مسابقه دین و اندیشه خانه قرآن باشگاه کاربران جامعه ورزشی خانواده خوشبخت دنیای کودکان آشپزی و تغذیه موبایل دانش و تکنولوژی مجله سلامت سیاست گردشگری
دنیای عکس و عکاسی اقتصاد زنان ادبیات هــنر سینما و تلویزیون بزرگان و مشاهیر مهدویت سرگرمی دانلود نرم افزار مرکز کتاب پایگاه ها جستجو روابط عمومی مقالات
     
صفحه اصلی وب سایت فید مطالب وب سایت عضویت رایگان در وب سایت جستجو در وب سایت سوالات رایج نقشه وب سایت درباره ما تماس با ما  

حتما ببینید
لینکستان وب سایت های مفید
امر به معروف و نهی از منکر
عکس و عکاسی مقالات
لینکستان تبیان زنجان معرف وب سایت شما
بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مدظله
احادیث حضرت محمد
طبقه بندی موضوعی مطالب
فعال ترین اعضا این ماه
ارسال دعوتنامه


آیا مایلید دوستان خود را نیز دعوت به مشاهده محتوای بروز این وب سایت کنید ؟
آیا میدانید با ارسال هر دعوت نامه 5 امتیاز( به همراه 15 امتیاز رزرو) به مجموع امتیازات شما افزوده میشود ؟ 

دریافت رایگان مطالب
آیا میدانید میتوانید مقالات وب سایت را با استفاده از قدرت گوگل و بصورت روزانه در ایمیل خود دریافت و مطالعه کنید ؟؟
بیش از صد ها عنوان مطلب خواندنی را روزانه به همین راحتی و هر زمان که مایلید مطالعه کنید !
عضویت رایگان دریافت مقالات در ایمیل

برای مشاهده توضیحات بیشتر اشاره گر ماوس خود را روی هر عنوان نگه دارید . بخش مطالب روزانه اعضاء سرویس دیگری از خدمات وب سایت به اعضا میباشد که شما را قادر می سازد  مطالب و علاقه مندی های خود را در وب سایت درج نمایید .

این امکان زمینه حضور جدی شما را در دنیای مجازی اینترنت فراهم آورده و ضمن انتشار محتوای شما بنام خودتان ,  با کمک سرویس معرفی به موتور های جستجو , آنرا در  صدر جستجو ها و معرض دید هزاران کاربر روزانه  اینترنت و وب سایت قرار  دهد و کمک می کند  براحتی در جمع کاربران فعال خانواده ما قرار بگیرید .

توجه : نوشته  و مطالب این بخش دارای هویت شخصی از سوی کاربران ( ساختار وب لاگ) بوده و مسئولیت آن به عهده کاربر می باشد .
قوانین ارسال مطلب را ببینید تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.

 
نوشته شده توسط tebyanbot با 1325629 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 4
     درج شده در 177 روز و 19 ساعت و 56 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین، محققان نمونه مدفوع بیش از هزار نفر را که در برنامه‌ای به نام «خطوط زندگی» شرکت کرده بودند، بررسی کردند. این برنامه سلامت

        165 هزار نفر را از ساکنان شمال هلند کنترل می‌کند. نمونه‌ها برای تجزیه و تحلیل دی. ان. ای باکتری و سایر ارگانیسم‌هایی که در روده زندگی می‌کنند، استفاده شد. از سوی دیگر، محققان علاوه بر مدفوع، اطلاعاتی در مورد رژیم غذایی افراد شرکت کننده در این مطالعه و داروهای مورد استفاده و سلامتی آنان جمع‌آوری کردند.

       در این پژوهش، محققان به منظور کسب اطلاعات مشروح در مورد انواع باکتری از تمامی دی. ان. ای باکتریایی نقشه تهیه کردند. تجزیه و تحلیل دی. ان. ای امکان بررسی این موضوع را میسر می‌کند که چه عواملی بر تنوع میکروبیوم (تجمع باکتری روده) خاص هر فرد، تاثیر می‌گذارد. محققان خاطرنشان کردند برای مثال، افرادی که به طور منظم ماست یا دوغ مصرف می‌کنند، از تجمع بیشتری از باکتری‌های روده برخوردار هستند. همچنین مصرف قهوه موجب افزایش تنوع باکتریایی روده می‌شود درحالی که نوشیدن شیر کامل یا رژیم غذایی پرکالری تنوع باکتریایی را کاهش می‌دهد.

       به گفته محققان، در مجموع 60 عامل رژیم غذایی موثر بر تنوع باکتریایی کشف شده، اما دستاوردهای این کشف هنوز مشخص نیست. با این حال ارتباط مناسبی میان تنوع باکتریایی و سلامت انسان وجود دارد، به طوری که هرچه تنوع باکتریایی بیشتر باشد، سلامت انسان بیشتر است.

به علاوه، این مطالعه نشان داد حداقل 19 نوع داروی مختلف- که برخی از آنها به مقدار زیادی استفاده می‌شود- بر تنوع میکروبیوم تاثیر دارد. از سوی دیگر، مطالعه‌ای که پیش از این توسط محققان دانشگاه گرونینگن انجام شده بود، نشان داده آنتی‌اسیدها تنوع میکروبیوم را کاهش می‌دهند و آنتی‌بیوتیک‌ها و متفورمین نیز بر این تجمع تاثیر دارند. این یافته‌ها مهم هستند زیرا بیماری اغلب در نتیجه عوامل بسیاری بروز می‌کند. انسان توان تغییر بسیاری از این عوامل را مانند ژن‌ها و سن ندارد، اما می‌تواند تنوع میکروبیوم خود را از طریق رژیم غذایی یا دارو تغییر دهد.سپید
WebMD

منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/106699/تنوع-بیشتر-باکتریایی-سیستم-گوارش-سلامتی-بیشتر
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 1325629 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 5
     درج شده در 177 روز و 19 ساعت و 56 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین، اتوآنتی‌بادی‌های دیابت: در شرایطی که تشخیص نامشخص است، این تست به افتراق میان دیابت نوع 1 و 2 کمک می‌کند. وجود یک یا بیشتر از این آنتی‌بادی‌ها نشانه دیابت نوع 1 است.

       انسولین، سی ـ پپتاید (C-peptide): برای پایش تولید انسولین.

       کتون‌های ادراری یا خون ممکن است برای بررسی افرادی که با علایم مطرح کننده سطح بالای قند خون حاد به بخش اورژانس بیمارستان آورده می‌شوند و برای پایش بیماران تحت درمان برای کتواسیدوز درخواست شوند. زمانی که کاهش در میزان یا کارآیی انسولین در بدن رخ دهد، افزایش تجمع کتون‌ها دیده می‌شود.

        درمان: در حال حاضر، درمان قطعی برای دیابت نوع 1 وجود ندارد، هرچند تاکنون، موفقیت‌های اندکی با پیوند سلول‌های بتا، به عنوان راهی برای بازگرداندن بالقوه تولید انسولین به دست آمده است.

       درمان دیابت در زمان تشخیص تاحدودی با درمان‌های بعدی تفاوت دارد. دیابت نوع 1 اغلب زمانی تشخیص داده می‌شود که علایم بسیار حاد هستند، سطح گلوکز خون بسیار بالا است، تعادل الکترولیت‌ها به هم خورده و بیمار در وضعیت کتواسیدوز دیابتی، با درجاتی از کم‌آبی که عملکرد کلیه را متاثر می‌کند، قرار دارد. در شرایط بدتر، بیمار می‌تواند هوشیاری خود را از دست داده و وارد فاز کما شود. این وضعیت، تهدید کننده حیات است و به بستری شدن سریع بیمار در بیمارستان و مراقبت ویژه برای به دست آوردن تعادل طبیعی بدن بیمار نیاز دارد.

       درمان‌های بعدی دیابت نوع 1 شامل پایش و کنترل روزانه گلوکز، خوردن غذاهای سالم و ورزش منظم است. ورزش منظم سطح قند خون را کاهش می‌دهد، حساسیت بدن را به انسولین بالا برده و گردش آن را بیشتر می‌کند.

       افراد مبتلا به دیابت نوع 1 باید یاد بگیرند که چندین بار در روز خودشان سطح قند خون خود را چک کرده و انسولین را خودشان تزریق کنند. روش جایگزین برای تزریق‌های مکرر روزانه انسولین، استفاده از پمپ‌های انسولینی است. این وسیله قابل برنامه‌ریزی است و روی میانه تنه بسته می‌شود و مقادیر کمی انسولین (از راه سوزنی که زیر پوست جایگذاری شده)، در طول روز برای مطابقت نزدیک‌تر با ترشح انسولین روانه بدن فرد می‌کند. مقدار و نوع انسولینی تجویزی باید با مقدار خوراک روزانه، اندازه مقدار غذا و مقدار فعالیت انجام شده توسط بیمار تعدیل شود.

       در حال حاضر چندین نوع انسولین در دسترس است که بعضی سریع‌الاثر و بعضی نیمه عمر کوتاهی دارند، بعضی نیز مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا عمل کنند، اما مدت زمان اثرشان هم بیشتر است.

       اغلب بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 ترکیبی از انسولین‌های مختلف را استفاده می‌کنند تا نیازشان برآورده شود، با وجود نگهداشت این کنترل قند خون گاهی به یک چالش تبدیل می‌شود. استرس، بیماری و عفونت‌ها می‌توانند مقدار انسولین مورد نیاز را تغییر دهند و بعضی بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 کنترل شکننده‌ای دارند: سطح گلوکز آنها در طول روز بالا و پائین‌های سریعی دارد. به عنوان یکی دیگر از عوامل عارضه‌رسان، بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 در طول زمان آنتی‌بادی‌هایی علیه انسولین در بدنشان می‌سازند. به همین دلیل، بدن آنها تزریق‌های انسولین را به عنوان مزاحم شناسایی می‌کند و سعی در تخریب انسولین‌ها دارند. نتیجه این عوامل، نیاز به دوزهای بالاتر انسولین یا استفاده از دیگر انواع انسولین است.

       بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 گاهی با عارضه دیگری روبه‌رو می‌شوند و آن تزریق بیش از اندازه انسولین و به دنبال آن، کاهش سطح گلوکز خون است. بیمار اگر زمان زیادی چیزی نخورد یا نیازهای وی به‌طور غیرمنتظره تغییر کند، این مشکل می‌تواند بروز کند. افراد دیابتی باید همیشه با خود گلوکز، به صورت قرص یا آب‌نبات همراه داشته باشند. اگر سطح پائین قند خون به گلوکز خوراکی پاسخ ندهد، تزریق گلوکاگون که آزاد شدن گلوکز را از کبد تحریک می‌کند، تجویز می‌شود.سپید
labtestsonline.org

منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/106698/دیابت-نوع-یک-تست‌های-تشخیصی-و-درمان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 1325629 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 5
     درج شده در 177 روز و 19 ساعت و 56 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین،به تازگی گوگل حق امتیاز ساخت این وسیله الکترونیکی بسیار عجیب را به نام خود ثبت کرده که مستقیما به داخل چشم بیمار تزریق می‌شود. مسلما استفاده از این وسیله برای افرادی که با جراحی چشم خود یا استفاده از لنزهای تماسی مشکل دارند، کمی سخت به نظر می‌رسد. بر اساس گزارش‌ها این وسیله الکترونیکی که برای بهبود دید افراد طراحی شده، می‌تواند به عنوان جایگزینی مصنوعی برای عدسی چشم افراد استفاده شود.

 در واقع این وسیله نور را به صورت متمرکز به شبکیه چشم می‌تاباند که در نتیجه آن، دید چشم‌ها بهتر خواهد شد. نحوه نصب این دستگاه نیز به این صورت است که عدسی طبیعی چشم از درون کپسول لنز خارج شده و به جای آن مایعی به درون کپسول لنز چشم تزریق می‌شود. لازم به ذکر است که این دستگاه الکترونیکی کاملا بی‌سیم است اما گوگل هنوز درباره منبع تامین انرژی آن چیزی نگفته است.

       شرکت‌های فناوری در طول دهه گذشته با تغییر رویکرد خود از شرکت‌های صرفا فعال در زمینه کامپیوتر خارج شده و تقریبا به همه صنایع خدماتی را ارائه کرده‌اند که در این میان علوم پزشکی نیز از این خدمات بی‌بهره نبوده و شرکت‌هایی مانند گوگل توانسته‌اند تا ابداعات فراوانی را به علوم پزشکی ارائه کنند.سپید
WebMD

منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/106697/اختراع-جدید-شرکت-گوگل-برای-تولید-لنزهای-چشمی
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 1325629 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 7
     درج شده در 177 روز و 20 ساعت و 56 دقیقه قبل
    
 به گزارش شفا آنلاین، بسیاری از افراد زمانی که دچار صدمه به کمر و پشت می‌شوند، می‌خواهند در رختخواب بمانند. برای سالیان متمادی، استراحت در بستر یک توصیه طبیعی بود. اما مطالعات نشان می‌دهند ماندن در رختخواب برای بیش از 48 ساعت کمکی به بهبود بیمار نمی‌کند. شاید بپرسید، چرا. در اینجا به بعضی دلایل آن اشاره می‌کنیم.

       ماندن در رختخواب به شما کمک نمی‌کند تا سریع‌تر بهبود یابید: اگر شما درد شدیدی داشته باشید، استراحت در بستر برای یک تا دو روز به کاهش درد و کاهش بارگذاری روی ستون فقرات کمک می‌کند. اما تحقیقات پیشنهاد می‌کنند اگر موقعیت راحتی پیدا می‌کنید و گاهی در اطراف قدم می‌زنید، شاید اصلا نیازی نداشته باشید که استراحت کنید.

تحقیقات نشان می‌دهند:
        بستری و خوابیدن بیشتر از 2 روز به شما کمکی نمی‌کند.
       بسیاری از افراد بدون استراحت در بستر خودبه‌خود بهبود می‌یابند.
        هرچه زودتر به فعالیت فیزیکی روزمره خود، مانند راه رفتن بازگردید، احتمال آنکه زودتر بهبود یابید، بیشتر است.
        استراحت طولانی‌تر در بستر، روند بهبودی را کندتر می‌کند.

       ماندن در بستر به مدت بیشتر از 48 ساعت، انعطاف‌پذیری شما را کم کرده و درد را بیشتر می‌کند. اگر راه نروید و خم نشوید، قدرت و انعطاف‌پذیری عضلانی خود را از دست می‌دهید. با استراحت در بستر، در هر روز، 1 درصد از قدرت عضلانی خود را از دست می‌دهید. این میزان کاهش در هفته به 20 تا 30 درصد می‌رسد. سپس، زمانی که درمان فیزیکی خود را آغاز می‌کنید و به فعالیت روزمره خود بازمی‌گردید، کار برای شما سخت‌تر خواهد بود. هرچه ضعیف‌تر و کمتر انعطاف‌پذیر باشید، دوران نقاهت شما هم بیشتر طول می‌کشد.

       ماندن طولانی‌تر در بستر هزینه‌ها را بیشتر می‌کند: اگر مدت زمان بیشتری در بستر بمانید، به فیزیوتراپی بیشتری نیاز خواهید داشت. همین امر، هزینه بیشتری بر دوش شما خواهد گذاشت. از سوی دیگر، هرچه دوران نقاهت بیشتر طول بکشد، روزهای بیشتری از محل کار خود دور خواهید ماند و این یعنی، ضرر مالی بیشتر.
چه کسانی به بیش از 48 ساعت استراحت در بستر نیاز دارند؟ فقط افرادی که دچار شکستگی‌های ناپایدار شده‌اند، نیاز به بستری و استراحت طولانی‌مدت در بستر دارند. آنها باید تا زمانی در بستر بمانند که بریس آنها متناسب با آنها شود.

       برای کاهش درد چه می‌توان کرد؟ اغلب افراد مبتلا به درد در قسمت‌های پائین کمر باید از پدهای سرد یا گرم استفاده کنند. گاهی داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن یا ناپروکسن نیز به کاهش درد کمک می‌کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟ اگر در وضعیت‌های زیر قرار گرفتید، باید به پزشک مراجعه کنید:
       - اگر درد کمر شدیدی دارید که بیش از 24 تا 48 ساعت طول کشیده است.
       - دچار درد کمر و تب هستید.
       - همراه با درد کمر، دچار بی‌حسی، درد یا ضعف در یک پا شده‌اید.

در این موارد، ارجاع به متخصص کمک کننده خواهد بود.سپید
Choosing Wisely

منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/106696/با-درد-کمر-چه-کنیم
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 1325629 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 7
     درج شده در 177 روز و 20 ساعت و 56 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین،  پزشکتان ممکن است برنامه درمانی خاصی را به شما پیشنهاد کند، ولی شما نگران موارد درمانی هستید و اینکه آنها چه احساسی به شما خواهند داشت.

       اگر مضطرب یا نگران و ترسیده هستید، کاملا طبیعی است. یک راه برای آنکه بر ترس و نگرانی خود غلبه کنید، آن است که اطلاعات خود را در مورد سرطان و راه‌های درمانی آن بیشتر کنید و بدانید که در آینده باید منتظر چه چیزی باشید. با افزایش دانش شما در این زمینه، احساس کنترل و غلبه بر بیماری، حس خوبی به شما خواهد دارد.

       شما با همکاری و مشورت پزشکتان، می‌توانید تصمیم بگیرید که براساس نوع سرطان، اینکه در چه نقطه‌ای از بدن شما بروز کرده و اینکه تا چه حد پیشرفت کرده (که مرحله بیماری نامیده می‌شود)، چه درمانی برای شما بهتر است. اما در کل، چند نوع درمان وجود دارد که برای بسیاری از انواع سرطان استفاده می‌شوند. در اینجا، نگاهی داریم به گزینه‌های درمانی پیش‌روی بیماران مبتلا به سرطان.

        جراحی: اغلب بیماران مبتلا به سرطان چند نوع جراحی را باید از سر بگذرانند. هدف اصلی خارج کردن تومور سرطانی، بافت‌ها یا نواحی آلوده به سلول‌های سرطانی، مانند غدد لنفاوی است. پزشکان همچنین برای تشخیص بیماری یا تعیین میزان جدی بودن آن، جراحی انجام می‌دهند. در بسیاری از موارد، جراحی بهترین شانس برای رها شدن از شر بیماری است، خصوصا اگر تومور به دیگر قسمت‌های بدن گسترش پیدا نکرده باشد.

       همراه با جراحی رایج و مرسوم، پزشکان می‌توانند با استفاده از انواع جدیدتر جراحی، به نبرد با سرطان بپردازند، انواعی مانند جراحی لیزر (با کمک پرتوهای نوری)، الکتروجراحی (جریان الکتریکی)، کرایوسرجری (استفاده از دمای بسیار سرد برای فریز کردن سلول‌های سرطانی).

       شما در حین و پس از جراحی تحت دارودرمانی قرار می‌گیرید تا درد کمتری را تحمل کنید. همچنین همراه با ضدردردها، ممکن است آنتی‌بیوتیک هم دریافت کنید تا خطر عفونت به حداقل میزان ممکن خود برسد.

        شیمی‌درمانی (کموتراپی): در این روش، با استفاده از داروها سلول‌های سرطانی کشته خواهند شد. دو روش برای دریافت داروهای شیمی‌درمانی وجود دارد:
        شیمی‌درمانی مرسوم یا رایج: در این روش، داروهای شیمی‌درمانی از راه تزریق وریدی دریافت می‌شوند. اما گاهی داروها درون عضله یا زیر پوست تزریق می‌شوند یا مانند یک پماد یا کرم روی پوست قرار داده می‌شود.

       عوارض جانبی این روش از فردی به فرد دیگر متفاوت است، حتی اگر مبتلا به یک نوع سرطان باشند و تحت درمان با یک نوع دارو هم قرار داشته باشند. بعضی از این عوارض شایع عبارتند از: خستگی، استفراغ، تهوع، اسهال، ریزش مو، زخم‌های دهانی و درد. کموتراپی اغلب اوقات عوارض جانبی طولانی‌مدتی هم برجای می‌گذارد مانند نازایی و صدمات عصبی. با پزشک در مورد خطرات برنامه درمانی خود و روش‌های پیشگیری از آنها مشورت کنید.

       در اغلب موارد، برنامه‌های شیمی‌درمانی را می‌توانید به صورت سرپایی دنبال کنید. تا زمانی که اولین جلسه درمان را پشت سر نگذارید، نمی توانید متوجه شوید که چه تاثیری بر شما خواهند داشت. بنابراین حتما در نخستین جلسه، یک نفر همراه داشته باشید تا در صورت نیاز، به شما کمک کند.

        شیمی‌درمانی خوراکی (بدون نیاز به سوزن): با این نوع درمان، شما داروی خود را که به شکل مایع، قرص یا کپسول است، می‌بلعید. این نوع درمان، همانند دیگر اشکال شیمی‌درمانی که برای بعضی از انواع سرطان استفاده می‌شوند، عمل می‌کند و کارآیی دارد، اما همه داروهای شیمی‌درمانی خوراکی نیستند. بعضی از انواع آن از راه معده قابلیت جذب ندارند و بعضی دیگر نیز در صورت بلعیده شدن، آسیب‌رسان هستند. از سوی دیگر، عوارض جانبی آنها نیز بسیار متغیر هستند، اما مشابه مواردی هستند که با شیمی‌درمانی منظم بروز می‌کنند.

       اگر پزشک به شما پیشنهاد درمان با داروهای خوراکی شیمی‌درمانی را داده، مهم است که آنها را دقیقا مطابق با آنچه پزشک تجویز کرده، مصرف کنید. اگر به دلیل استفراغ نمی‌توانید داروی خود را به درستی مصرف کنید، در اولین فرصت با پزشک خود تماس گرفته و کسب تکلیف کنید.

        پرتودرمانی یا رادیاسیون: این درمان شایع از ذرات یا امواج با انرژی بالا استفاده می‌کند تا سلول‌های سرطانی را تخریب کرده یا به آنها صدمه برساند و مانع از گسترش آنها به دیگر قسمت‌های بدن شوند. شاید این نوع درمان، تنها درمان شما باشد یا همراه با جراحی یا شیمی‌درمانی برای شما تجویز شود. اغلب افراد این روش درمانی را با دوزهای کم و در زمان کم، 5 روز در هفته به مدت 6 تا 7 هفته، دریافت می‌کنند.

       پرتودرمانی به خودی‌خود دردناک نیست، اما بعد از آن، شما ممکن است دچار درد، خستگی و راش‌های پوستی در اطراف محلی شوید که درمان را دریافت کرده‌اید. عوارض جانبی آن بستگی به محل سرطان شما دارد. به‌طور مثال، اگر اشعه به سر یا گردن شما تابانده شده، ممکن است دچار خشکی دهان شوید.

        دیگر درمان‌های سرطان: پزشک ممکن است به شما گزینه‌های درمانی دیگری را هم پیشنهاد دهد که در برنامه درمانی شما قرار می‌گیرند. مواردی مانند، 1) درمان هدفمند: در این نوع درمان، داروها علیه قسمت‌های خاص سلول‌های سرطانی عمل می‌کنند تا مانع رشد و گسترش آنها شوند، 2) ایمونوتراپی (ایمنی‌درمانی): این نوع درمان که درمان بیولوژیک هم نامیده می‌شود، سیستم ایمنی بدن فرد بیمار را به نبرد با سرطان تحریک می‌کند، 3) پیوند سلول بنیادی: پزشکان با استفاده از شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی بسیاری از سلول‌های سرطانی را تا حد امکان از بین می‌برند، سپس سعی می‌کنند سلول‌های بنیادی سالم را که از مغز استخوان یا خون گرفته می‌شود، جایگزین آنها نمایند. 4) درمان فوتودینامیک: در این روش، داروی خاصی به داخل جریان خون تزریق می‌شود، سپس نوع خاصی از نور را استفاده می‌کنند تا دارو فعال شده و سلول‌های سرطانی را از بین ببرند.


با هریک از درمان‌های سرطان که استفاده می‌شود، مدت زمانی طول می‌کشد تا متوجه شوید آن درمان چگونه بر بیماری شما تاثیر می‌گذارد. همواره با پزشک خود در تماس بمانید و تمامی مواردی را که فکر می‌کنید احساس ناخوشایندی در شما ایجاد می‌کنند، به وی اطلاع دهید. همیشه به یاد داشته باشید که شما، جزء مهمی از تیم درمانگر سرطان خودتان هستید. American Cancer Society

سپید

منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/106695/مروری-بر-گزینه‌های-درمانی-سرطان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 1325629 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 8
     درج شده در 177 روز و 20 ساعت و 56 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین،  طبق مطالعات، استاتین‌ها به طور مختصر موجب افزایش خطر ابتلا به دیابت می‌شوند؛ اما دانسته‌های اندکی در مورد اثرات مصرف استاتین‌ها در افراد دیابتی وجود دارد. بر اساس نتایج تحقیق LISTEN(کاهش چربی با مصرف استاتین‌ها در مبتلایان به دیابت نوع2 و‌ هایپرلیپیدمی)، روزوواستاتین درمقایسه با آتورواستاتین تاثیر کمتری برمقدار قندخون دارد و گزینه بهتری برای درمان بیمارانی است که در تلاش برای پایین نگه داشتن مقدار قندخون خود هستند.

 دراین تحقیق تصادفی، برای مدت یک سال به بیماران مبتلا به دیابت نوع2 و کلسترول بالا، روزانه 5 میلی‌گرم روزوواستاتین (تعداد =514 نفر) یا 10 میلی‌گرم آتورواستاتین (تعداد=514 نفر) داده شد.

       در این تحقیق افزایش دوز استاتین درصورتی که کنترل کلسترول بیماران با این دوز دارو ممکن نبود، مجاز دانسته شد. در پایان در هر دو گروه مقدار کلسترول غیر HDL(کلسترول کل منهای کلسترول HDL یا کلسترول خوب) و هموگلوبین گلیکوزیله نسبت به شروع تحقیق تغییر یافته، اما کاهش کلسترول غیرHDLدر هر دو گروه تفاوت آماری معنی‌داری نداشت. (86/32 درصد در برابر 01/32درصد، به ترتیب برای داروی روزوواستاتین و آتورواستاتین). همچنین، کاهش LDL از نظر آماری بین دو گروه در انتهای یک‌سال تفاوتی نداشت. در ماه سوم کاهش LDLدر گروه روزوواستاتین بیشتر بود.

       مقدار قندخون در هر دو گروه با مصرف داروهای کاهنده کلسترول افزایش یافته بود؛ اما تفاوت معناداری بین 2 گروه در ماه دوازدهم مشاهده نشد(میانگین تغییرات برابر با 11/0 درصد و 12/0 درصد، به ترتیب در گروه روزووستاتین و آتورواستاتین).

       با این حال، افزایش اولیه مقدار قندخون درگروه آتورواستاتین (4/121 و 126میلی‌گرم در دسی‌لیتر در ماه سوم و ششم) درمقایسه با گروه روزووستاتین (8/118 و 9/122 میلی‌گرم در دسی‌لیتر در ماه سوم و ششم) ناگهانی تر و با شیب بیشتری همراه بود. این تفاوت از نظر آماری معنی‌دار بود(0104/0= P).

       این یافته موجب شد که پزشکان دوز درمانی داروهای مورد نیاز در مبتلایان به دیابت را در گروهی از بیماران که تحت درمان با آتورواستاتین هستند افزایش دهند. در حقیقت، تعداد بیشتری از بیماران تحت درمان با آتورواستاتین برای کنترل افزایش ناگهانی قندخون به درمان با دوز بالاتر داروهای ضددیابت نیاز داشتند. خوشبختانه، میزان مواجهه با عوارض جانبی نامطلوب شدید استفاده از این دو دارو درهر دو گروه یکسان بود.

       سرپرست مطالعه می‌گوید: «برای انتخاب داروهای پایین آورنده کلسترول در افراد دیابتی، باید اثر استاتین‌ها بر متابولیسم گلوکز نیز درنظر گرفته شود. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که در این گروه از بیماران، انتخاب روزوواستاتین بر آتورواستاتین به علت اثرگذاری کمتر آن برمقدار قندخون، ارجح است.»

       لازم به ذکر است که دوز استفاده شده از روزوواستاتین (5 میلی‌گرم) و آتورواستاتین (10 میلی‌گرم) در این تحقیق، بر اساس دوز تصویب شده در ژاپن بود که درمقایسه با دوزی از این داروها که در آمریکای شمالی واروپا به صورت استاندارد استفاده می‌شود، کمتر است(10 تا 20 میلی‌گرم روزوواستاتین و 20 تا 40 میلی‌گرم آتورواستاتین). سپید
PRNewswire

منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/106692/نقش-روزوواستاتین-در-کنترل-گلوکز
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 1325629 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 9
     درج شده در 177 روز و 21 ساعت و 56 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین، رسپیکلیک، در مارس 2015 میلادی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای تجویز در بیماران بالای 12 سال تاییدیه گرفت و تنها پودر خشک استنشاقی کوتاه اثر بتا آگونیست موجود در بازارهای دارویی آمریکا باقی ماند. دکتر اروین گلفاند، سرپرست دپارتمان بیماری‌های کودکان مرکز سلامت ملی آمریکا می‌گوید: «شیوع آسم کودکان در آمریکا بالا و نزدیک به 6میلیون نفر است و این رقم باز هم بالاتر می‌رود. برای این جمعیت کم‌سن و سال مبتلا به آسم، یادگیری استفاده از پودرهای استنشاقی می‌تواند دشوار باشد. بنابراین، تایید رسپیکلیک در کودکان ارزشمند است.»

 تایید رسپیکلیک برای تجویز در گروه کودکان، پس از بررسی یک برنامه مطالعاتی فاز3 با هدف ارزیابی ایمنی و اثربخشی درمانی در بیماران حدودا 4 ساله مبتلا به آسم صورت گرفت. یافته‌ها نشان دادند که درمان با رسپیکلیک در مقایسه با دارونما، موجب بهبود قابل توجه FEV1(حجم فشاری بازدمی) می‌شود. شایع‌ترین عوارض گزارش شده مرتبط با درمان با رسپیکلیک عبارت بودند از عفونت‌های مجاری تنفسی فوقانی، درد در ناحیه دهان و گلو و استفراغ.

 دکتر توشار شا، از بخش تحقیق و توسعه محصولات تنفسی شرکت توآ می‌گوید: «از تصمیم‌گیری سازمان غذا و داروی آمریکا در مورد وسیع تر کردن اندیکاسیون مورد تایید رسپیکلیک برای درمان بیماران خردسال بسیار خوشحالیم. در دسترس قرار گرفتن این گزینه درمانی برای بیماران خردسال، نشان‌دهنده موفقیت توآ در ابداع سیستم‌های انتقال داروی جدید برای کمک به برطرف کردن نیازهای درمانی گروه بیماری‌های تنفسی است.»سپید
BUSINESS WIRE

منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/106690/تایید-پودر-استنشاقی-آلبوترول-در-آسم-کودکان
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 1325629 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 12
     درج شده در 177 روز و 21 ساعت و 56 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین،به نقل از سپید  همچون سیلی است که تنها خرابی و ویرانی به بار می‌آورد و هیچ دستاورد مثبت دیگری در پی ندارد. حال تصور کنید که بر اساس آمارهای غیررسمی کارشناسان آسیب‌شناس خانواده این سیل‌های پنهان سالانه دست کم به سراغ 10هزار کودک می‌رود و نشاط کودکی‌شان را به یغما می‌برد.

سیل مخربی که یا از سوی یکی یا هر دوی والدین روان است یا یکی از دوستان و آشنایان. نتیجه‌ای نیز ندارد جز تخریب شخصیت و سلامت روح کودکان. از همین‌رو است که جامعه‌شناسان و اساتید روان‌شناس متفق‌القول بر این باورند که تا دیر نشده باید هم تبصره‌های قوانین کودک‌آزاری تکانی به خود بدهند و هم سازمان‌های متولی رسیدگی به این معضل و دست آخر نیز دولت. چراکه بر اساس نص صریح قانون و مطابق ماده 19 پیمان حقوق کودک، دولت‌ها موظف هستند کودکان را از هر نوع بدرفتاری والدین یا سرپرستان‌شان محافظت کنند و برای جلوگیری از هر نوع سوءاستفاده از کودک، اقدامات مناسب اجتماعی را انجام دهند. قانونی که به نظر می‌رسد در سایه سایر مشکلات همچون اقتصادی و سیاسی واقع شده است.

تنبیه بدنی، رفتاری ناپسند اما قانونی
       «متاسفانه طبیعت بسیاری از جرائم منتسب به کودک‌آزاری به گونه‌ای است که مرتکبین، یک یا هر دو والدین کودک هستند و به صورت اعمالی به وقوع می‌پیوندد که به نام تربیت فرزندان شناخته شده است. غافل از آنکه چاشنی اصلی این نوع تربیت خشونت است وتنبیه‌های شدید کلامی و جسمی.» این بخشی از گفته‌های حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور است که  در حالی مطرح می‌شود که آمار درست و شفافی از شمار کودک‌آزاری‌های سالانه موجود نیست.

 آماری که نشان دهد خشونت‌های خانگی علیه کودکان به طور متوسط در دل چندین خانه و خانواده رخنه کرده و چند کودک به طور مداوم با خشونت آزرده می‌شوند. وی با انتقاد از اینکه ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی به والدین اجازه می‌دهد که اگر کودکش نافرمانی کرد، برای تادیبش او را کتک بزند، می‌افزاید: «وقتی در قانون این رفتار مجاز شناخته شده، در نتیجه بروز چنین عملی هیج مجازاتی در پی ندارد، وی با اشاره به اینکه این رفتار خلاف قوانین مدافع حقوق کودکان در دنیا است، یادآوری می‌کند که بر اساس قوانین بین‌المللی هرگاه یکی یا هر دوی والدین مرتکب رفتار مجرمانه شوند و ارتکاب اَعمال خشونت‌آمیزشان را از متصدیان تعقیب جرم مخفی کنند، مجرم شناخته می‌شوند.

اما این موضوع در ایران ناشناخته و غریب است. چراکه تادیب کودک از سوی والدین، فامیل، معلمان و آشنایان در عرف جامعه رفتاری آشنا است حتی اگر نکوهیده باشد. در واقع اگر کودکی کتک بخورد، همه به این رفتار به دیده تربیت نگاه می‌کنند و گاه آن را لازم می‌دانند، حتی اگر در آن‌طرف دنیا وضع متفاوت باشد.

جای خوش کتک زدن کودکان در خرده فرهنگ‌ها
       سال 93 تلفن مرکز اورژانس اجتماعی در پی بروز خشونت‌های خانگی و کودک‌آزاری‌ها بیش از 8هزار و 660 مرتبه و در سال گذشته نیز بیش از 9هزار و 500 مرتبه به صدا درآمد. آماری که نشان می‌دهد روز به روز بر شمار و شدت کودک‌آزاری‌ها افزوده می‌شود. اما مسئله نگران‌کننده آن تعداد کودک‌آزاری‌هایی است که هیچ زنگ تلفنی را به صدا در نمی‌آورند.» این بخشی از گفته‌های مصطفی آب‌روشن، استاد آسیب‌شناسی خانواده و عضو انجمن جامعه‌شناسان ایران است.

 در حالی‌که وی نسبت به رشد آمار خشونت‌های خانگی علیه کودکان هشدار می‌دهد و معتقد است مسئولان به قدری سرشان شلوغ است که کودکان را فراموش کرده‌اند. وی با اشاره به اینکه تحقیقات میدانی حاکی از آن است که بیشتر کودک‌آزاری‌ها از سوی والدین صورت می‌گیرد و اغلب از نوع تنبیه‌های بدنی از نوع کتک‌زدن و تنبیه‌های روحی تحقیرآمیز است می‌گوید: «درست است که جامعه نسبت به کودک‌آزاری حساس شده و تنبیه کودکان به هر نحوی در نگاه بسیاری از اعضای جامعه رفتاری ناپسند است، اما هنوز در خرده فرهنگ‌ها کتک‌زدن کودکان حکم آموزش دارد و اصلاح رفتارهای غلط است.»

آب‌روشن با تاکید بر اینکه متاسفانه آمارها در مورد آسیب‌های اجتماعی دقیق نیستند و حتی آمارهایی که از سوی برخی از مسئولان کشور اعلام می‌شود نیز بر اساس رویکرد و افکار فردی است تا تحقیقات میدانی و عملی، می‌افزاید: «کودک آزاری تنها شامل تجاوز جنسی نیست بلکه هرگونه آسیبی اعم از آزار جسمی و جنسی و روانی و حتی برآورده نکردن نیازهای کودک از قبیل بهداشتی، خوراکی، آموزشی و سلامتی اسکان که به فرد زیر 18 سال وارد شود، مصداق کودک‌آزاری محسوب می‌شود. همچنین همه اقدامات منجر به کتک زدن، تجاوز، تحقیر و توهین نیز در مقوله کودک‌آزاری قرار دارند. حال با بازتعریف واژه کودک‌آزاری همگی می‌دانیم که چه تعداد از کودکان اطراف‌مان در معرض آزار جسمی و روحی قرار دارند.»

مددکاران اجتماعی، کلید معمای کودک‌آزاری
       علی‌رغم اینکه در اکثر کشورهای دنیا تلاش می‌شود تمهیداتی برای پیشگیری، کنترل، کاهش و برخورد با پدیده شوم کودک‌آزاری و خشونت‌های خانگی در پیش گرفته شود، اما هنوز در قوانین ایران خلاء‌هایی وجود دارد که راه فرار را برای والدین مرتکب خشونت خانگی باز می‌گذارد و مقابله با این رفتار مخرب امری سخت و گاه محال است. چراکه قربانی جرم کودک‌آزاری نه از لحاظ قانونی شایستگی و عقل‌رسی شکایت از والدینش را دارد و نه در عمل قادر به انجام چنین کاری است.

چراکه در نهایت کودکان محکوم به زندگی در چهاردیواری مادر و پدر ظالمش است و راه فراری ندارد.در نتیجه در بسیاری از موارد ثبت‌شده کودک‌آزاری اساسا وقوع چنین حوادثی به مقامات قضائی و ضابطین دادگستری گزارش نمی‌شود. اما راهکاری که در این میان مغفول مانده است، حضور مددکاران خانواده است. مشاورانی که می‌توانند بلافاصله پس از ثبت و اعلام شکایت کودک‌آزاری از طریق شماره اورژانس اجتماعی وارد عمل شوند و همچون پرستاری از دور زندگی کودک را رصد کنند.

 اما بنا بر تاکید حسین اسدبیگی، رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی بهزیستی کشور، نه بودجه به همکاری گرفتن این مددکاران مهیا است و نه بانکی از اطلاعات این نیروهای متخصص آماده است.

 آن‌هم در شرایطی که بهزیستی هم‌اکنون با کمبود اعتبارات در بخش درمانی مواجه است و ارائه تجهیزات پزشکی به معلولان. مشاورانی که می‌توانند همچون خواهران یا برادران بزرگسال، حامی و حافظ کودکانی شوند که از سوی یکی از سرپرست‌هایشان مورد انواع آزار جسمی یا کلامی قرار می‌گیرند، اما جای خالی‌شان به وفور به چشم می‌‌آید.

 خلائی که به گفته اسدبیگی قرار است همزمان با آغاز به کار مجلس دهم از سوی نمایندگان مردم در بهارستان پیگیری شود تا بلکه با ساز و کار مشخصی و با ردیف بودجه‌ در دستور کار بهزیستی با فوریت اجرا قرار گیرد. هرچند که تا تصویب و اجرایی شدن چنین طرح‌هایی راه طولانی در پیش است و در این مدت قرار نیست از شدت و آمار آزار و اذیت کودکان کاسته شود.منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/106689/وقتی-خشونت-به-نام-تربیت-قانونی-می‌شود
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 1325629 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 4
     درج شده در 177 روز و 21 ساعت و 56 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین،به نقل از سپید یکی از اقدامات برای اولین بار بحث شرکت‌های تخصصی گردشگری سلامت، آژانس‌ها و دفاتر تخصصی گردشگری سلامت را راه‌اندازی کردیم و مجوز فعالیت آنها نیز صادر شد. خوشبختانه درحال حاضر آژانس‌های تخصصی گردشگری سلامت را با گواهینامه مربوطه داریم.»

       وی می‌گوید: «اقدام بعدی سپردن حوزه اجرا به بخش خصوصی است، یعنی باید ارتباط معناداری بین شورا و بخش خصوصی ایجاد می‌شد. بخش خصوصی هم انجمن گردشگری سلامت ایران را تاسیس کرد. اعضای این انجمن شامل بیمارستان‌های خصوصی فعال در حیطه توریسم‌درمانی، آژانس‌های تخصصی که دارای مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی هستند و افراد فعال در بخش خصوصی و افراد حقیقی در این حوزه، نماینده‌ای از دهکده‌های سلامت و تاسیسات گردشگری سلامت و تمام ذی‌نفعان مرتبط در این حوزه هستند.»

       پناهی با اشاره به برنامه‌هایی که از سال گذشته درحال برنامه‌ریزی و اجرا بوده است، ادامه می‌دهد: «اقدام مهمی که در سال 94 سروسامان گرفت، بحث بررسی و تصویب نهایی IPD یا دپارتمان پذیرش بیماران بین‌الملل بود که به پیشنهاد وزارت بهداشت، در شورا، با تیم‌های کارشناسی در این حوزه، شرح وظایف صورت گرفت و بعداز تصویب IPD به تمام دانشگاه‌ها ابلاغ شد تا مراکزی که به عنوان مراکز تخصصی در حوزه گردشگر سلامت قادر به فعالیت هستند، دپارتمانی داشته باشند که بیماران خارجی را پذیرش کرده و استاندارد واحدی برای تمام مراکز تعریف شود.»

       دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت می‌گوید: «فعالیت دیگری که انجام شد، انتخاب مسئولان فنی آژانس‌های تخصصی گردشگری سلامت از بین پزشکان بود. این پزشکان باید دوره‌های آموزشی مرتبط با گردشگری سلامت را بیاموزند. طبق مصوبه شورا تمام افراد درگیر در بحث گردشگری سلامت باید آموزش‌های مخصوص را ببینند. مسئولیت دوره‌های آموزشی نیز وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی است.»

       وی ادامه می‌دهد: «آژانس‌های تخصصی گردشگری، وظیفه انتقال بیمار تا مراکز درمانی و بعد کشور مبدا هستند. به دلیل اهمیت تکریم و مراقبت‌های ویژه‌ای که بیمار از مرزها تا مرکز درمانی نیاز دارد و همچنین شرح حال‌هایی که نیاز است، تا بیمار به مراکز معتبر فرستاده شود، رابط علمی متخصص باید حضور داشته باشد تا انتقال بیمار به بیمارستان به جهت درمان و بعداز جراحی و درمان هم پیگیری روند بهبودی وی در کشور مبدا را با تبحر انجام دهد. این رابط قطعا باید پزشک باشد.»

       به عقیده پناهی: «عضویت اتاق بازرگانی در شورای راهبری نیز یکی از اقدامات خوب است. یعنی در سال جدید شورا پنج عضو دارد. با این هدف که با کمک اتاق بازرگانی، بخش بین‌الملل را تقویت کنیم.»

       وی درخصوص هم‌راستا بودن برنامه‌های حوزه گردشگری با سیاست‌های کلان کشور می‌گوید: «درحال حاضر در مرحله عملیاتی کردن برنامه‌ها هستیم. شرایط کشور از نظر اقتصادی خاص است و باید به سمت اقتصاد مقاومتی برویم. مقام معظم رهبری تاکید دارند که در مقوله اقتصاد وارد اقدام و عمل شویم. شورای راهبری گردشگری سلامت نیز تلاش دارد تا بخش مهمی از منابع ارزی کشور را از طریق توریسم‌های سلامت، احیا کند. یکی از راه‌های رسیدن به اهداف در بحث اقتصاد مقاومتی، ایجاد بستر مناسب برای حضور فعال بخش خصوصی در این حوزه است. تا زمانی‌که حمایت‌های مادی و معنوی بخش خصوصی را در این حوزه نداشته باشیم، دچار نقص می‌شویم. یکی از وظایف ذاتی سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر حمایت از بخش خصوصی است. مفهوم نگاه تخصصی به این حوزه این است که از فعالان واقعی و صاحب دانش حمایت شود، تا پای دلالان حوزه توریسم سلامت کوتاه شود.»

       وی می‌گوید: «زیرساخت‌های کشور و هتلینگ بیمارستان‌ها در بحث گردشگری سلامت عالی است. تعرفه‌‌های درمانی ما نسبت به سایر کشورها کمتر است. طول درمان پایین بوده و این موضوع توریسم‌ها را معطل نمی‌کند.»

منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/106687/رابطان-گردشگری-سلامت-حتما-باید-پزشک-باشند
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


نوشته شده توسط tebyanbot با 1325629 نوشته تا این لحظه
تعداد بازدید تا این لحظه : 5
     درج شده در 177 روز و 22 ساعت و 56 دقیقه قبل
    
به گزارش شفا آنلاین،به نقل از سپیدمعین زاده نجف‌آباد است؛ شهری که زاده‌شدن در آن به تنهایی کافی است برای سیاسی شدن. نجف‌آباد از شهرهایی بود که در کوران انقلاب اسلامی، بلندترین صدا را داشت. بعد از انقلاب و در جنگ، به نسبت جمعیتش بیشترین تعداد شهدا را تقدیم این کشور کرد.

بعدها آن اختلاف نظرهایی که به تولد دو جناح چپ و راست منتهی شد و تحولات منجر به عزل آیت‌الله منتظری از قائم‌مقامی امام خمینی(ره)، در کنار تحولات سیاسی اصفهان که آیت‌الله طاهری نماینده امام (ره) در استان در مرکز آن بود، فضای سیاسی نجف‌آباد را هم –شاید بیشتر از همه کشور- تحت الشعاع قرار داد. در همه این تحولات، این پرسش در محافل سیاسی رواج داشت که یکی از برجسته ترین چهره‌های حلقه اصفهان در حاکمیت، چه مواضع و نگاهی به رویدادهای شهرش و استانش دارد.

       معین در کابینه اول هاشمی‌رفسنجانی، وزیر آموزش عالی بود؛ سهم جناح چپ در کابینه‌ای که دیگر نخست‌وزیر نداشت و انتخاب خود رئیس‌جمهور بود. معین در کابینه ماند تا سال 72 که آیت‌الله فرمانش را به سمت راست گرداند؛ نوری و معین و خاتمی از کابینه خارج شدند و بشارتی و گلپایگانی و لاریجانی جایگزین آنان شدند. دوره معین از کابینه اما 4 سال بیشتر دوام نیاورد؛ دوم خرداد شد و معین به وزارتخانه برگشت و دوره‌ای دیگر را اغاز کرد؛ دوره‌ای که یکی از شاداب‌ترین و البته ملتهب‌ترین ادوار در همه تاریخ دانشگاه در ایران بود.

       حالا دکتر معین نشسته و خاطرات آن روزها را روایت کرده است؛ در 14 فصل و نزدیک به 800 صفحه. متولی دانشگاه در دولت‌های پنجم و هفتم ابتدا از «بازگشت به عرصه عمومی سخن می‌گوید؛ این‌که چگونه با فشارهای سیاسی برکنار شده و بدون تودیع از وزارتخانه رفته است و... در فصل دوم او از بازگشت به اجرا می‌گوید؛ این‌که پس از دوم خرداد چه تحولاتی منجر به عضویت او در کابینه شد. فصل سوم «معماری نظام علم و فناوری در دوره اصلاحات» نام دارد و همان‌گونه که از نامش برمی‌آید درباره سیاست‌گذاری‌های علمی در دوره جدید است. در ادامه فصل چهارم هم از تحول ساختاری در ستاد وزارت خبر می‌دهد. «تمرکززدایی، استقلال و آزادی آکادمیک» عنوان فصل دیگری است که نشان می دهد چرا و چگونه در دوره اصلاحات، هیات امنای دانشگاه‌ها تقویت شدند و اختیارات بیشتری پیدا کردند.

       فصل ششم به توصیف «توسعه علمی» می‌پردازد و از آن با تعبیر «شرط بقا» یاد می‌شود. در فصل بعد، معین از طرحی سخن می‌گوید که برای مدت‌ها سبب کشمکش دولت وقت و منتقدانش شد؛ طرح تحول ساختاری وزارت «فرهنگ و آموزش عالی» که از دل آن در نهایت وزارت «علوم، تحقیقات و فناوری» سر برآورد. در فصل هشتم، وزیر اسبق درباره هیات‌های امنا حرف زده است و در فصل نهم، برنامه‌هایش برای توسعه آموزش عالی در مناطق محروم را تشریح کرده است. دکتر معین یک فصل را هم به دانشگاه پیام نور و کارکردهای آن در توسعه عدالت آموزشی اختصاص داده است.

       فصل یازدهم، درباره اهمیت سازمان های بین‌المللی و از جمله یونسکو در پیش برد اهداف آموزشی است و دکتر معین توضیح داده که چگونه ارتباطات ایران با این نهاد در دوره تصدی وی تقویت شد. در فصل دوازدهم، همکاران معین، از تجربه دفتر وزارتی سخن می‌گویند و در فصل بعد، مدیران روابط‌عمومی وزارتخانه تجربه‌هایشان از آن دوره را نقل کرده‌اند. فصل آخر هم به توسعه روابط بین‌المللی در وزارت علوم اختصاص یافته است.

       کتاب چند پیوست هم دارد که خواننده کاملا با فضا و شرایط وزارت علوم در دوره نخست دولت اصلاحات آشنا شود. این کتاب به کوشش یک چهره مطبوعاتی، پدرام الوندی تهیه شده، بنابراین خالی از شیطنت‌های جذاب ژورنالیستی نیست.

منبع : http://shafaonline.ir/fa/news/106682/خاطرات-دکتر-مصطفی-معین-منتشر-شد
پیگیری نوشته های کاربر مطالب این کاربر را پیگیری کنید (بزودی)


 مشاهده اولین صفحه  مشاهده صفحه قبلی 11 12 13 14 [ 15 ] 16 17 18 19 20  مشاهده صفحه بعدی  مشاهده صفحه آخر

توجه : مدیریت وب سایت در صورت دریافت مجوز قانونی از سوی مراجع ذیصلاح نسبت تغییر در محتوای  ارسالی کاربران و یا مراحل قانونی اعلام شده اقدام خواهد نمود.
تبیان زنجان با تایید نمایش مطالب ارسالی کاربران آنرا تایید محتوایی و قابل استناد نمی کند . مديران محتوا تنها حق اصلاح يا حذف مطالب نامربوط ( دارای مشکل فنی نمایش و ناقض قوانین ارسال مطلب هر بخش ) را دارند.
© 2004- Tebyan. The content is copyrighted to Tebyan Cultural and Information center and may not be reproduced on other websites.