. ولی تا چه حد امکان پیداکردن چنین مقیاسی وجود دارد؟ برای پاسخ دقیق به این موضوع، باید به بسیاری از پارامترها توجه کنیم ازجمله اینکه بهره‏وری از سلامتی را در چه مقطع یا طول زمانی می‌خواهیم اندازه‏گیری کنیم. در انتخاب این مقیاس‌ها، گزینه‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد و بنابراین نحوه گزینش می‌تواند در نتیجه ارزیابی عدالت تأثیر زیادی داشته باشد.


هفتم، اگر بتوان فرض کرد که اتفاق‌نظر کاملی ایجاد شود، درباره مواردی که تابه‌حال گفته شد، مشکل بسیار عمده بعدی ایجاد توافق بر سر دوره‌ای از زمان است که می‌خواهیم در آن دوره بهره‌وری از سلامت را بررسی کنیم. گزینه‌های روبه‌رو بالقوه برای چنین انتخابی وجود دارند: (الف) توجه ویژه به میزان بهره‌وری از سلامتی درحال‌حاضر (بدون درنظرگیری تاریخچه بیماری‌های افراد در طول زندگی‌شان)، (ب) امید به حیات از این به‌بعد، (پ) طول زندگی تاکنون، (ت) طول زندگی باکیفیت تاکنون). در انتخاب طول زمانی درنظرگرفته‌شده روش‌ها می‌تواند بسیار متفاوت بوده و این مسئله می‌تواند در نتیجه ارزیابی عدالت نقش بسزایی داشته باشد.


هشتم، در میان مفاهیم با تعریف مبهم که در بالا به آنها اشاره شد، در دو مورد یعنی واژه‌های دسترسی و نیاز، نظریه‌پردازان تلاش‌های نسبتا وسیع‌تری کرده‌اند تا برای آنها تعاریفی یافته و تا حدودی آنها را از ابهام خارج کنند. در مورد تقسیم منابع براساس نیاز، عمدتا چهار منظور خاص از نوشته‌های مختلف اهل فن استنباط می‌شود. بعضی تصور می‌کنند کل میزان نیاز در یک جامعه مساوی است با کل میزان بیماری و ازاین‌رو دسترسی به منابع طبق نظر این متفکران باید براساس میزان پراکندگی کل مریضی‌ها باشد.

بعضی دیگر به نظریه متفاوتی معتقد هستند که می‌گوید: منابع پزشکی و بودجه باید براساس ایجاد دسترسی مساوی به‌ تناسب امراضی که قابلیت منتفع‌شدن از سیستم پزشکی را دارند، تقسیم شوند. گروه سومی از کارشناسان این نکته را مطرح کنند که هنگام محدودیت منابع عمومی، دسترسی به سیستم سلامت دولتی وقتی می‌تواند عادلانه ارزیابی شود که تقسیم منابع براساس «حداقل میزان مخارجی» که باعث می‌شود بیماران به «حداکثری از بهبودی که شرایط بیولوژیک بدنشان اجازه می‌دهد» برسند، تنظیم شود. این نظریه‌پردازان دلیلشان این است که، در مورد امراضی که درمان‌های ارزان‌تر با سودمندی مشابه وجود دارد، از منابع دولتی نباید برای روش‌های درمانی لوکس و گران‌تر پولی پرداخت شود.

گروه چهارمی از صاحب‌نظران به ایجاد دسترسی محدود به منابع عمومی برای همه شهروندان، برای درمانِ قسمتی از کل بیماری‌های قابل علاجشان معتقد شده‌اند. این بهبودی نسبی محدود، باید به نحوی باشد که همگی در مسیر سلامتی، بتوانند حرکت‌های مساوی داشته باشند. به‌عبارت‌دیگر، هنگامی‌که برای امراض بعضی از شهروندان فقط یک‌راه وجود دارد و آن‌هم پرهزینه است، امکانات نباید آن‌گونه تقسیم شود که همیشه این گروه محروم بماند و دولت، بودجه عمومی را فقط برای ریشه‌کنی امراض قابل‌درمان از طرق ارزان خرج کند. درباره معنی واژه دسترسی هم توافق نظر وجود ندارد. بعضی آن را با معنی کلمه «مصرف» مساوی می‌گیرند و می‌گویند برای بررسی اینکه در میان هر گروه به‌صورت تاریخی چقدر امکان دسترسی به خدمات پزشکی وجود داشته است، باید اندازه‌گیری شود که آن گروه از افراد مریض، به چه میزان در گذشته از منابع پزشکی و درمانی استفاده کرده‌اند.


گروه دومی از نظریه‌پردازان معتقد هستند به‌جای این روش، عدالت در دسترسی باید از راه مقایسه بین انواع هزینه‌ها برای دریافت سرویس کاملا مشابه، تعیین شود و هرگاه مشخص شد دو (یا چند) فرد یا گروه با قیمت‌های دقیقا مساوی مواجه هستند، میزان‌های دسترسی‌هایشان می‌تواند برابر و عادلانه تلقی شود. گروه سومی از نظریه‌پردازان معتقد شده‌اند باید نسبت مخارج درمانی با کل درآمدهای افراد را اندازه گرفت تا دسترسی افراد معلوم شود.

دسته چهارمی از نظریه‌پردازان معتقدند در شرایطی که منابع دولتی محدود است، نمی‌توان و نباید برای تمام مریضی‌های قابل علاج، دسترسی آزاد و بی‌قیدوشرط به خدمات دولتی رایگان یا یارانه‌ای ایجاد کرد. در هنگام محدودیت، تساوی دسترسی باید فقط در مورد خدمات تشخیصی دولتی داده شود. به‌عبارت‌دیگر، دسترسی در حدودی باید باشد که همگی افراد بتوانند در مراکز درمانی دولتی پذیرش‌ و معاینه شوند و نهایتا نوع و میزان نیاز آنها به خدمات پزشکی موردسنجش قرار گیرد... .ابهامات در حول‌وحوش نحوه تعریف و تثبیت عدالت در تقسیم منابع بهداشتی درمانی محدود به موارد ٩‌گانه مذکور نیست و در ابعاد فراوان دیگری نیز این ابهامات وجود دارد.

در سرزمین جمهوری اسلامی ایران، یکی از سیاست‌های کلی کشور در تمام بخش‌ها، بسط عدالت است و بر این اصل، بسط عدالت در بخش سلامت بسیار بیشتر تبلیغ می‌شود؛ اما به‌نظر می‌رسد در جهت تأمین این هدف متعالی، تاکنون در زمینه‌های مرتبط مطالعات کافی انجام نشده و شاید در اکثر مطالعات انجام‌‌شده نیز توجه شایسته به شرایط خاص فرهنگی، اخلاقی و مذهبی کشورمان مبذول نشده است. بنابراین لازم است برای روشن‏ترشدن ابهامات در این زمینه‌ها، اقدامات جدی‏تر و مؤثرتری انجام شده و سپس با بهره‏گیری هم‌زمان از منابع غربی و اسلامی، به ارائه سیاست‌های قابل‌ اجرا در سطوح ملی، استانی و ناحیه‏ای برای بسط عدالت اقدام شود. به‌طور مشخص‏تر باید تلاش‌هایی که در جهت رفع ابهامات مذکور که همگی مستقیم یا غیرمستقیم با موضوع بسط ‏عدالت و کاهش بی‏عدالتی‏ها مرتبط هستند؛ صورت گیرد. در این مسیر و در هنگام رجوع به منابع اسلامی و غیراسلامی، باید توجه ویژه‌ای به راهکارهای متناسب با شرایط خاص فرهنگی، اخلاقی و مذهبی کشور مبذول شود. این راهکارها می‌تواند در مورد تحقق اصل ارسطویی گسترش افقی عدالت، اصل گسترش عمودی آن یا هر دو اصل صادق باشد.

روزنامه شرق

منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/75465/جیره‌بندی-ناگزير-منابع-سلامت
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 664549 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 1
     درج شده در 9 ساعت و 4 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین : حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دوشنبه در دومین کنگره بین المللی 17 هزار شهید ترور با یادآوری این که ترور یکی از چهره های زشتی است که متاسفانه از دیرباز و دوران کهن شاهد وقوع آن در زندگی انسان ها هستیم، افزود: در دنیای مدرن و سیاست مدرن، ترور و تروریست شکل جدیدی به خود گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: در تاریخ کهن، عمدتا ترور بر مبنای انتقام شخصی یا قبیله ای انجام می شد، اما در دنیای امروز موضوع تروریزم ابزار جدیدی برای اهداف مختلف و از مساله فرعی به یک مساله تشکیلاتی منتقل شده است.
رییس شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: گاهی سازمان ترور یک سازمان تشکیلاتی و متشکل است که اهداف تروریستی را برای مقاصد سیاسی، تسلط بر قدرت یا اجرای برنامه هایی که از سوی قدرت ها به آنها ابلاغ می شود، دنبال می کند.
روحانی، یکی از نمونه های آشکار این گونه تروریزم را سازمان منافقین بیان کرد که خود را به عنوان مجاهدین خلق نامگذاری کرد و ملت ایران و کشور شاهد جنایات آنها بود.

**رژیم صهیونیستی مرگ خود را در کنار صندوق های رای می بیند
روحانی همچنین گفت: گاهی موضوع تروریزم از یک سازمان و از یک تشکیلات پا را فراتر می گذارد، برخی از حکومت ها بر مبنای ترور به وجود می آیند و ادامه حیات خود را در سایه ترور می بینند، نمونه بارز آن رژیم جعلی صهیونیستی در سرزمین فلسطین است.
وی افزود: این حکومت و این رژیم از اساس بر مبنای ارعاب، ترور و اشغال کار خود را آغاز کرد، امروز هم همان مسیر ضد انسانی خود را ادامه می دهد.
وی با بیان این که نوع دیگری از ترور را می توان بر مبنای ترور اعتقادی و عقیدتی نام گذاری کرد، تصریح کرد: حداقل شکل ظاهری و ادعای آنها بر این مبنا است و آن این که گروهی متعصب، جاهل، گاهی تحت پوشش یک آیین و یک دین به خشونت و ترور می پردازند و هر آن کس که در مسیر راه آنان نیست را تکفیر می کنند و او را کافر می نامند و بعد از تکفیر هم جواز ترور و خشونت نسبت به او صادر می کنند.
رییس جمهوری با یادآوری این که نمونه هایی از این موارد در عصر ما وجود دارد، گفت: ما شاهد آن در منطقه هستیم ،نمونه هایی از قبیل داعش، القاعده، بوکوحرام، طالبان و دیگران، در تمام این ترورها چه آنها که یک تشکیلات و سازمانی را دارند و چه آنها که رژیمی را در اختیار گرفته اند و چه آنهایی که بر مبنای اعتقادی و با ماسک اعتقادی به کشتار دیگران می پردازند، همه از استقبال، رای و خواست مردم محروم هستند.
روحانی اظهارداشت: آنها می بینند که در میان ملت ها، جوامع و مردم، آرای عمومی با آنان نیست، حتی رژیمی همانند رژیم صهیونیستی هم از آرای مردم می ترسد.
وی تاکید کرد:آنان از صندوق رای می ترسند، آنها مرگ خود را در کنار صندوق رای می بینند.

** تروریست ها مذاکره را خیانت می دانند
رییس جمهوری همچنین گفت: رژیم و سازمان ترور هیچ گاه در مسیر انتخاب نیست تا به سمت صندوق آرا برود. او به جای انتخاب به دنبال ارهاب و ارعاب است و از طرف دیگر آنهایی که مسیر ترور را انتخاب کرده اند، صلح، مفاهمه و مذاکره را خیانت می دانند مسیر آنها مسیر خشونت و افراط است و می گویند یا سفید - سفید یا سیاه - سیاه یا زیبای مطلق یا زشت مطلق چیزی به عنوان حد وسط ندارند.
روحانی افزود: چون در مذاکرات هر دو طرف باید به حد وسط برسند تروریست ها میانه را قبول ندارند و رنگی را به جز سفید و سیاه نمی فهمند.
وی اضافه کرد: صلح، مذاکره، تفاهم و منطق مواردی هستند که تروریسم از آن گریزان است علاوه بر آن تروریست ها خود را میزان و مرکز عالم می دانند و معتقدند هر چه می گویند حق است و هر که مخالف باشد در مسیر باطل و ناحق قرار گرفته است.
رییس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: معمولا این گروه ها پیشوا پرستی دارند و فردی که به عنوان رییس سازمان ترور است خود را برترین مقام در روی زمین می بیند.
روحانی با بیان این که اقدامات فراوانی باید در سطح منطقه و جهان برای فاصله گرفتن از این مسیر انجام شود، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که در گذشته قربانی دخالت های نابجای قدرت های بزرگ به ویژه قدرت غربی و آمریکا در رژیم سابق بود و پس از پیروزی انقلاب در مرحله اول قربانی ترور و تروریست و در مرحله دوم قربانی یک جنگ تحمیلی بود که در همان جنگ نیز قربانی سلاح کشتار جمعی شد.
وی یادآور شد: انقلاب اسلامی بلافاصله پس از انقلاب، مردم را به سمت صندوق رای هدایت کرد، 47 روز پس از انقلاب مردم به پای صندوق آرا شتافتند و با رای خود نوع نظام را برگزیدند، در آن شرایط که نظام حاکم و انقلاب به دنبال خواست مردم بود گروهک هایی در ایران که تقریبا همه آنها بدون استثنا از حمایت قدرت های خارجی برخوردار بودن یا تحت نظر قدرت های بزرگ عمل می کردند، چه شرایطی ایجاد کردند.
رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: آنها به هیچ کس رحم نکردند یک مغازه دار معمولی را که نمونه اش در محله ای که در شرق تهران زندگی می کردم، شاهد بودم . وی را به جرم تدین، علاقه به امام راحل و انقلابی بودن در جلوی مغازه ترور کردند، یک فرد منزه، متقی معروف در محله را که می دانستند فردی مذهبی است جلوی درب مسجد ترور کردند.
روحانی با بیان این که برخی افراد را در خانه و در حضور خانواده اش ترور کردند، افزود: خشونت هایی که امروز از داعش و امثال آن در منطقه شاهد هستیم ممکن است برای برخی جدید باشد وحشی گری می کنند و در ملا عام سرمی برند اما در همین تهران منافقین به خانه کسی رفتند و به جرم این که کار انتظامی انجام می داد او را دستگیر کرده و پوست بدن او را کندند.
روحانی ادامه داد: گروهک منافقین خشونت و وحشی گری هایی کرد که شاید در تاریخ بی نظیر بود، کارهایی که داعش انجام می دهد قبلا در ایران نمونه های آن انجام شده است.
وی با یادآوری ترور چند نفر از ائمه جمعه خاطرنشان کرد: کجا سابقه دارد که در یک ترور وحشیانه بالاترین مقام قضایی، وزرا و نمایندگان مجلس شهید شوند و پس از مدت کوتاهی رییس جمهوری و نخست وزیر آن کشور هم به شهادت برسند.
رییس جمهوری افزود: بسیاری از شخصیت ها ترور شدند، جزو اولین ترورها، ترور شخصیت محقق و دانشمند دنیای اسلام علامه شهید مطهری بود که به جرم علم، تحقیق و سخن حق گفتن به شهادت رسید.
روحانی تصریح کرد: تروریست هایی که این همه وحشی گری کردند در زمان جنگ از پشت به مردم خنجر زدند.
وی با یادآوری دستگیری یکی از خلبانان عراقی در زمان جنگ تحمیلی، اظهارداشت: از این شخص پرسیدیم که چرا بمب هایتان را در محله هایی شلیک می کنید که مردم عادی و بی گناه هستند که او گفت زمانی که ما بمباران می کنیم بلافاصله منافقین اطلاع می دهند که آیا این بمب را در وسط جمعیت انداخته ایم یا در محله های پرت و اگر در وسط جمعیت نباشد، اعدام می شویم. نگاه کنید خباثت این گروهک نسبت به هموطنانش تا چه حد می تواند باشد.
روحانی تصریح کرد: برخی کشورها در ظاهر ائتلاف ضدتروریسم تشکیل می دهند در حالی که شاهدیم از سال 2003 تعداد کشته های تروریسم چند برابر شده اند و بعد از اشغال عراق تروریسم در منطقه پیشرفت یافته است. همه این ها در زمانی بوده است که قدرت ها به ظاهر می گفتند می خواهیم با تروریسم مبارزه کنیم.
وی افزود: امروز بیشترین کشته ها را از اقدامات خشونت آمیز گروهک های تروریستی در عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان و نیجریه مشاهده می کنیم. عمده این کشتارها توسط گروهک های ترویستی چون القاعده، طالبان، داعش و بوکوحرام و سایر گروهک های مشابه که تحت فرمان یا گروهک های فرعی این گروهک های تروریستی انجام می شود.
رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: امروز در غرب و شرق کشورمان گروه هایی به ظاهر برمبنای نژاد، قومیت و یا مذهب و در واقع تحت فرمان قدرت های بزرگ با مردم و نیروهای نظامی حافظ مرزها می جنگند و کشتار به راه می اندازند.
روحانی تصریح کرد: چطور می توانیم قبول کنیم کشورهایی مثل آمریکا یا برخی کشورهای اروپایی مدعی مبارزه با تروریسم باشند اما تروریست های معروفی که هزاران بیگناه را در داخل کشور ما به شهادت رسانده اند، آزادانه در کشور آن ها فعالیت های به ظاهر سیاسی و تبلیغاتی و در باطن حتی امروز هم فعالیت تروریستی انجام دهند و حتی به پرونده های و مطالبات حقوقی جمهوری اسلامی ایران و دستگاه قضایی ایران بی اعتنا باشند؟
وی با تاکید بر این که زمانی تروریسم از بین خواهد رفت که همه در صف مقابل تروریسم قرار بگیرند و اراده قاطع خود را برای نابودی آن انجام دهند، گفت: البته ممکن است کشوری، یک گروه تروریستی را در مقطعی ابزار کار خود بداند باید متوجه باشد که آتش افروزان، دیر یا زود خودشان گرفتار این آتش خواهند شد و این طور نیست که کشوری در دوره ای از یک گروه تروریستی استفاده کند و تا پایان از آن گروه منتفع باشد.
رییس جمهوری با اشاره به این که امروز در برابر رژیم تروریستی صهیونیستی هیچ اقدام قاطع و جدی از سوی سازمان ملل و نهادهای بین المللی انجام نمی شود، افزود: هیچ گاه این رژیم را نه به عنوان جنایات جنگی، نسل کشی و یا حملات سازمان یافته محکوم نکردند.
روحانی با طرح این سوال که گروهک های تروریستی در منطقه چگونه تامین می شوند و نفت می فروشند؟ ادامه داد: مگر نفت، قاچاق مواد مخدر است که دیده نشود؟ ده ها تانکر نفت با هم حرکت می کنند. این ها که می گویند ماهواره های ما حتی شماره ماشین ها را می بیند و هواپیماهایشان برفراز منطقه پرواز می کند، بگویند داعش نفت را به چه کسانی می فروشد؟ آثار باستانی موزه ها در بازارهای جهانی به فروش می رسد، آیا این ها برای دنیا مخفی است؟
وی اظهار کرد: چرا در برابر گروه های تروریستی از نظر اطلاعاتی، مالی، حقوقی و عملیاتی متحد نمی شوند و اقدام جدی انجام نمی دهند؟ لابد فکر می کنند اختلاف و کشتار درمنطقه به نفع آن هاست.آن هایی که از کشته شدن بی گناهان به فکر منافع منطقه ای و بین المللی خود هستند، می توانند ادعا کنند که در مسیر حقوق بشر، مظلومان و انسان ها حرکت می کنند؟
رییس جمهوری با تاکید مجدد بر این که جمهوری اسلامی ایران از آغاز قربانی ترور بوده و در مبارزه با تروریسم نیز مصمم بوده است، خاطرنشان کرد: در داخل کشور، مرزهای شرقی و غربی و کشورهای منطقه و همسایه هر جا ببینیم تروریسم ظهور و بروز یافته و بی گناهان را از دم تیغ جنایت می گذرانند با همه توان و امکان به کمک مظلومان و علیه تروریسم اقدام خواهیم کرد.
روحانی افزود: ما این کار را انجام دادیم، آن هایی که با گروهک های تروریستی مبارزه می کنند، دولت و ارتش عراق، در سوریه، لبنان، افغانستان، پاکستان و یمن، هرکجا که باشد و ببینیم تروریسم بی گناه را با کمک قدرت های بزرگ زیر چکمه های خود قرار داده است، به کمک مردم می آییم و آن ها را توانمند خواهیم کرد.
وی تصریح کرد:تاسف بالاتری هم وجود دارد، چرا برخی کشورهای مسلمان منطقه به دام حمایت از تروریسم افتاده اند و خود را در این جنایت سهیم و شریک کرده اند؟ چرا به نفع تروریست ها پول می دهند و چرا امکانات سیاسی آن ها در منطقه به کمک تروریست ها به کارگرفته شده است؟آیا فکر نمی کنند که نوبت آن ها هم فرا می رسد؟ تردیدی نیست ترور دامن گیر هر کشوری را که امروز در منطقه به تروریسم و کشتار بی گناهان کمک می کند، نیز خواهد گرفت.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: خواست ما از همه کشورهای منطقه این است که متحد شویم، در کنار هم قرار گیریم، با یک برنامه جامع از لحاظ اطلاعاتی، سیاسی و حقوقی به همدیگر کمک کنیم و بدانیم تروریسم به نفع کسی نیست.
روحانی افزود: البته باید به ریشه های تروریسم هم بپردازیم که ریشه های تروریسم جهل، تعصب خشک، افراطی گری، فقر، عدم توسعه یافتگی، استبداد و استعمار است؛ ما باید به ریشه های ترور و تروریسم هم بپردازیم وگرنه با مبارزه ظاهری به حل و فصل نهایی نخواهد رسید.
وی با بیان این که متاسفانه هنوز در دنیا گروهک های تروریستی برای برخی جوانان ناآگاه امروزی جاذبه دارد، گفت:معنای جاذبه این است که به ریشه های تروریسم و ترور بپرداخته ایم.
روحانی خاطرنشان کرد: امیدواریم کشورهای منطقه، جمهوری اسلامی ایران و همه مردم منطقه و سازمان های مردم نهاد حقوقی، سیاسی و اجتماعی دست به دست هم دهند تا جامعه انسانی و منطقه را از خطر تروریسم برای همیشه نجات دهیم.
دومین کنگره بین المللی 17 هزار شهید ترور صبح امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین روحانی رییس جمهوری، جمعی از مقامات و مسوولان کشوری، شرکت کنندگان از کشورهای سوریه، لبنان، عراق، فلسطین، هند و پاکستان، شماری از سفرای خارجی مقیم تهران در سالن اجلاس سران آغاز به کار کرد.

ایرنا

منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/75463/روحانی-تروریسم-به-یک-مساله-تشکیلاتی-تبدیل-شده-است
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 664549 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 1
     درج شده در 9 ساعت و 4 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین : سید محمدحسن حسینی که ساعاتی پیش از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) وارد تهران شده و مورد استقبال قرارگرفته بود به بیمارستان فارابی تهران منتقل شد و بلافاصله پس از ورود به بیمارستان تحت معاینه تیم تخصصی پزشکی قرارگرفت.

دکتر محمود جباروند رئیس بیمارستان فارابی نیز ضمن معاینه خبرنگار مجروح صدا و سیما در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وضعیت وی از نظر فشار خون، ریه و حال عمومی، بسیار خوب است، افزود: چشم چپ بیمار، دید کامل دارد و مشکلی ندارد اما چشم راست وی دچار پارگی شده و احتمال می رود جسم خارجی در آن وجود داشته باشد.

وی گفت: نخستین عمل جراحی، صبح امروز بر روی چشم آسیب دیده آقای حسینی صورت می پذیرد و عمل های بعدی هم در صورت نیاز انجام می شود تا بینایی خود را به دست بیاورد.

جباروند با بیان اینکه بازگشت بینایی چشم راست بیمار بستگی به وضعیت شبکیه و عصب بینایی دارد افزود: اگر عصب بینایی قطع نشده باشد دید چشم وی حفظ خواهد شد.


منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/75461/معاینه-چشمان-خبرنگار-مجروح-صدا-و-سیما-توسط-وزیر-بهداشت
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 664549 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 1
     درج شده در 9 ساعت و 4 دقیقه قبل
    

به گزارش شفا آنلاین : سپیده پیوندی در تعریف نازایی گفت: نازایی به عدم حصول بارداری در طی یک‌ سال تلاش برای بارداری، گفته می‌شود.

وی افزود: میزان باروری ماهیانه در یک زوج سالم به طور متوسط 20درصد است و 80 تا 85 درصد زوج‌های سالم در طی یکسال اقدام به بارداری، دارای فرزند می‌شوند.

دانشیار و مسئول فنی مرکز فوق تخصصی مادر ساری تصریح کرد: درمان‌های نازایی شامل مصرف داروهای خوراکی و تزریقی و استفاده از تکنولوژی کمک باروری یا اصطلاحا ART است که با استفاده از این روش‌ها میزان موفقیت باروری به 40 تا 45 درصد در ماه می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه چه عواملی سبب نازایی می‌شوند، افزود: این عوامل مربوط به فاکتورهای مردانه و زنانه یا توام است و مردان به اندازه زنان در ایجاد مشکل ناباروری نقش دارند. بنابراین مهم است که هر دو جنس مورد بررسی قرار گیرند.

وی با بیان اینکه اختلال در تعداد و تحرک اسپرم بر روی قدرت باروری تاثیر منفی می‌گذارد، اظهار کرد: مصرف سیگار، الکل، مواد مخدر و بعضی از داروها، مصرف ترکیبات هورمونی جهت بدنسازی، تماس با سموم و عوامل شیمیایی موجود در محیط زندگی، حرارت بیش از حد محیط و بیماری‌های عفونی تب‌دار از فاکتورهای مردانه هستند که 40 درصد از علل نازایی را تشکیل می‌دهند.

پیوندی اظهار کرد: درصدی از مردان به علت اختلالات ژنتیکی، انسداد در مسیر مجاری سیستم تناسلی و اتساع وریدهای اطراف بیضه (واریکوسل) در بعضی موارد علل و عوامل ناشناخته دچار مشکل کاهش قدرت باروری می‌شوند.

وی یادآور شد: 40 درصد از علل نازایی مربوط به فاکتور زنانه است و هر عاملی که در تخمک‌گذاری اختلال ایجاد کند، انسداد مسیر لوله‌های رحمی و هر نوع اختلال در سیستم تناسلی زنانه سبب کاهش قدرت باروری خانم‌ها می‌شود.

این متخصص زنان و فلوشیپ نازایی عنوان کرد: 20 درصد باقیمانده علت نازایی نامشخص است که اصطلاحا نازایی بدون علت یا توجیه نشده اطلاق می‌شود و درمان‌های داروئی خوراکی و تزریقی مختلفی جهت تحریک تخمک‌گذاری و اصلاح اختلالات هورمونی خانم‌ها وجود دارد.

وی افزود: در مواردی که انسداد یک‌طرفه یا دوطرفه لوله‌های رحمی وجود دارد، عمل جراحی یا استفاده از روش میکروانجکشن و انتقال داخل رحمی جنین سبب افزایش میزان باروری می‌شود.

پیوندی با بیان اینکه شیوع نازایی در جامعه 15 تا 20 درصد است و این درصد در اکثر مناطق دنیا مشابه است، اظهار کرد: در منطقه ما نیز شیوع نازایی مشابه سایر مناطق دنیا است و با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی‌های کمک باروری انجام شده است و افزایش سطح آگاهی جامعه و در دسترس بودن این تکنولوژی‌ها در مراکز استاندارد درمان نازایی، شاهد مراجعه بیشتر زوجینی که درخواست استفاده از درمان‌های کمک باروری را دارند، هستیم.

این متخصص زنان با بیان اینکه افزایش سن ازدواج و به تاخیر انداختن زمان تولد اولین فرزند از فاکتورهای موثر در افزایش بروز مشکل نازایی در جامعه است، گفت: روش زندگی افراد، افزایش وزن، مصرف سیگار و الکل و موادمخدر متاسفانه تاثیر منفی در قدرت باروری در مردان و زنان گذاشته است. نباید نقش فاکتورهای محیطی و تاثیری که سموم و مواد شیمیایی موجود در محیط زندگی ما بر قدرت باروری می‌گذارند را نادیده گرفت.

پیوندی با تاکید بر توجه بیشتر افراد به عوامل شیمیایی محیطی و تاثیر آنها بر روی سلامت باروری، گفت: این عوامل از طریق تاثیر بر کیفیت و کمیت اسپرم، افزایش شانس نقایص زمان تولد و افزایش شیوع بیماری اندومتریوز در زنان می‌توانند بر روی باروری تاثیر گذارند.

وی افزود: نمونه‌ای از این عوامل مصرف پرکلرواتیلین است که در خشکشویی مورد مصرف قرار می‌گیرد و نیز ولوئن که در جوهر صنعت چاپ استفاده می‌شود در بروز سقط و افزایش زمان بارداری شدن نقش دارد.

این فلوشیب نازایی گفت: کارگران صنعت کشاورزی از طریق تماس با سموم و حشره‌کش‌ها در ریسک کاهش قدرت باروری هستند؛ اگرچه مطالعات محدودی وجود دارد ولی توصیه می‌شود که از تماس با سرب (مواد آرایشی) و امواج مایکروویو اجتناب کرده یا به صورت حداقل مصرف شود.

ایسنا


منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/75462/عواملی-که-باعث-نازایی-می‌شوند
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 664549 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 1
     درج شده در 9 ساعت و 4 دقیقه قبل
    

به گزارش شفا آنلاین : دکتر امیرحسین جمشیدی  با تاکید بر اینکه عطاری‌ها مجاز به عرضه و توزیع فرآورده‌های دارویی گیاهی نیستند، گفت: اثربخشی داروهای گیاهی اغلب مورد قبول عامه مردم است و تمایل زیادی به مصرف اینگونه داروها دارند، اما باید تجویز و مصرف داروهای گیاهی بر اساس صلاحدید پزشکان متخصص طب سنتی انجام شود که دوره تخصصی پزشکی را در این رشته دریافت کرده‌اند.

وی اضافه کرد: مصرف خودسرانه داروهای گیاهی می‌تواند عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کنندگان داشته باشد و مردم نباید به تصور بی‌ضرر بودن این داروها اقدام به مصرف خودسرانه آنها کنند.

جمشیدی با اشاره به اینکه در حال حاضر شمار زیادی از طرفداران داروهای گیاهی، مصرف کنندگان داروهای لاغری هستند گفت: تهیه داروهای لاغری از مراکزی که فاقد صلاحیت تجویز این داروها هستند (مانند عطاری‌ها)، هرگز جایز نیست.

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: برخی از عطاری‌ها پا را فراتر گذاشته و به مراجعه کنندگان توصیه می‌کنند تا با انجام و ارایه آزمایشات بالینی و سونوگرافی از سوی متقاضیان، نسبت به تجویز داروی مورد نظر آنان اقدام کنند؛ در حالی که اساس و پایه صلاحیت آنها مورد سوال است و هیچگونه مجوزی در این حوزه ندارند.

حوزه مجاز فعالیت عطاری‌ها

جمشیدی تاکید کرد: حوزه مجاز فعالیت عطاری‌ها به عنوان فروشنده انواع گیاهان خشک و فله و عرقیات گیاهی است که مجوز سازمان غذا و دارو را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه برخی از عطاری‌ها با تبلیغات سوء، اقدام به انجام اعمال غیرقانونی می‌کنند، گفت: انجام حجامت و تزریقات از جمله فعالیت‌های غیرمجازی است که برخی از عطاری‌ها با تبلیغات سوء سعی بر جلب مشتریان را دارند. در حالی که حجامت و استفاده از درمان‌های طب مکمل هم باید فقط تحت نظر و با صلاحدید پزشک متخصص طب سنتی انجام شود.

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: درمان نازایی و ناتوانی جنسی با گیاهان دارویی توسط عطاری‌ها نیز از جمله تبلیغات سوئی است که متقاضیان باید هوشیار باشند و فریب آنها را نخورند.

جمشیدی خاطرنشان کرد: توزیع و عرضه داروهایی ماتنند ترامادول و متادون نیز از سوی عطاری‌ها مشاهده شده است، در صورتی که تجویز این داروها تنها در مراکز ترک اعتیادی که مجوز وزارت بهداشت و درمان را داشته باشند، جایز است.

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذاو دارو با بیان اینکه امکان جلوگیری از عرضه داروهای گیاهی از سوی عطاری به طور کامل امکان پذیر نیست، گفت: اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی‌هایی که در این حوزه انجام می‌شود، می‌تواند از بار منفی ناشی از تبعات مصرف نابجای گیاهان دارویی بکاهد.در صورتی که مردم از عواقب تجویز داروهای گیاهی از سوی افراد غیرمتخصص مطلع شوند، تمایلی به تهیه این داروها از عطاری نخواهند داشت.

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه پتانسیل تولید داروهای گیاهی در کشور بالاست، گفت: تجویز و استفاده از داروهای گیاهی مستلزم تعامل جمعی است. با فرهنگ‌سازی بهینه و ایجاد حساسیت ویژه درباره مصرف صحیح گیاهان دارویی و فعالیت گسترده‌تر جهاد کشاورزی در زمینه کشت این گیاهان می‌توان با دقت بیشتری عمل و راهکارهایی ارایه کرد که این اقدامات با شدت و سرعت انجام شود.

ایسنا


منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/75460/از-تجویز-آزمایش-و-سونوگرافی-تا-درمان‌-نازایی-توسط-عطارها
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 664549 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 2
     درج شده در 9 ساعت و 4 دقیقه قبل
    

به گزارش شفا آنلاین : دکتر مریم شاه حسینی، با بیان این که تشخیص بیماری های داخلی به خصوص بیماری هایی که نشانگر مشخصی در خون ندارند، مشکل است، اظهار داشت: اغلب پزشکان برای تشخیص مشکلات هورمونی، آزمایش خون را تجویز می کنند و بدین ترتیب با اندازه گیری سطح هورمون ها با روش‌های ساده، اختلالات احتمالی قابل تشخیص است و متخصصان با تشخیص نوع و سطح ناهنجاری، درمان مورد نیاز را تجویز می کنند اما برای تشخیص بیماری هایی که نشانگر مشخصی در خون یا ادرار ندارند آزمایش‌ها و معاینات بیشتری مورد نیاز است که برای بیمار دشوار و نیازمند صرف وقت و هزینه است.

شاه حسینی تصریح کرد: در پژوهشی که توسط محققان بخش ژنتیک طب ناباروری پژوهشگاه رویان انجام شده مشخص شد که می توان پروتئینی موسوم به MIF را که توسط سلول های سیستم ایمنی در شرایط التهاب تولید می‌شود به عنوان نشانگر بیماری داخلی آندومتریوز پیشنهاد کرد.

محقق بخش ژنتیک پژوهشکده طب تولیدمثل پژوهشگاه رویان خاطرنشان کرد: آندومتریوز یکی از بیماری های زنان است که منجر به ناباروری می شو. در افراد مبتلا به این عارضه، بافت رحمی در سایر نقاط بدن به خصوص حفره لگنی ایجاد می شود و این بافت ها اغلب همزمان با دوره قاعدگی قابل تغییر است که در زمان عادت ماهیانه خونریزی می کند و منجر به دردهای مزمن لگنی و نازایی می شود.

شاه حسینی در پایان با اشاره به اینکه این پژوهش برنده جایزه جشنواره تحقیقاتی رویان امسال در بخش ملی شده تصریح کرد: براساس نتایج این پژوهش می توان با اندازه گیری پروتئین MIF در خون بیمار به عنوان نشانگری از ابتلا به آندومتریوز استفاده کرد. اگر بررسی‌های بالینی بعدی این نتایج فوق را تایید کنند این یافته می تواند باعث تسهیل در تشخیص و مدیریت بیماری اندومتزیوز شود.

ایسنا


منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/75459/تشخیص-ساده-تر-بیماری‌های-التهابی-رحم-با-روش-محققان-رویان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


 مشاهده اولین صفحه  مشاهده صفحه قبلی 11 12 13 14 [ 15 ] 16 17 18 19 20  مشاهده صفحه بعدی  مشاهده صفحه آخر

توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.